Tuksnesis. Foto no arhīva

Latvijā atgriežas sausums

97
(atjaunots 11:32 11.04.2019)
Ziemas laikā Latvija nav spējusi pilnībā atkopties pēc pērnā gada anomāli karstiem laikapstākļiem, un, iespējams, tagad valsti sagaida pērnā gada katastrofas atkārtojums.

RĪGA, 11. aprīlis – Sputnik. Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, nedēļas otrajā pusē un nākošnedēļ Latvijā gandrīz nebūs nokrišņu. Iemesls slēpjas anticiklonā, kurš šajā laika periodā noteiks laikapstākļus valstī, vēsta Bb.lv.

Meteorologi brīdina, ka Latvija nav paguvusi līdz galam atkopties pēc pērnā gada sausuma, neraugoties pat uz to, ka 2019. gada pirmajos trīs mēnešos izkritis pietiekams nokrišņu daudzums.

Taču aprīlī nokrišņu atkal būšot maz, gaisa mitrums būs zems, un periods, kad spīdēs saule, būs vēl ilgāks. Tas viss veicina augsnes izžūšanu. Turklāt, augu vēlās veģetācijas dēļ pavasarī var ilgāk turpināties kūlas ugunsgrēku periods, kā arī gaidām lielāks ugunsgrēku skaits mežos un purvos.

2018. gada pavasaris un vasara bija karstas, savukārt nokrišņu skaits Latvijā ievērojami atpalika no klimatiskās normas. Tika ziņots, ka Latvijā tika pārsniegti 300 iepriekšējo gadu temperatūras rekordi, un tikai 10 gadījumos tika atzīmēta rekordzema temperatūra konkrētajā dienā.

Bez lietus žuva dārzi un lauki. Lopkopjiem nācās nokaut dzīvniekus, kuriem nepietika barības. Problēmas bija vērojamas arī zivju saimniecībās. Un, kā rezultāts, pērnā gada novembra beigās daudzos Latvijas reģionos bija vērojamas dzeramā ūdens problēmas. Latvijas lauku sētu iedzīvotāju akās ūdens atradās ļoti zemā līmenī. Lauku sētās, kur ūdens akās bija beidzies, cilvēki bija spiesti izmantot citus avotus – upes, ezerus un dīķus.

Turklāt, pērn tika ziņots, ka ugunsgrēku dēļ, kurus izraisīja karsts un sauss laiks, Latvijā cieta 2 863 hektāri mežu.

Un šogad aprīlis jau uzstāda antirekordus pēc ugunsgrēku skaita. Mēneša sākumā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informēja, ka vienas diennakts laikā vien kūlas dedzināšanas rezultātā Latvijā izdega 218 hektāri zemes. Saskaņā ar VUGD 6. aprīļa datiem, kopš 2019. gada sākuma Latvijā reģistrēti vairāk nekā 900 ugunsgrēku kūlas dedzināšanas dēļ un neuzmanīgas apiešanās dēļ ar uguni.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pat piedāvāja piešķirt atlīdzību informatoriem, kuri ziņo par kūlas dedzinātājiem, un palielināt sodus pārkāpējiem.

97
Pēc temata
Latvijas prezidents uzstāsies ANO klimata konferencē
ES metusi izaicinājumu visai pasaulei ogļskābās gāzes izmešu ziņā
ANO pieprasa: benzīna cenai jāpārsniedz 60 dolārus par litru
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā