Скелет у Домской площади

Burovs: Valsts kontrole vienmēr sniedz laiku kļūdu labojumam

52
(atjaunots 11:47 14.05.2019)
Valsts kontrole oficiāli publicējusi Rīgas Tūrisma attīstības biroja revīzijas rezultātus, pēc kā organizācijā ieradās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki.

RĪGA, 14. maijs – Sputnik. Vakar Rīgas Tūrisma attīstības birojā (RTAB) ieradās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki un aizturēja organizācijas valdes locekli Vitu Jermoloviču, vēsta LSM.lv.

Kopā ar maskās tērptiem KNAB darbiniekiem Jermoloviča pameta RTAB telpas, kurās biroja darbinieki vairākas stundas veica kratīšanu, un iekāpa automašīnā. Tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju rokās bija melns maiss. Otrs RTAB valdes loceklis Guntar Grīnvalds palika birojā.

Tāpat izmeklēšanas darbības tika veiktas Rīgas domes Ārlietu pārvaldē un Maksima Tolstoja ("Saskaņa") kabinetā, kurš šobrīd atrodas ārzemju komandējumā. Kriminālprocesuālas darbības vakar tika veiktas arī Vācijā, Zviedrijā un Spānijā.

KNAB iesācis kriminālprocesu pret RTAB darbiniekiem par budžeta līdzekļu izšķērdēšanu, dokumentu viltošanu un krāpšanos.

Tūrisma veicināšana vai izdevumi ārpus uzstādītiem mērķiem

Informācijas iegūšanā KNAB cieši sadarbojās ar Valsts kontroli, kura, veicot revīziju par laika posmu no 2016. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 30. jūnijam, atklāja būtiskus trūkumus biedrību un fondu plānošanā, finansējuma piešķiršanā un uzraudzībā. Pēc Valsts kontroles domām, ir pamats uzskatīt, ka Rīgas pašvaldība trīs gadu laikā nesaimnieciski izšķērdējusi vairāk nekā 20 miljonus, tostarp RTAB un portālam Riga.lv.

Rīgas domes ēka
© Sputnik / Sergey Melkonov

Valsts kontrole noskaidroja, ka no 2016. līdz 2018. gadam RTAB no pilsētas budžeta saņēmis 17 miljonus. Lielākā daļa šo līdzekļu tika ieguldīta zīmolu Lire Riga un Meet Riga popularizēšanā, kuri pieder nevis pašvaldībai vai Tūrisma attīstības birojam, bet gan AirBaltic Corporation un šobrīd ir ieķīlāti. Turklāt, Valsts kontrole uzskata, ka birojā bijuši fiktīvi darbinieki, un algas pārsniedza pašvaldības darbinieku algu apmēru.

Biedrība Riga.lv trīs gadu laikā no pašvaldības saņēmusi vairāk nekā 4 miljonus eiro. Organizācijas budžets trīs gadu laikā netika apstiprināts, savukārt atskaitēs norādīti nepatiesi finanšu rādītāji. Viens no iestādes mērķiem bija pašvaldības avīzes izdošana, taču jau nākamajā gadā pēc Riga.lv nodibināšanas tās izlaišana tika izbeigta. Revidenti paskaidroja, ka Riga.lv darbinieki nodarbojas ar citu informācijas avotu informācijas pārpublicēšanu. Ar autoriem noslēgtie līgumi neļauj pārliecināties par padarītā darba apjomu un tā izmaksām.

Savukārt RTAB paziņoja, ka audita laikā organizācijas darbiniekiem nezuda izjūta, ka Valsts kontroles darbinieki ieradās ar jau negatīvu un, iespējams, politiski motivētu viedokli par RTAB darbu. Kaut gan revīzija ilga apmēram gadu, Valsts kontroles darbinieki, visticamāk, tā arī nesaprata, kā darbojas mūsdienu mārketings tūrisma veicināšanai un kāda ir RTAB vieta vispārējā tūrisma ekosistēmā, jo kontrolieri apšaubīja biroja pastāvēšanas nepieciešamību kā tādu.

"Mums ir tiesības arī sagaidīt revidentu profesionālu izpratni par jomu, kurā revīzija tiek veikta," teikts biroja paziņojumā.

RTAB norāda, ka no 2009. gada, kad ekonomiskās krīzes augstākajā punktā tika nodibināta organizācija un zīmols Live Riga, tūristu skaits galvaspilsētā daudzkārt pieauga – no 0,7 miljoniem tūristu līdz 3,5 miljoniem 2018. gadā, taču Valsts kontrole necentās ieraudzīt un noliedza korelāciju starp biroja mērķtiecīgo darbību un pārliecinošiem tūrisma pieauguma rādītājiem.

"Iespējams"

Pēc Valsts kontroles revīzijas slēdziena publicēšanas par līdzekļu sadali Riga.lv un Rīgas Tūrisma attīstības birojā, kā arī KNAB procesuālajām darbībām Rīgas domes vadība paziņoja: Valsts kontrole vienmēr sniedz laiku kļudu labojumam.

"Šodien, kad Valsts kontrole oficiāli publicēja revīzijas rezultātus, tā informēja sabiedrību, ka cieši sadarbojās ar KNAB. Darbības, kuras šodien no rīta notika – KNAB darbinieki ienāca kopā ar jums, žurnālistiem, Live Riga telpās un atsevišķās Rīgas domes telpās, apstiprina, ka šī sadarbība viņiem bija cieša," paziņoja mēra v.i. Oļegs Burovs Latvijas Radio 4.

"Es iedalītu mūsu rīcību divās kategorijās. Pirmā – Valsts kontrole vienmēr sniedz laiku, lai šos piedāvājumus īstenotu. Rīgas dome sniedza Valsts kontroles termiņu – līdz gada beigām: izvērtēs Riga.lv un Live Riga pastāvēšanas nepieciešamību.

Otrs jautājums. Tā kā šodien parādījās daudz informācijas par KNAB procesuālajām darbībām, es vēlos pateikt sekojošo: Valsts kontroles slēdzienā tas bija rakstīts, taču starp diviem komatiem mēs redzējām vārdu "iespējams". Pēc vārda "iespējams" ir ļoti grūti veikt secinājumus. Tāpēc mēs paskatīsimies. Ja tagad pēc KNAB darbībām mēs saņemsim informāciju, ka šādi pārkāpumi ir, tad, protams, operatīvā kārtībā mēs uz tiem reaģēsim," uzsvēra viņš.

52
Pēc temata
KNAB: Rīgas dome nav pārkāpusi likumu
Linkaits: Rīgas domes vadība dzīvo sapņu un iedomu pasaulē
Nepatikšanas "like" Facebook tīklā dēļ: Rosļikovs komentēja kratīšanu
Alla Berezovska

"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu

38
(atjaunots 10:44 15.01.2021)
Alla Berezovska nepiekrīt apsūdzībām un uzskata, ka Latvijas žurnālistiem jābūt iespējām publicēt savus materiālus tur, kur viņi vēlas.

RĪGA. 15. janvāris – Sputnik. RT uzsācis informatīvu kampaņu Latvijā aizturēto krievvalodīgo žurnālistu atbalstam Marijas Butinas projekta #Своихнебросаем ietvaros.

2020. gada 3. decembrī Latvijas Valsts drošības dienests aizturēja un nopratināja septiņus krievvalodīgos žurnālistus sakarā ar apsūdzībām par ES sankciju režīma pārkāpšanu, ņemot vērā sadarbību ar starptautisko ziņu aģentūru "Rossija segodņa". Sankcijas ieviestas pret holdinga vadītāju Dmitriju Kiseļovu, taču tie ir individuāli ierobežojumi, un Krievija ne vienu reizi vien ir uzsvērusi: ir absurdi attiecināt tos pret visiem, kas sadarbojas ar aģentūru.

Projekta trešajā sērijā žurnāliste Alla Berezovska pastāstīja, kā sākusies viņas sadarbība ar portālu Baltnews un kā aizritējusi specdienestu vizīte.

"Ieraudzīju, ka divi vai trīs policisti stāv te, ienāk no turienes. Ienākušais virsnieks parādīja tiesneša lēmumu par to, ka 84. pants, šajā sakarā notiek izmeklēšanas darbības, kratīšana šajā dzīvoklī un visas mūsu datortehnikas, kaut kādu informācijas nesēju izņemšana. Piedāvāja izlikt visus telefonus uz galda. Manu vietu pie datora aizņēma kaut kāds jauns cilvēks maskā. Kā nopratu, – hakeris,  kurš sāka kaut kādas manipulācijas. Sapratu, ka no turienes pārraksta visu manu informāciju," satraukti stāstīja žurnāliste.

Viņa atcerējās, ka pirms 8 gadiem sākusi sadarbību ar Andreju Jakovļevu portālā Baltnews, kurš piedāvāja rakstīt materiālus portālam. Vēlāk, kad portāls pārgājis pie starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", sadarbība turpinājās uz līguma pamata. Žurnāliste gatavo materiālus un pati tos piedāvā dažādiem izdevumiem. Portāls Baltnews viņas rakstus publicējis, iespējams, vienu vai divas reizes mēnesī.

Viņa kategoriski nepiekrīt apgalvojumiem par to, ka viņa būtu pārkāpusi ES sankcijas, un uzsver: žurnālistiem brīvā valstī jābūt iespējai publicēt materiālus tur, kur viņi uzskata par vajadzīgu. Berezovska atgādināja, ka neviens nav atzinis portālus Sputnik un Baltnews par noziedzniekiem.

Žurnāliste piezīmēja, ka neviens latviešu žurnālists nav pat mēģinājis aizstāvēt krievvalodīgos žurnālistus, kuri patlaban tiek turēti aizdomās par sankciju pārkāpšanu.

"Ziniet, no latviešu žurnālistiem neviens pat ne vārdu nav teicis mūsu aizstāvībai. Vēl vairāk: ir tāds raidījums "Bez cenzūras", kurā bija runa par to, ka tie jau neesot žurnālisti, tie esot Kremļa propagandisti," viņa pastāstīja.

"Pret Krievijas oficiālo mediju žurnālistiem patiešām sākta īsta vajāšana. Notiek tāda savdabīga necilvēciskošana. Tas ir, grib paziņot pasaulei, dot tādu signālu, ka tie, kas strādā Krievijas valsts oficiālajos medijos vai sadarbojas ar tiem, tie nav žurnālisti, tie ir propagandisti. Tātad uz viņiem var neattiekties demokrātija, vārda brīvība, cilvēktiesības," norādīja Alla Berezovska.

Sarunā ar RT korespondentu viņa atgādināja arī par vairākkārt latviešu publiskajā  telpā izskanējušajiem krieviem naidīgajiem izteikumiem, ko savulaik atļāvās, piemēram, Saeimas deputāts Edvīns Šnore, nosaucot krievus par utīm, un rakstnieks Didzis Sedlenieks, kurš nosauca krievus par ģenētisku slimību, kā arī bijusī radio diktore Māra Krontāle, kura sūkstījās: kā tad tā, no vāciešiem latvieši tikuši vaļā, bet no krieviem nevarot. Tiesa, viņa gan aizmirsa pastāstīt par radikālajiem paņēmieniem, ar kādiem latvieši atbrīvojās no ebrejiem Lielā Tēvijas kara gados.

Iepriekš RT projekta ietvaros nāca klajā arī intervijas ar Vladimiru Lindermanu un Andreju Jakovļevu.

38
Tagi:
žurnālistu vajāšana, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
Lindermans: kas devis atļauju žurnālistu aizturēšanai Latvijā?
Latvijas ĀM uzskata krievu žurnālistu vajāšanu par valsts iekšējo lietu
Preses dienā Krievijas Ārlietu ministrija atgādināja par uzbrukumiem Sputnik
"Varasvīri grib, lai cilvēki baidītos": Lindermans par žurnālistu vajāšanu Latvijā
Jakovs Pliners

Pliners: Latvijas valdība nesaprot, kādu risku nes krievu skolu diskriminācija

35
(atjaunots 08:48 15.01.2021)
Latvija var pazaudēt veselu paaudzi izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija lēmusi pagarināt tālmācības vecāko klašu skolēniem un profesionālo mācību iestāžu audzēkņiem līdz 25. janvārim. Pie tam 1.-4. klašu skolēniem pagarinātas gan ziemas brīvdienas, gan mācību gads.

Lēmums par tālmācībām pieņemts piespiedu kārtā, Covid-19 radītās ārkārtējās situācijas apstākļos, tomēr IZM tam absolūti nebija gatava, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja pedagoģijas zinātņu doktors, Rīgas domes deputāts no Latvijas Krievu savienības Jakovs Pliners.

"Lai arī laiks bija, ministrija nesagatavoja priekšmetu platformas. Kaut kas tika darīts jau procesā, taču platformas joprojām ir nekvalitatīvas. Ministrija nav ņēmusi vērā, ka 15% bērnu Latvijā nav datora. Ministrija nezina, ko iesākt, ja vienā ģimenē ir divi vai trīs skolēni, vecāki strādā attālināti un mājās ir viens dators," konstatēja Pliners.

Deputāts atzīmēja, ka nesen sākta visu bērnu nodrošināšana ar datoriem. "No pasūtītajiem sešiem tūkstošiem pusotrs tūkstotis jau ir saņemts. Taču tas ir tagad, bet koronavīrusa pirmais vilnis sākās martā," atgādināja Pliners.

"Mani skumdina, ka, saskaņā ar ministres Šuplinskas ierosinājumu Saeima atzinusi tālmācības par pastāvīgām. Es uzskatu, ka tam bija jānotiek pēc skolotāja ieskatiem. Ja skolotājs uzskata par vajadzīgu, viņš var pielietot mācībās datoru," paskaidroja pedagogs.

Pie tam Pliners norādīja, ka līdz ar tā saucamās neatkarības iegūšanu Latvijas Republikā parādījās diskriminējoši likumi – par valodu, par pilsonību un par izglītību.

"Krievu skolām asti pa gabalam griež nost jau desmitiem gadu. Izglītības līmenis un zināšanu kvalitāte pastāvīgi krītas daudzo reformu un pseidoreformu rezultātā. Tā ir gan skolu, gan visas Latvijas nelaime. Krievu un latviešu skolas var pastāvēt Latvijā kā savienotie trauki. Vajadzīga veselīga sāncensība, kas ceļ bērnu izglītības kvalitāti. Diemžēl tas nav noticis," norādīja Pliners.

Krievu skola tiek diskriminēta, un rezultātā cieš visa Latvija: izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā tagadējā paaudze būs zaudēta daudz vairāk nekā iepriekšējā, secināja Sputnik sarunbiedrs.

Плинер: власти не осознают потери от дискриминации русских школ
35
Tagi:
Jakovs Pliners, diskriminācija, izglītība, krievu skolas
Pēc temata
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
"Tālmācības" Latvijā: katrs piektais skolēns – bez datora
Latvija bagātajiem un latviešiem: krieviem jāzina sava vieta
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu