Amerikāņu bruņutransportieris M2A3 Bradley

Eksperts: ASV savāks ukraiņu armiju karam Baltijā

183
(atjaunots 09:01 14.05.2019)
Baltija atrodas Vašingtonas rokas vadībā un ir ar mieru, ka tās teritorijā tiek rīkotas jebkādas militārās mācības, taču reāla kara konflikta gadījumā Pentagons savus karavīrus aizsardzībai neatsūtīs, savāks brīvprātīgos no Ukrainas vai Polijas, uzskata militārie eksperti.

RĪGA, 14. maijs – Sputnik. Latvijā 13. maijā startēja starptautiskās militārās mācības Summer Shield XVI. Manevros, kuri notiks gan Ādažu poligonā, gan ārpus tā, piedalīsies apmēram 950 karavīru no desmit valstīm, paziņoja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku preses dienests. Eksperti šos manevrus uzskata par agresijas pret KF stimulēšanu, ka reāla konflikta gadījumā NATO atbalsts Baltijai nav garantēts.

​Mācības ilgs līdz 25. maijam, tajās piedalīsies karavīri no Latvijas, Lietuvas, Albānijas, Čehijas, Kanādas, Polijas, Spānijas, Slovēnijas, Slovākijas un VFR. Mācību mērķis ir apgūt apakšvienību mijiedarbību un gaisa un sauszemes operāciju vadības procedūru pilnveidošana.

Summer Shield mācības Latvijā tiek rīkotas kopš 2004. gada. Sākotnēji manevru pamatuzdevums bija apakšvienību sagatavošana dalībai koalīcijas spēku operācijās Irākā.

2014. gadā manevri guva starptautisku raksturu, tie tika iekļauti NATO mācību plānā. Taču manevru sagatavošanu un to vadību turpina īstenot Latvija kā norises valsts. Summer Shield mērķiem pievienojās militārās sadarbības uzlabošana starp alianses dalībvalstīm un programmas "Partnerība miera vārdā" dalībvalstīm.

Izrādīšanās

Pēc Militāro zinātņu akadēmijas korespondentājlocekļa Sergeja Sudakova domām, vakar Latvijā uzsāktās mācības nav tik lielā mērā taktiskas, cik stratēģiski demonstratīvas. Pēc viņa domām, tādējādi Baltais nams tiecas kārtējo reizi atgādināt Kremlim, ka Vašingtonai it kā ir spiediena uz Maskavu kloķi, tostarp arī militārie.

"ASV ir nepieciešams vien mācību rīkošanas fakts Baltijas valstu – NATO sabiedroto – teritorijā, tāpēc to mērogs Vašingtonai nav tik svarīgs. Tā ir sevis veicināšana, lai "sabiezētu mākoņus". (…) Šīs mācības veicinās ne vien dažādu NATO dalībvalstu koordināciju, bet arī stimulēs to agresiju attiecībā pret Krieviju," pateica eksperts RT intervijā.

Savukārt Baltijas valstu Pētījumu asociācijas prezidents Nikolajs Meževičs norādīja, ka Summer Shield mācības Latvijā tiek rīkotas vienlaikus liela mēroga mācībām Igaunijā – un tas viss notiek KF robežu tuvumā.

"NATO treniņi aptver jau divas Baltijas republikas, kas ir jauns eskalācijas posms no alianses puses, jo iepriekš vienlaikus šādi pasākumi netika rīkoti," norādīja Meževičs.

Pēc Sudakova sacītā, NATO palielina mācību skaitu Baltijā, lai radītu vēl vienu spriedzes punktu KF un ASV attiecībās un ieliktu pēc iespējas vairāk šķēršļu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas sadarbības ceļā ar KF. Taču, pēc eksperta sacītā, reāla konflikta gadījumā Vašingtona nesūtīs savus karavīrus karot par Baltiju.

"ASV nesūtīs peklē savus karavīrus – Vašingtona savāks šiem mērķiem brīvprātīgos no Ukrainas, Polijas un citām valstīm, jo Baltajā namā lieliski saprot, ka iespējamā konflikta gadījumā tādas valstis, kā Latvija, Lietuva un Igaunija, nespēs noturēties pat 24 stundas," norādīja Sudakovs.

Arī Meževičs uzskata, ka konflikta gadījumā NATO neatsūtīs savus karavīrus karot par Baltiju – alianses nolikuma piektais pants ir noformulēts tik samāksloti, ka negarantē automātisku aizsardzību, norāda viņš.

NATO pēdējā laikā ievērojami palielinājies militāro mācību un to dalībnieku skaitu Baltijas valstu teritorijā. Pēc KF aizsardzības ministra Sergeja Šoigu sacītā, Ziemeļatlantijas alianse trīs gadu laikā palielinājusi militāro kontingentu skaitlisko sastāvu Austrumeiropā un Baltijā septiņas reizes. "Uz Baltijas valstu un Polijas vadības histērijas fona par it kā pret tām gatavoto Krievijas agresiju NATO kontingentu skaitliskais sastāvs Baltijā, Polijā, Rumānijā un Bulgārijā kopš 2015. gada pieaudzis no 2 līdz 15 tūkstošiem cilvēku. NATO mācību laikā grupējuma skaits pieaug līdz 40-60 tūkstošiem karavīru," pateica Šoigu.

Taču ministrs uzsvēra, ka Krievijas BS nepalielina karaspēku sastāvu uz NATO dalībvalstu un Krievijas saskarsmes robežas. Pēc viņa sacītā, visi KF Bruņoto spēku attīstības pasākumi "tiek rīkoti nacionālajā teritorijā vadības un organizācijas štata struktūru sistēmas pilnveidošanas ceļā esošā skaitliskā sastāva robežās".

Maskavā vairākkārt paziņojuši, ka nav ieinteresēti konfrontācijas veicināšanās ar NATO – nedz Baltijas reģionā, nedz kur citus, un uzsvēra, ka Krievijas nekad neuzbruks nevienai no NATO dalībvalstīm. Pēc KF ĀM vadītāja Sergeja Lavrova sacītā, NATO ir labi zināms, ka Maskavai nav plānu kādam uzbrukt, taču izmanto to kā ieganstu, lai izvietotu vairāk tehnikas un bataljonu Krievijas robežu tuvumā.

183
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
Igaunijā "plosās vētra": NATO mācībās lidmašīna teju ietriecās dzīvojamā mājā
"Pavasara vētra" Igaunijā: NATO rīko mācības Krievijas robežu tuvumā
Krievijas ĀM par NATO mācību jauno elementu: paskatieties, līdz kam novesti iedzīvotāji
Krievijas ĀM par NATO mācību mērķiem Norvēģijā: skaidrības labad apskatiet karti
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

6
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

6
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā