Tautas varas frontes mītiņš Zaķusalā

Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības

238
(atjaunots 08:44 15.04.2019)
Eiropas Parlamenta vēlēšanu boikots un referenduma izsludināšana par deputātu algu samazināšanu līdz minimālajai: "Tautas varas fronte" iesaka padomāt.

RĪGA, 14. aprīlis — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. "Tautas varas fronte" ir organizācija, kas atbalsta starptautisko "dzelteno vestu" kustību Eiropā. Tā nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām. Starp tām ir aicinājums nepiedalīties balsojumā par Latvijas partijām Eiropas Parlamenta vēlēšanās 25. maijā. Otra iniciatīva, ko, starp citu, atbalstījuši vairāk nekā 150 tūkstoši globālā tīmekļa Latvijas segmenta lietotāju, - samazināt deputātu algas līdz minimumam.

Valsts mediji nav paredzēti tautai

Vispirms vajadzētu pastāstīt par medijiem. "Tautas varas frontes" pārstāvji Roberts Raimo un Roberts Kļimovičs tikās ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadību, lai tiktu skaidrībā, kāpēc valsts mediji, kas dzīvo uz visas tautas rēķina, pareizāk sakot, uz nodokļu rēķina, velta uzmanību tikai valdības sistēmai izdevīgiem notikumiem.

Pie tam, ja notikumi atspoguļo dzīvi ārpus sistēmas un "protestā", valsts mediji tos nepamana, izkropļo, vai pat atklāti aplej ar samazgām dažādu akciju dalībniekus, kā, piemēram, notika ar Aināru Kadišu.

"Roberts Kļimovičs painteresējās, kāpēc, piemēram, padome nereaģēja uz sižetu programmā Panorāma, kurā Ainārs tika parādīts kā personāžs no anekdotes. Padomes pārstāvji atbildēja, ka viņiem nav tiesību iejaukties, sak, visu izlemj redakcijas politika. Tā ir krāpšanās. Pirms kāda laika Robertam bija autorprogramma televīzijā, un to slēdza pēc padomes iniciatīvas. Dubulti standarti. Taču ar tiem, starp citu, cīnās tā pati padome," sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Roberts Raimo.

Sarunā tika apspriests jautājums par to, ka oficiālie mediji nepievērš uzmanību virknei problēmu valstī. Patlaban Raimo un Kļimovičs gatavo rakstisku vēstuli NEPLP "Tautas varas frontes" vārdā. Viņi uzskata, ka minētā tikšanās nebija pēdējā.

Noklusē vēlēšanu boikotu

Diezin vai oficiālie mediji pievērsīs uzmanību arī tādai tautas iniciatīvai, kā ieteikums boikotēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas, taču to globālā tīmekļa Latvijas segmentā atbalsta simtiem tūkstošu lietotāju. Pie tam vilnis (pēc būtības – tautas dumpja vilnis) tikai pieaug. Lūk, ko Sputnik Latvija pastāstīja Valentīns Jeremejevs, viens no "Tautas varas frontes" līderiem.

"Patlaban partijas priekšvēlēšanu darbā pārsvarā ir absolūti tukši solījumi "tautai" un atklāti meli, vai pat pavisam netīras spēles, kurās sasit ar pierēm krievus un latviešus. Sarīdīt ir izdevīgi, bet partijas pa to laiku apzog valsti, sabāžot savās kabatās dažādus budžetus. Un neviena partija nepiedāvā reālu nacionālo ideju, kā saglabāt Latviju, kā pacelt tās ekonomiku. Un par to te balsot?" vaicāja Jeremejevs.

Viņš piezīmēja, ka līdz ar bankas ABLV likvidāciju Latvijā pielikts punkts vietējām bankām: valstī vairs nav gandrīz neviena liela vietējā uzņēmuma. Tagad par lieliem tiek dēvēti uzņēmumi, ko pirms gadiem trīsdesmit uzskatītu par viduvējiem. Ja kāds apgalvo, ka Latvijā darbu sāk ražotnes, viņam nāktos noskaidrot, vai tās ir vietējās, vai tām nav Lietuvas, vai pat Vācijas, vai Skandināvijas saknes.

Jerevejevs ir uzņēmējs, tāpēc lieliski zina, ka darba vietu ar lielu algu Latvijas pašmāju uzņēmumos nav. Cilvēki iekārtojas ārvalstu uzņēmumu pārstāvniecībās, kur viņiem maksā pieklājīgu naudu.

Savukārt starp "vietējiem produktiem" augstas algas atrodamas tikai valsts pārvaldes sistēmā. Bet šī sistēma taču neko neražo, tā tikai patērē. Ražo uzņēmumi, rūpnīcas, fabrikas, taču ne ierēdņi. Ja tā turpināsies, sistēma iznīcinās pati savi un pie viena – arī visus Latvijā palikušos cilvēkus, kuru skaits ar katru dienu sarūk.

Tautai antagoniska politiskā sistēma

"Tā kā valstī, šķiet, jau gandrīz viss ir nozagts, un simtiem tūkstošu cilvēku ir aizbraukuši, Valsts ieņēmumu dienests atlikušajiem izgriež rokas un nolemj nožēlojamai eksistencei. Pie tam VID – varas sistēmas produkts – atklāti neļauj attīstīties vietējam biznesam, toties, kad runa ir par ārvalstu pārstāvniecību atklāšanu, tām dod zaļo gaismu un dažādas privilēģijas. Kas tas ir? Tagad jau sāk izgriezt rokas iedzīvotājiem, kuri migrējuši uz ārzemēm. Viņiem tik un tā ar nodokļiem jāatbalsta tā pati sistēma! Vai tas ir taisnīgi? Tagadējā politiskā sistēma Latvijā ir naidīga tautai un kalpo tikai elitei," konstatēja Jeremejevs.

Liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka patlaban politiķi iet uz Eiropas Parlamentu tikai ar mērķi ieņemt siltu vietiņu, bet risināt problēmas dzimtenē nevēlas un neprot. Kāds jēga balsot tādā situācijā?

Visi redz, ka visos līmeņos notiek šaušalīga zagšana. Un tas notiek apstākļos, kad vietējo biznesu un iedzīvotājus žņaudz nodokļi. Pagājušajā gadā valsts budžets bija 8,5 miljardi, bet korupcija – apmēram 5 miljardi. Padomājiet, kāda ir ciparu proporcija...

Jeremejevs salīdzināja Latviju ar kuģi, kas, iekļuvis virpulī, nespēj no tā izkļūt, griežas riņķī un pagaidām negrimst tikai tāpēc vien, ka ir liels. Taču tas nevar turpināties ilgi: beigsies pārtika un ūdens, plīsīs apšuve, ieplūdīs ūdens, un būs beigas.  Taču šo kuģi tiktāl noveduši cilvēki pie stūres.

Nekādu avansu

Ko nozīmē balsošanas boikots? Princips ir tāds: es nevēlos, lai jebkura no pašreiz Latvijā strādājošajām partijām pārstāvētu manas intereses Eiropas Parlamentā. Tiesa, viņi tik un tā nepārstāvēs cilvēku intereses arī tad, ja vēlētājs ieradīsies iecirknī. Eiropas Parlamentā politiķi aizstāvēs tikai savas un varbūt vēl arī partijas intereses.

"Vispirms politiķiem ir jāizlabo situācija šeit Latvijā. Kad mēs ieraudzīsim, ka tā vai cita partija kaut ko ir reāli paveikusi, par to var balsot. Nekādu avansu šīm partijām nebūs. Lai strādā! Ja kādas partijas ir aizmirsušas, kas tām jāpaveic Latvijā, mēs esam gatavi nekavējoties iesniegt visu sarakstu. Piemēram, kur ir apsolītā OIK atcelšana? Kā samazinājies elektroenerģijas tarifs? Vai būtiski samazinājies ministriju skaits? Kur ir vidējās algas paaugstināšana? Šodien tajā pašā Saeimā vai ministrijās notiek tikai darba imitācija – daudz vārdu, petīciju un tā tālāk. Bet cilvēki aizvien mazāk tic Latvijas politiķiem. Te loģiskas ir analītiķu prognozes: Eiropas Parlamenta pašreizējās vēlēšanās būs vērojama rekordzema vēlētāju aktivitāte," – atzīmēja Jeremejevs.

Alkatīgie pagaidu strādnieki, jeb tautas kalpi

Vēl viena "Tautas varas frontes" iniciatīva – panākt pašu deputātu algas samazināšanu līdz minimālajam atalgojumam. Tā zināmā mērā atgādina dvēseles kliedzienu vai joku. Taču izrādījās, tai ir perspektīva.

Nesen Jeremejevs intereses labad publicēja "Tautas varas frontes" lapā sociālajā tīklā viedokli par algu. To īsā laikā pārpublicēja vairāk nekā 150 tūkstoši cilvēku.

Starp citu oficiālā statistika liecina, ka globālā tīmekļa Latvijas telpā mīt aptuveni 700 tūkstoši cilvēku, tātad minēto iniciatīvu atbalsta vairāk nekā 20% interneta lietotāju Latvijā. Cilvēki vairs nebaidās atklāti runāt par savām tiesībām.

Varbūt laiks sākt debates par deputātu algām pašā parlamentā? Lai politiķi paši godīgi pastāsta, kā labad viņi ieradušies Saeimā. Lai iedzīvotos vai strādātu tautas labā? Ja algas dēļ, tad viss ir skaidrs. Ja nu viņi nākuši tautas dēļ, lai saņem tikpat, cik visi pārējie Latvijas iedzīvotāji.

Starp citu, aptuveni pirms astoņiem gadiem līdzīga iniciatīva par tautas kalpu algu krasu samazināšanu radīja draudzīgu smieklu vilni parlamentā, un to pat neapsprieda. Lūk, kāda ir atbilde. Starp citu, tolaik skaļi smējās tie paši varoņi, kuri arī tagad sēž parlamentā. Un strādā tikpat slikti. Tāpat kā visās valsts struktūrās.

"Ir skaidrs, ka vēlētāji grib, lai cilvēki nāktu politikā nevis sātīgas algas dēļ, bet gan darba labad, kas viņus patiešām interesē. Lai strādātu sabiedrības labā, nevis savas kabatas labā. Tagad Latvijas politikā tādu cilvēku nav. Normālā pasaulē cilvēkam būtu jāuzskata, ka politiķa darbs augstā postenī ir godpilns. Te taču ir mūsu kopējās mājas. Šajās mājās neviens nevēlas karot ar kaimiņiem, un visi te grib dzīvot mierā. Jūs taču domājat tāpat, ka ir starpība, kas ieņem augstu posteni – alkatīgs favorīts vai valstsvīrs," paskaidroja Jeremejevs.

238
Pēc temata
Lielākā afēra Latvijā: kā OIK grauj valsts ekonomiku
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta
 Covid-19

Latvijā miris vēl viens cilvēks ar Covid-19, atklāti 32 jauni inficēšanās gadījumi

2
(atjaunots 13:55 29.09.2020)
Latvijā reģistrēta vēl viena pacienta ar Covid-19 nāve, šis ir 37 gadījums kopš epidēmijas sākuma, mirušais piederēja pie 80-85 gadu vecuma grupas.

RĪGA, 29. septembris – Sputnik. Latvijā Aizritējušajā diennaktī ir veikti 3517 koronavīrusa testi, atklāti 32 jauni inficēšanās gadījumi, viens cilvēks ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi miris, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, mirušais piederēja pie vecuma grupas 80-85 gadi.

Kopumā Latvijā kopš pandēmijas sākuma ir veikti 315 747 Covid-19 izmeklējumi. Diagnoze apstiprinājusies 1729 cilvēkiem, no kuriem 1307 jau ir izveseļojušies, bet 37 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti 7 cilvēki ar Covid-19, kopumā stacionāros ārstējas 16 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 izrakstīti 227 pacienti.

Igaunijā diennakts laikā ir atklāti 49 jauni Covid-19 gadījumi. Kumulatīvā saslimstība valstī pēdējo 14 dienu laikā sastāda 44,77 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, paziņoja Igaunijas Veselības departaments.

Lietuvā diennakts laikā atklāti 88 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi, kopējais inficēšanās gadījumu skaits sastāda 4578, paziņoja otrdien Lietuvas Veselības ministrija. Covid-19 aiznesa 92 cilvēku dzīvības, 19 inficētie nomira citu iemeslu dēļ.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts vairāk nekā 33,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 1 miljons cilvēku nomira, savukārt gandrīz 24,9 miljoni – izveseļojās.

2
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki
lidosta

Atgriežas Latvijā ārstēties un strādāt: Covid-19 iestūma reemigrāciju no Lielbritānijas

4
(atjaunots 09:57 29.09.2020)
Paliekot bez darba, vieni Latvijas emigranti cenšas apmaksāt rēķinus no uzkrājumiem, savukārt citi pako čemodānus un brauc mājās; emigrācija no Latvijas uz Lielbritāniju arī nav apstājusies, taču iebraucējiem nākas rēķināties ar jaunajām reālijām.

RĪGA, 29. septembris – Sputnik. Daudzi Latvijas emigranti Lielbritānijā saskārušies ar vairāku mēnešu ilgstošām grūtībām Covid-19 pandēmijas dēļ. Koronavīruss ir paralizējis tieši tās nozares, kurās viņi strādā visbiežāk – viesnīcu bizness, sabiedriskā ēdināšana, pakalpojumu nozare un pat celtniecību. Kamēr vieni tērē savus ietaupījumus rēķinu apmaksai, citi pako mantas un brauc mājās, vēsta TV3.

"Darbinieki tiek atlaisti vai samazināts darbs uz pusslodzi vai ceturtdaļu slodzi. Jo mazāk strādā, jo mazāk nopelni. Cilvēkiem nav pilnas algas. Saņem par pusi mazāk, bet ir jāveic visi maksājumi, ir jādzīvo. Ir valsts pabalstu programma, bet tā jau pavisam drīz beigsies. Tad es nezinu, kas notiks tālāk," pastāstīja Mančestras iedzīvotāja Lija Baha-Kaufmane.

Īpaši grūti klājas tiem, kas līdz šim paļāvās uz nepastāvīgiem darbiem, ko piedāvā aģentūras, vai noslēdza tā saucamos nulles stundu līgumus ar negarantētu darba apjomu. Uz britu pabalstiem nedrīkst pretendēt arī pašnodarbinātie Latvijas emigranti, kuru vidū ir Regbijas pilsētas iedzīvotāja Aiga.

"Mūsu ģimene šajā pandēmijas laikā zaudēja aptuveni 10 tūkstošus britu mārciņas, kas bija mūsu ģimenes iekrājums. Tiešām ļoti nepatīkama situācija. Mans vīrs vairs nevarēja celtniecībā strādāt, viņam nācās sēdēt mājās bez algas. Man nācās pārstrukturizēties, aizgāju uz citu jomu. Protams, mazāk kvalificēts. Strādāju ļoti lielas darba stundas, lai varētu ģimenei nodrošināt pārtiku. Mūsu ģimene palika pilnīgi bez ienākumiem," pastāstīja Aiga.

Izrādās, koronavīrusa krīze iestūma reemigrāciju uz Latviju, saka Lija Baha-Kaufmane.

"Daudzi tautieši pārceļas atpakaļ uz Latviju, meklējot darbu tur vai arī pārceļas uz citām valstīm – Nīderlandi vai Vāciju. Es to varu novērot pēc mūsu pārvadātāju darba par to, ka ģimenes piesaka busiņus iedzīves pārvešanai, un cilvēki pārceļas uz Latviju ar ģimenēm," pastāstīja viņa.

Vēl viens no reemigrācijas iemesliem ir plānveida medicīnas nepieejamība Lielbritānijā koronavīrusa dēļ. Savukārt privātas britu klīnikas Latvijas valstspiederīgie nevar atļauties.

"Dakteri ārstē mūs pa telefonu, līdz ar to ir ļoti daudz ielaistu slimību. Cilvēki dodas uz Latviju, lai ārstētu savas kaites. Zobārsti ciet. Arī bērniem ir grūti saņemt kaut kādu palīdzību. Zinu, ka cilvēki ar kuņģa slimībām nevar saņemt palīdzību, tikai pa telefonu. Ja vien nemirsti nost, tad ir neiespējamā misija," sūrojas latviete.

Taču arī emigrācija no Latvijas uz Lielbritāniju nav apstājusies, atzīmē kadru aģentūras Amber Staff vadītājs Miks Vizbulis.

"Daļa cilvēku grib vēl paspēt pirms Brexit un jaunajiem noteikumiem, kas stāsies spēkā ar 1. janvāri, paspēt un uzsākt savas darba gaitas Lielbritānijā, lai pēc tam tas nebūtu grūti ar visiem ierobežojumiem un sarežģījumiem, kas mūs sagaida ar janvāri," saka Vizbulis.

Šobrīd vairums Latvijas valstspiederīgo, kas tikko ir ieradušies Lielbritānijā, ir spiesti uzsākt darbu fabrikās un noliktavās.

Grūtības ar darbu Lielbritānijā paredz arī tie Latvijas valstspiederīgie, kuri tur mācās. Parasti paralēli studijām viņi strādā restorānos, bāros, viesnīcās, taču tagad šis sektors ir apstājies, un daļa Latvijas studentu Lielbritānijā ir spiesti strādāt pārtikas ražošanas fabrikās.

4
Tagi:
reemigrācija, koronavīruss
Pēc temata
Vai nāksies palikt Latvijā? Ierēdņiem samazinājuši komandējumu izmaksas
Vitenbergs: ekonomika ir gatava otrajam Covid-19 vilnim
Latvijā atklāts 21 jauns Covid-19 gadījums, stacionēti četri cilvēki
Pietiek pīpēt: latviešus sadusmoja Ašeradena paziņojumi par algu kāpumu