Eiropas parlaments. Foto no arhīva

Lindermans: EP deputātu no Latvijas rusofobija uz psihozes robežas

95
(atjaunots 08:08 25.05.2019)
Kāda loma ir Eiropas Parlamentam vienkāršo cilvēku dzīvē? Par ko Latvija "aizvainojusi" komponistu Raimondu Paulu? Vai Latvijā tiks aizliegtas Georga lentītes un tā tagad teikt kaut ko labu par PSRS? Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins apsprieda nedēļas galvenos notikumus.

RĪGA, 25. maijs — Sputnik. Jau šodien, 25.maijā Latvijā notiek Eiropas Parlamenta vēlēšanas, iepriekšējā balsošana noslēgusies. Sarakstus vēlēšanām iesniedza 16 partijas un apvienības, taču krievvalodīgajiem iedzīvotājiem izvēle nav liela – tikai viena partija nepūš kopīgajā rusfobijas stabulē un aizstāv krievu tiesības, arī EP. Tā ir Latvijas Krievu savienība, paziņoja Vladimirs Lindermans.

"Svarīgi, lai Eiropas Parlamentā no Latvijas būtu pārstāvji, kuri nebalsos par rezolūcijām pret Krieviju, piemēram, dokumentiem, kas nosoda Krimas atgriešanos. Ieņems normālu pozīciju Krievijas un Ukrainas konfrontācijā. Vispār nepiedalīsies šajā Krievijai naidīgajā korī," uzsvēra Lindermans.

Jautāts par EP deputātu kandidātiem no partijas "Saskaņa", Lindermans atzīmēja, ka daži jau atklāti balso par Krievijai naidīgām iniciatīvām Saeimā, piemēram, Boriss Cilēvičs. Publicists uzskata, ka krievvalodīgajiem vēlētājiem ir nepieņemami balsot par tādiem kandidātiem. Otrs šīs partijas kandidāts – Nils Ušakovs – solījis aizstāvēt EP rīdzinieku intereses. Pēc Lindermana domām, tas teikts, lai cilvēki "ticētu visādiem niekiem" – EP nerisina atsevišķu pilsētu iedzīvotāju problēmas.

Pie tam publicists pauda, ka nevajadzētu pārspīlēt EP nozīmi.

"Liela daļa lēmumu, kuri skar mūsu likteni šeit, Latvijā, ir rekomendācijas, Latvijas vadība par tiem bieži vienkārši nospļaujas. Turklāt, arī pašā EP lielākā daļa politiķu ir noskaņoti pret Krieviju, un viņu izpratnē Krievijas pierobeža ir Krievijas turpinājums. Un tomēr, ja nebūtu pat šīs aizsardzības robežas, šīs tribīnes, no kuras izskanētu ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs dzīvojošo krievu problēmas, kuri nokļuvuši Krievijai naidīgu režīmu varā, būtu vēl sliktāk," uzskata Lindermans.

Viņš atzīmēja, ka nacionālistiski noskaņotie deputāti EP no Latvijas pilda ļoti "svarīgu funkciju" – dēmonizē Krieviju.

"Ja Eiropas Parlamentā nebūtu deputātu no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas nacionālistiskajiem spēkiem, tas nebūtu tik antikrievisks un Krievijai naidīgs. To visu virza viņu enerģētika, to apstiprina konkrēti viņu piedāvājumi un balsojumi. Viņi (Krievijai naidīgi noskaņoti politiķi – red.) ir paši spilgtākie," uzsvēra publicists.

Paula nodokļi un padomju radošās inteliģences liktenis

Aizvadītajā nedēļā komponists Raimonds Pauls pauda sašutumu par to, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) aprēķinājis viņam parādu 14 tūkstošu eiro apmērā. Mūziķis nebija informēts par izmaiņām nodokļu sistēmā un vēlreiz atgādināja, ka Latvija pirms  vairākiem gadiem jau "nozagusi" viņam gandrīz miljonu eiro Latvijas Krājbankas bankrota rezultātā.

Vladimirs Lindermans, komentējot situāciju, atzīmēja, ka Raimonds Pauls, būdams politiķis, spītīgi pieturējies pie nacionālistiskās līnijas. Vienlaikus viņš aktīvi ciemojās Krievijā, uzstājās, pelnīja un sevi pozicionēja kā krievu draugu.

"Pie tam Latvijā viņš īstenoja pavisam citādu politiku: slēdza krievu jauno skatītāju teātri, Operetes teātra krievu trupu, peldēja līdz ar kopējo nacionālistisko straumi. Jūtu viņam līdzi par to, ka viņš zaudējis naudu, viņš to ir godīgi nopelnījis, viņš ir labs komponists savā žanrā. Taču attieksme pret viņu ir divējāda," paskaidroja Lindermans.

Plašāk izsakoties, - par latviešu radošo inteliģenci, kas guva panākumus Padomju Savienībā, Lindermans atzīmēja, ka viņu panākumi lielā mērā bija saistīti ar patērētājiem Krievijā. Viņu daiļdarbi labi iekļāvās padomju daudznacionālās kultūras konstrukcijā. Tagad gandrīz visi viņi kļuvuši lieki.

"Galu galā dabūja latviju Latviju, mazu provinciālu valsti, kur tas nevienam nav vajadzīgs. Un viņi visi izrādījās lieki. Sēž klasiķis Imants Kalniņš. Ko, vai viņš ir vajadzīgs Latvijas valstij. Paulu ar stabilu regularitāti krāpj ar jaunu. Tajā sistēmā viņi bija vajadzīgi. Pastāvēja ideoloģiskie ierobežojumi, taču viņi (mākslinieki – red.) bija pieprasīti," teica Lindermans.

Georga lentītes

Nacionālās apvienības pārstāvji iesnieguši Saeimā projektu par grozījumiem Likumā par sapulcēm, gājieniem un piketiem un Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, kuri paredz aizliegumu izmantot Georga lentītes sapulcēs, gājienos, piketos, publiskos izklaides un svētku pasākumos. Līdzīga norma pagaidām ieviesta tikai Ukrainā.

Ukraina atdarina Latviju valodas likuma aspektā, Latvija – Ukrainu Georga lentītes un Krimas tatāru "genocīda" jautājumā, savu viedokli pauda Vladimirs Lindermans. Viņš atzīmēja, ka Ukrainā aizliegumi, kuri attiecas uz šīs simbolikas lietošanu, ir ļoti stingri – sodu var saņemt pat par lentes publisku nēsāšanu. Latvijā likumi par padomju simbolikas lietojuma aizliegumu attiecas uz sabiedriskajiem un izklaides pasākumiem.

Nacionālistu iniciatīva vēl nav nonākusi līdz izskatīšanai Saeimā, taču uzbrukumi Georga lentītēm nav nejauši, uzsvēra publicists.
"Pēdējo gadu laikā Georga lentīte kļuvusi par krievu pretošanās simbolu ārvalstīs. Šeit tas ir ļoti svarīgi, tā ieguvusi savā ziņā sakrālu statusu. Viņi (nacionālisti – red.) saprot, ka tā ir mūsu saikne," teica Lindermans.

Pēc viņa domām, nacionālisti var panākt aizlieguma ieviešanu, lai arī, domājams, tas nenotiks uzreiz. Tādos jautājumos Nacionālajam blokam ir noteikta loma – izšaut pirmajam. Pie tam "tolerantākās" latviešu partijas parasti saka: tas, sak, ir par traku. Bet pēc viena vai diviem gadiem tā kļūst par realitāti, atzīmēja publicists.

Pimenova izteikumi

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izteikusi rakstisku brīdinājumu "Saskaņas" partijas deputātam Igoram Pimenovam par deputāta ētikas kodeksa parkāpumu. Aprīlī Saeimas plenārsēdē, kurā tika izskatīts ierosinājums par PSRS un nacistiskās Vācijas militāro formējumu formas tērpa nēsāšanu publiskos pasākumos, viņš apliecināja, ka šī ierosinājuma mērķis bija pielīdzināt PSRS nacistiskajai Vācijai. Vladimirs Lindermans uzskata, ka šis brīdinājums ir unikāls.

"Vai tad pie mums parlaments vairs nav diskusiju vieta? Viņš (Pimenovs – red.) izteicās arī par to, ka notiek nacisma zināma reabilitācija. Vai tad tā nenotiek? Tas ir faktiski situācija veidojas tā: nacionālistiskās dogmas par to, ka PSRS līdzinās nacistiskajai Vācijai, ka Cukurs bija ļoti jauks cilvēks, ka PSRS "okupēja" Latviju un vēl nodarbojās ar "genocīdu" – tas viss pamazām kļūst par latviešu vispārējo viedokli, pe tam tagad vēl nevar arī pretējas domas paust," konstatēja publicists.

Lindermans piebilda, ka Latvija kļūst par valsti, kurā ir skaidri iezīmēta valsts ideoloģija un kurā nav tiesību pat izteikties.

95
Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas robeža

Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu

11
(atjaunots 08:16 05.07.2020)
Latvijas Nacionālie bruņotie spēki tika izsaukti pie valsts austrumu robežām Covid-19 pandēmijas straujas izplatības periodā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks informēja, ka valsts Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aiziet no austrumu robežas, vēsta Bb.lv.

NBS, kuri bija aicināti atbalstīt Valsts robežsardzi Covid-19 pandēmijas radītās asās krīzes periodā, pametīs dienestu pēc 9. jūlija.

Pabriks uzsvēra, ka situācija patlaban nav tik sarežģīta, tāpēc karavīri pie robežām nav vajadzīgi.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi atradās pie Latvija un Krievijas, kā arī Latvijas un Baltkrievijas robežam no 30. marta. Viņi palīdzēja robežsargiem pildīt patruļu dienestu.

Patrulēšanā piedalījās aptuveni 60 kareivji un zemessargi ar ne vairāk kā 15 transporta līdzekļiem.

Pabriks atzīmēja, ka tālākās darbības robežsargu atbalstam ar NBS spēkiem tiks izvērtētas, ņemot vērā risku analīzi un informāciju par nelegālās imigrācijas pieaugumu pēc ārkārtējās situācijas režīma noslēguma.

Pēdējās diennakts laikā Krievijā fiksēti 6632 inficēšanās gadījumi, Baltkrievijā – 273 jauni koronavīrusa gadījumi.

Latvijā pēdējā diennaktī fiksēts tikai viens jauns infekcijas gadījums. Pandēmijas periodā konstatēti 1123 slimības gadījumi.

No 10. jūnija valstī atcelts ārtkārtējās situācijas režīms un stingrie ierobežojumi.

11
Tagi:
NBS, Latvija, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot
Zemessargi apgūs kaujas iemaņas Rīgas ielās: bez ieročiem
NBS apkopo statistiku par latviešiem, kas iestājas armijā pēc dzīves ārzemēs

Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna

20
(atjaunots 07:25 05.07.2020)
Pēdējo nedēļu laikā atsevišķās Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs pieaudzis Covid-19 saslimstības gadījumu skaits, tāpēc Latvija papildinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Koronavīrusa izplatības pieauguma dēļ atsevišķās valstīs Latvijas valstspiederīgajiem tagad jāievēro pašizolācija pēc brauciena uz Monako, Zviedriju, Luksemburgu, Portugāli, Rumāniju, Bulgāriju, Lielbritāniju un Čehiju. Divas nedēļas ilga karantīna būs jāievēro arī pēc tranzīta brauciena caur šīm valstīm, vēsta Press.lv, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centru.

Kopš 4. jūlija prasība ievērot divas nedēļas ilgu pašizolāciju attiecināta arī uz ceļotājiem, kuri atgriežas no Čehijas un Monako, kur saslimstība pārsniegusi pieļaujamo – 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

​SPKC un Veselības ministrija iesaka bez vajadzības nepamest Latviju, jo epidemioloģiskā situācija pastāvīgi mainās.

© Sputnik / Максим Богодвид

Latvijā saslimstība patlaban sastāda 0,7 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju un joprojām krītas.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 1185 koronavīrusa testi, konstatēts viens Covid-19 gadījums.

Viens pacients ar Covid-19 nokļuvis slimnīcā. Tagad stacionāros valstī ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem slimības forma ir smaga.

Pandēmijas periodā Latvijā veikti 156784 testi un konstatēti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām izrakstīts 181 pacients, 30 cilvēki ir miruši.

20
Tagi:
koronavīruss, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

KF Izmeklēšanas komitejas vadītājs: Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

0
(atjaunots 10:12 05.07.2020)
Saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet tādiem noziegumiem noilgums nav paredzēts.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Krievijas Izmeklēšanas komiteja turpinās fiksēt nacisma noziegumu faktus, tostarp – arī saskaņā ar valsts Kriminālkodeksa 357. pantu, par glenocīdu, pastāstīja resora vadītājs Aleksandrs Bastrikins intervijā RIA Novosti.

"Izmeklēšanas komiteja aktīvi turpinās fiksēt noziedzīgo darbību faktus, kuru pamatā ir rasu pārākuma, nacisma idejas, un sniegs tiem atbilstošo tiesisko vērtējumu, arī saskaņā ar KF KK 357. pantu," viņš teica.

Bastrikins atgādināja, ka saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet 1968. gada 26. novembrī pieņemtā Konvencija par noilguma neatzīšanu kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci neparedz noilgumu šiem noziegumiem.

Arhīvu dati liecina, ka okupācijas gados KPFSR teritorijā tīši nogalināti vairāk nekā 2 miljoni cilvēku no civiliedzīvotāju vidus. Visi fakti vēl nav izmeklēti, vēl nav identificētas un tiesas priekšā sauktas visas vainīgās personas. Meklētāju nodaļu darbs un arhīvu atklāšana devusi iespēju noskaidrot ar civiliedzīvotāju masu slepkavībām saistīto traģisko notikumu nianses Novgorodas apgabalā, Krasnodaras novadā un Rostovas apgabalā. Pērn IK ierosinājusi krimināllietas par vairāk nekā 30 tūkstošu padomju pilsoņu slepkavībām.

Krievijas IK izmeklē nacistu noziegumus saskaņā ar valsts  un starptautiskajām tiesiskajām normām, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Krievijas izmeklēšanas pamatā ir nacionālās likumdošanas un starptautisko tiesību normas," norādīja Bastrikins, jautāts, saskaņā ar kādiem likumiem vajadzētu atbildēt par kara gados pastrādātajiem noziegumiem apsūdzētās personas.

Viņš atgādināja, ka Krievijas likumdošanā kriminālatbildība par nacistisko iebrucēju un viņu līdzskrējēju noziegumiem ieviesta saskaņā ar PSRS Augstākās padomes dekrētu no 1943 gada "Par soda mēriem vācu fašistiskajiem ļaundariem, kas vainojami par padomju civiliedzīvotāju un sagūstīto sarkanarmiešu slepkavībām un spīdzināšanu, spiegiem, Dzimtenes nodevējiem no padomju pilsoņiem un viņu līdzzinātājiem".

"Noziegumu organizētājiem un izpildītājiem dekrēts bez ierunām paredzēja augstāko soda mēru – nāves sodu pakarot. Krievijas Kriminālkodeksā ir norma par atbildību par genocīda noziegumiem, kas paredz mīkstāku pamata sodu, un ar to pieļauj krimināllikuma atgriezeniskā spēka pielietošanu," atzīmēja Bastrikins.

Nirnbergas tribunāls nesodīja visus kara noziedzniekus, dažiem izdevās paslēpties. Ir jānoskaidro visi vainīgie – gan dzīvie, gan mirušie, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Esam nosprauduši vairākus uzdevumus. Nebūt ne visus noziedzniekus tiesāka starptautiskais kara tribunāls Nirnbergā un citi pēckara procesi: daudziem nežēlīgus noziegumus pastrādājušiem nacistiem diemžēl izdevās izbēgt no tiesas un izvairīties no soda," teica Bastrikins.

Viņš atzīmēja, ka jānoskaidro visi vainīgie, īstenojot soda neizbēgamības principu.

"Vienalga, viņi ir dzīvi vai ne, mums ir jānosauc šie vārdi un jāparāda, ko šie cilvēki nodarījuši," konstatēja IK vadītājs.

Amatpersonas Rietumos cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus, spriežot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu uzvarā pār fašismu, konstatēja A. Bastrikins.

"Mēs redzam virkni mēģinājumu atainot vēsturi gluži citā interpretācijā, kad, piemēram, rietumvalstu amatpersonas, apkopojot Otrā pasaules kara rezultātus, runājot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu un tīšām ignorē PSRS galveno lomu uzvarā pār fašismu, cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus," viņš teica.
0
Tagi:
Nirnbergas tribunāls, Krievija
Pēc temata
"Simtiem brāļu kapu Latvijā - tas ir inscenējums?" Krievijas vēstnieks par reālo karu
Putins: vietējie līdzskrējēji Eiropā savā nežēlībā pārspēja nacistu saimniekus
Dzīvo nesodīti: eksperts par to, kas gaida "nepiebeigtos vectētiņus" no latviešu leģiona