Vīrietis lasa grāmatu vilcienā

Nevajag šokēt iedzīvotājus: Labklājības ministrija nepiekrīt pensiju prognozēm

128
(atjaunots 16:00 10.04.2019)
Labklājības ministrija norāda, ka nākotnē pensijas sastādīs 40% no algas apmēra, taču Latvijas Banka prognozē 24% rādītāju.

RĪGA, 10. aprīlis – Sputnik. Labklājības ministrijā Latvijas Bankas prognozes par pensiju apmēru pēc 30-40 gadiem par pārāk pesimistiskām, paziņoja ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks, vēsta Dienas Bizness.

Iepriekš Latvijas Banka prezentēja pensiju apmēra prognozi 2050.-2060. gadiem. Pēc Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja Ulda Rutkastes sacītā, šodien tā dēvētais aizvietojamības koeficients (pensijas apmērs procentos no algas apmēra) sastāda ap 40%, savukārt nākotnē tas samazināsies teju līdz 24%.

Labklājības ministrijā nepiekrīt šādiem skaitļiem. Pēc Allika sacītā Eiropas Komisijas eksperti, kuri pētīja Latvijas pensiju sistēmu, sniedza iestādei citādus secinājumus. Pēc viņu veiktā vērtējuma, šobrīd aizvietojamības koeficients sastāda ap 46%, savukārt nākotnē tas samazināsies līdz 39,9%.

"Taču lai tā būtu, ir nepieciešami vismaz divi nosacījumi: lai cilvēks 40 gadus maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas un ar nodokļiem apliekamajai bāzei jābūt ne mazākai par minimālo algu valstī (430 eiro – red.). Tādā gadījumā Latvijas nākotnes pensionāriem pensiju aizvietošanas līmenis būs apmēram tāds pats, kā vidēji ir ES," pateica Alliks.

Taču viņš atzina, ka noteiktie skaitļi – tā ir "slimnīcas vidējā temperatūra". Latvijā ir iedzīvotāju kategorija, un diezgan liela (vairāk nekā 30%), kuri vai nu veic sociālās iemaksas no minimālās algas, vai arī vispār tās neveic.

"Uz ko var cerēt cilvēks, kurš maksā sociālās iemaksas minimālā apmērā? Un tiem, kas vispār nemaksā sociālo nodokli, jāzina, ka minimālais apmaksas termiņš pensijas saņemšanai ir 15 gadi," pateica Alliks.

Viņš atzīmēja, ka cilvēki paši vieglprātīgi attiecas pret saviem pensiju uzkrājumiem, bet, kad saskaras ar to, ka viņiem vienkārši nepienākas sociālās izmaksas, rodas sašutums.

Alliks uzskata, ka šāda situācija veidojas dēļ tā, ka Latvijā pastāv nodokļu režīmi, kuri neparedz sociālo iemaksu nodevas.

Eksperts pastāstīja, ka šobrīd Labklājības ministrijā tiek gatavots informācijas ziņojums par obligāto sociālo apdrošināšanu pašnodarbinātiem pilsoņiem. Gada beigās tas tiks iesniegts valdības izskatīšanai.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka absolūtais vairākums pensionāru valstī saņem izmaksas, kura ir zem nabadzības riska robežas, par to paziņoja Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš. Latvijā ik gadu tiek noteikta nabadzības riska robeža. Piemēra, 2017. gadā tie bija 367 eiro, savukārt pērn – jau 405 eiro. Saskaņā ar Siliņa datiem, 84% Latvijas pensiju pērn bija zem nabadzības riska robežas, savukārt 2017. gadā šādu pensiju skaits sastādīja 74%.

128
Pēc temata
Swedbank: Latvijas iedzīvotāju noskaņojums par savām vecumdienām ir pārāk optimistisks
Tūkstošiem Latvijas pensionāru ir izveidojušies nodokļu parādi
Latvijas Banka sola pensiju samazināšanos gandrīz uz pusi
"Starp diviem ļaunumiem izvēlējāmies mazāko": Latvijas emigranti par dzīvi Lielbritānijā
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

7
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

9
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

9
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām