Mācību stunda skolā. Foto no arhīva

No grāmatvežiem skolotājos: Latvijā atraduši risinājumu skolotāju trūkumam

58
(atjaunots 08:04 22.05.2019)
Latvijas Izglītības ministrija piedāvā sagatavot pedagogus no citu profesiju pārstāvjiem: gada laikā varēs iziet kvalifikācijas programmu un sākt darbu skolā.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. Latvijas Izglītības ministrija izstrādājusi jaunu skolotāju piesaistīšanas programmu skolās: paredzēts, ka skolotāja profesiju gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir augstākā izglītība kādā citā nozarē, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Šobrīd par skolotāju ir iespējams kļūt divos veidos: iegūstot vidējo izglītību, pabeigt profesionālā bakalaura studijas pēc specialitātes vai, ja cilvēkam jau ir bakalaura diploms citā nozarē, apgūt profesionālo programmu divu gadu garumā. Pedagoģiju iespējams apgūt vismaz 30 dažādu programmu ietvaros, sistēma ir ļoti sadrumstalota.

Jaunā pieeja, kuru Izglītības ministrija izstrādājusi sadarbībā ar fondu "Iespējamā misija") un lielākajām Latvijas augstskolām, paredz, ka gribētājiem kļūt par pedagogu nepieciešamais nosacījums paliks bakalaura diploms kādā nozarē, savukārt divu gadu programmu paredzēts aizstāt ar vienu gadu kvalifikācijas apmācību. Turklāt apmācības laikā šāds speciālists uzreiz varēs uzsākt darbu skolā – četras dienas nedēļā viņš mācīs skolēnus, savukārt vēl divas dienas – mācīsies pats, iegūstot pedagoga kvalifikāciju.

Šo gadu ilgo mācību kursu īstenos Latvijas Universitātes, Liepājas universitāte un Daugavpils augstskola, taču programma būs kopīga.

"Tas, ko vēlamies panākt, lai vairāk cilvēki ienāk sistēmā iekšā. Ar jauniem mēs domājam, nevis vecumā jauni, bet tiešām jauni cilvēki, kuri nav bijuši līdz šim sistēmā, dot viņiem šo iespēju. Tāpēc kvalifikācija ir viena gada laikā," norādīja Edīte Millere, organizācijas "Iespējamā misija". Valdes priekšsēdētāja.

Tāpat paredzēta topošo skolotāju atbalsta sistēma – apmācības laikā un gadu pēc tās viņiem būs pieejami speciālisti, kuri varēs sniegt padomu, izanalizēt kļūdas un palīdzēt tikt galā ar problemātiskām situācijām klasē.

Izglītības ministrija aprēķina valsts budžeta izdevumus šī jauna piegājiena īstenošanai. Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore vietniece augstākās izglītības jautājumos Dace Jansone uzsvēra, ka tā būs apmācība darba vidē, tāpēc ir nepieciešams pilns finansējums, kurš segs visus izdevumus tās īstenošanai, tostarp mērķa stipendijas programmas dalībniekiem. Tāpat ministrija gatavo informatīvu paziņojumu valdībai.

Plānots, ka pirmie skolotāju programmas beidzēji uzsāks darbu ar klasēm 2020./2021. mācību gada septembrī. Pirmajā gadā plānots pieņemt 100 apmācības dalībniekus. Attiecīgi, darbu skolās viņi varēs uzsākt 2020. gada septembrī.

58
Pēc temata
Šadurskis: pedagogus mācīsim kursos
Līdz mācību gada sākumam slēgs 25 skolas – pedagogus mierinās ar prēmijām
Latvijas skolās strādā psihiski nelīdzsvaroti skolotāji
Trūkstošo fizikas skolotāju vietās skolās varētu ierasties studenti
Kafejnīca

Astoņi pie viena galdiņa: ko piedāvā Veselības ministrija

2
(atjaunots 08:25 12.08.2020)
Veselības ministrija ir gatava nedaudz atvieglot dzīvi tūristiem un Latvijas sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Veselības ministrija no 17. augusta piedāvā mīkstināt ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kultūras, sporta, reliģisko pasākumu rīkotājiem, kā arī atļaut pulcēties telpās līdz 1000 cilvēkiem, vēsta Mixnews.lv.

Sabiedriskās ēdināšanas iestādēs plānots atļaut sēdēt pie viena galda astoņiem cilvēkiem esošo četru vietā, savukārt terasē ierobežojumu nebūs. Platība uz vienu apmeklētāju sabiedriskās ēdināšanas iestādēs var tikt samazināta no 4 uz 3 kvadrātmetriem, saglabājot divu metru distances prasību starp galdiņiem un ar nosacījumu, ka apmeklētāju skaits var būt ne vairāk par 50% no iestādes ietilpības.

Tāpat sabiedriskās ēdināšanas iestādēm var atļaut strādāt līdz plkst. 2:00, nevis līdz pusnaktij, kā arī kultūras, sporta un reliģiskajām iestādēm.

Izmaiņas attiecībā uz pulcēšanos ārpustelpās netiek plānotas – joprojām drīkstēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem.

Turklāt Veselības ministrija piedāvā publicēt ceļojumiem bīstamo un nebīstamo valstu sarakstu sestdien, nevis piektdien, un noteikt konkrētu šī saraksta stāšanās spēkā brīdi, lai cilvēkiem nerodas grūtības, plānojot braucienus.

Vēl viens piedāvājums – atcelt obligātās pašizolācijas prasību cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19 un spēs uzrādīt izziņu no ārsta, un atļaut cilvēkiem, kuriem ir pienākums pašizolēties, pamest dzīvesvietu, lai nodotu antivielu testu.

Iepriekš premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka pagaidām neredz nepieciešamību pārskatīt spēkā esošos ierobežojumus, kuri tika ieviesti Covid-19 dēļ.

2
Tagi:
koronavīruss, Veselības ministrija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Izveidojusies acīmredzama imūnā atbilde: Krievijas vakcīna pret Covid-19 devusi rezultātu
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

14
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

14
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Ziemeļu straume 2

VFR ĀM vadītājs skarbi atbildēja uz ASV draudiem saistībā ar "Ziemeļu straumi 2"

0
(atjaunots 08:35 12.08.2020)
Kā atzīmēja Māss, neviena valsts nedrīkst diktēt nosacījumus Eiropas Savienībai enerģētikas politikā.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Lēmums par to, pie kā pirkt energoresursus, ir suverens, neviens no ārzemēm nedrīkst diktēt ES enerģētikas politiku, paziņoja Vācijas ĀM vadītājs Haiko Māss, runājot par ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2", vēsta Sputnik Lietuva.

"Vācijas valdībai transatlantiskajiem sakariem daudzu gadu garumā ir ekskluzīva nozīme – un ne tikai priekš mums, bet arī Eiropai kopumā. Tās ir dziļākas, nekā kaut kāda politiskā konjunktūra. Taču mums nākas konstatēt, ka sankcijas starp partneriem – tas ir nepareizs ceļš, tas ir maldīgs ceļš. Un, galu galā, tas ir mūsu suverenais lēmums, kur mēs pirksim energonesējus. Neviena valsts nevar ar draudu palīdzību diktēt ES enerģētikas politiku," sacīja Māss preses konferencē Maskavā pēc pārrunām ar KF ĀM vadītāju Sergeju Lavrovu.

Viņš atzīmēja, ka ES tiek apspriest jautājums par to, cik lielā mērā eksteritoriālās sankcijas pārkāpj starptautiskās tiesības. "Sarunā ar Amerikas ārlietu ministru (valsts sekretāru Maiku Pompeo – Sputnik) es šo pozīciju skaidri paziņoju," citē vācu ministru RIA Novosti.

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi ar jaudu 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā. Gāzesvads tiek izvilkts no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Projektu īsteno "Nord Stream 2 AG" ar vienu vienīgu akcionāru – "Gazprom". Partneri Eiropā – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall – finansē projektu par 50% - par summu līdz 950 miljoniem eiro katrs.

Vašingtona uzstājas pret projekta īstenošanu, jo cenšas uzspiest Eiropai savas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes. Decembrī ASV pieņēma aizsardzības budžetu, kurš paredz sankciju ieviešanu attiecībā pret kompānijām, kuras piedalās gāzesvada izbūvē, kā rezultātā no darbu veikšanas atteicās Šveices uzņēmums Allseas.

Jūlijā ASV Valsts departaments publicēja rekomendācijas CAATSA likuma (likums "Par pretdarbību Amerikas pretiniekiem ar sankciju starpniecību") starpniecību, iekļaujot dokumentā "Ziemeļu straumi 2" un otro "Turcijas straumes" cauruļvadu. Šīs darbības pakļauj Amerikas sankcijām investīcijas un citas darbības, kas saistītas ar Krievijas eksporta gāzesvadiem. Turklāt jūlijā ASV Kongresa Pārstāvju palāta un valsts Senāts atbalstīja savus militārā budžeta variantus 2021. gada budžetam, kuros iekļautas paplašinātas sankcijas pret projektu.

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Fortuna" nomnieks atteicās piedalīties "Ziemeļu straumes 2" izbūves pabeigšanā
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"
Bundestāgs: ASV senatoru draudi ir ekonomiskā kara pieteikums