LIZDA protesta akcija

Būs nepieciešami divi skolotāji sešu skolotāju vietā: pedagogi par Šuplinskas ideju

346
(atjaunots 16:59 19.04.2019)
Lai īstenotu izglītības ministres Šuplinskas jauno ideju, būs nepieciešami universāli skolotāji, kuri spēs mācīt visus priekšmetus, taču pagaidām tos nav, kur ņemt.

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Izglītības un zinātnes ministrija prezentēja jaunu Latvijas skolu tīkla reformas plānu. Tas ir mēģinājums optimizēt skolu tīklu, taču neslēgt skolas mazapdzīvotos rajonos.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) piedāvā pārskatīt skolu tīkla reformas plānu, lai neslēgtu ciet mācību iestādes "mehāniski". Politiķe uzstājās ar piedāvājumu izveidot četrus reģionālos blokus ar dažādiem minimālā skolēnu skaita kritērijiem.

Viens no reģionālajiem blokiem – Latvijas pilsētas ar iedzīvotāju skaitu virs 50 tūkstošiem cilvēku. Tā ir Rīga, Daugavpils, Liepāja un Jelgava.

Tālāk seko administratīvi teritoriālie centri un Pierīga, kur sākumskolā piedāvā noteikt skolēnu skaita slieksni 300 skolēnu līmenī: pēc normas būs 25 skolēni klasē un divas paralēlās klases, savukārt vidusskolā – 20 skolēni klasē un arī divas paralēlās klases.

Trešais reģionālais bloks – pagastu teritorijas. Tur minimālais skolēnu skaits sākumskolā var sasniegt 35 – vidēji seši skolēni katrā klasē. Šīs sākumskolas strādās kā citu izglītības iestāžu filiāles, tām nebūs atsevišķas administrācijas.

Tie paši nosacījumi būs arī skolām, kuras iekļaus pēdējā grupā. Tajā iekļūs teritorijas, kuras atrodas vismaz 25 kilometru attālumā no tuvākās mācību iestādes. Šīs grupas pirmajās trijās sākumskolas klasēs jābūt vismaz 15 skolēniem, vidēji pieci skolēni vienā klasē.

"Skolai ir jāatsakās no modeļa, kurā 24 bērnus māca seši skolotāji uz 0,2. Mēs iesakām, ka tie ir divi, trīs skolotāji, kas strādā uz pilnu slodzi. Paredzam, ka tad viņu atdeve, kvalitāte ir lielāka, un skolotāja dzīves apmierinātības līmenis ir augstāks," paziņoja Šuplinska.

Kur lai ņem universālos skolotājus

Šuplinskas piedāvājums iesniegts pašvaldību izskatīšanai. Pēc pirmās izskatīšanas Pašvaldību savienība ideju atbalstīja.

"Mūsu politika ir tāda, ka 1. līdz 6. klase, sākumskola, ir tuvāk dzīvesvietai. Ar šo saimes skolu tas tiek realizēts. Skolas ir kā filiāles," paskaidroja Pašvaldību savienības padomniece izglītības jautājumos Ināra Dundure.

Viņa sveic ideju atcelt principu "nauda seko skolēnam" – likmes tiks noteiktas šīm apvienotajām skolām.

Savukārt skolotāju arodbiedrībai radās jautājums, kā mazās skolas varēs nodrošināt ar pedagogiem, kuri varētu pasniegt vairāk nekā vienu priekšmetu.

"Ir jāsaprot, ka jaunie pedagogi, universāli, kas varēs mācīt visus mācību priekšmetus, augstskolas absolvēs 2024. gadā. Uz šodienu nav pietiekami profesionālā pilnveide, lai skaitliski mazāk skolotāju varētu mācīt 1.-4. klasei," skaidroja arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

Šis plāns nenozīmē, ka mazajām skolām vai apvienotajām skolās nebūs jāatbilst noteiktiem kritērijiem. Pašus kritērijus ministrija sola prezentēt vasarā, savukārt jaunā kārtība varētu stāties spēkā jau nākamgad.

346
Pēc temata
Latvijas pedagogi sūdzas par savām algām Eiropas Komisijā
Latvijas skolas varēs neatvērt: skolotāji gatavojas beztermiņa streikam
Klusums pirms vētras: pedagogi Latvijā gatavojas karam
Koalīcija var palielināt skolotāju algu
Latvijas pedagogi uzsāk streika procedūru
Policijas mašīna

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem

5
(atjaunots 11:13 02.12.2020)
Visvairāk administratīvo lietu uzsākts par sejas masku režīma pārkāpumiem, kā arī par nereģistrētu robežas šķērsošanu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Ārkārtējās situācijas režīma darbības laikā Latvijā Valsts policija ir uzsākusi jau 609 administratīvās lietas, kuras skar pasākumu neievērošanu, kas tika ieviesti Covid-19 izplatības savaldīšanai valstī, raksta Tvnet.lv. Tiek ziņots, ka galvenie pārkāpumi ir masku nelietošana sabiedriskās vietās un nereģistrēta robežas šķērsošana.

Par sejas masku nelietošanu uzsākts 221 administratīvais process, 57 lietas ierosinātas par pašizolācijas pārkāpumiem, vēl 205 par elektroniskās anketas neaizpildīšanu, šķērsojot valsts robežu, 36 – par distancēšanas noteikumu neievērošanu.

Uzsākti 40 procesi par vairāk nekā 10 personu dalību privātā pasākumā, septiņi – par vairāk nekā 50 personu dalību pulcēšanās un piketos. Savukārt 53 procesi skar citus gadījumus, piemēram, ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu uz vietas vai neatļautu skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanu.

Kopš 9. novembra policija ir veikusi 19 006 preventīvās pārbaudes un reaģēja uz 522 izsaukumiem par epidemioloģiskās drošības pasākumu pārkāpumiem, un 934 reizes policijas darbinieki izteica brīdinājumus.

Vairāk nekā 800 preventīvo pārbaužu tika veikts aizritējušajā piektdienā visā Latvijā, tostarp 112 no tām tirdzniecības centros.

No ārzemēm ieceļojušo personu pārbaužu ietvaros policija veica 16 597 telefona zvanus un 4613 reizes devās uz pārbaudēm vietās.

5
Tagi:
ārkārtējā situācija, koronavīruss, policija
Pēc temata
Ļaujiet strādāt: manikīra un pedikīra meistari izgāja piketā pie Saeimas
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Ministru kabineta ēka

Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus

11
(atjaunots 10:53 02.12.2020)
Latvijas valdība pieņēma lēmumu pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim, ieviešot vēl striktākus ierobežojumus.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņinkovs. Par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu pēc valdības sēdes, kura ilga gandrīz 12 stundas, paziņojas Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš. Ministru kabinets papildināja ierobežojumu sarakstu. Tostarp no 3. decembra visā Latvijas teritorijā būs atļauts kopā pulcēties ne vairāk kā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), kā arī jāievēro 2 metru distance. Tiek atcelti visi privātie pasākumi, ballītes, pulcēšanās.

Ierobežota veikalu darbība – brīvdienās viņi pārtrauc darbu, izņemot tos, kuri pārdod pārtikas produktus, kā arī pirmās nepieciešamības preces (zāles, higiēnas preces).

Taču negaidītas pozitīvas izmaiņas notikušas manikīra meistaru un skaistumkopšanas salonu darbībā. Izskatās, ka valdība būs sadzirdējusi viņu protestus un "pielīdzināja viņu tiesības" frizieriem, atļaujot apkalpot klientus.

Par skolām: aizsargmaskas visā darbadienas garumā būs jāvalkā ne vien skolas darbiniekiem, bet arī bērnudārzu darbiniekiem. Skolās pēc 4. janvāra maskas nāksies valkāt visiem – gan skolēniem, gan skolotājiem – gan mācību stundās, gan starpbrīžos. No 7. decembra visā valstī 5.-6. klašu skolēni pāriet pie tālmācībām.

Aizsargmaskas ir jālieto jebkurās telpās ārpus savas mājas. No 7. decembra sabiedriskajā transportā maskas (vai šalles, lakatus, kuri aizsedz degunu un muti) būs jālieto bērniem virs 7 gadu vecuma (pieaugušajiem jāievēro stingrāki noteikumi – izmantot drīkst tikai aizargmaskas). Tāpat no 7. decembra ierobežos pasažieru skaitu sabiedriskajā transportā – ne vairāk par 50% no noteiktā maksimālā pasažieru skaita.

Veselības ministre Ilze Viņķele papildināja: aizsargmaskas nāksies lietot arī darbavietās, tiesa, ja cilvēks kabinetā atrodas viens, šādas nepieciešamības nav. Turklāt tiek pārtraukts ierastais ēdnīcu un kafejnīcu darbs uzņēmumos: tie drīkstēs izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.

Līdz 11. janvārim tiek pārtraukts visu kultūras iestāžu, izstāžu, gadatirgu (ieskaitot Ziemassvētku tirgus uz ielas) darbs. Bibliotēkas drīkst izsniegt grāmatas lasītājiem.

Bēres un kristības nepieciešamības gadījumā var notikt ar ne vairāk kā 10 cilvēkiem no divām mājsaimniecībām, taču dalībniekiem obligāti ir jālieto sejas aizsargmaskas. Baznīcās kopējam apmeklētāju skaitam ir jābūt ierobežotam līdz 20% no maksimāli pieļaujamā.

Atļauts rīkot pulcēšanās, piketus un gājienus, taču tie var notikt tikai svaigā gaisā ar ne vairāk kā 25 dalībniekiem un ar distances ievērošanu dalībnieku starpā.

Latvijas valdības vadītājs paziņoja, ka no 7. decembra tiek ieviesta stingrāka Latvijas robežas šķērsošanas kontrole: "Mēs gribam zināt par katru, kurš iebrauc valstī." Robežsargiem sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policiju ir jāizkontrolē, lai katrs iebraucējs aizpilda elektronisko Covid-19 pasi un tālāk pavada pašizolācijā nepieciešamo dienu skaitu.

Tāpat, uzstājoties pēc valdības sēdes mediju priekšā, premjers Kariņš izdarīja paziņojumu sakarā ar gaidāmo vakcināciju: valsts iedzīvotājiem tā būs par brīvu. Prognozēts, ka plaša vakcinācija var notikt 6 mēnešu garumā pēc pirmo vakcīnu saņemšanas. Valdības vadītājs pieļāva, ka tas var notikt jau janvārī. 2021. gadā vakcīnu iegādei no budžeta paredzēts piešķirt 26,7 miljonus eiro.

11
Tagi:
valdība, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Izvēle parādīsies tuvāk 2021. gada beigām: Latvijas vakcinācijas plāns pret Covid-19
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves

Ūdens plūsmas, atkritumu kalni un transporta haoss: plūdi Sardīnijā

0
(atjaunots 15:14 02.12.2020)
Upes izgājušas no krastiem, un spēcīga ūdens plūsma pārņēma ielas: postošais ciklons Sardīnijā pārvērtis salas mierīgo dzīvi haosā

Sardīnijas sala applūdusi. Spēcīgā ciklona dēļ, kurš kopš 27. novembra nes nokrišņus salai, upes izgājušas no krastiem un spēcīga ūdens plūsma pārņēma ielas.

Stihijas sekas postošas. Vismaz trīs cilvēki ir gājuši bojā, divi – bezvēsts pazuduši. Infrastruktūra ir stipri cietusi – bojāti ceļi, automobiļi, telekomunikācijas līnijas un EPL.

Plašāk skatieties šajā YouTube kanāla RT Russian video.

0
Tagi:
plūdi, Itālija
Pēc temata
"Augstā ūdens" parādība: applūdusi lielākā daļa Venēcijas
Ledus uz ielām un ūdens līdz jostasvietai: iespaidīgi kadri no Romas
Spēcīgs šļūdonis sasniedzis ciemu uz Šveices un Itālijas robežas
Itālijā pamodusies Etna