Baltic beauty

Grib neko nedarīt par 5 eiro stundā: bizness sūdzas par slinķiem

92
(atjaunots 13:02 23.04.2019)
Uzņēmēji Rēzeknē palīdz iesācējiem apgūt nepieciešamās iemaļas, bet pēc tam viņi aizbrauc uz ārzemēm vai kļūst par konkurentiem.

RĪGA, 23. aprīlis — Sputnik. Uzņēmēji Rēzeknē atklāja, ar kādām grūtībām nāksas saskarties, meklējot algotus darbiniekus reģionā: daudzi uzreiz vēlas lielu algu, lai arī neko neprot, citi ir gatavi mācīties darba vietā, taču, ieguvuši iemaņas, dodas uz ārzemēm vai paši cenšas uzsākt biznesu, vēsta Latvijas radio studija Latgalē.

Bezdarbs Rēzeknes novadā sasniedz 16%, bet vietējā Nodarbības valsts dienesta filiālē reģistrēti 5 tūkstoši bezdarbnieku un vienlaikus – 550 vakantās darba vietas. Lai palīdzētu darba devējiem un potenciālajiem darbiniekiem atrast vienam otru, darbu sāka programma "Apmācība pie darba devēja", kas saņem ES līdzfinansējumu.

Tā ir vērsta uz uzņēmējiem, kuri rada darba vietas vai laika periodā no četriem mēnešiem nevar atrast pretendentu uz konkrētu vakanto vietu. Saskaņā ar programmas noteikumiem, darba devējs var pieņemt darbā cilvēku, kuram nav atbilstošajam amatam nepieciešamo iemaņu, un apmācīt viņu. Par to viņam tiek kompensēta daļa algas, jo viņš maksā iesācējam.

Saskaņā ar šo shēmu strādā arī uzņēmēja Inga Kairiša no Rēzeknes. Viņai ir skaistumkopšanas salons, bet tagad viņa vēlas to pārprofilēt ar medicīnisku novirzi – viņa ir sertificēta podoloģe.

Viņa atzina, ka, neskatoties uz augsto bezdarba līmeni pilsētā, ir grūti atrast darbinieku, it īpaši mazajiem uzņēmumiem, kam nav iespēju uzreiz piedāvāt lielu algu.

"Cilvēki grib saņemt naudu tāpat vien, neko nedarot! Bija tādi varianti – atnāca meitene un teica: es gribu 5 eiro stundā uz rogas. Es arī gribu piecus eiro stundā. Pie tam viņai nav tā, ko viņa varētu man piedāvāt par tiem pieciem eiro. Mēs gribam tikai saņemt, mēs negribam ieguldīt. Tāpēc pie mums Rēzeknē esmu saskārusies ar to, ka bija ļoti grūti atrast cilvēku," atklāja Kairiša.

Taču pat tad, ja darbinieks ir sameklēts un apmācīts, uzņēmējs nevar cerēt, ka cilvēks noteikti paliks uzņēmumā. Daudzi pēc apmācībām paši vēlas uzsākt biznesu, citi aizbrauc uz citām valstīm, kur algas ir lielākas, bet daži, saņēmuši kvalifikāciju, vienkārši maina darba vietu. Aptuveni divas trešdaļas bezdarbnieku pēc mācībām sāk meklēt citu darba vietu lielās pilsētās vai ārzemēs.

To apstiprināja arī kafejnīcas īpašniece Rēzeknē Jeļena Lesčinska – viņas uzņēmums strādā pusotru gadu, un līdz šim viņai nav izdevies izveidot pastāvīgu kolektīvu.

"Pie mums nāk praktikanti, taču nav ko izvēlēties. Viņiem ir viens mērķis – aizbraukt uz ārzemēm. Mēs nevaram maksāt vairāk kā minimālo algu. Gribētos maksāt vairāk, taču vajag izdzīvot," – viņa apliecināja.

Līdz 2021. gadam programmas "Apmācības pie darba devēja" plānots panākt 1240 bezdarbnieku atgriešanos darba tirgū. Tiesa NVD nevarēja prognozēt, cik daudzi no viņiem pēc apmācībām aizbrauks.

92
Pēc temata
"Piedāvājam darbu latvišski runājošiem": VVC atkal neapmierināts ar kebabnīcām
Piektā daļa nodarbināto Latvijā saņem minimālo algu vai mazāku atalgojumu
Vietējie vecākā gadagājuma cilvēki un jaunie viesstrādnieki: Latvija meklē darbaspēku
Trīsdesmit divi tūkstoši cilvēku Latvijā vairāk nekā gadu meklē darbu
Covid-19 testu apstrāde, foto no arhīva

Latvijā diennaktī reģistrēti 22 jauni Covid-19 gadījumi, divi cilvēki stacionēti

1
(atjaunots 12:22 27.09.2020)
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 testi, 1304 inficētie izveseļojās, 36 – nomira.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 22 jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, veikti 1660 testi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

​Saskaņā ar SPKC informāciju, 5 no 22 gadījumos cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, trīs atgriezās no ārzemēm (Nīderlande un Grieķija), vēl 14 gadījumi šobrīd tiek izmeklēti.

​Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti divi ar Covid-19 inficētie. Pašlaik slimnīcās atrodas 7 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 ir izrakstīti 226 pacienti.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 izmeklējumi. 1304 inficētie izveseļojās, savukārt 36 – nomira.

1
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami
Bārs, foto no arhīva

"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību

2
(atjaunots 23:12 26.09.2020)
Īpaši augsti ar Covid-19 inficēšanās riski ir saistīti ar izklaides pasākumiem slēgtās telpās un alkohola lietošanu, uzskata Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 27. septembris— Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis brīdināja par inficēšanas riskiem, kas saistīti ar pasākumiem slēgtās telpās, turklāt ar alkoholisko dzērienu lietošanu, ziņo Rus.lsm.lv.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kad cilvēki atrodas šādā pasākumā, viņi aizmirst par distancēšanu, kopā dzied, šķauda vai klepo. Un šādā gadījumā risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks nekā veikalā vai darbā, norāda Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka visaugstākais inficēšanās risks ir saistīts ar tiešiem savstarpējiem kontaktiem.

Tātad šajā posmā cilvēku atbildība par sevi un saviem tuviniekiem ir pirmajā vietā. Viņiem jāseko līdzi distances ievērošanai, kā arī jāmazgā rokas.

Dumpis tāpat ieteica tiem, kuri daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, instalēt lietotni "Apturi Covid".

Galvenais infektologs pastāstīja arī par plānveida medicīnisko palīdzību. Pēc viņa vārdiem, ir ļoti svarīgi turpināt sniegt to krīzes apstākļos.

Iepriekš ziņots, ka saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu 18,6% pacientu ar apstiprināto Covid-19 testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu.

No visbiežāk sastopamajiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, muskuļu vājums, klepus, iesnas, galvassāpes un kakla sāpes. Turklāt daudzi pacienti sūdzējās par garšas un ožas zudumu. Vismazāk tika novēroti tādi simptomi kā slikta duša, caureja un vemšana, tomēr šie simptomi arī var liecināt par koronavīrusa klātbūtni cilvēka organismā.

Veselības ministrijas ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks izskatīts valdības sēdē, tāpat tiek sniegti dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums bija 77 gadi, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtdaļa no visiem mirušajiem bija jaunāki par 60 gadiem.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti