Eiropas Parlamenta birojs Rīgā

Nāksies papūlēties: nobalsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās

85
(atjaunots 13:28 02.05.2019)
Kā nobalsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, ja vēstule ar informāciju par vēlēšanu iecirkni nav saņemta.

RĪGA, 2. maijs — Sputnik. Eiropas Parlamenta (EP) Latvijas biroja vadītāja Marta Rībele paskaidroja, ka virkne vēlētāju Latvijā nav saņēmuši vēstules par to, kādā vēlēšanu iecirknī viņiem jāierodas, lai nobalsotu, vēsta Rus.lsm.lv.

Rībele uzsvēra, ka nobalsot iespējams tikai konkrētā iecirknī – atbilstoši dzīvesvietas deklarācijai.

Martā tika vēstīts, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) nosūtīs balsstiesīgajiem iedzīvotājiem informāciju par to, kādā vēlēšanu iecirknī viņi ir reģistrēti, taču PMLP paskaidroja, ka uzņēmums, kas uzvarēja konkursā, pasūtījumu izpildījis nekorekti.

Rībele atzīmēja: ja vēstule nav saņemta, informācija par savu vēlēšanu iecirkni pieejama PMPL mājaslapā pmlp.gov.lv vai pa Centrālās vēlēšanu komisijas tālruni 67049999.

Balsošana Latvijā notiks divos posmos. 22.-24. maijā – iepriekšēja balsošana. 22. maijā iespējams nobalsot vakarā, 23.maijā – no rīta, bet 24.maijā – dienā. Vispārējā balsošana notiks 25. maijā.

Ja vēlētājs ir pārliecināts, ka 25.maijā nevarēs ierasties savā vēlēšanu iecirknī, viņš var nobalsot iepriekš. Rībele paskaidroja, ka tas ir pilotprojkets, tāpēc labāk tomēr līdz 7. maijam noskaidrot vēlēšanu iecirkni. To iespējams nomainīt vietnē pmlp.gov.lv.

Vēlētāji varēs nobalsot ne tikai Latvijā – ja vēlētājs atrodas citā ES valstī, viņš var nobalsot 25.maijā Latvijas pārstāvniecībās. Tiesa, šim nolūkam nepieciešams līdz 7. maijam nomainīt dzīvesvietai piesaistīto vēlēšanu iecirkni pret konkrētu iecirkni ārzemēs.

Citās ES valstīs dzīvojošie var nomainīt vēlēšanu iecirkni vietnē pmlp.gov.lv vai personīgi apmeklējot Latvijas pārstāvniecību.

Vēlēšanās nepieciešama pase vai ID apliecība.

Latvija vēl nav izvēlējusies

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta mēnesi pirms EP vēlēšanām, apliecināja: 68% respondentu plāno piedalīties vēlēšanās, 22% iecerējuši ignorēt EP vēlēšanas. Savukārt 10% pat nezināja, ko viņiem iesākt ar savām tiesībām ievēlēt EP deputātus no Latvijas.

Tikai 29% no 68% respondentu, kuri nolēmuši piedalīties vēlēšanās, zināja, par ko balsos.

Uz EP deputātu krēsliem no Latvijas pretendē 16 partiju pārstāvji. Uz astoņiem mandātiem, ko EP piešķīris Latvijai, ir 246 pretendenti, tātad uz vienu vietu pretendē vairāk nekā 30 cilvēki.

Lielākā daļa kandidātu ir vīrieši (69,5%). Jaunākajam kandidātam ir 22 gadi, vecākajam – 80, kandidātu vidējais vecums – 48,8 gadi. Augstākā izglītība ir 88,6% kandidātiem, vidējā – 11,4%.

Gandrīz visi kandidāti ir Latvijas pilsoņi. Diviem politiķiem ir ASV pilsonība, pa vienam – Kanādas, Spānijas un Vācijas pilsonība.

85
Pēc temata
"Ārzemes palīdzēs": vētra sociālajos tīklos par Nila Ušakova balotēšanos EP
KNAB meklē korupciju EP deputātu kandidātu kampaņās
Dombrovskis pastāstīja, kāpēc "Saskaņai" nepieciešama "rokāde" pirms EP vēlēšanām
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

5
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

5
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

23
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

23
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos