Egils Levits

"No idealizācijas līdz devalvācijai viens solis": sociālie tīkli apspriež Levitu

150
(atjaunots 08:37 31.05.2019)
Jaunā prezidenta tēls izraisīja karstus strīdus Latvijas iedzīvotāju vidū jau gana ilgi pirms ievēlēšanas un turpina tos izraisīt.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Sociālie tīkli dedzīgi apspriež jauno Latvijas prezidentu – Egilu Levitu. Vienaldzīgo nav: vieni viņu dievina, citi drausmīgi ienīst, bet trešie ieņēmuši gaidīšanas pozīciju un pagaidām vēro jauno valsts vadītāju.

Saeimas ārkārtas sēdē 29. maijā par jauno Latvijas prezidentu tika ievēlēts jurists Egils Levits, kuru izvirzīja valdošā koalīcija pēc Nacionālās apvienības iniciatīvas.

Jaunā prezidenta tēls izraisīja karstus strīdus  Latvijas iedzīvotāju vidū jau gana ilgi pirms ievēlēšanas šajā svarīgajā amatā. Turklāt, ne tikai krievvalodīgo iedzīvotāju (Levits ir strīdīgās Satversmes preambulas autors, kura nostiprina latviešu prioritāti pār citām etniskām grupām Latvijā), bet arī titula nacionāli norūpējušos pilsoņu vidū, kuri ar interesi apspriež viņa tautību (Levita tēvs ir ebrejs).

​"​Visās malās apbrīnojamas diskusijas par Levita tautību. Pūristi ņemas no visiem flangiem, lasu Izraēlas diskusijas – pēc reliģiskajiem likumiem nav, pēc nacistu likumiem - ir gan! Ņemas kā traki. Kā teica Korovjevs: ​"​Вопросы крови - самые сложные вопросы в мире!​" (Asiņu jautājumi ir sarežģītākie jautājumi pasaulē!),"​ raksta Lolita Tomsone, Rīgas Žaņa Lipkes memoriāla direktore.

​"Es teiktu, ka vienīgais cilvēks uz pasaules kurš var teikt kas ir Levits, ir Levits pats. Un tas ko viņš saka, tas viņš arī ir. Un svarīgi tas drīkst būt tikai tad, ja viņam tas ir svarīgi. (Tomēr nezinu vai šīs manas domas atbilst preambulai)​​," atbild uz to Una Bergmane.

​​​"​​Nesaprotu problēmu. Runā latviski, dzimis un labu laiku audzis Latvijā, rakstījis Latvijas neatkarības deklarāciju un Satversmes preambulu, sevi uzskata par latvieti – dievu dēļ, nu kas tad vēl viņš ir, ja ne latvietis?!" vaicā Didzis Veinbergs.

​​​​"​​​​Es arī nesaprotu! Bet tur tāda ņemtne. Levita tēva ģimene tāpat lielākā daļa gājusi bojā holokaustā. Un jā, ir viņš Latvijas prezidents, bet nav tak miera zem olīvkokiem," bēdīgi konstatē Lolita Tomsone.

​"​​​​​​​Mēs šajā sakarā vēl daudz "laba" uzzināsim par latviešiem. Pārdomājot bieži izskanējušo domu, ka beidzot nav kauns par prezidentu, ceru, ka beidzot ir pienācis brīdis kritiski paskatīties pašiem uz sevi un padomāt, vai nepaliek kauns..." filozofiski no​​​​rāda Edīte Brikmane.

​​"​Un kādēļ gan etniskās tīrības apoloģēti nepiemin Levita māti, baltvācieti," uzdod jautājumu Dina Bruka, uz ko Tomsone norāda, ka piemin ne vien māti, bet arī preambulu.

​"Preambulu vēl ilgi pieminēsim. Latviskākais no latviešiem," sarkastiski norāda lietotājs ar lietotājvārdu te pienāca Kindzulis.

Izskatās, ka daudzi sociālo tīklu lietotāji attiecas pret to, kādas slavas dziesmas šobrīd skan attiecībā uz jaunievēlēto Latvijas prezidentu, ar dzēlīgu smīnu.

Tā, piemēram, Twitter lietotājs ar lietotājvārdu Nepareizais publicēja uzskatāmu bildi, kurā apkopojis spilgtākās publikācijas ar apsveikumiem Egilam Levitam. Taču sekotāji novērtēja to visnotaļ savdabīgi:

​"Daļas latviešu pielīdēju un lišķu gēns visā krāšņumā," uzrakstīja lietotājs ar lietotājvārdu Oys.

Savukārt Zane Radzobe piedāvā nedaudz pagaidīt, lai ieraudzītu, kā notikumi attīstīsies tālāk.

​"Es neesmu pret Levitu. Bet šī vispārējā neapvaldītā sajūsma atstāj histērisku pēcgaršu. Pieminiet manus vārdus: cilvēkus, ko latvieši nekritiski dievina, latvieši mēdz tikpat nekritiski nīst. Jāpagaida tik drusku," iesaka Zane Radzobe.

Un kas ir interesanti: absolūtais vairākums komentētāju piekrita šādam situācijas vērtējumam.

​​"​Vienkārši neliela atvieglojuma sajūta. Ceturto pridūroku no vietas būtu grūti tolerēt," visnotaļ asi atbildēja Aivars Akmentiņš.

​"No idealizācijas līdz devalvācijai viens solis," raksta Rita Ignāte, liekot atminēties slaveno teicienu "no mīlestības līdz naidam ir viens solis".

Jāsaka, nebūt ne visi uztvēra Levita ievēlēšanu ar prieku. Piemēram, publicists Artūrs Leitlands paziņoja, ka viņam esot kauns.

​"Man pirmo reizi ir tik liels kauns par valsts prezidentu, ka laikam uz kādu nedēļu pārtraukšu kontaktu ar saviem ārzemju kolēģiem, kuri interesējas par politiku Baltijas valstīs,​" uzrakstīja Artūrs Leitlands, vēlāk paskaidrojot savas izjūtas ar to, ka Levits ir gaužām tāls no Latvijas.

150
Pēc temata
Lāča pakalpojums Levitam: jaunais Latvijas prezidents ievēlēts ar procedūras pārkāpumu
Vajag aklu un kurlu: Dombrovska viedoklis par Levita lomu prezidenta postenī
Lietuvas prezidents ir gatavs sniegt interviju krievu valodā, Latvijas prezidents – nav
Krievijas Izmeklēšanas komitejai ir pamats nopratināt Latvijas jauno prezidentu
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

10
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

10
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

9
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

9
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē