Piemiņas akmens pie Lielās Horālās sinagogas memoriāla

Latvijas ebreji lūdz Ģenerālprokuratūru atsākt izmeklēšanu Cukura lietā

74
(atjaunots 15:38 08.05.2019)
Latvijas ebreju kopienu padome vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu atsākt kriminālprocesu pret Herbertu Cukuru, pret kuru izvirzītas apsūdzības par genocīdu.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas ebreju kopienu padome un vairāki cietušie, privātpersonas lūdz Latvijas ģenerālprokuroru atsākt kriminālprocesu pret Herbertu Cukuru, vēsta Baltijas Balss.

Atgādināsim, ka lieta pret Herbertu Cukuru tika ierosināta 2006. gadā. Lidotājs, kurš Otrā pasaules kara gados brīvprātīgi iestājās nacistiskā okupācijas režīma izveidotajā latviešu palīgpolicijas vienībā SD Viktora Ārāja vadībā, tika turēts aizdomās par līdzdalību vismaz 30 tūkstošu ebreju slepkavībās.

Krimināllieta par Herberta Cukura iespējamās dalības faktu ebreju iznīcināšanā tika uzsākta 2006. gadā. Izmeklēšana tika veikta pēc Latvijas Krimināllikuma 71. panta – "genocīds". Izmeklēšanā iesniegtajiem pierādījumiem nav juridiska spēka, uzskata prokuratūra, bet lieciniekus nopratināt nav iespējams, jo viņu vairs nav starp dzīvajiem.

"H. Cukura darbībās netika konstatēts Krimināllikuma 71. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāvs, kā arī kriminālprocesā netika noskaidrota neviena konkrēta un dzīvi esoša persona, par kuras darbībām saistībā ar tās iespējamo dalību kādā no šādām ebreju tautības civiliedzīvotāju masveida iznīcināšanas akcijām būtu pamats un nepieciešamība veikt turpmāku izmeklēšanu," teikts Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora Monvida Zelča slēdzienā.

Latvijas ebreju kopienu padome un vairāki cietušie lūdz atsākt kriminālprocesu Herberta Cukura noziegumu lietā, norādot, ka ir jauni būtiski apstākļi, kas iepriekš nebija prokuratūras rīcībā. Runa ir, piemēram, par Izraēlā dzīvojošas privātpersonas liecībām, kurš personīgi redzējis Cukuru un novērojis viņa rīcību Rīgas geto teritorijā laikā, kad gūstekņi tika vesti uz masveida nāves sodu vietu Rumbulā 1941.gada rudenī, kā arī par Ābrama Šapiro atmiņām, ko iesnieguši viņa mantinieki.

Šapiro ģimeni Cukurs padzina no viņu dzīvokļa, kurā pēc tam apmetās pats un piesavinājās viņu īpašumu. 16 gadus veco Ābramu Šapiro viņš nosūtīja spaidu darbos uz Arāja komandas garāžu, turklāt mēdza piespiest spēlēt klavieres Arāja komandas locekļu izklaidei.

Šapiro tēvs nacistu okupācijas sākumā tika arestēts, ieslodzīts Centrālcietumā un vēlāk nogalināts. Pats Ābrams kopā ar māti nokļuva Rīgas geto, kur viņa māte gāja bojā. Pēc Otrā pasaules kara Šapiro apmetās ASV. Viņš miris 2013. gadā, un tagad jau viņa mantinieki pieprasa atzīt viņus par cietušajiem Cukura noziedzīgo darbību rezultātā, kas nodarījušas morālus un materiālus zaudējumus Šapiro ģimenei.

Latvijas ebreju kopienu padome atzīmēja, ka līdztekus jaunatklātajiem faktiem un apstākļiem ir liels skaits liecību, kas apliecina Cukura noziedzīgās darbības. Tās dokumentētas dažādās valstīs pēckara periodā. Latvijas ebreju kopienu padome uzskata, ka prokuratūra liecības noraidījusi, neizskatot pēc būtības.

Padome iesniegumā Ģenerālprokuratūrai pauda izbrīnu par to, ka jautājums par t.s. "Arāja komandas" noziedzīgo raksturu lietā pat netika izskatīts, lai arī neapstrīdams ir fakts, ka "Arāja komanda" bija pakļauta Einsatzgruppe A — SD (Sicherheitsdienst des Reichsführers SS) vienībai, ko Nirnbergas tribunāls atzina par noziedzīgu organizāciju.

Padome un cietušie atzīmēja: tas, ka tālaika notikumu liecinieku vairs nav starp dzīvajiem, nevar radīt šķēršļus cilvēciskā un vēsturiskā taisnīguma atjaunošanai. Iesnieguma autori pauda cerību, ka lieta tiks izskatīta objektīvi un pārskatāmi, turklāt nepiesiešams ņemt vērā pasaules pieredzi lietās par noziegumiem pret cilvēcību, par nacistiskajiem noziegumiem.

74
Pēc temata
Latvija nav piedevusi Cukuram: Arāja komandas virsnieks ir nomazgāts "balts"
Vecās pasakas: Nacionālā apvienība atkal attaisno Herbertu Cukuru
Valmiera

Valmieras mērs pastāstīja par pandēmijas sekām

5
(atjaunots 07:42 27.05.2020)
Lielākie ražošanas uzņēmumi Valmierā vēl strādā, tomēr viesmīlības nozare saņēmusi smagu triecienu.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmija ir novedusi pie globālās krīzes un radījusi milzīgu izaicinājumu pasaules politikai, taču katrs slimnieks, katra karantīna, katrs slēgtais uzņēmums ir vietējās kopienas stāsts, raksta Politico.

Lai izprastu, kā pandēmija ietekmējusi cilvēkus ārpus Eiropas valstu galvaspilsētām, izdevuma reportieri iztaujājuši nelielo pilsētu mērus.

Latvijā nelielu interviju žurnālistiem deva Jānis Baiks, Valmieras mērs. Šis rūpniecības centrs ar 25 tūkstošiem iedzīvotāju atrodas pusceļā no Rīgas uz Igaunijas robežas pusi.

Baiks uzskata, ka sāpīgāko triecienu saņēmusi viesmīlības nozare – pēc Latvijas un Igaunijas robežas slēgšanas izsīka tūrismu plūsma, kuri agrāk pildīja restorānus un viesnīcas Valmierā. Daudzi bija spiesti slēgt durvis, citus moka neziņa – nevienam nav zināms, cik ilga būs pandēmija un kādas sekas tā nesīs.

Pie tam Valmieras lielākie rūpniecības uzņēmumi – stikla šķiedras rūpnīca "Valmieras Stikla Šķiedra" un metāla pārstrādes uzņēmums "Valpro" – vēl joprojām strādā, tātad stāvoklis pilsētā ir labāks nekā citviet Latvijā. Tomēr pēc krīzes mazajam un vidējam biznesam būs nepieciešams atbalsts.

"ES nāksies mainīt Latvijas atbalsta programmas, lai tās pievērstos nozarēm, kam vajadzīga palīdzība un kurās nodarbināts lielāks skaits cilvēku," uzskata Baiks.

No otras puses, viņu iepriecināja ārkārtas dienestu sadarbības pakāpe, kā arī tas, cik daudzas nekomerciālās organizācijas paudušas vēlmi sniegt palīdzību.

"Daudzi cilvēki bija gatavi sapulcēties un palīdzēt bez maksas," viņš stāstīja.

Tāpat politiķis pasūdzējās par to, ka Latvijas mediji ne vienmēr sniedz patiesas ziņas, un pastāstīja: viņš lūdz pilsētas iedzīvotājus vienmēr pārbaudīt informācijas avotu, pirms kaut kā reaģēt uz to.

5
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ka tik atpakaļ neslēdz: kā viesmīlības industrijā uztvēra robežu atvēršanu
ES nevienojās par ekonomikas glābšanu: Latvija cer, ka bagātās valstis piekāpsies
Ekonomists: pēc pandēmijas Latvijas ekonomikai draud jauns risks
Latvijai neatvēlēs: ES vairs nevilks valsti uz saviem pleciem, uzskata eksperts
Dzintars

Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas

20
(atjaunots 17:45 26.05.2020)
Pārdošanai piedāvāti aptuveni 800 vienību. To vidū ir gan kosmētikas ražošanai paredzētās iekārtas, gan uzņēmuma transporta līdzekļi.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Uzņēmuma "Dzintars" administrators Jānis Ozoliņš izstādījis pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas, vēsta Press.lv.

Noskaidrojis, ka pārdošanai izstādītas 749 vienības. To vidū ir ražošanas iekārtas, transporta līdzekļi un cits uzņēmuma īpašums.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Visa īpašuma kopējā vērtība – aptuveni 534 300 eiro, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19.jūnijam, visi interesenti var to apskatīt pirms pirkuma.

Iepriekš tika ziņots, ka 30.martā sāksies maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" ražošanas un administratīvo ēku izsole.

Ēkas izstādītas izsolei ar sākumcenu 6,9 milj. eiro apmērā.

Iespējams iegādāties objektu Rīgā, Mālu ielā 30 – zemes gabalu 65 300 kvadrātmetru platībā ar apbūvi, kā arī kustamo īpašumu – inženiertīklus, ofisa tehniku, iekārtas un mēbeles.

Par agrāk slavenā zīmola bēdīgo stāvokli kļuva zināms 2019.gada oktobrī. Jau 12.novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāja maksātnespēju un iecēla Jāni Ozoliņu maksātnespējas procesa administratora amatā.

20
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
Rokas nost no vietēja biznesa! VID represijas iedzinušas stūrī Latvijas uzņēmējus
Gāzesvads

"Gazprom" apturējis gāzes tranzītu pa "Jamalas-Eiropas" cauruļvadu Polijā

0
(atjaunots 08:59 27.05.2020)
Analītiķi uzskata, ka ilgstošs gāzes tranzīta pārtraukums Polijas iecirknī nav sagaidāms, jo "Gazprom" ir jāsaglabā visi maršruti, lai koncerns būtu gatavs pieprasījuma pieaugumam nākotnē.

RĪGA, 27. maijsSputnik. "Gazprom" apturējis gāzes tranzītu pa gāzesvada "Jamalas-Eiropas" iecirkni Polijā, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar operatora "Gazcade" datiem, kas pieņem energonesēju Vācijas teritorijā, gāzes tranzīts šajā iecirknī krities no 9 milj. kWh svētdien līdz 461,5 tūkst. kWh pirmdien, un otrdien pārtraukts.

Aģentūras Fitch dabas resursu un izejvielu grupas direktors Dmitrijs Marinčenko paziņoja, ka "Gazprom" apturējis gāzes tranzītu eksporta līdzsvarošanai, ņemot vērā piedāvājuma pārdaudzumu.

"Polijas pāreja pie jaudas rezervēšanas izsolēs, kā arī līguma noslēgšana ar Ukrainu uz pieciem gadiem ar noteikumu "sūknē vai maksā" padara maršrutu caur Baltkrieviju un Poliju par līdzsvarojošo koncernam "Gazprom", tas ir, par potenciāli mainīgāko apjomu ziņā," viņš pastāstīja sarunā ar RIA Novosti.

Vienlaikus analītiķis uzskata, ka ilgstošs gāzes tranzīta pārtraukums Polijas iecirknī nav sagaidāms, jo "Gazprom" ir jāsaglabā visi maršruti, lai koncerns būtu gatavs pieprasījuma pieaugumam nākotnē, tāpēc minimāls gāzes apjoms tik un tā tiks pārsūknēts.

Kontrakts par Krievijas gāzes tranzītu cauri Polijai beidzies 16.maijā, tagad gāzes pārsūknēšana "Jamala-Eiropa" iecirknī notiek saskaņā ar izsoļu rezultātiem. Piemēram, jūnijā rezervēti aptuveni 94% gāzevada jaudas.

"Gazprom" oficiālais pārstāvis Sergejs Kuprijanovs iepriekš informēja, ka, neskatoties uz līguma termiņa beigām, gāzes piegādes Polijas iecirknī tomēr turpināsies. Savukārt Polijas valdības pilnvarotais enerģētiskās infrastruktūras jautājumos Pjotrs Naimskis norādīja, ka valsts plāno saglabāt Krievijas degvielas piegāžu apjomu tās teritorijā.

0
Tagi:
tranzīts, gāze, gāzesvads, Gazprom, Krievija, Polija
Pēc temata
"Gazprom" trīskārt samazinājis gāzes tranzītu caur Ukrainu
Krievija nopelnīs uz globālās sasilšanas rēķina
Kļuvis zināms, par kādu cenu "Gazprom" pārdeva savu Latvijas GTS operatora kompānijas daļu
"Gazprom" pērn atteicās iesūknēt gāzi Inčukalnā