Kadastrālā vērtība

Gaidāms mājokļa kadastrālās vērtības pieaugums: vērtējuma metodika un nodokļu izmaiņas

164
(atjaunots 17:33 06.05.2019)
Saskaņā ar jauno metodoloģiju, nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība kļūs tuvāka tirgus vērtībai, bet atsevišķos gadījumos pat pārsniegs to

RĪGA, 6. maijs – Sputnik. Kaut arī ar nokavēšanos, taču Valsts zemes dienests un Tieslietu ministrija tomēr izstrādāja jaunu kadastrālās vērtības noteikšanas metodoloģiju, kura tiks izmantota nodokļu aprēķināšanai. Jaunais projekts tiks izskatīts sabiedrības apspriešanā līdz 14. maijam, vēsta LNT.

Ja valdība atbalstīs šo metodoloģiju, izmaiņas izjutīs gandrīz visi, norāda eksperti.

Pirmkārt, Valsts zemes dienests pacēlis kadastrālās vērtības atbilstību tirgus cenām līdz 100%. Tas vien nozīmē kadastrālās vērtības kāpumu par 15%. Vairumam mājokļu īpašnieku izmaiņas būs vēl jūtamākas, jo jaunajos aprēķinos iekļaus arī tirgus cenas izmaiņas.

Nekustamo īpašumu aģentūras Ober Jaus Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubane sagaida 20-25% kāpumu.

"Pēdējo 4 gadu laikā droši vien uz augšu visvairāk vērtības mainījušās dzīvojamam segmentam, kas ir dzīvokļi jaunajos projektos, atbilstoši mūsdienu prasībām," pastāstīja nekustamo īpašumu aģentūras Latio Vērtēšanas nodaļas vadītājs Roberts Ardavs.

Ziņas par nekustamo īpašumu darījumiem tiks izmantotas, lai noteiktu vienu no svarīgākajiem kadastrālās vērtības elementiem – bāzes vērtību. Tā tika iesaldēta kopš 2016. gada, kad tās noteikšanai izmantoja  2012.-2013. gada tirgus datus.

Jaunā metodoloģija

Projekta autori cer, ka jaunā metode ļaus noteikts patieso nekustamā īpašuma cenu.

"Nebūs vairs tik sadrumstaloti zonējumi kā šobrīd, līdz ar to zonējums jau vien būs pirmais filtrs," skaidro Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Solvita Zvidriņa.

Tā kā nekustamie īpašumi mēdz būt dažādi, sākumā bāzes vērtību noteiks standarta objektiem. Piemēram, dzīvokļu gadījumā izvērtēs platību, kādā mājā atrodas dzīvoklis, kurā stāvā. Ja līdz šim bāzes vērtību noteica pēc 67 ēku tipiem, tagad vienā grupā apvienos visus daudzīvokļu namus, citā grupā – visas privātmājas. Kadastrālā vērtība atšķirsies atkarībā no tā, vai ēkā ir ūdensvads, kanalizācija, centrālapkure.

Svarīga nozīme būs būvniecības gadam. Vislielākais kāpums – 50% no standarta cenas – gaidāms dzīvokļiem labā stāvoklī, kuri uzcelti pēc 2001. gada. Māju cena var pieaugt par 40%.

Nekustamā īpašuma eksperti kritizē šādu gadu sadalījumu, norādot, ka projektu, kurš uzcelts pirms 15 gadiem, nedrīkstot salīdzināt ar pēdējo gadu būvēm.

"Desmit gadus vecs projekts skaitās kā jauns, bet nevarēsiet pārdot par jauna projekta cenām. Tas nebūs pareizi. Kadastrālā vērtība var sanākt augstāka nekā tirgus vērtība," skaidro Dubane.

Taču būvniecības gadam var būt izšķiroša nozīme mantoto privātmāju īpašniekiem, kurām blakus uzceltas lepnas villas.

Labā ziņa – plānots noteikt standarta apbūves plātību daudzīvokļu namiem. Viss, kas to pārsniegs, tiks uzskatīts par zaļo zonu, un par to vairs nebūs jāpārmaksā.

Individuālās būvniecības gadījumā nodokļu aprēķināšanai plānots iedalīt zemesgabala teritoriju trīs daļās: 150 kvadrātmetri – dabas pamatne zem mājas, tad seko 1500 kvadrātmetri, kurus novērtēs uz pusi mazāk, savukārt pārējā platība maksās dārgāk.

Piedāvātās izmaiņas pretrunīgi novērtēja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere.

"Metodoloģijā ir pozitīvās iezīmes, bet viņas ir tādas ļoti maziņas, salīdzinot uz to problēmu jomu, kas bija apzinātas tajā mirklī, kad iesaldēja iepriekšējo metodoloģiju," saka Šķiltere.

Sevišķi neapmierina viņu tas, kā tiks aprēķināta ekskluzīvo māju vērtība – pēc viņas domām, to īpašniekiem faktiski tiek noteiktas nodokļu brīvdienas. Šādu māju kadastrālā vērtība bieži vien atpalikusi 20-50% no tirgus cenas, un jaunā metodoloģija šo problēmu nerisina.

"Pēc šī projekta es saprotu, ka mums Latvijā nav vispār neviena ekskluzīva īpašuma, neviena premium segmenta," saka Šķiltere.

Ko lai dara ar nodokļiem

Eksperti uzskata, ka šāds kadastrālais kāpums nevar iztikt bez nekustamā īpašuma nodokļa samazināšanās, sevišķi privātmāju zemēm, kur nodokļa likme sastāda 1,5%, ja vien pašvaldība nesniedz atlaides, piemēram, par deklarēšanos.

Pēc kadastrālās vērtības kāpuma vidēji par 30-40% daļa iedzīvotāju vienkārši nebūs spējīgi samaksāt simtiem un tūkstošiem eiro nodoklī, un to saprot Finanšu ministrijā. Taču tā cer, ka tiks sniegti konkrētāki jaunās metodoloģijas aprēķini, lai saprastu, ko lai dara tālāk.

"Tad, kad visiem objektiem šī kadastrālā vērtība būs ļoti tuvu tirgus vērtībai, tanī brīdī varam gaidīt kādas nodokļu politikas izmaiņas, būtiskas nodokļu politikas izmaiņas, lai domātu, kā mums rīkoties ar mērķa grupām un šobrīd mums mērķa grupas ir mājsaimniecības," pastāstīja Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

164
Pēc temata
VID piemēros jaunus sodus par pārkāpumiem nodokļu jomā
Reirs apsolīja, ka 270 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju sāks maksāt vairāk nodokļu
Kariņš: naudas atmazgātāji ērgļiem lido virs ES, bet Latvija palīdzēs tos apkarot
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

11
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

11
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Valentīns Jeremejevs

Jeremejevs: Latvijā nav un nebija nepieciešamības ieviest ārkārtējā stāvokļa režīmu

48
(atjaunots 17:18 01.06.2020)
Ārkārtējās situācijas režīma ieviešana Latvijā ir nepamatota, valdībai nekavējoties tas ir jāatceļ, paziņoja "Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sestdien policija aizturēja pie Brīvības pieminekļa Rīgā piketā izgājušos "Tautas varas frontes" (TVF) piekritējus, tai skaitā kustības līderi Valentīnu Jeremejevu. Pēc protestētāju sacītā, viņi uzstājās pret "noziegumiem pret demokrātiju un tautu". Par formālu piketētāju aizturēšanas iemeslu kļuva kopš 13. marta Latvijā ieviestā ārkārtējās situācijas režīma pārkāpšana.

Varasiestādes nejēdzīgi pagarināja ārkārtējās situācijas režīmu, paziņoja Sputnik Latvija pats Jeremejevs. Piemēra kārtā viņš minēja Baltkrieviju, kur, pēc viņa teiktā, ekonomiku, veselības aprūpi un izglītību netraumēja ierobežojošie pasākumi.

"Notikumu attīstība parādīja, ka nekādas ārkārtējās situācijas nepieciešamības Latvijā nebija. Valdībai bija jāatceļ ārkārtējās situācijas režīms, taču tā pagarināja to, vadoties pēc saviem politiskajiem mērķiem," uzsvēra Jeremejevs.

Pēc TVF līdera sacītā, viņš ne pirmo reizi paziņo par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas nepieciešamību.

"Jau 1. maijā mani un vēl divus protestētājus arestēja pie Brīvības pieminekļa, atņēma Latvijas karogu. Uzskatu to par politisko pasūtījumu. Mūsu kustība neapmierina esošo varu dēļ tā, ka atņem tai elektorātu. Varas intereses ir tikai savu ietekmes jomu saglabāšanā, nekādi soļi situācijas normalizācijai valstī netiek sperti," sacīja Jeremejevs.

"Es uzstājos par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, lai valstī tiktu atrisināti parasti cilvēku jautājumi. Tādēļ arī pieņēmu lēmumu iziet pie Brīvības pieminekļa," paskaidroja "Tautas varas frontes" līderis.

Latvijas valdība paziņoja, ka no 13. marta ievieš ārkārtējās situācijas režīmu, lai pretotos koronavīrusa izplatībai. Tika pieņemta virkne ekonomiska un sociāla rakstura ierobežojumu, kā rezultātā vairākas nozares, tai skaitā starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un viesnīcu bizness. Pašlaik ārkārtējās situācijas režīms ir spēkā līdz 9. jūnijam.

Saskaņā ar aktuālākajiem Veselības ministrijas datiem, Latvijā ir atklāti 1066 Covid-19 gadījumi, no kuriem 24 beidzās ar nāvi, bet 745 jau ir izveseļojušies. Kopumā pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6,2 miljoni inficēto, vairāk nekā 374 tūkstoši cilvēku ir miruši, gandrīz 2,9 miljoni ir izveseļojušies.

Еремеев: в Латвии нет и не было необходимости вводить режим ЧС
48
Tagi:
ārkārtējā situācija, Valentīns Jeremejevs
Pēc temata
Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu
Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības
Pie Brīvības pieminekļa notika protests pret ārkārtējās situācijas režīmu
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta