Vista. Foto no arhīva

Vai Latvijā būs 8 miljonu vistu putnu fabrika: Ovostar saskāries ar problēmām

115
(atjaunots 17:11 23.05.2019)
SIA Gallusman ieplānotais olu un olu ražošanas projekts Ovostar Union Latvijā vēl nav saņēmis atbalstu.

RĪGA, 23. maijs – Sputnik. Nīderlandē bāzētā kompānija Ovostar Union neatmet plānus uzbūvēt Latvijā lielāko putnu fabriku, taču projekts pagaidām nav atbalstīts. Grūtības radušās ne vien ar zemesgabala izvēli, bet arī saistībā ar to, ka kompānijai ir visnotaļ plaša struktūra un patiesos labuma guvējus nav viegli noteikt, raksta avīze Dienas Bizness.

Kompānija Ovostar Union lielākoties izvērsusi savu darbību Ukrainā, savukārt Latvijas kompānijā Gallusman, kura plāno uzbūvēt putnu fabriku, tai pieder 89%. Pārējie 11% pieder Arnim Veinbergam, SIA Gallusman valdes priekšsēdētājam, ar tiesībām pārstāvēt kompāniju atsevišķi.

Sākotnēji bija plānots uzbūvēt putnu fabriku pie Valkas. Tika izvēlēts zemesgabal, taču izvietot tu tik lielu ražotni neļāva normatīvi: nepatīkama smaka no putnu aplokiem sasniegtu tuvākās apdzīvotās vietas. Tad tika izvēlēts jauns zemesgabals Valkas novadā, taču arī to iegūt savā rīcībā neizdevās. Šis meža zemesgabals pieder valstij, nevis pašvaldībai. Saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu, nodot valsts zemi pašvaldības īpašumā var tikai atsevišķos gadījumos, piemēram, kapu vai parka izveidošanai, bet putnu fabrika nav nedz viens, nedz otrs, paziņoja tolaik bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Apspriest likuma grozījumus vienas putnu fabrikas celtniecības dēļ Zemkopības ministrija atteicās.

Pēc tam tika izskatīts putnu fabrikas celtniecības variants Tukuma novadā. Taču ar izvēlēto zemesgabalu atkal radās grūtības – tas atrodas netālu no Jaunsātu karjera – populāras pilsētnieku peldvietas.

Tad Ovostar Union pievērsa uzmanību Ogres novadam un izvēlējās zemesgabalu Madlienas pagastā.

Kā raksta Dienas Bizness, putnu fabrikas celtniecības variants Valkas novadā vairs netiek apspriests. No sarunām līdz darbiem Gallusman pārgāja tikai Tukuma un Ogres novadā. Pērnā gada decembrī Vides pārraudzības valsts birojs publicēja putnu audzētavas kompleksa SIA Gallusman ietekmes uz apkārtējo vidi novērtējumu Tukuma novada Jaunsātu pagastā, savukārt februārī – Ogres novada Madlienas pagastā.

No 30. aprīļa līdz 28. maijam Madlienas pagastā notiek lokālā plānojuma un ietekmes uz vidi novērtēšanas publiskā apspriešana, kura ir nepieciešama, lai mainītu Ogres novada teritorijas plānojumu olu un to produktu ražotnes izveidošanas vajadzībām.

Bažas par negodīgu konkurenci

Ovostar Union plāno uzbūvēt 8 miljonu vistu putnu fermu. Kompānija plāno ražot ne tikai olas, bet arī šķidros un sausos olu produktus, kuri tiek plaši izmantoti pārtikas ražošanā. Līdz 90% produkcijas aizies eksportā. Ja projekts tiks īstenots, fabrika kļūs par lielāko Latvijā.

Putnu fabrika
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Latvijas olu ražotāji pauž raizes saistībā ar projektu. Viņi uzskata, ka Ovostar Union varēs izmantot Latvijas olu pulveru un citas produkcijas ražošanas rūpnīcu tam, lai apietu Eiropas dējējvistu uzturēšanas normas, kuras netiek ievērotas Ukrainā. Latvijas kompānijas uztraucas, ka Ovostar Union ievedīs olas no Ukrainas – tur to ražošana izmaksā daudz lētāk, nekā Latvijā – ražos no tām dažādu produkciju un līmēs galaproduktam ES marķējumu. Tas rada pamatu domām par negodprātīgu konkurenci.

Taču fabrikas un tās ražoto atkritumu apjomi, kā arī bažas par negodīgu konkurenci nav vienīgie iemesli, kuri izraisījuši aizdomas. Kaut arī vispārēji pieejamā informācija par Ovostar Union finanšu stāvokli uzrāda augošu tendenci, holdinga akcionāru tīkls ir visnotaļ sadrumstalots, juridiskā adrese atrodas Nīderlandē, un Latvijā uzņēmumam, visticamāk, rastos grūtības ar patieso labuma guvēju norādīšanu. Tas var izraisīt problēmas ar finanšu plūsmas caurspīdīgumu, kurai Latvijā pēdējā laikā tiek veltīta pastiprināta uzmanība.

115
Pēc temata
Balticovo ieguldīs trīs miljonus vistu brīvajai pastaigai
Latvijas veikali pārtrauks sprostos dētu olu tirdzniecību
Īsts rekets: restoratori Latvijā sūdzas par vistu aizstāvjiem
Vai olas kaitē veselībai

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

10
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

10
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

17
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

17
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam