Vitrāža ar Latvijas karti

Aptauja: Ikšķiles novada iedzīvotāji nevēlas pievienoties Ogrei

49
(atjaunots 09:11 13.05.2019)
Ikšķiles novada domes vadītājs Indulis Trapiņš paziņoja, ka aptaujas rezultāti tiks iesniegti gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, gan Saeimā, gan valdībā.

RĪGA, 13. maijs – Sputnik. Neraugoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iebildumiem, Ikšķiles novadā notikusi aptauja par plānoto teritoriālo reformu, kura paredz pievienošanos Ogres novadam. Lielākā daļa novada iedzīvotāju izteicās par to, lai viņu teritorija arī turpmāk pastāv kā patstāvīga administratīvā iedalījuma vienība, raksta rus.lsm.lv.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš ir apmierināts ar socioloģiskā pētījuma rezultātu. Viņš norādīja, ka līdzšinējie vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces rīkojumi un publiskie paziņojumi ir dezinformējuši sabiedrību attiecībā uz aptaujas rīkošanas likumību.

Kaut arī aptauja tiešā veidā neietekmē likumdošanu, Trapiņš cer, ka iedzīvotāju viedoklis tomēr tiks ņemts vērā.

"Ņemot vērā to, ka pagājušajās pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā balsoja nedaudz virs 4000 novada iedzīvotājiem, uzskatu, ka šajā aptaujā sasniegta ļoti laba aktivitāte. Tas parāda, ka novada iedzīvotājiem rūp tas, kas notiek valstī un novadā," teica Trapiņš.

Viņš piebilda, ka aptaujas rezultātus novada dome iesniegs Saeimai, valdībai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM).

Saskaņā ar VARAM piedāvāto administratīvi teritoriālās reformas projektu, Ikšķiles novads tiks pievienots Ogres novadam. Ikšķiles dome sarīkoja iedzīvotāju aptauju par to, vai viņi vēlas saglabāt novada patstāvību, un tādējādi, pēc VARAM domām, pārsniegusi savas pilnvaras.

Likums atļauj pašvaldībām rīkot publiskas apspriešanas, taču tikai pašas pašvaldības autonomās kompetences jautājumos. Neviens likums, pēc VARAM domām, neļauj pašvaldībām rīkot aptauju, kura pēc sava satura atgādina dalību tautas referendumā vai vēlēšanās un lēmuma pieņemšanas pienākumu. Jautājums "Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju?", pēc ministrijas domām, rada "maldinošu iespaidu, ka iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu".

Neskatoties uz ministra iebildumiem, no 29. aprīļa līdz 11. maijam Ikšķiles iedzīvotāji varēja klātienē vai elektroniskā veidā paust savu viedokli par sava novada patstāvības saglabāšanu.

Trešdien, 8. maijā, apmēram 60 Ikšķiles novada iedzīvotāji pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ēkas sarīkoja piketu pret administratīvi teritoriālo reformu. Akcijas dalībnieki – Ikšķiles biznesmeņi – raizējās, ka pēc pašvaldību apvienošanas finansējums tiks novirzīts uz jauno pašvaldību centriem, savukārt reģioniem dos mazāk, piemēram, naudu ceļiem. Turklāt uzņēmējiem nāksies ilgāk gaidīt dažādas atļaujas. Piemēram, šobrīd dokumentu saskaņošana būvvaldē aizņem 4-5 dienas, taču pēc pievienošanās Ogrei tas varētu aizņemt līdz pat 30 dienām, prognozē biznesmenis Toms Āboliņš.

Tāpat, kā stāstīja piketa dalībnieki, novadā klīstot baumas par to, ka Ogres novada mērs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība) ir Pūces radinieks, un šī iemesla dēļ viņš arī tika iecelts par ministra padomnieku un ieguva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas jaunās konsultatīvās padomes locekļa statusu, kura nodarbosies ar administratīvi teritoriālās reformas jautājumiem. Nesen Helmani atzina par vainīgu izspiešanā.

Ikšķiles novads nav vienīgais, kurš ir neapmierināts ar reformu: Ādažu un Carnikavas novadu vadītāji arī izteikuši nesaprašanu sakarā ar gaidāmo viņu novadu apvienošanu.

Iepriekš Pūce neizslēdza, ka, veicot administratīvi teritoriālo reformu, daļu pašvaldību nāksies apvienot piespiedu kārtā.

49
Pēc temata
Mazpilsētu pagrimums vai izlīdzināšana: ko Latvijai atnesīs reģionālā reforma
"Atgriešanās pie padomju domāšanas": pašvaldības uztrauc reģionālā reforma
Jaunā novadu reforma izmaksās 1% iekšzemes kopprodukta
Novadu reforma lēnām virzās uz priekšu
Skola. Foto no arhīva

Izstrādāti eksāmenu noteikumi skolēniem: kādi pasākumi tiks ieviesti ārkārtējā situācijā

4
(atjaunots 07:19 26.05.2020)
Sarežģītā epidemioloģiskā stāvokļa dēļ pasaulē, kā arī Latvijā noteiktās ārkārtējās situācijas rezultātā šogad eksāmeni notiks īpaša formātā.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks pastāstīja, ka šogad centralizētie eksāmeni 12.klasēs notiks īpašā formātā, jo Latvijā vēl aizvien ir spēkā ārtārtējās situacijas režīms un jāievēro visi  drošības pasākumi, vēsta Lsm.lv.

G.Catlaks konstatēja, ka tiks stingri ievērots savstarpējās distancēšanās princips – divu metru attālums starp skolēniem, tāpēc lielās skolās audzēkņi būs jāsasēdina vairākās klasēs. Šis princips atšķiras no līdzšinējā, pie kā skolotāji jau pieraduši.

Savukārt medicīnas masku nēsāšana eksāmenā nav obligāta, uzsvēra Catlaks – tas atkarīgs no skolēna paša lēmuma. Ja viņs baidās, viņam ir klepus simptomi, viņš, protams, var būt maskā.

Tāpat ir jānodrošina iespēja pastāvīgi izmantot dezinficējošos līdzekļus, atgādināja Catlaks.

Iepriekš jau vēstīts, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ valstī atcelti visi svinīgie pasākumi par godu atestātu saņemšanai. Izglītības un zinātnes ministrija uzsvēra: ja mācību iestāde vēlas organizēt izlaiduma vakarus, to būs iespējams izdarīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad ierobežojumi vairs nebūs spēkā.

4
Tagi:
ārkārtējā situācija, izglītība, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Apnikuši viens otram: Veselības ministrija ļaus vecākiem atpūsties no bērniem
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Ruslans Pankratovs

Ruslans Pankratovs norāda, kādu risku atspoguļo incidents restorānā Jūrmalā

4
(atjaunots 07:12 26.05.2020)
Restorāna "Kūriņš" īpašnieka izturēšanās ir spilgta neonacisma izpausme, un Nacionālās apvienības paustais atbalsts paceļ ideju valsts līmenī, uzsvēra politiķis Ruslans Pankratovs.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Jūrmalas restorāna "Kūriņš" apmeklētāji, ko iestādes īpašnieks Arnis Ābelītis 9.maijā izraidīja Georga lentītes dēļ, sakarā ar incidentu vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs.

Iesniegumi uzrakstīti vairākām iestādēm, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja starptautiskās tiesību aizsardzības organizācijas "Latvijas krievu pasaule" priekšsēdētājs, politiskās partijas "Rīcība" līderis Ruslans Pankratovs, kurš sniedza atbalstu cietušajiem.

"Mēs uzrakstījām septiņus iesniegumus: Valsts policijai, iekšlietu ministram, Ģenerālprokuratūrai, tiesībsargam, Patērētāju tiesību aizsardzības centram, kā arī divām Saeimas komisijām. No Kriminālā likuma viedokļa "Kūriņa" īpašnieka darbībās ir diskriminācija un etniskā naida kurināšana līdz ar Administratīvā kodeksa pārkāpumiem," pastāstīja Pankratovs.

Pēc viņa domām, valda viedoklis: ja jau iestāde ir privāta, īpašnieks var rīkoties, kā vēlas, taču tie ir maldi.

"Jebkuram restorānam ir sociālā slodze, ņemot vērā to, ka pakalpojumu joma ir publiska. Nekādā gadījumā nav pieļaujama nekāda diskriminācija, par to paredzama atbildība pēc likuma," paskaidroja Pankratovs.

Viņš uzsvēra, ka restorāna īpašnieka izturēšanās ir satraucoša pazīme no iekšpolitiskās situācijas viedokļa.

"Latents nacionālisms valstī vienmēr ir bijis, tomēr Ābelīša uzvedība pārkāpj visas pieklājības robežas, bet Nacionālās apvienības vadītājs sāk tādu cilvēku demonstrēt kā piemēru. Tas ir absolūti nepieļaujami. Mēs redzam situācijā spilgtu neonacisma izpausmi un šīs idejas "iecementēšanu" valsts līmenī. Tas ir trauksmains signāls," paziņoja Pankratovs.

Politiķis norādīja, ka nekādi normatīvie akti neaizliedz Georga lenti Latvijā, un Ābelīša darbības jebkurā gadījumā ir pārkāpums. "Šī parkāpuma pakāpe jānosaka tiesībsargājošajām iestādēm, un mēs ceram, ka mūsu iesniegumi vismaz kādu vedīs pie prāta," piebilda Pankratovs.

Iepriekš rīdziniece Nadja Petrova pastāstīja, ka 9.maijā restorāna "Kūriņš" īpašnieks paziņoja, ka viņas ģimenei jānoņem Georga lentītes, vai arī viņiem nebūs iespējams apmeklēt iestādi. NA līderis Raivis Dzintars atzinīgi novērtēja Ābelīša soli.

Панкратов объяснил опасность инцидента с русскими в Юрмале
4
Tagi:
Ruslans Pankratovs, Arnis Ābelītis, nacionālisms, Georga lentīte
Pēc temata
Atteicās apkalpot krievus: kādus likuma pantus pārkāpis restorāns Jūrmalā
"Kurus vēl neielaidīs?": latviešu reklāmas speciālists nosodīja antikrievisko kafejnīcu
Patriots ar puvuma smaku. Ko slēpj restorāna īpašnieks, kurš atteicās apkalpot krievus