Latvijas karte. Foto no arhīva

Latvijas administratīvi teritoriālā reforma: galvenās izmaiņas

113
(atjaunots 17:17 11.04.2019)
Kādas pašvaldības apvienos, kā samazināsies pašvaldības deputātu skaits un kādiem mērķiem varētu tikt novirzīti ietaupītie līdzekļi.

RĪGA, 11. aprīlis – Sputnik. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 10. aprīlī prezentēja administratīvi teritoriālās reformas projektu, kurš paredz ievērojamu pašvaldību skaita samazināšanu. Galvenos faktus par piedāvājamo variantu apkopoja kanāls LNT.

Pēc reformas pašvaldību skaits samazināsies trīsarpus reizes – no 119 līdz 35. Vienā pašvaldībā apvienos no divām līdz deviņām esošajām pašvaldībām.

Izmaiņas neskars Rīgu, tā paliks lielākā Latvijas pašvaldība ar 640 tūkstošiem iedzīvotāju.

Apvienošana neskars arī Jūrmalu, savukārt visām pārējām Rīgas reģiona pašvaldībām gaidāmas pārmaiņas: Mārupi apvienos ar Babīti, Baldoni – ar Ķekavas novadu, lielāko daļu no kuras plāno pievienot Olaines novadam.

Nepatika gaidāma no Stopiņu novada – to pievienos Salaspils novadam. Savukārt Carnikava un Saulkrasti var kļūt jau par Ādažu novadu.

Vidzemē galvenie apvienošanas procesi skars Cēsis – vienā pašvaldībā apvienos septiņas, tostarp Vecpiebalgu. Savukārt par lielāko Vidzemē kļūs Ogres pašvaldības apvienošana, kurai tostarp pievienos Lielvārdi.

Rūjienas iedzīvotāji vēlētos pievienoties Valmierai, taču tos plānots apvienot ar Valku. Limbažu pašvaldībai pievienos Salacgrīvu un Alojas novadu, un tās atbalsta šos plānus.

Izmaiņu nebūs nedz Gulbenē, nedz Alūksnē.

Kurzemē visvairāk pašvaldību apvienos ar Liepāju – jaunajā teritoriālajā iedalījumā tiks iekļautas deviņas esošās pašvaldības, tostarp arī Pāvilostu. Tas padarīs Liepāju par trešo lielāko pašvaldību Latvijā iedzīvotāju skaita ziņā (103 600 cilvēki).

Ventspili arī apvienos ar tuvumā esošajām pašvaldībām.

Zemgalē par lielāko un valsts ceturto lielāko pašvaldību iedzīvotāju skaita ziņā kļūs Jelgava ar 88 500 iedzīvotājiem.

Sešas pašvaldības plānots apvienot Aizkraukles apkaimē, tostarp Pļaviņas un Koknesi. Aizkraukli šie plāni apmierina.

Iedzīvotāju skaita ziņā lielākā Latgalē būs Daugavpils pašvaldība ar 111 tūkstošiem iedzīvotāju, tā būs otra lielākā Latvijā.

Latgalē atradīsies arī valsts mazākā pašvaldība – Līvānu novads ar 11 tūkstošiem cilvēku, to ne ar vienu apvienot negrasās.

Saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas aprēķiniem, reformas rezultātā pašvaldību deputātu skaitam jāsamazinās vairāk nekā uz pusi – par 57%: esošo 1614 deputātu vietā būs 686.

Vietējo varasiestāžu optimizācija ļaus ietaupīt apmēram simts miljonus eiro, kurus varēs novirzīt skolu tīkla nostiprināšanai un citiem mērķiem, uzskata ministrijā.

113
Pēc temata
Dzimstība Latvijā: prognozes nemierina
Demogrāfs: par Latvijas iedzīvotāju īso mūžu vainojama PSRS
Demogrāfs: bez ģimenes lietu ministrijas neizdosies paaugstināt dzimstību
Uzlabojiet demogrāfiju un nāciet vēlāk: bankas atsaka kredītus Latvijas ciemiem
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

4
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

4
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu
Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins, foto no arhīva

Augsta agresijas pakāpe: eksperts novērtēja rīkojumus Latvijā kara gadījumam

2
(atjaunots 15:19 06.06.2020)
Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru – valsts spēj vienīgi ģenerēt augstas pakāpes agresiju, neko vairāk.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Latvijas Aizsardzības ministrija laidusi klajā bukletu "Kā rīkoties krīzes gadījumā", kurā sniegti ieteikumi iedzīvotājiem, kā izturēties krīzes situācijās, kas saistītas ar epidēmijām, tehnogēnām katastrofām un dabas kataklizmām. Īpaša uzmanība veltīta padomiem par to, kā rīkoties kara gadījumā.

Latvijai nekas cits neatliek, kā vien ģenerēt augstas pakāpes agresiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Krievijas Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs, militārais politologs Andrejs Koškins.

"Ne ekonomika, ne sociālā sfēra Latvijā nav prioritāras un nonākušas visai bēdīgā stāvoklī. Naudu, ko pagaidām izsniedz Eiropas Savienība, un grantus no ASV var saņemt, ja aktīvi īstenot agresīvu Krievijai naidīgu politiku. Tā nu Latvija ar to nodarbojas," konstatēja Koškins.

Eksperts atzīmēja, ka Latvijas Aizsardzības ministrijas norādījumi kara gadījumam raksturo ne tikai republikas ģeopolitisko stāvokli, bet arī attīstības vektoru.

Ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks, Ministru kabinets izsludina ārkārtējo stāvokli, armija un kompetentie dienesti sāk aizsardzības pasākumus, vēsta buklets. Latvijas iedzīvotājiem jābūt gataviem karadienestam, viņiem ir tiesības sākt bruņotu pretošanos un atteikties no sadarbības ar okupācijas varu.

2
Tagi:
Aizsardzības ministrija, Latvija