Asins ņemšana analīzēm. Foto no arhīva

Neizbeigtie aizspriedumi: pat ārsti Latvijā diskriminē HIV inficētos

59
Ar HIV inficētie Latvijā saskaras ar diskrimināciju pat no mediķu puses.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Vairāk nekā puse ar HIV inficēto Latvijā kaut reizi ir saskārušies ar diskrimināciju, vēsta LTV7 raidījums "Šodien vakarā".

Saskaņā ar pētījuma "Stigmas indekss" datiem, 38% slimnieku saskārušies ar dažāda veida diskrimināciju.

Piemēram, viņi tika pakļauti aizvainojumiem, turklāt ne tikai no nepazīstamu vai mazpazīstamu cilvēku, bet arī no draugu un ģimenes locekļu puses.

Par šādas sabiedrības attieksmes sekām kļūst slimnieku tieksme atsvešināties no sabiedrības, atteikšanās no sociālā atbalsta, kā arī atteikšanās no ārstēšanās. Pēdējā gada laikā tas negatīvi ietekmējis 42% aptaujāto spējas tikt galā ar stresu. Kā arī katram trešajam pacientam samazinājusies pašpārliecība, savukārt vēl 30% respondentu šī iemesla dēļ nespēj veidot uz uzticības balstītas attiecības ar apkārtējiem.

Katrs ceturtais inficēšanās ar HIV statusa dēļ pērn nolēma neapmeklēt sociālos pasākumus, 15% izolējušies no ģimenes un draugiem, 12% atteikušies no dzimumdzīves. Speciālisti šādu attieksmi pret šiem cilvēkiem saista ar informācijas trūkumu. Tiek izplatīti visdažādākie mīti par inficēšanās veidiem.

Pat ārsti pret inficētajiem ar HIV pacientiem bieži izturas aizspriedumaini. Sevišķi tas attiecas uz grūtniecēm. Pēc biedrības "Agihas" vadītāja Andra Veiķenieka sacītā, ar HIV inficētajām grūtniecēm bieži ir grūti atrast ginekologu, kurš uzraudzīs viņas līdz dzemdībām.

Ap 7% respondentu saņēma ārstu rekomendāciju nelaist pasaulē bērnus, savukārt 16% sieviešu medicīnas darbinieki ieteikuši pārtraukt grūtniecību.

Situācijas uzlabošanai šī gada jūnijā plānots sarīkot mediķu diskusiju par HIV tematu.

Uz epidēmijas robežas

Sputnik Latvija iepriekš rakstīja, ka speciālisti sliecas dēvēt situāciju ar HIV Latvijā par epidēmiju. 2019. gada pirmajos trīs mēnešos vien atklāti 118 jauni saslimšanas gadījumi.

Medicīnas darbiniece. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Ap 30% ar HIV inficēto cilvēku Latvijā, jeb gandrīz divi tūkstoši cilvēku, nezina, ka ir slimi. Ja pirms 10 gadiem HIV tika uzskatīts par narkomānu un homoseksuālistu slimību, šodien riska grupā izrādījušies gandrīz visi valsts iedzīvotāji.

Saskaņā ar aptaujas datiem, 18% inficēto slēpj savu diagnozi no ģimenes, 24% neko nesaka draugiem un 92% nepaziņo informāciju darba devējam.

Turklāt 26-43% aptaujāto atzinušies, ka HIV pozitīvā statusa dēļ jūtas vainīgi, mazāk pašpārliecināti, atsakās no attiecību veidošanas un sabiedrisku pasākumu apmeklēšanas.

59
Pēc temata
Pētījums: 1800 cilvēki Latvijā nezina, ka viņiem ir HIV
Latvijā tiks atcelti ierobežojumi HIV pacientu ārstēšanai
Divi sidri vai viens prezervatīvs: kā cīnīties ar HIV jauniešu vidū
Baidās nosodījuma: gandrīz 20% HIV inficēto Latvijā slēpj diagnozi no tuviniekiem
Mātes-narkomānes "dāvā" saviem bērniem HIV: mediķus satriec bezatbildība

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

1
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

1
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pāvilosta

Nīcā un Pāvilostā sūdzas par lietuviešu tūristu huligāniskajām izdarībām

7
(atjaunots 12:10 15.08.2020)
Atbraucēji no Lietuvas sagādā lielas raizes piejūras pašvaldībām Kurzemē, - tūristi nereti ignorē aizlieguma zīmes.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Lietuviešu tūristi nereti pārkāpj noteikumus Kurzemes pludmalēs, vēsta rus.liepajniekiem.lv.

Karstajās brīvdienās daudzi liepājnieki vēlas atpūsties pie jūras. Tie, kam centrālā pludmale šķiet pārlieku trokšņaina, meklē klusākas vietas tālāk no burzmas. Visbiežāk izraudzīti tiek Bernāti Nīcas novadā.

"Pagājušajās brīvdienās ar ģimeni devāmies uz Bernātiem, tur nebija nevienas brīvas vietas, kur novietot auto. Tās bija saliktas pat aizliegtajās vietās," stāstīja lasītāja.

Nīcas novada domes izpilddirektors Andrejs Šakals atzina, ka šogad atpūtnieku ir īpaši daudz. Viņs atklāja, ka pašvaldība dara visu iespējamo, lai novērstu pārkāpumus – zīmes ir izliktas, policija veic regulārus reidus un soda neapzinīgos pārkāpējus.

"Šogad situācija ir īpaši saspīlēta, jo ļoti daudz atpūtnieku ierodas no Lietuvas. Cik man zināms, Pašvaldības policija dienā uzraksta ap 30 protokoliem. Cilvēki apstājas neatļautās vietās, pie pašām zīmēm, aizņem abas ceļa malas, iebrauc aizliegtajā teritorijā pa mazajiem meža celiņiem," pastāstīja Šakals.

Nīcas Pašvaldības policijas priekšnieks Guntis Grantiņš konstatēja, ka automašīnas ar Latvijas numuriem noteikumus ievēro vairāk un, ja tiek sodīti, cenšas pārkāpumu neatkārtot. Toties tūristi no Lietuvas ierobežojumus neievēro, tādēļ sodu saņem atkal un atkal.

"Liekam arī informatīvās zīmes, tās bieži vien izposta, izrauj, nomet. Viesi no Lietuvas bieži vien zīmēm nemaz nepievērš uzmanību, seko norādēm GPS. Ja tās ved viņus pa mazajām meža takām, viņi arī brauc. Mēs stāstām, ka nevar braukt visur, kur rāda navigācija, it kā viņi mūs dzird, ar galvu māj, tomēr turpina neievērot. Turklāt sodi ir diezgan bargi, no 30 līdz 350 eiro. Vislielākā soda summa tiek piemērota par iebraukšanu kāpās. Apdzīvotā vietā kāpas ir 150 metri no pirmā zaļā punkta, savukārt neapdzīvotā vietā 300 metri. Tas ir ļoti rupjš pārkāpums, tomēr gadās, ka sodītie apstrīd protokolus, sakot, ka nav bijušas zīmes, vai izrādot neizpratni par to, kāpēc tas nav atļauts," stāstīja Grantiņš.

Populārā pludmalē Pāvilostā pārkāpēju skaits ir mazāks, pastāstīja Pāvilostas Pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Urtāns. Tomēr apstāšanās neatļautā vietā un iebraukšana kāpu zonā nav vienīgie pārkāpumi ark o policija ir spiesta cīnīties šovasar. Piedevām atpūtnieki kurina ugunskurus neatļautās vietās un slej teltis.

7
Tagi:
policija, tūristi, Lietuva, Latvija
Pēc temata
Skaisti un droši: Latvija pievērsusies tūristiem no Somijas
Budapeštā plāno ierobežot iespēju izīrēt dzīvokļus tūristiem
Gluži kā Tenerifē: sociālajos tīklos skan pārsteigums par mājokļa nomas cenām Jūrmalā