Darbs birojā. Foto no arhīva

kļūt par ziņotāju: KNAB skaidro

52
(atjaunots 11:14 02.05.2019)
Vai "trauksmes cēlēju" birojs spēs aizstāt arodbiedrības? Kas un kā var kļūt par ziņotāju? Kādas ziņas viņam ir tiesības sniegt kompetentām iestādēm?

RĪGA, 2. maijs — Sputnik. Vakar valstī stājās spēkā likums par informatoru aizsardzību, kuri ziņo par korupciju vai krāpšanos darba vietā. Informatīvās kampaņas "Redzi. Dzirdi. Runā" ietvaros iedzīvotāji aicināti neklusēt par darba vietā konstatētiem pārkāpumiem, kuri var kaitēt sabiedrības interesēm un drošībai.

Informācija informatoram

Pienākumi darbā ar informatoriem tiks uzticēti Valsts kancelejai, bet Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), spēkus nežēlodams, laidis klajā brošūru, kurā sīki izklāstīts, kas ir trauksmes cēlējs un kādām jābūt viņa darbībām, vēsta Mixnews.lv.

KNAB uzsvēra, ka trauksmes cēlējs nevar būt anonīma persona, kuras rīcībā nonākusi informācija par iespējamo pārkāpumu, kura sejas var kaitēt sabiedriskajām interesēm. Tādu informāciju cilvēks var saņemt savā darba vietā.

Vēl vairāk, saskaņā ar likumu, visos uzņēmumos un organizācijās, kuru štats pārsniedz 50 cilvēkus, ir jāizveido sava informēšanas sistēma. Ja tādas sistēmas nav, vai cilvēks nav pārliecināts, ka tā palīdzēs, iespējams informēt atbildīgās iestādes saskaņā ar novērotā pārkāpuma raksturu.

No 1. maija ar "trauksmes cēlējiem" kompetentās iestādēs runās atsevišķs speciālists. Ja informators nezina, kā rīkoties, viņš var lūgt palīdzību Valsts kancelejas informācijas centrā.

Trauksmes cēlējam ir jāvēršas iestādē un jāaizpilda speciāla blanka. Pie tam Mixnews.lv norādīja, ka trauksmes cēlējam garantēta anonimitāte. Iestāžu kontaktinformācija un iesniegumu blankas būs pieejamas interneta vietnē trauksmesceleji.lv.

Tikai valsts interesēs

Savukārt Valsts kancelejas pienākums ir publicēt tīmeklī visu potenciālajiem trauksmes cēlējiem vajadzīgo informāciju, turklāt tai jāparūpējas par trauksmes cēlēja drošību, jāsniedz juridiskas konsultācijas un jāatbrīvo no atbildības, tostarp – arī no kriminālatbildības.

Tāpat ziņotājiem nevajadzēs maksāt valsts nodevu, ja sūdzības sakarā radīsies tiesvedība.

Taču arī trauksmes cēlējiem nav visi ceļi vaļā. Dažkārt labāk būtu atturēties no jebkādas informācijas sniegšanas. KNAB uzsvēra, ka aizliegts ziņot, rūpējoties par savām personīgajām interesēm. Tāpat nedrīkst apzināti sniegt melīgu informāciju un dalīties ar ziņām, kas satur valsts noslēpumu.

Toties pārējos gadījumos trauksmes cēlējam ir tiesības informēt sabiedrību pat ar mediju starpniecību. Tas iespējams, ja pēc atbilstošās struktūrās iesniegtas informācijas ilgu laiku nav reakcijas. Tomēr Valsts kanceleja uzvēra, ka tamlīdzīgu soli iespējams spert, ievērojot likumu.

Kāds ir jūsu ziņojuma mērķis?

Iepriekš vēstīts, ka Trauksmes celšanas likuma mērķis ir garantēt iedzīvotājiem drošu veidu, kā informēt kompetentas iestādes, un aizsargāt viņus no darba devēju vajāšanas un atriebības.

Plānots, ka ikviens darbinieks varēs informēt par korupciju, krāpšanos, amatpersonu pārkāpumiem, kaitīgu ēdienu, negodīgu konkurenci, cilvēktiesību pārkāpumiem, pārkāpumiem celtniecībā un apkārtējās vides piesārņojumu.

Iepriekš vēstīts, ka pirms likuma pieņemšanas ritēja asas diskusijas. Valda bažas, ka likumu varētu izmantot apmelotāji un tie, kuri vēlas izrēķināties ar pretiniekiem vai novērst konkurentus, slēpjoties aiz likumā garantētas anonimitātes maskas.

52
Pēc temata
Iekšlietu ministrs iesaka atlīdzību informatoriem, kuri ziņo par kūlas dedzināšanu
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

17
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

17
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

31
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

31
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes