Mācību stunda skolā. Foto no arhīva

No grāmatvežiem skolotājos: Latvijā atraduši risinājumu skolotāju trūkumam

58
(atjaunots 08:04 22.05.2019)
Latvijas Izglītības ministrija piedāvā sagatavot pedagogus no citu profesiju pārstāvjiem: gada laikā varēs iziet kvalifikācijas programmu un sākt darbu skolā.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Latvijas Izglītības ministrija izstrādājusi jaunu skolotāju piesaistīšanas programmu skolās: paredzēts, ka skolotāja profesiju gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir augstākā izglītība kādā citā nozarē, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Šobrīd par skolotāju ir iespējams kļūt divos veidos: iegūstot vidējo izglītību, pabeigt profesionālā bakalaura studijas pēc specialitātes vai, ja cilvēkam jau ir bakalaura diploms citā nozarē, apgūt profesionālo programmu divu gadu garumā. Pedagoģiju iespējams apgūt vismaz 30 dažādu programmu ietvaros, sistēma ir ļoti sadrumstalota.

Jaunā pieeja, kuru Izglītības ministrija izstrādājusi sadarbībā ar fondu "Iespējamā misija") un lielākajām Latvijas augstskolām, paredz, ka gribētājiem kļūt par pedagogu nepieciešamais nosacījums paliks bakalaura diploms kādā nozarē, savukārt divu gadu programmu paredzēts aizstāt ar vienu gadu kvalifikācijas apmācību. Turklāt apmācības laikā šāds speciālists uzreiz varēs uzsākt darbu skolā – četras dienas nedēļā viņš mācīs skolēnus, savukārt vēl divas dienas – mācīsies pats, iegūstot pedagoga kvalifikāciju.

Šo gadu ilgo mācību kursu īstenos Latvijas Universitātes, Liepājas universitāte un Daugavpils augstskola, taču programma būs kopīga.

"Tas, ko vēlamies panākt, lai vairāk cilvēki ienāk sistēmā iekšā. Ar jauniem mēs domājam, nevis vecumā jauni, bet tiešām jauni cilvēki, kuri nav bijuši līdz šim sistēmā, dot viņiem šo iespēju. Tāpēc kvalifikācija ir viena gada laikā," norādīja Edīte Millere, organizācijas "Iespējamā misija". Valdes priekšsēdētāja.

Tāpat paredzēta topošo skolotāju atbalsta sistēma – apmācības laikā un gadu pēc tās viņiem būs pieejami speciālisti, kuri varēs sniegt padomu, izanalizēt kļūdas un palīdzēt tikt galā ar problemātiskām situācijām klasē.

Izglītības ministrija aprēķina valsts budžeta izdevumus šī jauna piegājiena īstenošanai. Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore vietniece augstākās izglītības jautājumos Dace Jansone uzsvēra, ka tā būs apmācība darba vidē, tāpēc ir nepieciešams pilns finansējums, kurš segs visus izdevumus tās īstenošanai, tostarp mērķa stipendijas programmas dalībniekiem. Tāpat ministrija gatavo informatīvu paziņojumu valdībai.

Plānots, ka pirmie skolotāju programmas beidzēji uzsāks darbu ar klasēm 2020./2021. mācību gada septembrī. Pirmajā gadā plānots pieņemt 100 apmācības dalībniekus. Attiecīgi, darbu skolās viņi varēs uzsākt 2020. gada septembrī.

58
Pēc temata
Šadurskis: pedagogus mācīsim kursos
Līdz mācību gada sākumam slēgs 25 skolas – pedagogus mierinās ar prēmijām
Latvijas skolās strādā psihiski nelīdzsvaroti skolotāji
Trūkstošo fizikas skolotāju vietās skolās varētu ierasties studenti
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

15
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

15
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

24
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

24
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos