Tautas varas frontes mītiņš Zaķusalā

Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības

232
(atjaunots 08:44 15.04.2019)
Eiropas Parlamenta vēlēšanu boikots un referenduma izsludināšana par deputātu algu samazināšanu līdz minimālajai: "Tautas varas fronte" iesaka padomāt.

RĪGA, 14. aprīlis — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. "Tautas varas fronte" ir organizācija, kas atbalsta starptautisko "dzelteno vestu" kustību Eiropā. Tā nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām. Starp tām ir aicinājums nepiedalīties balsojumā par Latvijas partijām Eiropas Parlamenta vēlēšanās 25. maijā. Otra iniciatīva, ko, starp citu, atbalstījuši vairāk nekā 150 tūkstoši globālā tīmekļa Latvijas segmenta lietotāju, - samazināt deputātu algas līdz minimumam.

Valsts mediji nav paredzēti tautai

Vispirms vajadzētu pastāstīt par medijiem. "Tautas varas frontes" pārstāvji Roberts Raimo un Roberts Kļimovičs tikās ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadību, lai tiktu skaidrībā, kāpēc valsts mediji, kas dzīvo uz visas tautas rēķina, pareizāk sakot, uz nodokļu rēķina, velta uzmanību tikai valdības sistēmai izdevīgiem notikumiem.

Pie tam, ja notikumi atspoguļo dzīvi ārpus sistēmas un "protestā", valsts mediji tos nepamana, izkropļo, vai pat atklāti aplej ar samazgām dažādu akciju dalībniekus, kā, piemēram, notika ar Aināru Kadišu.

"Roberts Kļimovičs painteresējās, kāpēc, piemēram, padome nereaģēja uz sižetu programmā Panorāma, kurā Ainārs tika parādīts kā personāžs no anekdotes. Padomes pārstāvji atbildēja, ka viņiem nav tiesību iejaukties, sak, visu izlemj redakcijas politika. Tā ir krāpšanās. Pirms kāda laika Robertam bija autorprogramma televīzijā, un to slēdza pēc padomes iniciatīvas. Dubulti standarti. Taču ar tiem, starp citu, cīnās tā pati padome," sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Roberts Raimo.

Sarunā tika apspriests jautājums par to, ka oficiālie mediji nepievērš uzmanību virknei problēmu valstī. Patlaban Raimo un Kļimovičs gatavo rakstisku vēstuli NEPLP "Tautas varas frontes" vārdā. Viņi uzskata, ka minētā tikšanās nebija pēdējā.

Noklusē vēlēšanu boikotu

Diezin vai oficiālie mediji pievērsīs uzmanību arī tādai tautas iniciatīvai, kā ieteikums boikotēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas, taču to globālā tīmekļa Latvijas segmentā atbalsta simtiem tūkstošu lietotāju. Pie tam vilnis (pēc būtības – tautas dumpja vilnis) tikai pieaug. Lūk, ko Sputnik Latvija pastāstīja Valentīns Jeremejevs, viens no "Tautas varas frontes" līderiem.

"Patlaban partijas priekšvēlēšanu darbā pārsvarā ir absolūti tukši solījumi "tautai" un atklāti meli, vai pat pavisam netīras spēles, kurās sasit ar pierēm krievus un latviešus. Sarīdīt ir izdevīgi, bet partijas pa to laiku apzog valsti, sabāžot savās kabatās dažādus budžetus. Un neviena partija nepiedāvā reālu nacionālo ideju, kā saglabāt Latviju, kā pacelt tās ekonomiku. Un par to te balsot?" vaicāja Jeremejevs.

Viņš piezīmēja, ka līdz ar bankas ABLV likvidāciju Latvijā pielikts punkts vietējām bankām: valstī vairs nav gandrīz neviena liela vietējā uzņēmuma. Tagad par lieliem tiek dēvēti uzņēmumi, ko pirms gadiem trīsdesmit uzskatītu par viduvējiem. Ja kāds apgalvo, ka Latvijā darbu sāk ražotnes, viņam nāktos noskaidrot, vai tās ir vietējās, vai tām nav Lietuvas, vai pat Vācijas, vai Skandināvijas saknes.

Jerevejevs ir uzņēmējs, tāpēc lieliski zina, ka darba vietu ar lielu algu Latvijas pašmāju uzņēmumos nav. Cilvēki iekārtojas ārvalstu uzņēmumu pārstāvniecībās, kur viņiem maksā pieklājīgu naudu.

Savukārt starp "vietējiem produktiem" augstas algas atrodamas tikai valsts pārvaldes sistēmā. Bet šī sistēma taču neko neražo, tā tikai patērē. Ražo uzņēmumi, rūpnīcas, fabrikas, taču ne ierēdņi. Ja tā turpināsies, sistēma iznīcinās pati savi un pie viena – arī visus Latvijā palikušos cilvēkus, kuru skaits ar katru dienu sarūk.

Tautai antagoniska politiskā sistēma

"Tā kā valstī, šķiet, jau gandrīz viss ir nozagts, un simtiem tūkstošu cilvēku ir aizbraukuši, Valsts ieņēmumu dienests atlikušajiem izgriež rokas un nolemj nožēlojamai eksistencei. Pie tam VID – varas sistēmas produkts – atklāti neļauj attīstīties vietējam biznesam, toties, kad runa ir par ārvalstu pārstāvniecību atklāšanu, tām dod zaļo gaismu un dažādas privilēģijas. Kas tas ir? Tagad jau sāk izgriezt rokas iedzīvotājiem, kuri migrējuši uz ārzemēm. Viņiem tik un tā ar nodokļiem jāatbalsta tā pati sistēma! Vai tas ir taisnīgi? Tagadējā politiskā sistēma Latvijā ir naidīga tautai un kalpo tikai elitei," konstatēja Jeremejevs.

Liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka patlaban politiķi iet uz Eiropas Parlamentu tikai ar mērķi ieņemt siltu vietiņu, bet risināt problēmas dzimtenē nevēlas un neprot. Kāds jēga balsot tādā situācijā?

Visi redz, ka visos līmeņos notiek šaušalīga zagšana. Un tas notiek apstākļos, kad vietējo biznesu un iedzīvotājus žņaudz nodokļi. Pagājušajā gadā valsts budžets bija 8,5 miljardi, bet korupcija – apmēram 5 miljardi. Padomājiet, kāda ir ciparu proporcija...

Jeremejevs salīdzināja Latviju ar kuģi, kas, iekļuvis virpulī, nespēj no tā izkļūt, griežas riņķī un pagaidām negrimst tikai tāpēc vien, ka ir liels. Taču tas nevar turpināties ilgi: beigsies pārtika un ūdens, plīsīs apšuve, ieplūdīs ūdens, un būs beigas.  Taču šo kuģi tiktāl noveduši cilvēki pie stūres.

Nekādu avansu

Ko nozīmē balsošanas boikots? Princips ir tāds: es nevēlos, lai jebkura no pašreiz Latvijā strādājošajām partijām pārstāvētu manas intereses Eiropas Parlamentā. Tiesa, viņi tik un tā nepārstāvēs cilvēku intereses arī tad, ja vēlētājs ieradīsies iecirknī. Eiropas Parlamentā politiķi aizstāvēs tikai savas un varbūt vēl arī partijas intereses.

"Vispirms politiķiem ir jāizlabo situācija šeit Latvijā. Kad mēs ieraudzīsim, ka tā vai cita partija kaut ko ir reāli paveikusi, par to var balsot. Nekādu avansu šīm partijām nebūs. Lai strādā! Ja kādas partijas ir aizmirsušas, kas tām jāpaveic Latvijā, mēs esam gatavi nekavējoties iesniegt visu sarakstu. Piemēram, kur ir apsolītā OIK atcelšana? Kā samazinājies elektroenerģijas tarifs? Vai būtiski samazinājies ministriju skaits? Kur ir vidējās algas paaugstināšana? Šodien tajā pašā Saeimā vai ministrijās notiek tikai darba imitācija – daudz vārdu, petīciju un tā tālāk. Bet cilvēki aizvien mazāk tic Latvijas politiķiem. Te loģiskas ir analītiķu prognozes: Eiropas Parlamenta pašreizējās vēlēšanās būs vērojama rekordzema vēlētāju aktivitāte," – atzīmēja Jeremejevs.

Alkatīgie pagaidu strādnieki, jeb tautas kalpi

Vēl viena "Tautas varas frontes" iniciatīva – panākt pašu deputātu algas samazināšanu līdz minimālajam atalgojumam. Tā zināmā mērā atgādina dvēseles kliedzienu vai joku. Taču izrādījās, tai ir perspektīva.

Nesen Jeremejevs intereses labad publicēja "Tautas varas frontes" lapā sociālajā tīklā viedokli par algu. To īsā laikā pārpublicēja vairāk nekā 150 tūkstoši cilvēku.

Starp citu oficiālā statistika liecina, ka globālā tīmekļa Latvijas telpā mīt aptuveni 700 tūkstoši cilvēku, tātad minēto iniciatīvu atbalsta vairāk nekā 20% interneta lietotāju Latvijā. Cilvēki vairs nebaidās atklāti runāt par savām tiesībām.

Varbūt laiks sākt debates par deputātu algām pašā parlamentā? Lai politiķi paši godīgi pastāsta, kā labad viņi ieradušies Saeimā. Lai iedzīvotos vai strādātu tautas labā? Ja algas dēļ, tad viss ir skaidrs. Ja nu viņi nākuši tautas dēļ, lai saņem tikpat, cik visi pārējie Latvijas iedzīvotāji.

Starp citu, aptuveni pirms astoņiem gadiem līdzīga iniciatīva par tautas kalpu algu krasu samazināšanu radīja draudzīgu smieklu vilni parlamentā, un to pat neapsprieda. Lūk, kāda ir atbilde. Starp citu, tolaik skaļi smējās tie paši varoņi, kuri arī tagad sēž parlamentā. Un strādā tikpat slikti. Tāpat kā visās valsts struktūrās.

"Ir skaidrs, ka vēlētāji grib, lai cilvēki nāktu politikā nevis sātīgas algas dēļ, bet gan darba labad, kas viņus patiešām interesē. Lai strādātu sabiedrības labā, nevis savas kabatas labā. Tagad Latvijas politikā tādu cilvēku nav. Normālā pasaulē cilvēkam būtu jāuzskata, ka politiķa darbs augstā postenī ir godpilns. Te taču ir mūsu kopējās mājas. Šajās mājās neviens nevēlas karot ar kaimiņiem, un visi te grib dzīvot mierā. Jūs taču domājat tāpat, ka ir starpība, kas ieņem augstu posteni – alkatīgs favorīts vai valstsvīrs," paskaidroja Jeremejevs.

232
Pēc temata
Lielākā afēra Latvijā: kā OIK grauj valsts ekonomiku
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta
Sikspārnis Pipistrellus nathusii, foto no arhīva

Zinātnieki Latvijā atklājuši sikspārņu koloniju

6
(atjaunots 12:55 09.07.2020)
Ķemeru Nacionālajā parkā atklātā sikspārņu kolonija pārsteidza zinātniekus ar savu skaitu, kurš ievērojami pārsniedz visu, ko viņi līdz šim ir redzējuši līdzīgās kolonijās.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Speciālistus, kuri veic sikspārņu koloniju pētīšanu un monitoringu Latvijā, gaidīja unikāls atradums Ķemeru Nacionālajā parkā, vēsta Rus.lsm.lv.

Pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāves Maijas Rēnas sacītā, zinātnieki atklājuši vairāk nekā tūkstoš sikspārņu kādā no nacionālā parka koka ēkām.

Lielāko daļu kolonijas veido Latvijā izplatītie sikspārņi Pipistrellus nathusii. Taču speciālisti norāda, ka tie parasti izvēlas nedzīvot tik lielos baros. Kopumā Latvijā ir 16 sikspārņu veidi.

Gunārs Pētersons – kompānijas "Dabas eksperti" pārstāvis, kura veic sikspārņu uzskaiti pēc Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma, paziņoja, ka tik liela kolonija ir unikāla parādība mūsu valstī. Visas iepriekš atklātās kolonijas sastāvēja maksimums no 400 īpatņiem.

Taču patiesībā arī šī parādība ir izskaidrojama. Pēc speciālistu sacītā, Ķemeru Nacionālajā parkā ūdenstilpēs ir ļoti daudz kukaiņu, kurus ēd sikspārņi.

Ķemeru Nacionālais parks ietver sevī Lielo Ķemeru tīreli, Kaņiera ezeru, Slocenes upes ieleju, Zaļā purva sēravotus, senās kontinentālās kāpas, smilšaino pludmali ar piejūras kāpām un Valguma ezeru.

Tāpat Pētersons pastāstīja, ka nama saimnieki, kurā tik brīvi iekārtojušies sikspārņi, zina, ka viņiem zem jumta apmetušies šādi viesi, un ir informēti par to aizsardzības pasākumiem. Tagad sikspārņu dēļ saimniekiem nāksies atlikt iepriekš ieplānoto jumta remontu.

Vērts atgādināt, ka Latvijā visas sikspārņu sugas ir īpašas un starptautiski aizsargājamas.

6
Tagi:
Ķemeru Nacionālais parks, Latvija
Pēc temata
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi
 Covid-19 testa veikšana, foto no arhīva

Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki

21
(atjaunots 13:07 09.07.2020)
Komunicēšana ar ārzemniekiem un braucieni uz ārzemēm: Latvijas SPKC cenšas izmeklēt jaunos Covid-19 inficēšanās gadījumus.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvija Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī valstī tika veikti 1715 testi un atklāti 13 jauni saslimšanas ar Covid-19 gadījumi.

Kopējais ar koronavīrusu inficēto skaits valstī ir sasniedzis 1154. Kopumā ir veikti 163 769 izmeklējumi, 1019 cilvēki ir izveseļojušies, 30 miruši.

Slimnīcās turpina ārstēties 4 pacienti ar Covid-19 diagnozi. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā epidēmijas laikā no stacionāriem tika izrakstīti 182 pacienti.

Tiek ziņots, ka divi inficētie pacienti atgriezās Latvijā no Spānijas un Krievijas. Vēl pieci kontaktējuši ar inficētajiem, divi cilvēki kontaktējuši ar ārzemnieku.

Tāpat ir zināms, ka Covid-19 tika apstiprināts Rēzeknes Olimpiskā centra "Restart" viesim. Viņš ieradies no Vācijas, vēsta Tvnet.lv.

Rēzeknes domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Kārlis Pozņakovs ziņo, ka viesnīcas vadība uzzinājusi par to, ka Vācijas pilsonis ir inficēts ar koronavīrusu, jau otrdien, 7. jūlijā. Viņu nekavējoties izolēja karantīnā.

Viesnīcas personāls, kurš kontaktēja ar inficēto, tika nosūtīts mājas pašizolācijā.

Pati viesnīca nav slēgta. Visas telpas ir dezinficētas.

Atgādināsim, ka divas dienas pēc kārtas Latvijā tika reģistrēts pa 7 jauniem Covid-19 inficēšanās gadījumiem dienā. Otrdien, 7. jūlijā, preses konferences laikā SPKC teica, ka tik straujš inficēto skaita pieaugums varētu būt saistīts ar komunicēšanu un ar restorānu "Aqua Luna" un "Riviera" apmeklēšanu.

Arī trešdien, 8. jūlijā, eksperti atkal ziņoja, ka divi jauni inficēšanās gadījumi var būt saistīti ar restorāna "Aqua Luna" apmeklēšanu. Taču SPKC uzsvēra, ka grasās izpētīt situāciju cītīgāk.

21
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Zinātnieks brīdina par koronavīrusa sekām organismā
Divu Rīgas restorānu apmeklētājiem nāksies divas nedēļas sēdēt mājās
Finanšu ministrijas ēka, foto no arhīva

Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu

0
(atjaunots 15:42 09.07.2020)
JKP cenšas izpildīt vismaz vienu no saviem priekšvēlēšanu solījumiem – palielināt neapliekamo minimumu līdz 500 eiro, taču koalīcijas partneri nevēlas radīt papildu slogu uz budžetu un nesteidzas sniegt "jaunajiem konservatoriem" šādu trumpi pirms vēlēšanām Rīgā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ultimāta dēļ koalīcijas partneri bijuši spiesti apturēt pārrunas par izmaiņām valsts nodokļu sistēmā.

"Jauno konservatoru" pārstāvji pieprasīja iekļaut nākamā gada budžeta projektā vienu no saviem priekšvēlēšanu solījumiem – palielināt neapliekamo minimumu līdz 500 eiro. Tiesa, koalīcijas partneri pagaidām atturīgi izturas pret šo iniciatīvu, uzskatot to par budžetam pārāk dārgu. Neapliekamā minimuma palielināšana izmaksās budžetam papildu 120 miljonus eiro gadā, kas, pēc partiju pārstāvju sacītā, apšauba plānoto mediķu un skolotāju algu palielinājumu. Koalīcijā ir gatavi apspriest neapliekamā minimuma palielināšanu, taču pakāpeniski un, noteikti, ne no nākamā gada sākuma.

"Jauno konservatoru" motīvi ir skaidri: teju katrā Saeimas sēdē viņiem nākas uzklausīt publiskus pārmetumus no opozīcijas puses par priekšvēlēšanu solījuma "3x500" neizpildīšanu: palielināt līdz 500 eiro minimālo pensiju, minimālo algu un neapliekamo minimumu. Pateicoties šiem dāsnajiem solījumiem partija iekļuva Saeimā, taču pagaidām neviens no tiem nav izpildīts. Šobrīd ir piemērots laiks – vismaz viena programmas punkta izpildīšana sniegs partijai papildu trumpjus pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Pēc Jaunās konservatīvās partijas pārstāvja Gata Eglīša sacītā, neapliekamā minimuma palielināšana līdz 500 eiro ļaus pasargāt tos iedzīvotājus, kuri šobrīd strādā atvieglotajos nodokļu režīmos (tieši atvieglotos nodokļu režīmus arī paredz atcelt valdība gaidāmās nodokļu reformas īstenošanas gaitā). JKP politiķi neapmierina tas, ka iespējamā neapliekamā minimuma pacelšana tika apspriesta arī iepriekš, Finanšu ministrijas darba grupas sēdēs, taču tālāk par sarunām lieta tā arī nebija virzījusies. Pašlaik, pēc Eglīša sacītā, Finanšu ministrija uzskata neapliekamā minimuma palielināšanas projektu par finansiāli pārāk apjomīgu nākamā gada budžeta iespējām. Budžets to "nepavilks".

No finanšu ministra Jāņa Reira izteiktajiem paziņojumiem arī izriet tas, ka JKP iniciatīva, būtībā, ir bloķējusi darbu pie nodokļu reformas. Tāpat viņš paskaidroja, ka reformas būtība ir sagatavot bāzi iespējamajam mediķu un skolotāju algu palielinājumam, taču tajā skaitā tika atrisinātas arī to cilvēku sociālās aizsardzības jautājumi, kuri strādā atvieglotos nodokļu režīmos. Viens no variantiem ir aizliegt darba devējiem pieņemt darbā cilvēkus, nenodrošinot viņiem sociālo aizsardzību (citiem vārdiem sakot, nemaksājot par viņiem sociālo nodokli).

"Pašreizējā situācijā šis ir nolikts uz pauzes vai bremzēm, jo tiek diskutēts arī par kādām papildu prasībām. Līdz ar to sarunas patlaban ir gaidīšanas režīmā," atzīmēja Jānis Reirs.

Pēc viņa sacītā, visi iepriekšējie darbi ar JKP iniciatīvu ir "novesti pie nulles", tādēļ valdība nespēs pacelt algu mediķiem, pedagogiem un IeM sistēmas darbiniekiem, nepalielinot nodokļu maksātāju loku (būtībā, runa ir par mikrouzņēmumu un citu speciālo nodokļu režīmu atcelšanu).

Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (KPV LV) izteicās tiešāk attiecībā uz koalīcijas partneriem. Viņš paziņoja, ka, izvirzot savas prasības, JKP ignorē valdības doto saistību paaugstināt no nākamā gada algas mediķiem, skolotājiem un iekšlietu sistēmas darbiniekiem.

"Sajūta, ka JKP vīzija ir nodrošināt piena upes un ķīseļa krastus uz budžeta deficīta rēķina. Bet tas ir fiskāli bezatbildīgi. Cilvēku algas ir lielāka prioritāte nekā neapliekamā minimuma strauja celšana. Bet JKP ir iestājušies pozā," pauda sašutumu politiķis.

Runājot par skaitļiem, Eglītis piekrita tam, ka neapliekamā minimuma paaugstināšana radīs papildu slogu uz budžetu. Taču ņemot vērā to, ka, samazinot nodokļu slogu, cilvēkiem faktiski "uz rokām" paliks vairāk naudas, galīgais budžeta slogs sastādīs nevis 120 miljonus, bet gan mazāk nekā 100 miljonus eiro.

Pašlaik vairums aptaujāto politiķu sliecas pie domas, ka JKP iniciatīva ir jāskata nodokļu reformas kontekstā (taču būtu pareizi, ja visi jaunieviesumi stātos spēkā vienlaicīgi – no nākamā gada 1. janvāra). Un jau pēc nodokļu izmaiņu bāzisko pozīciju apstiprināšanas var pāriet pie 2021. gada budžeta projekta apspriešanas.

Saistot JKP iniciatīvu ar mediķu un policistu algām, koalīcijas "partneri", protams, tiecas nostādīt partiju neizdevīgā pozīcijā vēlētāju acīs. Skaidrs, ka strīdu karstākais punkts neapliekamā minimuma jautājumā būs pirms Rīgas domes vēlēšanām.

0
Pēc temata
Ārstu un skolotāju algu palielināšanai Latvijā var pārskatīt nodokļu sistēmu
Vidējā alga Latvijā pirmajā ceturksnī – 812 eiro pēc nodokļu nomaksas
Sociālo nodokli no minimālās algas liks maksāt visiem, iespējams, pašiem darbiniekiem
Nemaksā nodokļus – tevi aprīs: VID nolasīja lekciju skolēniem