Premjerministrs Krišjānis Kariņš

Kariņš gaida balsojumu par atstādināšanu: ko paguvusi izdarīt valdība

84
(atjaunots 14:09 11.04.2019)
Krišjāņa Kariņa valdība nav nostrādājusi pat 100 dienas, bet premjeru jau lūdz atkāpties no amata.

RĪGA, 11. aprīlis – Sputnik. Latvijas Saeima 11. aprīlī balsos par neuzticības izteikšanu Kariņa valdībai. Pieteikumu Saeimā iesniedza opozīcija un daži KPV LV partijas deputāti sakarā ar solījuma likvidēt elektroenerģijas obligātās iepirkumu komponentes (OIK) līdz šī gada 31. martam neizpildīšanu.

Dokumentu parakstīja no KPV LV izslēgtais Aldis Gobzems, KPV LV "iekšējie opozicionāri" Karina Sprūde un Linda Liepiņa, Uldis Augulis no Zaļo un zemnieku savienības, "Saskaņas" deputāti Boriss Cilevičs, Nikolajs Kabanovs, Valērijs Agešins, Vjačeslavs Dombrovskis, Ivans Ribakovs, Artūrs Rubiks un bez partijas Jūlija Stepaņenko.

Jaunā valdība nav nostrādājusi pat 100 dienas, pēc kurām parasti tiek apkopoti paveiktā rezultāti, taču tā kā jautājums par neuzticības izteikšanu jau ir uzstādīts, var novērtēt Krišjāņa Kariņa un viņa komandas darba rezultātus, raksta žurnālists Sergejs Bardovskis savā RePost blogā Facebook.

Divu KPV LV (valdības koalīcijas sastāvā esošās partijas) frakcijas deputātu gadījumā jau notiek izmeklēšana par finanšu mahinācijām.

Vienam deputātam no citas frakcijas – Jaunās konservatīvās partijas – notiek izmeklēšana citā krimināllietā. No darba Saeimā viņš ir atstādināts, taču mandātu nav nolicis un turpina saņemt pusi no algas. Deputāta sieva iepriekš saņēma algu, turpinot strādāt Rīgas ostā, savukārt viņas vīrs būvēja priekšvēlēšanu kampaņu uz korupcijas apkarošanas pamata minētajā pašvaldībā.

Uzņēmumā, kas saistīts ar vienu no ministriem (ministrēm), kā tiek runāts, maksāja aplokšņu algas. Tātad bija izvairīšanās no nodokļu nomaksas, bet tas ir Latvijas Republikas Krimināllikuma panta pārkāpums.

Deviņi no deviņiem ministriem atteicās izpildīt Saeimas lēmumu par elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes atcelšanu, kuru paši iepriekš atbalstīja. Miljardu eiro par OIK valsts iedzīvotāji jau ir samaksājuši, tuvākajos 10 gados samaksās vēl divus miljardus ministriju, pašvaldību un citu, kā kļuvis stilīgi teikt, "oligarhu" vajadzībām. Tas saucas "Zaļās enerģijas nodokli". Acīmredzot, pēc dolāru krāsas.

Partijas, kuras iekļuva valdībā (ne visas!) pārkāpa vēlētājiem dotos priekšvēlēšanu solījumus: 3 pa 500 un daudzus citus.

Saeimas pirmajam lasījumam iesniegts likumprojekts par gāzes akcīzes atvieglojumu atcelšanu zemniekiem. Neskatoties uz valdības zvērestiem, ka šogad neviens nodoklis netiks pacelts, gāzes akcīzes palielināšanu zemniekiem gatavo jau no 1. jūlija.

Vismaz vienam ministram, kurš veic dienesta pienākumus un ir tiešā veidā saistīts ar valsts drošību, trūkst pielaide valsts noslēpumam.

Vismaz divām partijām tiek izteiktas tiešas apsūdzības par sakariem ar tiem pašiem oligarhiem, pret kuriem tie vēlēšanu laikā grasījās cīnīties.

Visu šo "biedru grupu" vada premjers, kurš jau ir pieķerts nekustamā īpašuma pārdošanā ar Krieviju saistītām personām tieši bruņotā konflikta Donbasā un "sankciju kara" laikā 2014. gadā. Šo darījumu nodokļu operācijas pārbauda Latvijas tiesībsargājošās iestādes.

Koalīcijas partijas gatavojas "izvēlēties" valsts prezidentu, par kura kandidatūru vienojās "šaurā koalīcijas lokā". Par citiem kandidātiem pat nevēlas neko dzirdēt.

Pats premjerministrs Kariņš savas valdības stabilitāti neapšauba, par to viņš paziņoja Latvijas Radio. Kariņš uzskata pieteikumu par atstādināšanu par nepamatotu, jo valdība atzinusi, ka OIK ir jālikvidē, taču tas nav izdarāms vienā acumirklī, jo ir iespējamas negatīvas sekas.

Premjers pārmeta opozīcijai to, ka šī pieteikuma dēļ viņš nevarējis aizbraukt uz Eiropas līmeņa tikšanos ar Ķīnas valdības pārstāvjiem.

84
Pēc temata
"Par kādiem muļķiem tautu tur?" – sociālie tīkli apspriež premjera apšaubāmo darījumu
Kariņš pastāstījis, cik izmaksās OIK atcelšana no marta beigām
Uzbruksim Zviedrijai un ātri padosimies: iedzīvotāji izsmējuši premjera vārdus
Kapitālremonts: kā Latvija apkaros naudas atmazgāšanu
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
Bērni

Pieci sarunas temati ar bērniem saistība ar vasaras brīvlaiku

6
(atjaunots 14:36 01.06.2020)
Latvijas glābēji lūdz vecākus neatstāt bērnus bez uzraudzības pie ūdens, iemācīt izmantot gāzes plīti un pastāstīt par ārkārtas dienestu telefona numuriem.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākoties bērnu vasaras brīvlaikam, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina vecākus apspriest ar bērniem piecus drošības jautājumus.

Kā uzvesties pie ūdens

Peldēties ieteicams tikai oficiālās peldvietās (par to liecina zīme "peldēties atļauts"). Ja tuvumā nav šādu vietu, peldēšanai jāizvēlas vietas ar lēzenu krastu, ar cietu pamatu, bez spēcīgas straumes un ūdens vērpetēm.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Bērni drīkst spēlēties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (stīpas, matrači, bumbas un tml.), ieiet ūdenī un peldēt attālumā, kurā pieaugušais var labi viņus saskatīt un nepieciešamības gadījumā piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.

Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai braukājot ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, bērniem obligāti ir jāvelk virsū glābšanās veste.

VUGD atgādina, ka, paliekot uz mirkli pie ūdenstilpnes bez pieskatīšanas, mazs bērns var iekrist ūdenī un noslīkt. Piemēram, dīķis pie mājas bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tādēļ bērnus nedrīkst atstāt pagalmā bez uzraudzības, ja tajā ir dīķis vai piepūšamais baseins. VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās pie ūdenstilpnes ar bērnu – tā nav atpūta, bet gan dubultais darbs, jo bērni ir jāpieskata visu laiku, bez pārtraukuma. Pat ja uzmanība tiek novērsta uz minūti, var gadīties liela traģēdija.

Kas jādara, ja notikusi nelaime

Pieaugušajiem ir jāapspriež ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – kādos gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem un glābējiem pa tālruni 112 un kāda informācija viņiem ir jāsniedz, kā arī jāapspriež iespējamās darbības situācijās, kad telefons nav pa rokai – jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāpastāsta par notikušo.

Par jebkuru nelaimi nekavējoties ir jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumu.

Bērnam ir jāzina, ka par nelaimes gadījumu viņu nesodīs. Citādi kritiskā brīdī bērns nedomās par to, kā izglābt sevi, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda.

Kā droši lietot gāzes plīti un elektroierīces

Skolēniem laiku pa laikam nāksies palikt mājās bez pieaugušo klātbūtnes. VUGD aicina vecākus parūpēties par to, lai bērniem nevajadzētu gatavot vai sildīt sev ēdienu uz gāzes plīts. Jo viņi, piemēram, var aizmirst par ieslēgtu plīti un aizskriet spēlēt ar draugiem, tādējādi sarīkojot ugunsgrēku.

lidosta Rīga
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Bērni ne vienmēr sarīko ugunsgrēku neuzmanības vai neapdomātas rīcības dēļ, dažkārt viņiem vienkārši trūkst zināšanu un iemaņu. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi apieties ar plīti vai citu sadzīves tehniku, VUGD piedāvā vecākiem sākumā parādīt bērniem, kā tas darām, ļaut bērniem atkārtot šīs darbības vecāku uzraudzībā un tikai pēc tam ļaut bērnam saimniekot virtuvē pašiem.

Paziņot pieaugušajiem par saviem plāniem

Vasaras brīvlaikā daudzi bērni paliks mājās vieni paši, tādēļ vecākiem ir jāiemāca bērni regulāri ziņot par to, kur viņi nolēmuši doties, ar ko un cik ilgi viņi tur būs. Katram vecākam ir jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur atrodas un ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns.

Nav ieteicams staigāt pamestās ēkās un būvlaukumos

Ja bērni pavada vasaras brīvlaiku pilsētā, palūdziet viņiem neizvēlēties par spēlēšanās un pastaigu vietu pamestas un vecas ēkas, kā arī būvlaukumus. Tur ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, gūt nopietnas traumas un pat iet bojā.

VUGD aicina vecākus apspriest ar bērniem viņu drošības jautājumus, lai bērni nekāpj uz ēku jumtiem un nestaigā pa pamestām būvēm.

6
Tagi:
bērni, ugunsdzēsēji
Pēc temata
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Ja ieraudzīsiet, pērciet: eksperts pastāstīja, kāda ir nākamā deficīta prece
Latvijā oficiāli atklāta peldsezona, taču iedzīvotājus aicina nemesties ūdenī