Premjerministrs Krišjānis Kariņš

Kariņš palūdza skandināvu bankām palikt Latvijā

100
(atjaunots 10:14 13.04.2019)
Kaut arī Latvijas ekonomika aug, nonākšana "pelēkajā sarakstā" var ietekmēt tās kredītreitingu un izraisīt recesiju.

RĪGA, 13. aprīlis – Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš solīja paātrināt valsts finanšu sektora reformu, jo skandāli ar naudas atmazgāšanu var likt zviedru bankām aiziet un atstāt Latviju izolācijā, raksta Reuters.

Sarunā ar Reuters Kariņš norādīja, ja vēlas attīstīt iepriekšējās reformas un izmainīt finanšu regulatora vadītāja iecelšanas noteikumu, kā arī piešķirt viņam tiesības slēgt bankas ar "netīru naudu".

"Mēs sūtām signālu cilvēkiem vai kompānijām, kuras meklē vietu naudas atmazgāšanai. Mēs sakām, ka bodīte tiek slēgta," saka Kariņš.

Pērnā gada ziemā ASV apsūdzēja trešo lielāko Latvijas banku ABLV naudas atmazgāšanā un sankciju pret Ziemeļkoreju pārkāpšanā, tādējādi izprovocējot bankas likvidāciju un sliktāko finanšu krīzi Latvijā pēdējo desmit gadu garumā.

Tuvāko mēnešu laikā Latviju sagaida Eiropas Padomes Naudas atmazgāšanas pasākumu izvērtēšanas ekspertu komitejas (Moneyval) vērtējums, pēc kura rezultātiem, pastāv varasiestāžu bažas, valsts var tikt atzīta par riskantu un nonākt vienā rindā ar Serbiju un Pakistānu. Pērn Moneyval kritiski novērtēja Latviju, nosaucot risku vidū korupciju, pakļautību starptautiskās organizētās noziedzības priekšā un korupciju kaimiņu pēcpadomju valstīs.

Kariņš atzina Latvijas iekļūšanas bīstamību "pelēkajā sarakstā" un paziņoja, ka nopietni attiecas pret korupcijas un finanšu noziegumu apkarošanu. Tāpat viņš aicināja zviedru bankas nezaudēt ticību Latvijai: Swedbank izrādījās iesaistīta Baltijas skandālā ar naudas atmazgāšanu un zaudēja miljardiem eiro tirgus vērtībā, izraisot bažas, ka banka sekos sava dāņu konkurenta Danske Bank piemēram un arī aizies no Baltijas valstīm.

"Šīs bankas ir svarīgas mūsu reģionam un mūsu finanšu stabilitātei. Mans vēstījums tām ir gaužām vienkāršs – tās var būt drošas, ka mēs radām drošu sistēmu," pateica Kariņš.

Swedbank pārstāvji apgalvo, ka banka turpinās darbu Baltijas valstīs, un šim reģionam būs nozīmīga loma bankas stratēģijā.

"Pelēkā nauda"

Latvijas finanšu ministrs Jānis Reirs šonedēļ viesojās Vašingtonā, lai pastāstītu par to, ka Latvijā virzās finanšu noziegumu izmeklēšana, un tikās ar ASV finanšu ministra palīgu Maršalu Bilingsliju.

"Šī "pelēkā nauda" ir korupcijas barotavas bāze," pateica viņš Reuters.

Likmes vienai no nabadzīgākajām Eiropas valstīm ir augstas: kaut arī Latvijas ekonomika aug, nonākšana "pelēkajā sarakstā" var ietekmēt tās kredītreitingu un izraisīt recesiju. Taču jaunās valdības, kura izveidota uz nestabilas piecu partiju koalīcijas, tieksme reformām saskaras ar šķēršļiem, tostarp atklātas domstarpības starp likumdevējiem un finanšu regulatoru. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēteris Putniņš paziņoja, ka reformu mērķis ir politiskā ietekme uz regulatora darbu, kā arī slēpts mēģinājums atstādināt viņu no amata.

Kopš brīža, kad Latvija ieguva neatkarību 1991. gadā, daudzas valsts bankas reklamēja sevi kā tiltu uz Rietumiem Austrumu klientiem, solot bankas noslēpuma ievērošanu, līdzīgu Šveicei. ASV spiediena ietekmē no šīs politikas nācās atteikties, un, neraugoties uz Latvijas varasiestāžu prognozēm, pēc gada bankas joprojām strādā.

Kariņš paziņoja, ka banku sektors ir attīrījies, taču banku darba piegājiena izmaiņas Latvijā joprojām ir grūti panākt: ASV ir tās svarīgs militārais sabiedrotais, bet ar Krieviju to saista vēsturiski un tirdzniecības sakari. Tāpat viņš aicina veikt kopīgus Eiropas pūliņus naudas atmazgāšanas apkarošanā.

"Tā ir Eiropas problēma," pateica viņš.

100
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji pastāstīja par savām iemīļotākajām bankām
Mazgātava slēgta: Kariņš izdzīs no Latvijas visas "netīrās" bankas
"Dod bankām pelnīt": Latvijas iedzīvotāja pret ierobežojumiem skaidras naudas darījumiem
Putins bankās kaujas ar Trampu par latviešu sirdīm
Valdis Keris

Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju

2
(atjaunots 09:29 24.09.2020)
Veselības ministre ierosinājusi vienoties ar mediķiem par iespēju atvēlēt pacientu vajadzībām daļu līdzekļu, kas novirzīti veselības aprūpes personāla atalgojumam.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Premjeram Krišjānim Kariņam būtu jāizvērtē veselības ministres Ilzes Viņķeles atbilstība ieņemajam amatam. Tādu viedokli intervijā Latvijas Radio pauda Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.

Koalīcijas partiju saskaņotajā 2021. gada budžeta projektā cita starpā atvēlēti 183 miljoni eiro mediķu atalgojuma palielināšanai.

Keris kritiski izvērtēja Viņķeles izteikumus par to, ka nākamā gada budžetā papildu līdzekļi tiks atvēlēti mediķiem, taču ne pacientiem, tāpēc viņa mēģināšot vienoties ar mediķiem par to, lai daļa saņemtā finansējuma tiktu novirzīta pacientu vajadzībām.

Arodbiedrības vadītājs ministres aicinājumu novērtēja kā mēģinājumu sarīdīt pacientus ar ārstiem un nosauca to par nelikumīgu. Pēc viņa domām, tas varētu kļūt par pamatu, vērtējot ministres Ilzes Viņķeles atbilstību amatam.

Viņš atklāja, ka pieprasīs, lai nozares vajadzībām saņemtie papildu līdzekļi tiktu novirzīti tikai algu paaugstinašanai. Pēc viņa domām, 183 milj. eiro novirzīšana algu pielikumam būs obligāts nosacījums, ko paredz likums, un, protams, tā ir laba ziņa. Keris piezīmēja, ka šajā ziņā valdībai nekas nav pārmetams, tātad nav pamata protestiem.

Keris akcentēja, ka nozarē vēl ir daudz darāmā, jo līdzekļu trūkums vēl joprojām ir vērā ņemams.

Viņš atgādināja, ka arodbiedrība jau sen izteikusi neuzticību Viņķelei un arodbiedrība no šī viedokļa neatsakās.

Pērnā gada novembrī notika visas Latvijas veselības aprūpes darbinieku streiks – viņi bija sašutuši par to, ka 2020. gada budžetā nav atvēlēti pietiekami līdzekļi viņu algas palielināšanai. Mediķi pieprasīja Saeimas atlaišanu un Viņķeles demisiju, taču nepanāca ne vienu, ne otru.

2
Tagi:
mediķi, Ilze Viņķele, Valdis Keris, veselība
Pēc temata
Latviešu izcelsmes ārsts sola mediķu aizplūšanu un pats arī brauc prom
Meli industriālos apmēros: Dombrovskis izanalizēja valdības lēmumus
Latvijā samazinās ārstu skaits
Citādi gaidiet protestus: jaunie ārsti uzstāj uz 30% algas pielikuma
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

29
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

29
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu

Kremlis sniedza komentārus par Putina un Makrona sarunu par Navaļniju

0
(atjaunots 09:33 24.09.2020)
Iepriekš franču mediji stāstīja, ka Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Mediju rīcībā nevar būt precīzi dati par Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Francijas valsts vadītāja Emanuela Makrona tālruņa sarunas saturu, konstatēja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš avīze Monde, atsaucoties uz saviem avotiem, apgalvoja, ka tālruņa sarunā ar Emanuelu Makronu septembra vidū Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

"Avīzes rīcībā nevarēja būt precīza informācija. Mēs nespējam noticēt tam, ka Elizejas pils apzināti (..) "nopludināja" presē abu prezidentu sarunas ierakstu. (..) Francija nevar tā rīkoties. Mēs tam pat negribam ticēt," publikāciju komentēja Peskovs.

Komentāru viņš sniedza, atbildot uz žurnālista jautājumu par to, vai Putins teicis Makronam, ka Navaļnijs varējis saindēties pats, vai šī informācija ir nepatiesa.

Preses sekretārs piebilda, ka raksts "nepavisam ne precīzi atstāsta formulējumus".

"Patiesību sakot, diezin vai tas varēja būt precīzs, pretējā gadījumā tas nozīmētu, ka mūsu franču partneri apzināti nodevuši medijiem sarunas saturu, (..) kas nebūt neatbilst diplomātiskajai praksei. Esam pārliecināti, ka tā nav," atkārtoti uzsvēra Peskovs.

Noslēgumā viņš norādīja, ka Putins un Makrons bieži vien nepiekrīt viens otram, taču tas nekaitē konstruktīvam dialogam.

Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā. Pēc izmeklēšanas mediķi diagnosticēja vielmaiņu traucējumu, kura rezultātā strauji krities cukura līmenis asinīs. Pagaidām nav zināms, kāds bijis tā iemesls, taču nekādas indes pacienta urīnā un asinīs netika atrastas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika pārvests uz Vāciju. Drīz pēc tam Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar vielu no kaujas vielu grupas "Novičok".

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā.

Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Trešdien Navaļnijs izrakstīts no stacionāra, viņa stāvoklis ir apmierinošs, ārstējošie speciālisti pieļauj, ka viņs izveseļosies pilnībā.

0
Tagi:
Vladimirs Putins, Makrons
Pēc temata
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Krievijas vēstnieks atbildēja uz Vācijas prasību izmeklēt incidentu ar Navaļniju