Egils Levits

"No idealizācijas līdz devalvācijai viens solis": sociālie tīkli apspriež Levitu

153
(atjaunots 08:37 31.05.2019)
Jaunā prezidenta tēls izraisīja karstus strīdus Latvijas iedzīvotāju vidū jau gana ilgi pirms ievēlēšanas un turpina tos izraisīt.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Sociālie tīkli dedzīgi apspriež jauno Latvijas prezidentu – Egilu Levitu. Vienaldzīgo nav: vieni viņu dievina, citi drausmīgi ienīst, bet trešie ieņēmuši gaidīšanas pozīciju un pagaidām vēro jauno valsts vadītāju.

Saeimas ārkārtas sēdē 29. maijā par jauno Latvijas prezidentu tika ievēlēts jurists Egils Levits, kuru izvirzīja valdošā koalīcija pēc Nacionālās apvienības iniciatīvas.

Jaunā prezidenta tēls izraisīja karstus strīdus  Latvijas iedzīvotāju vidū jau gana ilgi pirms ievēlēšanas šajā svarīgajā amatā. Turklāt, ne tikai krievvalodīgo iedzīvotāju (Levits ir strīdīgās Satversmes preambulas autors, kura nostiprina latviešu prioritāti pār citām etniskām grupām Latvijā), bet arī titula nacionāli norūpējušos pilsoņu vidū, kuri ar interesi apspriež viņa tautību (Levita tēvs ir ebrejs).

​"​Visās malās apbrīnojamas diskusijas par Levita tautību. Pūristi ņemas no visiem flangiem, lasu Izraēlas diskusijas – pēc reliģiskajiem likumiem nav, pēc nacistu likumiem - ir gan! Ņemas kā traki. Kā teica Korovjevs: ​"​Вопросы крови - самые сложные вопросы в мире!​" (Asiņu jautājumi ir sarežģītākie jautājumi pasaulē!),"​ raksta Lolita Tomsone, Rīgas Žaņa Lipkes memoriāla direktore.

​"Es teiktu, ka vienīgais cilvēks uz pasaules kurš var teikt kas ir Levits, ir Levits pats. Un tas ko viņš saka, tas viņš arī ir. Un svarīgi tas drīkst būt tikai tad, ja viņam tas ir svarīgi. (Tomēr nezinu vai šīs manas domas atbilst preambulai)​​," atbild uz to Una Bergmane.

​​​"​​Nesaprotu problēmu. Runā latviski, dzimis un labu laiku audzis Latvijā, rakstījis Latvijas neatkarības deklarāciju un Satversmes preambulu, sevi uzskata par latvieti – dievu dēļ, nu kas tad vēl viņš ir, ja ne latvietis?!" vaicā Didzis Veinbergs.

​​​​"​​​​Es arī nesaprotu! Bet tur tāda ņemtne. Levita tēva ģimene tāpat lielākā daļa gājusi bojā holokaustā. Un jā, ir viņš Latvijas prezidents, bet nav tak miera zem olīvkokiem," bēdīgi konstatē Lolita Tomsone.

​"​​​​​​​Mēs šajā sakarā vēl daudz "laba" uzzināsim par latviešiem. Pārdomājot bieži izskanējušo domu, ka beidzot nav kauns par prezidentu, ceru, ka beidzot ir pienācis brīdis kritiski paskatīties pašiem uz sevi un padomāt, vai nepaliek kauns..." filozofiski no​​​​rāda Edīte Brikmane.

​​"​Un kādēļ gan etniskās tīrības apoloģēti nepiemin Levita māti, baltvācieti," uzdod jautājumu Dina Bruka, uz ko Tomsone norāda, ka piemin ne vien māti, bet arī preambulu.

​"Preambulu vēl ilgi pieminēsim. Latviskākais no latviešiem," sarkastiski norāda lietotājs ar lietotājvārdu te pienāca Kindzulis.

Izskatās, ka daudzi sociālo tīklu lietotāji attiecas pret to, kādas slavas dziesmas šobrīd skan attiecībā uz jaunievēlēto Latvijas prezidentu, ar dzēlīgu smīnu.

Tā, piemēram, Twitter lietotājs ar lietotājvārdu Nepareizais publicēja uzskatāmu bildi, kurā apkopojis spilgtākās publikācijas ar apsveikumiem Egilam Levitam. Taču sekotāji novērtēja to visnotaļ savdabīgi:

​"Daļas latviešu pielīdēju un lišķu gēns visā krāšņumā," uzrakstīja lietotājs ar lietotājvārdu Oys.

Savukārt Zane Radzobe piedāvā nedaudz pagaidīt, lai ieraudzītu, kā notikumi attīstīsies tālāk.

​"Es neesmu pret Levitu. Bet šī vispārējā neapvaldītā sajūsma atstāj histērisku pēcgaršu. Pieminiet manus vārdus: cilvēkus, ko latvieši nekritiski dievina, latvieši mēdz tikpat nekritiski nīst. Jāpagaida tik drusku," iesaka Zane Radzobe.

Un kas ir interesanti: absolūtais vairākums komentētāju piekrita šādam situācijas vērtējumam.

​​"​Vienkārši neliela atvieglojuma sajūta. Ceturto pridūroku no vietas būtu grūti tolerēt," visnotaļ asi atbildēja Aivars Akmentiņš.

​"No idealizācijas līdz devalvācijai viens solis," raksta Rita Ignāte, liekot atminēties slaveno teicienu "no mīlestības līdz naidam ir viens solis".

Jāsaka, nebūt ne visi uztvēra Levita ievēlēšanu ar prieku. Piemēram, publicists Artūrs Leitlands paziņoja, ka viņam esot kauns.

​"Man pirmo reizi ir tik liels kauns par valsts prezidentu, ka laikam uz kādu nedēļu pārtraukšu kontaktu ar saviem ārzemju kolēģiem, kuri interesējas par politiku Baltijas valstīs,​" uzrakstīja Artūrs Leitlands, vēlāk paskaidrojot savas izjūtas ar to, ka Levits ir gaužām tāls no Latvijas.

153
Pēc temata
Lāča pakalpojums Levitam: jaunais Latvijas prezidents ievēlēts ar procedūras pārkāpumu
Vajag aklu un kurlu: Dombrovska viedoklis par Levita lomu prezidenta postenī
Lietuvas prezidents ir gatavs sniegt interviju krievu valodā, Latvijas prezidents – nav
Krievijas Izmeklēšanas komitejai ir pamats nopratināt Latvijas jauno prezidentu
 Ventspils

Kazahstānas uzņēmums aiziet no Ventspils un pārdod graudu termināli

26
(atjaunots 16:41 22.01.2021)
Pārsvarā "Ventspils grain terminal" nodarbojas ar Latvijā audzēto graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkraušanu, tranzīta kravas sastāda vien nelielu daļu kravu apgrozījuma strūktūrā.

RĪGA, 22. janvāris — Sputnik. Kazahstānas kompānija "AIC-INVEST" pārdod izsolē 100% akciju, kas tai pieder uzņēmumā "Ventspils grain terminal" – graudu terminālī Venstpils ostā.

Sākumcena, ar ko plānots sākt izsoli 2021. gada 2. februārī, sastāda 4 miljardus tenge (aptuveni 7,96 miljoni eiro). Izsoles dalībniekiem noteikta garantijas iemaksa 87,5 miljonu tenge apmērā (aptuveni 172,4 tūkstoši eiro).

Saskaņā ar informāciju kompānijas vietnē, "Ventspils grain terminal" nodibināts ar mērķi piesaistīt un pārkraut graudu un citu beramo pārtikas produktu kravas no Krievijas, Kazahstānas un Baltijas valstīm pasaules tirgū un sāka darbu 2005. gada augustā.

Terminālis piedāvā klientiem kravu ekspedēšanu, importa, eksporta, tranzīta graudu un citu lauksaimniecības kravu un to pārstrādes produktu glabāšanas un pārkraušanas iespējas. Termināļa jauda – aptuveni 2 miljoni tonnu kravu gadā.

"Kompānijas galvenie konkurenti ir termināļi Klaipēdas (Lietuva), Liepājas un Rīgas (Latvija) ostās. Uz tiem pienākas 30%, 30% un 10% tirgus. "Ventspils grain terminal" daļa Baltijas reģiona graudu kravu parkraušanas transporta un loģistikas jomā sastāda apmēram 30%," atzīmēja atskaites autori.

Saskaņā ar atskaitē iekļauto prognozi par termināļa noslogojumu, ņemot vērā pandēmiju, 2021. gadā tas var pārkraut 660 tūkstošus tonnu kravu, no kurām 400 tūkstoši ir Latvijas graudi, 70 tūkstoši tonnu – citas kravas no Latvijas, 100 tūkstoši tonnu tranzīta graudu, 90 tūkstoši tonnu – cita veida tranzīta kravu.

Auditors novērtēja, ka kompānijas tirgus vērtība sastāda 8,67 miljonus eiro.

Termināļa īpašnieks, kompānija "AIC-INVEST" nodarbojas ar graudu un citas lauksaimniecības produkcijas iegādi, uzglabāšanu un tirdzniecību. Tai ir trīs meitasuzņēmumi: SIA "Azovskij portovoj elevator", AS "Ventspils graudu terminālis" un biedrība ar ierobežotu atbildību "MEZ-SKO", precizēts valsts reģistra vietnē.

26
Tagi:
kravas, Ventspils
Pēc temata
Investīcijas samazināsies: biznesu neapmierina Latvijas ostu reforma
Nonākuši līdz Baltijai: eksperts pastāstīja, kā Ķīna pārpērk ostas Eiropā
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Krievijas attieksme pret tranzītu mainīsies: Ventspils osta saskata iespēju ietekmēt KF

Iedzīvotāji sēž bez naudas, bet valdība vāra "zupu no cirvja"

39
(atjaunots 12:06 22.01.2021)
Kādus superuzdevumus risina valdība smagajos pandēmijas un tās radīto ierobežojumu laikos?

Ziniet, bieži nākas dzirdēt, kā kritizē Saeimu par to, ka deputāti balso "automātiski" un pat miegā par visiem no valdības ienākošajiem likumprojektiem, jo paši nenieka nesajēdz. Pat neko daudz nediskutē. Sak, tāpēc valstī krītas likumdošanas procesa un tā rezultātā saņemto likumu kvalitāte.

Slēpjaties aiz vīģes lapiņas...

Arī tautas kalpiem ir savas pretenzijas pret ministriem. Saeimas deputāts Ivars Zariņš debatēs par epidēmijas ierobežošanai parerdzētajiem pasākumiem valdībā izteicās, ka tā neciena parlamentu un apmētā ar aizkulisēs pieņemtiem lēmumiem – ko pameta, to ēd. Pēc viņa domām, parlaments ir pārvērsts par vīģes lapiņu.

Tagad aprunāsimies sīkāk par lapiņām un stiebriņiem. Cienījamie kritiķi, esiet reiz reālisti. Grozījumi mēdz būt likumdošanas aktiem visnotaļ specifiskās cilvēces zināšanu un pat zemapziņas nozarēs un jomās (runa, piemēram, ir par neseno aizliegumu tirgot zeķubikses ārkārtējās situācijas periodā).

Nesen, 7. janvārī valdība apstiprināja noteikumus par pārtikā aizliegtajiem augiem un augu daļām. Sarakstā iekļuvuši 60 augi un augu daļas, ko aizliegts izmantot pārtikas produktos.

Parasti vadībai un deputātiem nekas nav jādara – viņi vienkārši kopē Briseles iestrādes un šablonus. Tomēr te ir cits gadijums.

Dažādās valstīs aug dažādi augi! Tāpēc dalībvalstis bija spiestas pašas sacerēt visdažādākos tiesiskos aktus, lēmumus, sarakstus, principus, "labas prakses" ieteikumus un citus dokumentus, kas reglamentē jautājumu.

Tas jums nav nekāds Nacionālās attīstības plāns

Tas nav nekāds nieka jautājums. Ja valdība pieņems Nacionālo attīstības plānu 2020.-2050. gadiem, un tā izrādīsies katastrofāla kļūda un nepiepildāms sapnis, pēc 30 gadiem viņus neviens vairs pat nepieminēs. Ne plānu, ne valdību. Bet, ja kāds iedzīvotājs, kuru jau tagad ir pārāk maz, saindēsies ar kādām ziedlapiņām vai vīģes lapiņām, par to var sākties tiesas darbi.

Bet jūs gribat uzvelt tādu slogu deputātu plecos. Patiešām, nevar taču Saeimā dibināt speciālu Ēdamo un indīgo augu komisiju.

Zemkopības ministrijā noteikti ir speciālists. Iespējams, pat kāds sirms zintnieks, no senčiem mantojis slepenas zināšanas par to, ka burkāniem un kartupeļiem jāēd saknītes, bet rabarberiem, gluži otrādi, - lapas. Un par to, ka no zaļiem āboliem var gadīties caureja.

Vectētiņš nervozi pīpē savu zālīti

Starp citu, saknītēs un lakstos var būt visādas nelabas bioloģiski aktīvas vielas, tādas, ka fuga zivis ne blakus nestāv. Visādi terpenoīdi, tropāni, izohinolīni, piperidīni, steroīdi, alkaloīdi, saponīni, proteolītiskie enzīmi, kardenolīdi vai sirds glikozīdi, diterpeonīdi un feniletilamīna atvasinājumi un citi neapetītlīgi draņķi. No tādiem var gadīties saindēšanās, nelabums, galvas sāpes, nogurums vai gluži pretēji – uzbudinājums, aizsmakums, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, pazeminars spiediens, blaugznas, neglīti plankumi uz ādas, siekalošanās un dzejošana, var trīcēt rokas un kājas (svētā Vita deja).

Vispār jau agrāk vectētiņi un vecmāmiņas mācīja bērniem, ko var bāzt mutē, ko – ne. Tagad gadžetu un sociālo tīklu dēļ paaudžu saikne ir pārtrūkusi, un valdība bija spiesta uzņemties agrāk tai neraksturīgas funkcijas. Varbūt nemaz tik slikti nav – no kurienes vectētiņam zināt, ka šitā saknīte satur proteolītiskos enzīmus, ka tevi jupis.

Kaut kāda velnišķība

Tāpēc teiksim paldies mūsu valdībai. Ministri modri iekļāvuši melnajā sarakstā tādus Latvijai raksturīgus biotopus kā balanda, velnoga, čūskoga, driģene, maijpuķītes, velnābolus un tā tālāk. Vajag tikai vēl precizēt, vai aizliegums ēst maijpuķītes nav pretrunā Satversmei?

Atceros, bērnībā mēs metām līgumu vilkogai un tīruma gundegai – tai ar dzeltenajiem ziediņiem. Toreiz "trakajos totalitārisma laikos" PSRS valdībai bija nospļauties, tā risināja svarīgos industrializācijas, meliorācijas un kosmisko lidojumu uzdevumus. Apēd tu kaut visas maijpuķītes un gundegas apkaimē (turklāt padomju valstī bērniem ļoti trūka čipsu un košļeņu, tas tak ir labi zināms!).

Bet mūsējie, Latvijas valdība, spriežot pēc visa, paši apēduši vagonu driģeņu un izpīpējuši tonnu kaltētu maijpuķīšu, lai pieņemtu nosvērtu un viedu lēmumu! Paldies Dievam, ka vēl dzīvi palikuši!

Desertam – zupa no cirvja

Bet tagad, lūdzami, ejiet un netraucējiet mūsu ministru kabinetam darbā – tas risina daudz svarīgākas lietas.

Piemēram, Izglītības un zinātnes ministrijai būs jānovērtē Lauksaimniecības akadēmijas pētījums, apmaksāts no Eiropas programmām Covid-19 apkarošanai. Pētījuma mērķis – radīt pārtikas paketes modeli silta ēdiena gatavošanai skolēniem, kad ēdināšana skolās nav pieejama.

Nē, ne jau kosmosā, lai arī visu skolēnu (vai vismaz izglītības ministres Šuplinskas) aizsūtīšana kosmosā atrisinātu milzum daudz problēmu. Pagaidām – ēdināšana mājās. Citādi vecākiem, pēc ministru domām, kovids izēdis pēdējās smadzenes un viņi aizmirsuši, kā barot savus skolas vecuma bērnus. Pieliks vēl zupā kādas nepareizas saknītes.

Nesen sociālajos tīklos vareni kritizēja tādus antikovida pētījumus, kam tikai pērn vien atvēlēti 5 miljoni eiro.

Ministrija mierina: pētījuma kvalitātes pārbaudei var piesaistīt neatkarīgos ārvalstu ekspertus. Proti, skolēnu pusdienu modeli novērtēs vēl rietumu eksperti. Un līdz tam brīdim varbūt arī epidēmija beigsies.

Atklāti sakot, tagad, kad daudz vecāki palikuši bez naudas piespiedu dīkstāves dēļ, zinātniekiem nāktos izdomāt kādu īpašu recepti, kādu "zupu no cirvja". Lai gan, piedodiet, cirvji, visdrīzāk gan ierakstīti kādā īpašā neapēdamu lietu sarakstā.

39
Tagi:
iedzīvotāji, pandēmija
Pēc temata
Koronavīruss vēl ilgi būs kopā ar mums: kas palīdzētu Latvijai pašreizējā situācijā
Ekonomikas ministrija izstrādā jaunu preču sarakstu iedzīvotājiem apdraudējuma gadījumā
Kāpēc Latvijas izredzes nodrošināt kolektīvo imunitāti pret Covid-19 nav lielas
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem