Rīgas 1. slimnīca

Zaudējumi Rīgas 1. slimnīcas iepirkumu lietā sastādīja 4300 eiro

75
(atjaunots 13:08 19.04.2019)
Visi trīs Rīgas Pirmās slimnīcas iepirkumu lietā aizturētie tika izlaisti brīvībā – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nepieprasīja viņu arestu.

RĪGA, 19. aprīlis – Sputnik. Zaudējumi lietā par iespējamo ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un dokumentu viltošanu iepirkumu veikšanā Rīgas 1. slimnīcā sastādīja 4300 eiro, vēsta Press.lv, atsaucoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) paziņojumu.

Iepriekš ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 15. aprīlī veica kratīšanu pašvaldības uzņēmumā Rīgas 1. slimnīca, tika aizturēti trīs cilvēki, tostarp slimnīcas valdes loceklis Genādijs Sevastjanovs.

Saskaņā ar LTV datiem, ar lietu ir saistīts arī Bērnu slimnīcas kukuļņemšanas lietā notiesātais Aleksandrs Kreicers, kurš vada celtniecības firmu Torensberg. Kā liecina informācija kompānijas mājaslapā, tā īstenoja 1. slimnīcā virkni projektu. Tostarp 10. korpusā, kur strādā datortomogrāfijas nodaļa – tieši to minēja slimnīcas valdes loceklis Andrejs Pavārs uzreiz pēc KNAB veiktajām kratīšanām. Pašas slimnīcas mājaslapā ir atrodamas vien ziņas par diviem konkursiem darbu veikšanas tiesībām 10. korpusā, abos uzvarēja SIA Torensberg, savukārt pasūtījumu summas sastādīja 10 un 20 tūkstošus eiro.

Kreicera sakarus ar pārkāpumu lietu 1. slimnīcā žurnālistiem neapstiprināja, bet arī nenoliedza viņa advokāts Saulvedis Vārpiņš. Viņš atzina, ka "sniedz juridisko palīdzību" šajā lietā, taču nekonkretizēja, pašam Kreiceram vai kompānijai Torensberg.

Pēc 48 stundām visus trīs aizturētos Rīgas 1. slimnīcas iepirkumu lietā izlaida brīvībā, jo KNAB nepieprasīja viņu arestu.

Kā vēlāk paziņoja Birojs, zaudējumi no iespējamām noziedzīgām darbībām Rīgas Pirmajā slimnīcā sastādīja vien 4300 eiro.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietas izpildītājs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") paziņoja LTV, ka pilnībā uzticas slimnīcas vadībai. Viņš uzsvēra, ka uz Genādiju Sevastjanovu dome varēja paļauties, veicot specifiskus un svarīgus projektus slimnīcā. Burovs paziņoja, ka viņam neesot zināms, vai Sevastjanovam piespriests aizdomās turamā statuss, un solīja pieņemt lēmumu, vai viņš ir jāatsauc no amata – taču pēc tam, kad būs iepazinies ar Sevostjanovam noteikto ierobežojošo pasākumu.

Rīgas Pirmā slimnīca pilnībā pieder Rīgas domei. 2017. gadā medicīniskās iestādes apgrozījums sastādīja 15,29 miljonus eiro, peļņa – 191 433 eiro.

Rīgas Pirmā slimnīca ir vecākā medicīnas iestāde Latvijā. Tai ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, tā piedāvā pakalpojumus gan valsts programmu ietvaros, gan maksas pakalpojumus, tā sadarbojas ar visām lielākajām apdrošināšanas kompānijām.

75
Eiro

Klients ir šokēts, bet "mums nav jābrīdina": bankas bloķē kontus 2018. gada reformas dēļ

12
(atjaunots 15:35 14.04.2021)
Vidējais iedzīvotāju ienākuma nodokļa parāda apmērs ir ap 75 eiro, taču ir arī tūkstošiem lieli parādi.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk piedzīt parādus no iedzīvotājiem, kuri pilnībā nav samaksājuši ienākuma nodokli, informē Latvijas Radio 4. Runa ir par 2017. -2018. gada nodokļu reformas rezultātā izveidojušos parādu.

Kopš 2018. gada 1. janvāra Latvijā stājusies spēkā nodokļu reforma. Vērienīgas izmaiņas skārušas tāpat likumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Grozījumi paredz diferencēta ienākuma nodokļa ieviešanu, kas ir atkarīgs no ienākumu apmēra: gadījumā ja ienākumi nepārsniedz 20 tūkstošus eiro gadā, nodokļa likme ir 20%, no 20 001 eiro līdz 55 000 eiro – 23%, ja tie pārsniedz 55 tūkstošus eiro – 31,4%. Vienotā IIN likme 20% apmērā tika noteikta arī ieņēmumiem no kapitāla, tai skaitā no tā pieauguma. Agrāk šīs likmes bija attiecīgi 10% un 15%.

Šā nodokļa maksāšanas termiņš pēc tam, kad reforma ir stājusies spēkā, tika noteikts līdz 2020. gada 20. decembrim. "Tomēr ne visi iesnieguši deklarācijas un ne visi, kas iesnieguši deklarācijas, šo nodokli samaksājuši," paziņoja VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Pēc viņas vārdiem, vēl novembrī caur elektroniskās deklarēšanas sistēmu VID nosūtījusi iedzīvotājiem vairāk nekā 40 000 atgādinājumu par to, ka tuvojas nodokļa maksāšanas termiņš.

"Pēc tam vairāk nekā 12 000 cilvēku samaksājuši nodokli vai griezušies pie mums pēc parādu dzēšanas grafika. Bet visi pārējie to nav izdarījuši," sacīja Garanča.

Pēc viņas vārdiem vidējais parāda apmērs ir aptuveni 75 eiro, taču bija arī tūkstošiem lielās summas.

VID atsevišķi izpētīja situāciju ar tiem parādniekiem, kuri martā saņēma vienreizēju pabalstu. "Mēs atbloķējām viņu rēķinus un ļāvām saņemt pabalstu. Bet šāda iespēja būs spēkā vien divu mēnešu laikā," brīdināja Garanča.

Tie, kuri nav samaksājuši parādu, saskārās ar naudas norakstīšanu no bankas konta. Komercbankas ir izpildījušas VID rīkojumu, turklāt bankām klienti par to nav jābrīdina.

"Konts netiek bloķēts, konts paliek. Klients var to izmantot. Taču, ja naudas nepietiek, tad kaut kāda daļa tiek ņemta. Kad kontā tiek ieskaitīta pāreja nauda, saskaņā ar likumā noteikto kārtību mēs ņemam pārējo parāda daļu. Mēs saprotam, ka klients ir šokēts par šo situāciju un gaida no bankas paskaidrojumus. Banka var tikai parādīt, kā dēļ tika pieņemts šāds lēmums, bet nevar izskaidrot, kāpēc, ja šis lēmums tika pieņemts nodokļu dienestā," skaidro Swedbank Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Jānis Krops.

12
Tagi:
nodokļi, parādi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Nodokļu deklarāciju par pensionāru vai invalīdu var iesniegt cita persona
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas

Cimdiņkrabja atgriešanās: neēdiet to!

13
(atjaunots 15:13 14.04.2021)
Baltijas jūras pētnieki uzskata cimdiņkrabi par invazīvu sugu, kas ir bīstama vietējai dabai un zvejniekiem.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Liepājas pludmalē tika atrasts Ķīnas cimdiņkrabis, tam nebija vienas kājas un vienas spīles, stāsta liepajniekiem.lv.

Iespējams,  tas ieceļojis ar kādu kuģi un izliets jūrā ar kuģa balasta ūdeņiem, pieļauj Latvijas Hidroekoloģijas institūta Hidrobioloģijas laboratorijas vadītāja un vadošā pētniece Solvita Strāķe.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta Hidrobioloģijas pētnieki vairākus gadus saņem ziņojumus par cimdiņkrabja ierašanos Latvijā, galvenokārt no zvejniekiem, kuri atrod krabjus savos tīklos. Zvejnieki tiem nepriecājas, jo krabji apknāba noķerto zivi, kā arī boja tīklus.

Liepājas ezerā Ķīnas cimdiņkrabjus atrada jau 20. gadsimta 30. gados. 2018. gadā Jūrmalciemā zvejnieku tīklos saķērušies desmit eksemplāri. Kaut arī krabja dzimtene ir mangrovju audzes Ķīnas dienvidos, tas jau ir labi iedzīvojies visā pasaulē. Bet Baltijas jūras krastā tas, šķiet, vēl ir tikai ciemiņš - līdz šī gada janvārim šeit tika atrasti tikai daži eksemplāri. Turklāt Baltijas jūras ūdeņos pagaidām netika atrasti cimdiņkrabju kāpuriņi.

Savā dzimtenē krabis migrē starp saldo un sālsūdeni. Lai cimdiņkrabis varētu izveidot pilnvērtīgu koloniju, nepieciešamais sāļums 30 grami sāls litrā. Pie mūsu krastiem ūdens sāļums ir tikai 11 –12 grami litrā, bet Baltijas jūras ziemeļos – viens grams sāls litrā jūras ūdens. Tāpēc tiek uzskatīts, ka visi mūsu piekrastē atrastie īpatņi ir ciemiņi.

Baltijas jūras pētnieki uzskata cimdiņkrabi par invazīvu sugu, kas ir bīstama vietējai dabai un zvejniekiem. Strāķe būtu priecīga iegūt dzīvu krabi - laboratorijā tos sver, mēra un pēta.

"Ja atrodat cimdiņkrabi, nevajag to laist atpakaļ ūdenī, tā tomēr ir izskaužama suga. Vislabāk paziņot par atradumu mums," sacīja Strāķe.

Cimdiņkrabi lieto uzturā, taču tajos ir maz gaļas, piebilda Strāķe. Pēc viņas vārdiem Ķīnā cimdiņkrabis ir saimniekorganisms mikroskopiskajai plaušu trematodei. Ja kāds uzturā lietotu nepietiekami apstrādātu cimdiņkrabi, kurš pārnēsā plaušu trematodi, tas varētu būt cilvēkam bīstami. Eiropā gan šī trematode neesot novērota.

13
Tagi:
Baltijas jūra
Pēc temata
Eksperts: Eiropas ekologus uztrauc nevis Baltija, bet vārds "Krievija"
Rīga vairs nav Baltijas jūras piesārņotāju sarakstā