Eiropas parlaments. Foto no arhīva

Valsts drošības dienests neatrada ārvalstu ietekmi EP vēlēšanās Latvijā

41
(atjaunots 12:08 23.05.2019)
Specdienestā atgādināja, kur jāvēršas ar informāciju par pārkāpumiem gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

RĪGA, 23. maijs – Sputnik. Valsts drošības dienests (VDD) neatrada faktus, ka citas valstis cenšas tiešā veidā ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvija, vēsta specdienesta mājaslapa.

Šobrīd Valsts drošības dienests pastiprinātā režīmā veic iespējamo risku identifikāciju un novēršanu, lai Latvijā notiktu brīvas demokrātiskas Eiropas Parlamenta vēlēšanas. VDD kompetencē ietilpst gan iekšējie, gan ārējie draudi.

Pagaidām dienests nav saņēmis ziņas par tiešiem sistemātiskiem ārvalstu mēģinājumiem ietekmēt vēlēšanu norisi. Nav nedz informācijas par vēlētāju balsu pirkšanu, nedz paziņojumu par šādu ziņu sagatavošanu.

Vienlaikus VDD turpina pārbaudi sakarā ar neveiksmīgu paziņojumu izsūtīšanu vēlētājiem. Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, daudzi Latvijas iedzīvotāji joprojām nav saņēmuši paziņojumus par to, kurā vēlēšanu iecirknī viņi var nobalsot.

Kur jāziņo par pārkāpumiem

Specdienests atgādina, ka personām, kuras apzināti traucē pilsoņiem brīvi īstenot savas balsstiesības un tikt ievēlētiem, draud kriminālatbildība. Aizliegts ierobežot balsošanu ar vardarbību, mānīšanu, draudiem, uzpirkšanu un citos veidos. Kriminālatbildība ir paredzēta arī amatpersonām un vēlēšanu komisijas locekļiem, kuri apzināti pārkāpj balsojuma noslēpumu vai nepareizi skaita balsis.

"Tāpēc aicinām Latvijas iedzīvotājus informēt VDD par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle," raksta VDD.

Specdienestā var vērsties arī gadījumos, kad pastāv aizdomas par pretlikumīgām darbībām, kas skar vēlēšanu norisi, piemēram, par mahinācijām balsu skaitīšanā par labu kādam no kandidātiem.

Ja jūs nolēmāt vērsties VDD, jums ir maksimāli jāpiefiksē visas notikušā detaļas, iespējas gadījumā jānofotografē vai jānofilmē, jāieraksta audioierakstā. Specdienestā garantē avotu konfidencialitāti.

Informāciju iespējams nodot pa tālruni 67 208 964 vai pa e-pastu dd@vdd.gov.lv.

Priekšvēlēšanu aģitāciju kontrolē Valsts un pašvaldību policija. Tāpēc par pārkāpumiem šajā jomā, piemēram, par bukletiem, kuri tiek izplatīti vēlēšanu dienā, vai aģitāciju pie iecirkņiem jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai arī pašvaldības policijai.

"Atgādinām, ka aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām," uzsvēra Valsts drošības dienestā.

Ja jūsu rīcībā nonākusi informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, jāvēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā pa tālruni 67 356 161 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB".

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 25. maijā. 22. maijā sākās priekšlaicīgā balsošana – atlikušajās divās dienās vēlēšanu iecirkņi strādā dažas stundas dienā, turklāt priekšlaicīgi iespējams nobalsot jebkurā iecirknī, nevis tajā, kurā ir reģistrēts vēlētājs.

41
Pēc temata
Izvēlies mani! Es arī gribu būt Eiropas Parlamentā
Eiroskeptiķu pastiprināšanās Eiropas Parlamentā: vai ES ir gaidāmas pārmaiņas
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

17
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

17
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

29
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

29
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes