Meitene

"Kas tad bērnam jādara": latvieši sūdzas par krievu valodas nepieejamību

91
(atjaunots 09:09 13.04.2019)
Krievu valoda latviešiem Latvijas skolās tiek pasniegta tik pat slikti, cik latviešu valoda krieviem.

RĪGA, 13. aprīlis – Sputnik. Negaidītu diskusiju sociālajos tīklos uzsākuši latviešu vecāki, kuri ir noraizējušies par to, ka viņu bērniem neesot iespēju iemācīties krievu valodu.

Izrādās, ka esošā izglītības sistēma un kvalitāte izraisa sašutumu ne tikai Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju vidū, bet arī latviešiem: tiem, kam nav vismaz kaut kādu krievu valodas pamata zināšanu, iemācīties to ir praktiski nereāli.

​"Mana jaunākā meita, kā otru svešvalodu, izvēlējās krievu. Tagad esam nesaprašanā! Uzdevumi tādi it kā jau būtu pamatzināšanas! Bet nav! Angļu valodu mācīja pakāpeniski, lēnām iegūstot saprašanu, kāpēc krievu valodu tā nemāca?@izglmin (Izglītības ministrija – red. piez.) ne visiem bērniem Latvijā ir pamatzināšanas krievu valodā," pauda sašutumu lietotājs ar lietotājvārdu riekstiņš.

Vien dažu stundu laikā zem viņa publikācijas izveidojās plaša diskusija, kurā piedalījās tik pat sašutusi vecāki. Neiztika, protams, arī bez tādiem, kas sāka mierināt vecākus ar to, ka krievu valodas loma pasaules mērogā ir pavisam mazvērtīga, tāpēc pārdzīvot tās nepieejamības dēļ Latvijā nav vērts.

​"Jā, tā ir problēma, bet varat nesatraukties, krievu valoda tāpat ir ļoti mazperspektīva. Ja arī meita to neiemācīsies, liela nelaime nebūs. Vislabāk būtu bijis spāņu valodu mācīties, bet, ja tādas iespējas nav, tad vācu," paskaidroja vecākiem lietotājs GaumīgsJoks.

Viņa pozīciju, spriežot pēc visa, atbalsta vēl viens komentētājs:

​"Mani bērni mācijās, mācijās krievu valodu un neiemācijās. Tādēļ jaunākajam kā otru svešvalodu ņēmām vācu un ir jūtams rezultāts. Uzskatu, ka krievu valodai ir daudz mazākas perspektīvas, kā vācu un nav jēgas mocīties!" mierināja sevi un pārējos lietotājs Nelsons.

​"Krievu valodas grāmatas ir izstrādātas, lai radītu riebumu pret to valodu. Man divi vecākie pabeidza videni ar prasmēm tuvu nullei, jaunākais 10. klasē pārgāja uz vāceni. Tā krievenes mācīšanās ir aizvēsturisks aizspriedums, labi vien ir, ka iet mazumā," piebilda Juris Garjāns.

Taču vairākumam vecāku, izskatās, tomēr ir cits viedoklis, jo viņi nesaprot, kāpēc Latvijā nav normālu krievu valodas mācību grāmatu un metodiku.

​"​Piekrītu, krievu valodu māca tā, it kā tikai atkārtotu jau esošās zināšanas. Par sakarīgu alfabēta (PILNĪGI atšķirīga) un rakstības, un izrunas apguvi nemaz nerunājot. Ja jau priekšmets ir izglītības programmā, tad varetu to arī atbilstoši pasniegt," sūdzas Ivukins.

​"​Piekrītu. Bērns zina labi ja pāris vārdus krieviski, bet sacerējums "Kādus kultūras objektus es ieteiktu apmeklēt Pēterburgā",  jāuzraksta. Pēc tam skolotāja burkšķ, ka par daudz sakopēts no neta. Ko citu tam bērnam darīt? Labāk būtu no sākuma mācījuši tikai sarunvalodu," dalās pieredzē Carla Luna.

​​"​Mani bērni mēģināja krievu valodu mācīties. Tizlās programmas un grāmatas bija nesaprotamas arī man - cilvēkam, kurš māk sapņos krieviski runāt un rakstīt, ja vajag. Mans jaunākais bērns nu mācās vācu valodu, vismaz kāda jēga," raksta Reinis Ceplis.

​"​Latvijā nav metodiku, kā mācīt latviešu bērnam krievu valodu no 1. klases. Skolotāji paši kaut ko veido," skaidro Edīte Kalniņa.

​"Tā ir, bet daļēji jau tomēr atbildība jāuzņemas pašiem. Nemācīt no bērnības otru svarīgāko valodu Latvijā, nav diez ko apdomīgi," izdara drosmīgu paziņojumu Rihards Z.

Latvijā jau kopš 2004. Gada notiekošā reforma izraisa sabiedrībā masu kritikas un strīdu. Par reformas pamatojumu tiek saukta nepieciešamība nodrošināt vienādas iespējas latviešu un mazākumtautību skolu absolventiem, taču par to, ka reforma kalpo tieši tam, nevis asimilācijai, tiek izteiktas vērienīgas šaubas.

2017. gada rudenī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis iniciēja pilnu vidējo skolu pāreju Latvijā uz mācībām latviešu valodā, ieskaitot privātskolas. Latvijas izglītības reforma neatstās cerību iespējamās Krievijas propagandas izplatīšanai un dezinformācijai, paziņoja kādā no intervijām Šadurskis.

2018. gadā Saeimas koalīcijas vairākums pieņēma izmaiņas Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā. Opozīcijas frakcija "Saskaņa" uzstājās pret reformu un iesniedza prasību Satversmes tiesā ar lūgumu atzīt izmaiņas likumdošanā par Satversmei pretrunīgām un atceļamām.

91
Pēc temata
ASV Valsts departaments pastāstījis, no kā piesargāties Latvijā
Ja iespļausi sejā – sāks kauties: ko vēlas krievi Latvijā
Kultūras ministre: Latvijā nav krievu diskriminācijas, tas viss ir retorika
Tiesībsargs atradis reformas plāno vietu: vai izdosies pasargāt krievu privātskolas
Norādītājs Melnās piektdienas izpārdošanā Čikāgas lielveikalā, foto no arhīva

"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem

4
(atjaunots 23:32 28.11.2020)
Sociālo tīklu apmeklētāji atklāti pauda sašutumu par pūļiem tirdzniecības centros galvaspilsētā "melnajā piektdienā". Atlaides veikalos sagrozījušas cilvēkiem galvas un likušas aizmirst visu pārējo, pat vīrusu.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Dažiem sociālo tīklu apmeklētājiem šķiet, ka 20% atlaides "melnajā piektdienā" nav tā vērtas, lai riskētu ar veselību un pārkāptu ierobežojumus, kuru mērķis ir apturēt Covid-19 izplatību, vēsta Mixnews.lv.

Twitter lietotāja Agija Kola-Kanča pauda savu sašutumu par ļaužu pilnajiem veikaliem, kurās daudziem nerūpēja ne sociālā distance, ne masku pareiza valkāšana.

"Wow, mīļie cilvēki, KO JŪS DARĀT VEIKALOS? Spici gāž riņķī, veikalos rindas, distances nav, deguni ārā no maskām, pilns ar māmiņām un mazuļiem... tā 20% atlaide ir arī interneta veikalos, jūsu un apkārtējo veselība ir vairāk vērta!" raksta Agija Kola-Kanča.

​Skrupulozi komentētāji apjautājās, ko viņa pati darījusi "Spicē" tik grūtā laikā. Viņa paskaidroja, ka devusies uz Gulbja laboratoriju, lai nodotu Covid-19 testu.

Kāds cits lasītājs piekrita Agijai. "Nopietni? Tiešām cilvēki nepadomā, ka tās melnajā piektdienā sapirktās Ziemassvētku dāvanas nebūs kam dāvināt, ja turpinās šitādā garā?" rakstīja komentētājs ar lietotājvārdu  •••KriJu•••.

​Savukārt Ance Dobrova raksta, ka pati nolēmusi Twitter lapā uzrakstīt to pašu par "Plazas Maxima", kur ieskrējusi pēc produktiem.

Viņa ieraudzīja, ka centrs ir pilns. "Tikko ienācu twitterī, lai to pašu ierakstītu par Plazas Maximu. Ieskrēju pēc pārtikas brīvdienām un tur pāāāāārbāāāzts ar cilvēkiem! Saprotu, ka 40% atlaides rotaļlietām liekās vilinoša, bet kamon-nafig jāvelkās visai ģimenei? Un visi tie mazie bebuki..." šaubas pauda Ance Dobrova.

​Atgādināsim, ka iepriekš lasītāji publicēja fotogrāfijas no kartsvīna ballītes, kas piektdienas vakarā ritēja Rīgas centrā. Tur restorāni un bāri "Garāža", "B bārā", "Balzambārs" un "Cuba Cafe" pievilināja rīdziniekus ar interesantu loteriju un uzkodām uz ielas.

Ballīti apmeklēja daudzi, un, spriežot pēc fotogrāfijām, visi izmeta no galvas gan sociālo distanci, gan individuālās aizsardzības maskas.

4
Tagi:
sociālie tīkli, veikals, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"
Uzskrūvē cenas un apmuļķo! Latvijas iedzīvotājus šokējusi "Melnā piektdiena"
"Melnā piektdiena": galvenā šopoholiķa diena
Nils Ušakovs Eiropas Parlamentā, foto no arhīva

Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā

35
(atjaunots 13:47 28.11.2020)
EP deputāts Nils Ušakovs publikācijā Facebook asi kritizēja valdību, kas pūlas padzīt krievvalodīgos no politikas un atgādināja, ka var mīlēt krievu valodu, pie tam runājot latviski. Viņš piebilda, ka ir pareizi vēlēties, lai bērni mācītos dzimtajā valodā.

RĪGA, 28. novembris — Sputnik. Bijušais Rīgas mērs, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook nāca klajā ar graujošu publikāciju "Par Eiropas un Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju nākotni". Tās noslēgumā viņš aicināja Latvijā dzīvojošos krievvalodīgos nepalikt malā no politiskajiem procesiem valstī un visā Eiropā.

Publikācijas mērķis – piesaistīt krievvalodīgo uzmanību Konferencei par Eiropas nākotni, tomēr paralēli politiķis skāra gan latviešu valodu, gan "nacionālo valdību" un pat viņu algas.

Ušakovs sāka ar rezultātiem, ko uzrādīja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS aptauja, veikta pēc interneta žurnāla "Spektr" pasūtījuma ar Nīderlandes un Zviedrijas vēstniecību Latvijā atbalstu. Atgādināsim, ka aptauja notika šī gada jūlijā un augustā visā Latvijā. Pētnieki aptaujāja 1100 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus (pilsoņus un nepilsoņus), kam krievu dzimto vai ģimenes saziņas valodu.

Ušakovs publicēja monitoringa rezultātus: 65% krievvalodīgo uzskata sevi par eiropiešiem; 73% norāda, ka pieturas pie Eiropas vērtībām, 50% runā latviski labi vai ļoti labi, vēl 29% - vidējā līmenī, 84% norāda, ka par galveno uzskata piederību krievu kultūras telpai, 88% uzskata par būtisku izglītību krievu valodā.

Ņemot vērā šos datus, Rīgas bijušais mērs secināja, ka ir dabiski un pareizi uzskatīt sevi par eiropieti, tāpat kā saistīt sevi ar Latviju, labi pārvaldīt latviešu valodu un pie tam mīlēt dzimto krievu valodu. Pēc viņa domām, pareizi ir arī vēlēt bērniem iespēju saņemt izglītību dzimtajā valodā.

Pēc šī slēdziena Ušakovs sāka uzbrukumu nacionālistiskajiem latviešu politiķiem un nosauca viņus par "parodiju Borata stilā".

"Nacionālie latviešu politiķi gadiem ilgi mēģina dēmonizēt Latvijas krievvalodīgos iedzīvotājus, lai izspiestu viņus no politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem. Tomēr paskatieties uz tiem, kuri pašlaik stāv pie varas stūres. Tie ir cilvēki, kuri pandēmijas laikā paceļ algas tikai sev. Tā jau ir politikas parodija Borata stilā. Protams, viņi baidās no jebkādas konkurences, vienalga, vai to sastāda citādi domājoši latvieši vai krievvalodīgie," konstatēja Ušakovs.

Šajā kontekstā politiķis atgādināja, ka Latvijā jau ilgi nav organizētas aptaujas, kas palīdzētu noskaidrot, cik daudzi vēl tic iespējām mainīt valsts attīstības kursu. Viņaprāt, tamlīdzīgas aptaujas rezultāti diezin vai būtu apmierinoši.

"Tomēr kursu mainīt var, piedaloties gan vēlēšanās mājās, gan procesos Eiropas līmenī, - Ušakovs ierunājās par galveno. – Par vienu no galvenajiem notikumiem ES politiskajā dzīvē tuvākajā laikā kļūs Konference par Eiropas nākotni. To organizēs Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija. Tā ilgs vismaz divus gadus. Visā Eiropā ritēs tikšanās un diskusijas. Eksperti, sabiedriskie darbinieki, ES pilsoņi piedāvās savu vīziju par mūsu kontinenta nākotni. Konferencei jāliek pamati nākamajām pārmaiņām un reformām ES."

Ušakovs apsolīja parūpēties par to, lai daļa pasākumu Eiropas nākotnei veltītās konferences ietvaros tiktu organizēta krievu valodā.

"To es nodrošināšu kā Eiropas Parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem sadarbībā ar kolēģiem no "Saskaņas"," viņš apliecināja un aicināja savā komandā visus, kas vēlētos piedalīties pasākumu sagatavošanā un organizācijā. Visus interesentus Ušakovs lūdz rakstīt uz e-pastu nils.usakovs@europarl.europa.eu.

35
Tagi:
krievu valoda, Nils Ušakovs, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Ušakovs atbildējis uz Iesalnieka izteikumiem par to, ka viņš esot svešs Latvijai
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Nils Ušakovs pastāstīja, kāpēc nav gājis "bungot" pret krievu skolu likvidāciju
Rīgā informē par aizliegumu pulcēties krievu valodā! Latviete sašutumā, Ušakovs iejaucās
MPV aparāti, foto no arhīva

Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu

0
(atjaunots 14:44 29.11.2020)
Mediķi precizē, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis, tomēr norāda, ka būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Koronavīrusa infekcijas sekas organismā ir ārkārtīgi tālejošas, radio HCH ēterā pastāstīja imunologs Vladislavs Žemčugovs, vēsta RIA Novosti.

Speciālists norādīja uz simptomiem, kuri liecina par centrālās un perifērās nervu sistēmas traucējumiem cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19: atmiņas traucējumi, ožas trūkums, dzirdes traucējumi, parastēzija (jutīguma traucējumi dažādās ķermeņa daļās). Ārsts konstatēja, ka šie simptomi var saglabāties ilgāku laiku, jo nervu šūnu atjaunošanās ir ilgstošs process.

"Magnētiskās rezonanses tomogrāfija tādiem slimniekiem parāda ainu, kas ļoti līdzinās izkaisītajai sklerozei. Tā mēdz gadīties arī HIV/AIDS apstākļos," precizēja imunologs.

Pie tam Covid-19 izslimojušajiem pacientiem ārsti novēro asins sabiezēšanu un sarecēšanu, kas neizzūd ilgu laiku.

"Tas nav insults, taču ļoti līdzīgi," atzīmēja Koškins.

Mediķis norādīja, ka īpaša uzmanība jāvelta Covid-19 laikā bojāto asinsvadu ārstēšanai un jāpārbauda asins recēšanas līmenis.

Pie tam imunologs precizēja, ka pagaidām būtu pāragri runāt par koronavīrusa infekcijas ilgtermiņa sekām, jo pagājis pārāk īss laiks kopš tās sākuma.

Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka Covid-19 infekcija pasaule reģistrēta jau gandrīz 59 miljoniem cilvēku, miruši vairāk nekā 1,38 miljoni. Lielākais infekcijas gadījumu skaits reģistrēts ASV, Indijā un Brazīlijā.

0
Tagi:
AIDS, koronavīruss
Pēc temata
VM pastāstīja, cik Covid-19 pacientus spēs uzņemt Latvijas slimnīcas
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
Lielbritānija ieviesusi pašizolāciju atbraucējiem no Latvijas