Rīga

Kas vēl Latvijā runā 10 valodās: ēdināšanas nozare priecājas par strādniekiem no Indijas

69
(atjaunots 08:25 22.05.2019)
Latvijā notiek diskusijas par ārzemju studentu nodarbinātību; vietējie uzņēmēji, kuri izmanto šo darbaspēku, apgalvo – trešo valstu pilsoņi risina strādnieku trūkuma problēmu.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Darbs netraucē ārzemju tūristiem mācīties Latvijā, un viņi zināmā mērā risina kadru trūkuma problēmu, pārliecināti Latvijas uzņēmēji. Atsevišķās kompānijās ārzemju studentu daļa ir pietekami augsta – piemēram, sabiedriskās ēdināšanas, zvanu apkalpošanas un citās nozarēs, vēsta LNT Ziņas.

Šobrīd Latvijā apspriež grozījumus, kuri paredz atļaut studentiem no trešajām valstīm strādāt pilnu slodzi, ja viņi to vēlas. Patlaban 40 darba stundu nedēļas vietā viņiem atļauts strādāt vien 20. Pirmajā lasījumā Saeimā deputāti konceptuāli atbalstīja šos grozījumus, ja likumprojekts izies vēl divus lasījumus, jaunā regula varēs stāties spēkā jau no 2019. gada 1. septembra. Pret iniciatīvu iestājas Nacionālās apvienības pārstāvji, taču bizness ir par migrantu nodarbināšanas nosacījumu atvieglošanu, tostarp arī studentu nodarbināšanas jautājumā.

Piemēram zvanu centrā 60% darbinieku ir studenti, kuru lekciju un eksāmenu grafiks tiek ņemts vērā, sastādot darba grafiku. "Viņi tiešām palīdz aizpildīt tās darbavietas, jo galvenā interese ir par starptautiskajām valodām, jo mēs apkalpojam klientus desmit dažādās valodās. Starptautiskajās valodās runājošus darbiniekus nav tik viegli atrast mūsu darba tirgū," pastāstīja Transcom WorldWide Latvia Personāldaļas vadītāja Līga Millere.

Kādā no Vecrīgas bāriem divi studenti no Indijas, kuri mācās Rīgas Tehniskās universitātes aviācijas transporta programmā, mazgā glāzes un traukus, dažkārt gatavo dzērienus. Bāra darba specifikas dēļ nav iespējams prognozēt darba maiņas beigas, tāpēc tā ir liela problēma, kad "karstākajā" darba laikā iestājas limits – maksimāli atļautā 20. darba stunda.

"Viņi nav no tiem ekonomiskajiem bēgļiem, bet tiešām visi mācās. Ar ko man bijusi pieredze, bijusi tiešām laba pieredze. Es domāju, ka puse no Rīgas restorāniem pateicīgi tiem indiešiem, ka viņi vispār ir. Man šķiet, ka puse no Rīgas restorāniem būtu ciet, jo viņi ir liels atspaids," pastāstīja Cub Cafe īpašnieks Arnis Bikšus.

Uzņēmumā, kurš piegādā Omniva sūtījumus, 30% šķirotāju ir ārzemju studenti. Atrast vietējos iedzīvotājus firma nespēja nedz ar CV-Online, nedz ar Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību. Šajā uzņēmumā neuzskata, ka darbs kaitē izglītības iegūšanas kvalitātei tik ļoti, lai studentiem tiktu anulēta uzturēšanās atļauja.

"Mēs kā darba devējs ļoti nākam pretī un mēģinām viņu darba grafiku pielāgot studiju grafikam, lai, ja ir agrā lekcija pulksten 8:00, mēs viņam neieliekam nakts maiņu iepriekšējā dienā strādāt," pastāstīja Omniva vadītāja Latvijā Beāte Krauze-Čebotare.

Uzņēmums secinājis: ārzemju studentiem pēc studiju maksas segšanas vairs neatliek ietaupījumu, lai samaksātu par īri, pārtiku un transportu, tāpēc darbs tiem ir svarīgs.

69
Pēc temata
Ģimene vai karjera: Latvijas iedzīvotāji izdarījuši izvēli
Latvijas būvuzņēmēji pieprasa ieslēgt "zaļo gaismu" viesstrādniekiem
Septiņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem iestājas pret viesstrādnieku ievešanu
Iedzīvotājiem šķiet, ka Latviju nākamgad apdraudēs ekonomiskā lejupslīde, demogrāfiskās problēmas un bēgļi
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā