Открытие гастрономического павильона на Рижском центральном рынке

Latvijas Bankā piedāvā palielināt pensijas vecumu līdz 67 gadiem

244
(atjaunots 16:02 09.04.2019)
Līdztekus pensijas vecuma palielināšanai Latvijas Bankā piedāvā atcelt daļu sociālā nodokļa iemaksu atvieglojumu un motivēt iedzīvotājus krāt naudu pensijai pašiem.

RĪGA, 9. aprīlis – Sputnik. Pašreizējā Latvijas pensiju sistēma nav īpaši piemērota iedzīvotāju novecošanas tendencei. Latvijas Bankas aprēķini liecina, ka nākotnē demogrāfiskā slodze katastrofāli pieaugs: ja 2020. gadā uz simts strādājošiem būs 37 pensionāri, tad 2060. gadā būs jau 67 pensionāri, jeb gandrīz divas reizes vairāk, raksta Skaties.lv.

Tāpēc Latvijas Bankā piedāvā palielināt pensijas vecumu. Šobrīd tiek īstenota reforma, kuras ietvaros pensionēšanās vecums tiek palielināts pakāpeniski un 2025. gadā sasniegs 65 gadus.

"Noteikti 65 gadi būtu bišķīt jāpaceļ, uz kādiem 67 gadiem, atkarībā no tā, cik paredzamais mūža ilgums. Pareizi būtu sasaistīt šīs lietas, ja cilvēki dzīvo ilgāk, pensijas vecums automātiski mainās līdzi," uzskata Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Viņš atzīmē, ka daudzās valstīs, piemēram, Somijā un Nīderlandē, pensionēšanās vecums jau ir saistīts ar prognozējamo cilvēka mūža ilgumu.

Pēc Labklājības ministrijas domām, šobrīd vēl nav pamata runāt par pensijas vecuma palielināšanu, jo iepriekšējā reforma vēl nav pabeigta.

"Virzīšanas līdz 65 gadiem ir adekvāta šā brīža situācijai. Tikai, kad mēs to sasniegsim, 2025. gadā to var pārskatīt, bet šobrīd ne, jo tas ir sociāli jūtīgs jautājums," pārliecināta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.

Taču kaut kas tomēr varētu mainīties. Šobrīd katrs trešais darbinieks nemaksā sociālo nodokli pat tādā apjomā, kāds ir noteikts minimālajai darba algai. Runa nav par bezdarbniekiem, bet gan par tiem darbiniekiem, kuri saņem nodokļu atvieglojumus. Pēc Rutkastes domām, tie ir jāpārskata.

"Ja cilvēki nemaksā nodokļus, tad skaidrs, ka nākotnē pensiju apjoms, ko viņi saņems, būs neatbilstoši zems," skaidro Uldis Rutkaste.

Ja visi atvieglojumi tiks saglabāti esošajā apjomā, Latvijas Bankā prognozē pensiju samazināšanos gandrīz uz pusi.

Finanšu ministrs Jānis Reirs atzīmēja, ka speciālos nodokļu režīmus izvērtēs nākamgad, un nedrīkst izslēgt, ka daži atvieglojumi tiks likvidēti jau 2021. gadā. Tāpat Reirs piedāvās ieviest obligāto minimālo sociālo iemaksu, ko noraidīja iepriekšējā Saeima.

"Tas būs viens no mūsu piedāvājumiem, kas ir jāuzlabo sociālajā jomā. Tā ir liela traģēdija, ka vien trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, ekonomikai attīstoties 5% apmērā, ir palikuši pilnībā bez sociālās aizsardzības tādēļ, ka netiek veiktas sociālās iemaksas. Tā ir ļoti nopietna lieta, un ir ļoti liels apdraudējums nākotnē," uzsvēra ministrs.

Vienā ziņā eksperti ir vienisprātis – cilvēki ir jāmotivē atlikt naudu pensijai pašiem tā dēvētā trešā pensiju līmeņa ietvaros.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 2019. gadā pensionēšanās vecums Latvijā ir palielinājies par trim mēnešiem un sastāda 63 gadus un trīs mēnešus. Latvijas iedzīvotāji, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par trīsdesmit gadiem, var iziet pensijā pirms šī vecuma sasniegšanas – divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma.

244
Pēc temata
Pensijas nav palielinātas, PVN nav samazināts: Saeimas pirmā sēde ar apstiprināto valdību
Swedbank: Latvijas iedzīvotāju noskaņojums par savām vecumdienām ir pārāk optimistisks
Tūkstošiem Latvijas pensionāru ir izveidojušies nodokļu parādi
Gandrīz pusei pensionāru Latvijā draud nabadzība
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

9
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

9
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

16
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

16
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Larnakas lidosta Kiprā, foto no arhīva

Kipras varasiestādes atlīdzinās atpūtas izdevumus tūristiem, kuri saslims ar koronavīrusu

0
(atjaunots 14:19 30.05.2020)
Valsts atver robežas ārzemju ceļotājiem 9. jūnijā. Atsevišķiem ieceļotājiem veiks Covid-19 analīzes.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Kipras varasiestādes atlīdzinās atpūtas izdevumus tūristiem, kuri saslims ar koronavīrusu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Mirror.

Valsts atver robežas ārzemju ceļotājiem 9. jūnijā. Atsevišķiem ieceļotājiem veiks Covid-19 analīzes.

Grieķija
© Sputnik / Алексей Даничев

Viesus, kuriem būs pozitīvs rezultāts, ārstēs par brīvu. Viņi kopā ar saviem atlidojušajiem ģimenes locekļiem tiks ievietoti speciālās karantīnas viesnīcās. Maksāt par dzīvošanu, zālēm un ēdienu tur nenāksies. Tūristiem būs jāapmaksā tikai transfēra cena no lidostas un repatriācijas reiss.

Atpūtnieku ārstēšanai uz salas ir atvēlēta speciāla slimnīca ar 100 gultasvietām, 112 intensīvās terapijas palātas un divi simti mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas.

Varasiestādes cer, ka šādas garantijas piesaistīs tūristus uz salu, kur, saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes datiem, saslima mazāk, nekā 1000 cilvēku. Izglābt nav izdevies vien 17 no tiem. Viesmīlības industrijas ienākumi sasniedz 15% no valsts IKP.

0
Tagi:
Kipra, tūristi, tūrisms, koronavīruss
Pēc temata
Tūrisma glābšanai Latvijā ir nepieciešamas oriģinālas idejas
Eksperts pastāstīja, kādas valstis pirmās atvērs robežas tūristiem
Tūristi pastāstīja, kādas negaidītas lietas nopirkuši atrodoties pašizolācijā
Eiropas Savienība var atjaunot tūrismu tikai daļēji