Ratiņkrēsls. Foto no arhīva

iekārtot darbā invalīdus: Latvijā var ieviest kvotas

84
(atjaunots 16:41 03.05.2019)
Labklājības ministre Ramona Petraviča izstrādā kvotu ieviešanas plānu invalīdu iekārtošanai darbā sākumā valsts iestādēs, bet pēc tam arī privātuzņēmumos; biznesmeņi iestājas pret šādu iniciatīvu.

RĪGA, 3. maijs – Sputnik. Lai atrisinātu problēmu ar invalīdu nodarbināšanu, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) izskata iespēju ieviest speciālas kvotas cilvēku ar ierobežotām iespējām iekārtošanai darbā – sākumā valsts iestādēs, bet pēc tam arī privātajam biznesam, raksta skaties.lv.

Pērn Rīgas Ekonomikas augstskola prezentēja pētījumu "Nevienlīdzības seja". Saskaņā ar to, bezdarbs ir un paliek viena no galvenajām problēmām, ar kurām visbiežāk saskaras invalīdi, neskaitot zemo veselības aprūpes pieejamību, nepārdomātu atbalsta sistēmu un nepiemērotus sadzīves apstākļus. Kaut arī kopumā bezdarba līmenis samazinās, bezdarbnieku daļa ar invaliditāti pieaug.

"Šī tiešām ir problēma. Cilvēki ir gatavi iesaistīties darba tirgū. Mums arī trūkst darbaroku, bet uzņēmēji, darba devēji ne īpaši ir pretimnākoši un vēlas šos cilvēkus pieņemt darbā," norāda Petraviča.

Lai uzlabotu situāciju, ministre izskata iespēju ieviest kvotu principu cilvēku ar ierobežotām iespējām iekārtošanai darbā. Sākumā var noteikt, ka valsts iestādēs konkrētā darbinieku skaitā jāpieņem invalīdi, savukārt pēc rezultātu izvērtēšanas šo principu varētu izplatīt arī uz privātuzņēmējiem. Pagaidām ideja atrodas izstrādes stadijā, un konkrētas kvotas netiek sauktas.

Turklāt varētu izslēgt no Darba likuma normu, saskaņā ar kuru, veicot štata samazinājumu, invalīdiem ir priekšrocība tiesībās saglabāt darbu. Uzņēmēji bieži izprot šo normu kā neiespējamību atlaist invalīdu.

Invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons" piekrīt, ka bezdarba problēma invalīdu vidū ir jārisina, taču nav pārliecināti, ka kvotu princips būtu vislabākais risinājums. Tas no sākumā ir jāizmēģina.

"Tajās valstīs Eiropā, kur strādā šī kvotu sistēma, ir savas problēmas, kas jāņem vērā. Piemēram, kā uzskaitīt tos cilvēkus, kuri vēlētos strādāt, kā administrēt kvotu sistēmu, vai būs kādas sankcijas vai tā būs vienkārši labas gribas izpausme. Papildus tam visam ir tas, ka ir ļoti grūti atrast šos darbiniekus. Tai būtībai jābūt tādai, ka nevajag pieņemt darbā cilvēku ar invaliditāti, bet speciālistu. Ja viņam ir invaliditāte, tad tās lietas saiet kopā," saka "Apeirons" vadītājs Ivars Balodis.

Līdz ar to, šos jautājumus nevar izskatīt ārpus invalīdu izglītības, pārkvalificēšanās un veselības aprūpes pieejamības.

Bodibildings invalīdu ratiņos
© Sputnik / Sergey Melkonov

Latvijas Tirdzniecības un ražošanas kameras vadītājs Jānis Endziņš uzstājas pret kvotu uzspiešanu uzņēmējiem. Pēc viņa domām tā vietā derētu izdarīt tā, lai normatīvā bāze veicinātu invalīdu darba elastīgumu. Piemēram, cilvēki ar kustības traucējumiem varētu vairāk strādāt no mājām. Turklāt rodas jautājums par drošību darbavietā.

"Protams, arī vairāk strādāt ar "burkāna principu". Piemēram, palīdzēt uzņēmējiem pielāgot darba vietas, lai invalīdus varētu vairāk nodarbināt. Iespējams, kādus bonusus paredzēt," uzskata Jānis Endziņš.

Svarīgi ir atcerēties, ka runa ir par ievērojamu Latvijas sabiedrības daļu – kāda no invaliditātes grupām ir apmēram 9% Latvijas iedzīvotāju.

84
Pēc temata
Latvija tērē vismazāk līdzekļu sociālajai aizsardzībai Eiropas Savienībā
Rīgā darbu sācis rokdarbnieku-invalīdu Ziemassvētku tirdziņš
Vairāk nekā 180 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju ir invalīdi
Eurostat: invalīdu skaits Latvijā sastāda 41% iedzīvotāju
Covid-19 testu apstrāde, foto no arhīva

Latvijā diennaktī reģistrēti 22 jauni Covid-19 gadījumi, divi cilvēki stacionēti

1
(atjaunots 12:22 27.09.2020)
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 testi, 1304 inficētie izveseļojās, 36 – nomira.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 22 jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, veikti 1660 testi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

​Saskaņā ar SPKC informāciju, 5 no 22 gadījumos cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, trīs atgriezās no ārzemēm (Nīderlande un Grieķija), vēl 14 gadījumi šobrīd tiek izmeklēti.

​Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti divi ar Covid-19 inficētie. Pašlaik slimnīcās atrodas 7 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 ir izrakstīti 226 pacienti.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 izmeklējumi. 1304 inficētie izveseļojās, savukārt 36 – nomira.

1
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami
Bārs, foto no arhīva

"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību

2
(atjaunots 23:12 26.09.2020)
Īpaši augsti ar Covid-19 inficēšanās riski ir saistīti ar izklaides pasākumiem slēgtās telpās un alkohola lietošanu, uzskata Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 27. septembris— Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis brīdināja par inficēšanas riskiem, kas saistīti ar pasākumiem slēgtās telpās, turklāt ar alkoholisko dzērienu lietošanu, ziņo Rus.lsm.lv.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kad cilvēki atrodas šādā pasākumā, viņi aizmirst par distancēšanu, kopā dzied, šķauda vai klepo. Un šādā gadījumā risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks nekā veikalā vai darbā, norāda Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka visaugstākais inficēšanās risks ir saistīts ar tiešiem savstarpējiem kontaktiem.

Tātad šajā posmā cilvēku atbildība par sevi un saviem tuviniekiem ir pirmajā vietā. Viņiem jāseko līdzi distances ievērošanai, kā arī jāmazgā rokas.

Dumpis tāpat ieteica tiem, kuri daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, instalēt lietotni "Apturi Covid".

Galvenais infektologs pastāstīja arī par plānveida medicīnisko palīdzību. Pēc viņa vārdiem, ir ļoti svarīgi turpināt sniegt to krīzes apstākļos.

Iepriekš ziņots, ka saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu 18,6% pacientu ar apstiprināto Covid-19 testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu.

No visbiežāk sastopamajiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, muskuļu vājums, klepus, iesnas, galvassāpes un kakla sāpes. Turklāt daudzi pacienti sūdzējās par garšas un ožas zudumu. Vismazāk tika novēroti tādi simptomi kā slikta duša, caureja un vemšana, tomēr šie simptomi arī var liecināt par koronavīrusa klātbūtni cilvēka organismā.

Veselības ministrijas ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks izskatīts valdības sēdē, tāpat tiek sniegti dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums bija 77 gadi, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtdaļa no visiem mirušajiem bija jaunāki par 60 gadiem.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti