Spiegs ar fotoaparātu

Aukstā kara kults Latvijā un spiegi parlamentā: Lindermans par latviešu bravūru

151
(atjaunots 10:53 07.04.2019)
Mēģinājumi iznīcināt Uzvaras pieminekli, aizliegums nēsāt padomju formastērpu publiskos pasākumos, apsūdzības par spiegošanu un citām kaitnieciskām darbībām – tas viss raksturo Latviju kā nemākulīgu un paviršu stratēģi. Kāpēc Latvija ir pussabrucis, pagātnē iestrēdzis cietoksnis? Un kur meklējami krievu spiegi? Publicists Vladimirs Lindermans savā politisko notikumu iknedēļas apskatā.

RĪGA, 7. aprīlis — Sputnik. Varasvīri Latvijā baidās novest krievus līdz baltkvēlei, tomēr meklē iespējas iznīcināt visu, kas valstī saistīts ar krievu kultūru un vērtībām. Vai Latvijā dzīvojošie krievvalodīgie pieņems valdības mesto izaicinājumu – Uzvaras pieminekļa iznīcināšanas plānus un ieceri aizliegt atdot godu padomju karavīriem? Kāpēc saiknes vietā Latvija ir kļuvusi par fortu, bruņotu līdz zobiem? Kur meklēt krievu spiegus? Publicists, sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans un Sputnik Latvija žurnālists Mihails Gubins apkopoja politiskos notikumus šonedēļ.

Aprīļa pirmajās dienās Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sāka izskatīt sabiedrisko petīciju ar ierosinājumu nojaukt Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem veltīto  pieminekli. Uģa Poļa petīcija ar ierosinājumu demontēt monumentu tika publicēta portālā Manabalss.lv jau 2017. gadā, taču tikai šogad tai teju teju izdevās savākt izskatīšanai Saeimā vajadzīgos 10 tūkstošus balsu.

Tā nu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti sāka to lasīt. Deputātu domas par Uzvaras pieminekļa iznīcināšanu dalījās, taču pārsvarā – par to, kā un kad iznīcināt pieminekli, lai neizprovocētu krievu dumpi Latvijā, jo tas nebūs nekāds bezjēdzīgais protests, tas būs nežēlīgs dumpis.

Nāve vai krievu dumpis

Neapšaubāmi, Saeimas deputātiem ir iemesls uztraukties, jo cita iniciatīva Manabalss.lv – par nacisma uzvarētājiem veltīto pieminekļu aizsardzību, ko publicēja Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka nedēļās laikā savākusi vairāk nekā 22 tūkstošus balsu. Šī iemesla dēļ deputāti nolēma atlikt malā lēmumu jautājumā par pieminekļa nojaukšanu, pārdēvēšanu vai pārbūvi un uzklausīt Ārlietu ministrijas, Kultūras ministrijas, Rīgas domes pieminekļu padomes, Okupācijas muzeja un citu resoru domas.

"Diskusijas kopējā tonalitāte liecina, ka Uzvaras piemineklis viņiem, visu latviešu partiju pārstāvjiem ir kā adata acī – no vietas puses. Taču no otras puses, viņi fiziski baidās sākt demontāžu. No kā viņi baidās? Ja sauksim lietas to īstajos vārdos, viņi baidās no krievu dumpja," Lindermans komentēja situāciju.

Publicists ir pārliecināts: gadījumā, ja tiks nojaukta uzvarai Lielajā Tēvijas karā veltītā kulta celtne, krievi sadumposies ne pa jokam. Tāpēc politiķi meklē kompromisa varantus. Taču pirmām kārtām viņi cenšas nogalināt monumenta jēgu, ieceri.

"Viņi lemj jautājumu par svētvietu. Ja viņi to likvidēs, tā vai citādi, tās būs beigas, krievu kopienas nāve Latvija. Tāpēc, ka piemineklis ir vieta, pie kuras cilvēki jūtas kā kopiena, nevis kā atsevišķi atomi," – teica Lindermans.

Līdzīgu gājienu latviešu valdība izdarīja, apstiprinot otrajā lasījumā likuma "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" grozījumus, kuri paredz PSRS un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku formas tērpu lietošanas aizliegumu publiskos pasākumos. Šeit ir skaidrs, ka galvenais ir padomju formastērpa aizliegums.

Vajag iziet formastērpos

Lindermans uzsvēra, ka grozījumu jēga atkal ir pazemot vēl vairāk, pa gabaliņiem nogriezt Latvijas krievu iedzīvotāju vēsturisko atmiņu, jo praktiskas un politiskas jēgas grozījumiem nav. Jēga ir tikai panākt, lai krievi justos kā savas vēsturiskās atmiņas nodevēji.

Jebkurā divcīņā ir svarīgi tā piespiest pretinieku pie sienas, lai viņš zaudētu cīņas jēgu, cīņas sparu. Tāpēc, uzskata Lindermans, noteikti jāierodas padomju karaspēku formastērpā, pat neskatoties uz sodu 700 eiro apmērā, kas par to draud.

"Neviens nedāvās krieviem atpestīšanu. Vai nu viņi izšķirsies par konfliktu, vai dos pretsparu. Krieviem ir jārada problēma, viņiem ir jāpretojas," uzskata Lindermans.

Pie tam spiediens pret krieviem Latvijā ir neatraujami saistīts ar aukstā kara kulta radīšanu valstī. Mākslīgi kultivējot šo motīvu, Latvija nevis cenšas kļūt par tiltu starp Austrumiem un Rietumiem, bet gan kļuvusi par bruņotu fortu.

Iegansts iznīcināt krievus

Lindermans paskaidroja, ka starptautiskajā izpratnē ir divas Latvijas valsts koncepcijas. Vai nu Latvija ir tilts, pāri kuram notiek preču, cilvēku, ideju un informācijas tranzīts, vai arī tas ir cietoksnis, rietumu pasaules forts. Latvija ir izvēlējusies forta lomu, konstatēja publicists. Tāpēc par godu NATO 70. gadu jubilejai skan runas par draudzību un aizsardzību.

Tomēr, Lindermans piebilda, mūsdienu pasaulē, ar mūsdienu karadarbības apstākļiem tāds cietoksnis nevienam nav vajadzīgs. Turklāt pilnībā izdomāts ir iegansts, kas ļauj pastāvēt tādam cietoksnim. Publicists paskaidroja, ka patiesībā latviešu nacionālisti risina citu uzdevumu, jo pastāvīgi audzējamā augstā kara atmosfēra ļauj lielā mērā apspiest krievus Latvijā.

Ar to vienmēr var aizbildināt krievu mazākumtautības vajāšanu un kaut kādas tur "piektās kolonnas" apspiešanu, kas arī izdomāta kā konfrontācijas mīta elements. Tas ļauj iznīcināt krievu valodu, krievu skolas, krievu medijus, krievvalodīgos tiesībsargus, žurnālistus, medijus, krievu vērtības, visu krievisko Latvijā.

Kur meklēt spiegus

No šejienes izriet arī informācija par to, ka pret Latviju aktīvi darbojas Krievijas specdienesti. Par to savā pēdējā atskaitē ziņoja Valsts drošības dienests.

Lindermans atzimēja, ka, protams, jebkurā valstī var meklēt ārvalstu specdienestu darbības pēdas, un būtu muļķīgi iegalvot, ka Krievijas specdienesti vispār neko nedara Latvijā. Taču VDD pārskata ir informācija, kas pati par sevi skan dīvaini, konstatēja publicists.

"Tur ir viena absolūta muļķība – ka Krievijas specdienesti pievērsušies vervēšanai "prokremlisko aktīvistu" vidē. Acīmredzot ar to domāti tādi aktīvisti kā es, tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko, LKS līdere Tatjana Ždanoka, EP deputāts Miroslavs Mitrofanovs... Taču tas ir muļķīgi, - visiem taču ir skaidrs, ka es, piemēram, esmu absolūti ierobežots, man ir piemērots drošības līdzeklis, visi mani zina. Kam vajadzīgs tāds aģents? Aģentus meklē starp cilvēkiem, kuri atrodas vitāli svarīgos informācijas plūsmas centros. Taču šajās informācijas krustcelēs atrodas tikai valdošie. Ja vispār ir jēga meklēt kaut kur krievu spiegus, tad tikai valdošās koalīcijas partiju vidē," – paskaidroja Lindermans.

Viņš atgādināja, kur Krievijas spiegus meklē Latvija: pēdējā laikā par spiegošanu apsūdzēts dzelzceļnieks Aleksandrs Krasnopjorovs no Jelgavas, zemnieks Jurijs Spilve no Alūksnes un bijušais IeM darbinieks Oļegs Buraks, kurš jau sen aizgājis pensijā. Lindermans uzskata, ka Latvijas specdienesti vienkārši pilda jaut kādu spiegu ķeršanas plānu, turklāt meklē vidē, kas, no "VDD tuvredzīgā viedokļa vislabāk padodas Krievijas propagandai", pie tam VDD acīmredzot absolūti neinteresē arguments par to, ka patiesībā Krievijas specdienestus diezin vai ieinteresētu dzelzceļnieki, zemnieki un pensionēti miliči.

Vienlaikus Latvija patiešām iet pretī latviskai valstij, jo Egils Levits strauji iegūst valdošās koalīcijas atbalstu.

"Jau ir gandrīz skaidrs, ka Levits kļūs par Latvijas jauno prezidentu. Vienlaikus tiek izstrādāti projekti par prezidenta pilnvaru palielināšanu un Latvijas pārvēršanu par prezidentālu republiku, un Levits var šīs pilnvaras saņemt. Viņš ir idejisks nacionālists, tāpēc ļoti patīk konservatīvajiem un nacionālistiem," – apliecināja publicists.

Pēc viņa domām, Levits, būdams Eiropas Parlamenta tiesnesis, tātad juridiski ļoti erudīts cilvēks, zina, kā piešķirt pieņemamu izskatu kožu izēstajai nacionālistiskajai ideoloģijai par latvisku Latviju, lai neradītu sašutumu Rietumos.

151
Pēc temata
Oļegs Buraks: "Mani cenšas padarīt par "biedēkli" visiem Latvijas krievvalodīgajiem"
Latvija – mazā Ukraina, tāpēc tai atļauts viss: Lindermans par tarānu pret krieviem
Naciķu slēptie sapņi: simt krievi nobeigti, 30 tūkstoši iespundēti koncentrācijas nometnēs
Nepārtraukta genocīda virkne: Eiropas tiesa noripojusi līdz Lietuvas līmenim
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

12
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

12
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

10
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

10
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē