Tuksnesis. Foto no arhīva

Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis

147
(atjaunots 10:24 06.04.2019)
Latvija ir viena no trim Eiropas valstīm, kas vairāk nekā citas cieš klimata pārmaiņu dēļ.

RĪGA, 6. aprīlis — Sputnik. Klimata pārmaiņu ietekmei Eiropas kontinentā veltītais pētījums, ko organizēja britu resurss Greenmatch, liecina, ka Latviju klimata pārmaiņas ietekmē stiprāk nekā citas Eiropas valstis, atklāja Rus.lsm.lv.

Reitinga pirmajās rindiņās Latvijai kompāniju sastādīja Lietuva un Somija. Latvija izrādījusies trešajā vietā, Lietuva – pirmajā.

Pētījuma autori izvērtēja jautājās tendences klimata pārmaiņu jomā 32 Eiropas valstīs. Reitinga sastādīšanai tika izmantoti četri kritēriji: jūras vidējā temperatūra, vidējā temperatūra uz virsmas, kā arī vidējais jūras līmenis un vidējais nokrišņu daudzums. Gala rādītājs atspoguļo klimata pārmaiņu ietekmes līmeni konkrētā valstī.

Latvija saņēmusi 72,82 punktus. No 1960. līdz 2014. gadam jūras vidējā temperatūra šeit ir pieaugusi par 0,73 grāda, vidējā temperatūra uz virsmas pieaugusi par 0,325 grāda katrus 10 gadus. Nokrišņu līmenis šajā periodā pieaudzis par 20 milimetriem ik pēc 10 gadiem, bet jūras līmenis audzis par 4,02 milimetriem gadā laikā no 1970. līdz 2015. gadam.

Lietuvai piešķirti 75,04 punkti – šajā valstī ātrak nekā Latvijā aug jūras līmenis – par 4,16 mm gadā. Pārējo triju parametru rādītāji sakrīt ar datiem Latvijā.

Somija saņēmusi 72,96 punktus – tur jūras līmenis pieaug par 4,26 milimetriem gadā, ātrāk nekā Latvijā, taču lēnāk aug temperatūra pie virsmas – 0,316 grādi gadā. Valsts ieņēmusi otro vietu reitingā.

Vismazākās sekas klimata pārmaiņas nesušas Islandē, Grieķijā un Norvēģijā.

Klimats un Latvija

Iepriekš vēstīts, ka Latvija pievienojusies starptautiskajai vides aizsardzības kustībai Fridays For Future. Martā Rīgā noritēja gājiens vides aizsardzībai. Aptuvenas aplēses liecināja, ka tajā piedalījās apmēram 3 tūkstoši studentu. Gājiena organizēšanā piedalījās vairākas sabiedriskās organizācijas, piemēram, "Dzīvnieku brīvība", "Pilsēta cilvēkiem", "Zaļā brīvība", Vides izglītības fonds, "Protests", Zero Waste Latvija un Fashion Revolution Latvia.

Tūkstošiem studentu ieradās Rīgas centrā, lai piesaistītu politiķu uzmanību ogļskābās gāzes satura krasas palielināšanās problēmai planētas atmosfērā. Tiesa, Latvijas politiskās partijas ekoloģisko akciju neatbalstīja. Iespējams, tās samulsināja plakāti, kas aicināja "Mainiet politiķus, nevis klimatu".

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) plašā pētījuma dati liecina, ka līdz gadsimta beigām vidējā gaisa temperatūra Latvijā var pieaugt par 3-5 grādiem. Klimata pārmaiņas skars gandrīz visas tautsaimniecības nozares, turklāt gaidāmas gan pozitīvas, gan negatīvas sekas. Domājams, nākotnē klimats Latvijā vairāk līdzināsies klimatam, kas patlaban vērojams Lielbritānijā vai Francijā.

147
Pēc temata
ANO pieprasa: benzīna cenai jāpārsniedz 60 dolārus par litru
Inficētais okeāns: vīrusu armija apdraud planētu
Planēta izcepsies vai noslīks? Klimatologi gatavi atklāt patiesību
Eksperts par globālo sasilšanu: ticēt vajag zinātniekiem, nevis mediju biedēkļiem

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

9
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

9
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

15
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

15
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam