Latvijas ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Latvijas premjerministra sieva ir ārpus policijas aizdomām

95
(atjaunots 11:24 19.05.2019)
Valsts policija nav saskatījusi nozieguma pazīmes premjerministra dzīvesbiedres Andas Kariņas darījumos ar nekustamā īpašuma atsvešināšanu.

RĪGA, 19. maijs — Sputnik. Aprīļa sākumā kļuva zināms, ka opozīcijā strādājošais Saeimas deputāts Aldis Gobzems pieprasījis policijas pārbaudi premjerministra Krišjāņa Kariņa dzīvesbiedres darījumam. Runa bija par naudas atmazgāšanu un Andas Kariņas darījumu ar nekustamo īpašumu. A.Gobzems savā iesniegumā pauda aizdomas par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, kā arī izvairīšanos no nodokļiem darījumā ar nekustamo īpašumu Skolas ielā 2 – ēkā, kur agrāk atradās kinoteātris Pionieris.

Policija veikusi pārbaudi un neplāno ierosināt krimināllietu pret Ministru prezidenta sievu. Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava informēja, ka policija izskatījusi Gobzema iesniegumu un nolēmusi noraidīt krimināllietas ierosināšanu, jo nesaskata A.Kariņas darbībās noziedzīga darījuma pazīmes, vēsta Bb.lv.

Denacionalizācija un ārzona

Atgādināsim, ka iepriekš vēstīts: šo ēku savulaik savā īpašumā ar vairākiem denacionalizācijas procesa pārkāpumiem ieguvis Kariņa vectēvs Vilhelms Nariņš. Vēlāk viņš uzdāvināja ēku savai meitai, jeb Kariņa mātei, savukārt 90. gadu beigās topošais premjers izpirka viņai šo ēku daļās. Īpašuma pārdošana daļās ļāva apiet Rīgas domes pirmtiesības, kura varēja izpirkt kinoteātri. No pirmtiesībām varēja izvairīties arī dāvinājuma gadījumā, taču pārdošana uz visiem laikiem novilka svītru zem šī nekustamā īpašuma denacionalizācijas apstrīdēšanas.

2013. gadā Kariņš uzdāvināja bijušā kinoteātra "Pionieris" ēku ar saimniecības būvēm sievai. Dāvinājuma līgumā fiksēta vērtība 1,32 miljoni latu, kas eiro izteiksmē sastāda 1,878 miljonus.

2014. gada jūlijā Kariņa sieva Anda nodibināja firmu SIA "S2 Rīga", ieguldot tās pamatkapitālā šo nekustamo īpašumu. Jau pēc divām nedēļām divi Kipras ārzonas uzņēmumi Blackmerc Ltd un Maalixo Ltd izsniedza SIA "S2 Rīga" aizdevumus, kuri mērāmi miljonos eiro, nostiprinot tiem Zemesgrāmatā hipotēku attiecīgi 2,754 un 3,594 miljonu eiro apmērā.

Tā paša gada oktobrī kompāniju SIA "S2 Rīga" nopirka 2014. gada 23. maijā dibinātā kompānija SIA P.J. Assets 1. Tās īpašnieks – Latvijas pilsonis Jānis Podiņš (dzimis 1956. gadā), nezināmām personām aizņēmās 6,479 miljonus eiro, no kuriem samaksāja par Kariņu īpašuma iegādi 1,878 miljonus eiro. Drīz pēc šī darījuma Anda Kariņa bez kredīta izmantošanas iegādājās daudzstāvu īres namu Rīgas centrā, Tērbatas ielā 13 par 3,375 miljoniem eiro, vēsta Saeimas deputāts Aldis Gobzems.

2018. gadā par SIA "S2 Rīga" 99,99% akciju īpašnieku (tātad, par bijušā kinoteātra un zem tā esošās zemes) kļuva Kipras ārzonas uzņēmums Blackmerc Ltd.

Kariņš nostājies sievas pusē

Šī shēma samulsinājusi Gobzemu un viņš vērsies pēc skaidrojuma pie Krišjāņa Kariņa. Taču premjers visas pretenzijas noraidīja. Viņš paskaidroja, ka pircējs, kurš ierosinājis viņa dzīvesbiedrei iegādāties nekustamo īpašumu, vērsies pie viņas 2014. gadā. Toreiz viņi vienojušies, ka īpašums tiks iekļauts uzņēmuma pamatkapitālā un pārdots kā formas kapitāla daļas.

Kariņa savas kapitāla daļas pārdevusi un nodokļus nomaksājusi. Viņa neesot izmantojusi nekādu ārzonas kompāniju pakalpojumus, apgalvoja Kariņš.

95
Pēc temata
Valsts policija ķeras klāt Latvijas premjera Kariņa sievas darījumiem
Jansons: ar likumiem mums viss ir labi, bet ar to izpildi – nē
Trešdaļa Saeimas deputātu nobalsoja par premjera Kariņa demisiju
NYT: ASV pieprasa apņēmīgas reformas no Latvijas
Saeimas eka

Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu

4
(atjaunots 09:51 26.05.2020)
Reformas attālināta izskatīšana un pikets ar sociālās distances ievērošanu – pandēmija joprojām ietekmē Latvijas politiku.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Šodien Saeima sāks attālinātā režīmā izskatīt galīgajā lasījumā likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu, vēsta Mixnews.lv.

Pie tam plānots izmanto "e-Saeimas" sistēmu, ko opozīcijas deputāti iepriekš novērtēja visai negatīvi.

Patlaban Saeimas sēdes notiek daļēji attālinātā režīmā – deputātu frakcijas izvietojas dažādās Saeimas ēkās un zālēs. Tādā režīmā darbs nav pietiekami efektīvs: balsu skaitīšana aizņem ilgu laiku, gadās dažādas tehniskas kļūmes. Pēc būtības, platforma "e-Saeima" pieļauj pilnvērtīgu parlamenta darbu virtuālajā vidē.

Tomēr radusies virkne jautājumu gan sistēmas iepirkuma, gan tās ekspluatācijas aspektā. Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) bija neizpratnē par to, kāpēc e-Saeimas izstrāde uzticēta uzņēmumam bez atbilstošās pieredzes, turklāt neatkarīgie deputāti pauda šaubas par elektroniskās balsošanas drošību.

Tagad Saeimai nāksies ar elektroniskās platformas starpniecību lemt par likumprojektu, ko daļa opozīcijas novērtēja ļoti negatīvi. Tāpēc Latvijas Zaļās partijas pārstāvji šodien no pl.14:00 līdz 15:00 organizēs divus piketus pie Saeimas ēkas, lai paustu neapmierinātību par likuma izskatīšanas laiku un metodi.

Rīgas dome iesniegti pieteikumi viena piketa un vienas sapulces rīkošanai šajā laikā ar dalībnieku skaitu līdz 50 cilvēkiem. Organizatori sola protesta akciju laikā ievērot divu metru distanci un citus ierobežojumus.

Vienos vārtos, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

LZP pārstāve Līga Bulmeistere atklāja, ka partija kategoriski iebilst pret attālināta formāta un "nepārbaudītas elektroniskās sistēmas" izmantošanu tik svarīģā jautājumā.

LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars nosauca par amorālu likumprojekta izskatīšanu ārkārtējās situācijas režīmā, jo reformas pretiniekiem nav iespēju paust savu neapmierinātību. Politiķis uzskata: ja nebūtu ierobežojumu, kuri ļauj pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pie Saeimas sapulcētos vismaz 2500 cilvēki.

Jāpiebilst, ka pirms ĀS režīma ieviešanas visā Latvijā notika "traktoru protesti" pret reformu. Pēc tam valdība daļēji piekāpās.

4
Tagi:
Latvijas Zaļā partija, saeima, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Vai mēs gribam haosā valsti iedzīt": opozīcija nedod mieru nedz Pūcem, nedz viņa reformai
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Mierīgie iedzīvotāji un buldozeri: kā zemnieki protestēja pret novadu reformu
Skola. Foto no arhīva

Izstrādāti eksāmenu noteikumi skolēniem: kādi pasākumi tiks ieviesti ārkārtējā situācijā

7
(atjaunots 07:19 26.05.2020)
Sarežģītā epidemioloģiskā stāvokļa dēļ pasaulē, kā arī Latvijā noteiktās ārkārtējās situācijas rezultātā šogad eksāmeni notiks īpaša formātā.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks pastāstīja, ka šogad centralizētie eksāmeni 12.klasēs notiks īpašā formātā, jo Latvijā vēl aizvien ir spēkā ārtārtējās situacijas režīms un jāievēro visi  drošības pasākumi, vēsta Lsm.lv.

G.Catlaks konstatēja, ka tiks stingri ievērots savstarpējās distancēšanās princips – divu metru attālums starp skolēniem, tāpēc lielās skolās audzēkņi būs jāsasēdina vairākās klasēs. Šis princips atšķiras no līdzšinējā, pie kā skolotāji jau pieraduši.

Savukārt medicīnas masku nēsāšana eksāmenā nav obligāta, uzsvēra Catlaks – tas atkarīgs no skolēna paša lēmuma. Ja viņs baidās, viņam ir klepus simptomi, viņš, protams, var būt maskā.

Tāpat ir jānodrošina iespēja pastāvīgi izmantot dezinficējošos līdzekļus, atgādināja Catlaks.

Iepriekš jau vēstīts, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ valstī atcelti visi svinīgie pasākumi par godu atestātu saņemšanai. Izglītības un zinātnes ministrija uzsvēra: ja mācību iestāde vēlas organizēt izlaiduma vakarus, to būs iespējams izdarīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad ierobežojumi vairs nebūs spēkā.

7
Tagi:
ārkārtējā situācija, izglītība, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Apnikuši viens otram: Veselības ministrija ļaus vecākiem atpūsties no bērniem
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu