LIZDA protesta akcija

Būs nepieciešami divi skolotāji sešu skolotāju vietā: pedagogi par Šuplinskas ideju

342
(atjaunots 16:59 19.04.2019)
Lai īstenotu izglītības ministres Šuplinskas jauno ideju, būs nepieciešami universāli skolotāji, kuri spēs mācīt visus priekšmetus, taču pagaidām tos nav, kur ņemt.

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministrija prezentēja jaunu Latvijas skolu tīkla reformas plānu. Tas ir mēģinājums optimizēt skolu tīklu, taču neslēgt skolas mazapdzīvotos rajonos.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) piedāvā pārskatīt skolu tīkla reformas plānu, lai neslēgtu ciet mācību iestādes "mehāniski". Politiķe uzstājās ar piedāvājumu izveidot četrus reģionālos blokus ar dažādiem minimālā skolēnu skaita kritērijiem.

Viens no reģionālajiem blokiem – Latvijas pilsētas ar iedzīvotāju skaitu virs 50 tūkstošiem cilvēku. Tā ir Rīga, Daugavpils, Liepāja un Jelgava.

Tālāk seko administratīvi teritoriālie centri un Pierīga, kur sākumskolā piedāvā noteikt skolēnu skaita slieksni 300 skolēnu līmenī: pēc normas būs 25 skolēni klasē un divas paralēlās klases, savukārt vidusskolā – 20 skolēni klasē un arī divas paralēlās klases.

Trešais reģionālais bloks – pagastu teritorijas. Tur minimālais skolēnu skaits sākumskolā var sasniegt 35 – vidēji seši skolēni katrā klasē. Šīs sākumskolas strādās kā citu izglītības iestāžu filiāles, tām nebūs atsevišķas administrācijas.

Tie paši nosacījumi būs arī skolām, kuras iekļaus pēdējā grupā. Tajā iekļūs teritorijas, kuras atrodas vismaz 25 kilometru attālumā no tuvākās mācību iestādes. Šīs grupas pirmajās trijās sākumskolas klasēs jābūt vismaz 15 skolēniem, vidēji pieci skolēni vienā klasē.

"Skolai ir jāatsakās no modeļa, kurā 24 bērnus māca seši skolotāji uz 0,2. Mēs iesakām, ka tie ir divi, trīs skolotāji, kas strādā uz pilnu slodzi. Paredzam, ka tad viņu atdeve, kvalitāte ir lielāka, un skolotāja dzīves apmierinātības līmenis ir augstāks," paziņoja Šuplinska.

Kur lai ņem universālos skolotājus

Šuplinskas piedāvājums iesniegts pašvaldību izskatīšanai. Pēc pirmās izskatīšanas Pašvaldību savienība ideju atbalstīja.

"Mūsu politika ir tāda, ka 1. līdz 6. klase, sākumskola, ir tuvāk dzīvesvietai. Ar šo saimes skolu tas tiek realizēts. Skolas ir kā filiāles," paskaidroja Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.

Viņa sveic ideju atcelt principu "nauda seko skolēnam" – likmes tiks noteiktas šīm apvienotajām skolām.

Savukārt skolotāju arodbiedrībai radās jautājums, kā mazās skolas varēs nodrošināt ar pedagogiem, kuri varētu pasniegt vairāk nekā vienu priekšmetu.

"Ir jāsaprot, ka jaunie pedagogi, universāli, kas varēs mācīt visus mācību priekšmetus, augstskolas absolvēs 2024. gadā. Uz šodienu nav pietiekami profesionālā pilnveide, lai skaitliski mazāk skolotāju varētu mācīt 1.-4. klasei," skaidroja arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

Šis plāns nenozīmē, ka mazajām skolām vai apvienotajām skolās nebūs jāatbilst noteiktiem kritērijiem. Pašus kritērijus ministrija sola prezentēt vasarā, savukārt jaunā kārtība varētu stāties spēkā jau nākamgad.

342
Pēc temata
Latvijas pedagogi sūdzas par savām algām Eiropas Komisijā
Latvijas skolas varēs neatvērt: skolotāji gatavojas beztermiņa streikam
Klusums pirms vētras: pedagogi Latvijā gatavojas karam
Koalīcija var palielināt skolotāju algu
Latvijas pedagogi uzsāk streika procedūru

Ģimenes ārsti baidās veikt pacientiem Covid-19 analīzes

13
(atjaunots 09:15 27.05.2020)
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka prakse, kuras ietvaros ģimenes ārsti patstāvīgi veic koronavīrusa testus pirms plānveida operācijām vai invazīvām procedūrām, ir ļoti bīstama.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Tikai 22 ģimenes ārsti piekrituši ņemt saviem pacientiem paraugus Covid-19 analīzēm, kas nepieciešamas pirms plānveida ārstēšanas, raksta Bb.lv.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests vienojās, ka paraugus Covid-19 testiem saviem pacientiem ģimenes ārsti ņems brīvprātīgi. Analīzes jānodod visiem pacientiem, kam vajadzīga plānveida operācija vai izmeklēšana ar invazīvu metožu pielietojumu. Lai arī procedūra ģimenes ārstiem tiks apmaksāta, tikai nedaudzi piekrituši to veikt.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka Veselības ministrijas iniciatīva nav atbalstāma, savukārt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, gluži pretēji, domā, ka tā ir īstenojama.

Veide norādīja, ka asociācija saskata lielu risku analīžu procedūrā, lai arī ārsti iniciatīvā var piedalīties brīvprātīgi.

Viņa paskaidroja, ka ārstu pienākums ir ārstēt pacientus savā praksē, un gadījumā, ja kāds, kam izdarīti testi, izrādījies inficēts, prakse tiks slēgta, un divas nedēļas ilgā karantīnā dosies viss tās personāls un pacienti, kuri saskārušies ar Covid-19 slimnieku.

13
Tagi:
koronavīruss, ārsti, Latvija
Pēc temata
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Viņķele informēja par problēmām ar masku piegādi no Ķīnas: situācija ir kritiska
Eurostat: Latvijā ir pārāk maz medicīnas māsu un akušieru
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Covid-19

Cipule: divu dienu laikā mēs iztērējam masku gada krājumu

6
(atjaunots 09:12 27.05.2020)
Līdz ar pandēmijas sākumu Ķīna nopirka Eiropā visu aizsardzības līdzekļu krājumu. Kopš ta laika Latvijas slimnīcām klājas grūti.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Latvijas kompetentās iestādes saņēma brīdinājumu par koronavīrusa izraisītās Covid-19 iespējamo izplatīšanos jau janvāra beigās, tomēr neviens nespēja iedomāties pandēmijas mērogus, pastāstīja Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule intervijā radio Baltkom.

Viņa konstatēja, ka medicīnas darbinieki saskārušies ar aizsarglīdzekļu trūkumu, turklāt vissliktākā situācija bija reģionālajās slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs.

"Janvārī mums bija rezerves pusotram gadam. Taču neviens ne iedomāties nevarēja, kāds daudzums aizsarglīdzekļu mums būs vajadzīgs. Tomēr jau tolaik mēs Saeimā teicām, ka mazajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm aizsarglīdzekļu nav tik daudz, pusotram gadam to nepietiks. Sākām papildu iepirkumus februārī, kad jau bija problēmas. Martā sākās centralizēti iepirkumi. Jau no janvāra mēs sūtījām ieteikumus slimnīcām, taču tobrīd Ķīna jau izveda no Eiropas visus aizsarglīdzekļus," viņa pastāstīja.

Aizvadītajā nedēļā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzdeva Valsts policijai pārbaudīt aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas gandrīz 900 tūkstošu eiro vērtībā, ņemot vērā izskanējušo informāciju par to, ka produkcija nav sertificēta un respiratori neatbilst prasībām.

Skanldāls ar masku un respiratoru iepirkumu noveda pie Nacionālā veselības dienesta Edgara Labsvīra atkāpšanās. Veselības ministre Ilze Viņķele ieteica pārbaudīt iepirktos aizsarglīdzekļus Somijā.

Cipule atzīmēja, ka patlaban NMPD izlieto vairākus tūkstošus aizsarglīdzekļu dienā.

"Pašlaik divu dienu laikā iztērējam gada krājumu. Pat gripas laikā mēs izmantojām no 5 līdz 20 aizsarglīdzekļus dienā. Tagad – vairāk nekā divus tūkstošus dienā. Uz katru izsaukumu brauc trīs cilvēki, vēl maska pacientam. Bet pie mums gadās līdz tūkstoš izsaukumi dienā. To nav iespējams prognozēt. Neko tādu neviens negaidīja. Kombinezonus uz katru izsaukumu neģērbjam, tikai tad, ja ir augsts risks, pozitīva analīze, patversmes un sociālie centri. Ja ir elpceļu slimības, izmantojam respiratoru, bet uz parastiem izsaukumiem braucam maskās," atklāja NMPD vadītāja.

Liepājas klīniju pārstāvji šonedēļ pastāsīja, kā iespēju trūkums nodrošināt ar maskām visus pacientus ietekmē viņu darbu – pacienti kliedz uz slimnīcu darbiniekiem un zog dezinficējošos līdzekļus tualetēs.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ļoti daudz "smagu pacientu": iedzīvotāji noved sevi līdz pēdējam pandēmijas dēļ
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Nebaidieties no koronavīrusa un brauciet uz laukiem: ārsti Latvijā lūdz nezvanīt velti
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk

Dzenas pēc peļņas: kāpēc ES palaidusi garām iespēju sastapt pandēmiju ar gatavu vakcīnu

0
(atjaunots 11:36 27.05.2020)
Cilvēcei bija iespēja sagatavoties pandēmijai jau pirms diviem gadiem: britu izdevums pārmet farmaceitiskajām kompānijām nevēlēšanos izstrādāt iedarbīgu vakcīnu pret koronavīrusu grupas patogēniem.

2017.gadā pasaules vadošo farmaceitisko kompāniju padome noraidīja Eiropas Komisijas ierosinājumu izstrādāt universālu ātras darbības vakcīnu pret koronavīrusu grupas patogēniem, stāsta britu izdevums The Guardian. Farmaceitisko kompāniju pārstāvji paziņoja, ka problēma nav aktuāla un tādu preparātu izgatavošana nav izdevīga.

Tagad eksperti lauza galvas par to, cik pamatotas bija runas par naudu, un apšauba nospraustās prioritātes – cilvēce taču ir palaidusi garām iespēju jau savlaicīgi sagatavoties koronavīrusa pandēmijai. Sīkāka informācija – Sputnik video.

0