Nemirstīgais pulks

Margarita Dragile par uzbrukumiem "Nemirstīgajam pulkam" un formastērpa aizliegumu

144
(atjaunots 12:49 05.04.2019)
Kārtējo reizi no Latvijas telpas tiek izstumts krieviskais un tas, kas vērtīgs krievu cilvēkam, taču "Nemirstīgais pulks" 9. maijā, Uzvaras dienā, kārtējo reizi gūs atbalsi cilvēku sirdīs, neraugoties ne uz kādām Valsts drošības dienesta atskaitēm, uzskata akcijas rīkotāja Margarita Dragile.

RĪGA, 5. aprīlis – Sputnik. Ceturtdien, 4. aprīlī, Latvijas Saeima otrajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem", kuri paredz aizliegumu PSRS, kā arī nacistiskās Vācijas bruņoto spēku formastērpa izmantošanas aizliegumu publiskos pasākumos. Turklāt, likumprojekta autori neslēpj, ka nacistu formas valkāšana viņiem rūp daudz mazāk, nekā padomju karaspēku formastērps un simbolika.

Un nav brīnums, ka likumprojekts izraisījis negatīvu reakciju sabiedrībā un politiķu un tiesību aizstāvju vidū uzreiz pēc tam, kad martā Saeimas atbildīgā Cilvēktiesību un sabiedrības lietu komisija to atbalstīja.

Likumprojektu salīdzināja ar citu skandalozo likumu, ar kura palīdzību Latvija zaimojoši centās nostādīt vienā rindā Padomju armijas karavīrus un SS leģionārus. Tas ir likums par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu. Saeima nolēma, ka tas jāpiemēro Latvijas iedzīvotājiem, kuri cīnījās abās frontes pusēs.

Eirodeputāts no Latvijas Miroslavs Mitrofanovs toreiz nosauca par "idiotiem" tos politiķus, kuri vēlējās aizliegt publisku Padomju armijas formastērpa valkāšanu Latvijā.

Krievijas vēstniecība Latvijā arī reaģēja uz kārtējo skandalozo likumprojektu. Diplomātijas pārstāvniecībā uzsvēra, ka "aizliegums "brūnā mēra" veterāniem-uzvarētājiem valkāt padomju formastērpu publiskos pasākumos", kā arī lēmums par bijušā SS hauptšturmfīrera Herberta Cukura attaisnošanu liecina par to, ka Latvijā aktīvi uzplaukst neonacisms, kuru tiešā veidā atbalsta parlaments.

"Nemirstīgais pulks" VDD redzeslokā

Taču ar to visu ir par maz. Latvijas Valsts drošības dienesta atskaitē kārtējo reizi iekļuvusi akcija "Nemirstīgais pulks", kura ir veltīta Uzvaras dienai – 9. maija svētkiem. Atskaitē teikts, ka pasākums notiek vairāk nekā 80 valstīs, tostarp arī Latvijā, kopš 2015. gada. Teikts arī, ka akcija "Nemirstīgais pulks" Rīgā ir lielākā ārpus Krievijas robežām, savukārt tās rīkotāji iekļauti "Nemirstīgā pulka" starptautiskajā koordinācijas padomē kopā ar pārstāvjiem no Krievijas, Krimas, Izraēlas, Vācijas, Norvēģijas un Kirgīzijas.

Latvijas VDD īpaši atzīmēja dalībnieku mobilizācijas augsto pakāpi un to, ka akcija tiek izmantota kā "Krievijas nācijas un ārvalstu līdztautiešu konsolidācijas instruments". Te VDD norāda, ka konsolidācijā tiek izmantota "tā dēvētā uzvaras ideoloģija", arī pašu Uzvaras dienu ziņojumā sauc par "tā dēvēto".

Latvijas specdienestu saspringumu, acīmredzot, vispār izraisa visas antifašistu organizācijas, ne jau velti 16. martā antinacistus nelaida pie Brīvības pieminekļa Rīgā. Un ziņojumā VDD neaizmirsa pieminēt kustību "Uzvaras brīvprātīgie", kura, kā teikts dokumentā, ir "tā dēvētā antifašistu kustība" un aicina galvenokārt jauniešus piedalīties "tā dēvētās Uzvaras dienas" pasākumu organizēšanā un kara memoriālu atjaunošanā dažādās Krievijas pilsētās.

Iespēja paziņot par vērtībām

Komentējot situāciju Sputnik Latvija, akcijas "Nemirstīgais pulks" rīkotāja Latvijā Margarita Dragile paziņoja, ka, pēc viņas domām, normāls cilvēks ar veselu saprātu nekautrēsies no tā, ka viņa vectēvi, vecvectēvi uzvarēja Hitlera Vāciju.

"Vairumam akcijas "Nemirstīgais pulks" dalībniekiem pasākums ir iespēja paziņot par to, ka šī uzvara ir viņu vērtība. Tas ir mans vectēvs, mans tēvs, un es lepojos ar to, ka esmu Hitlera Vācijas uzvarējušo pēctecis," paskaidroja Dragile.

Tāpat viņa paziņoja, ka pirmām kārtām akcija "Nemirstīgais pulks" – tā ir mierīga akcija, ģimenes atmiņu akcija. Un visu to cilvēku mērķis, kuri iziet ar savu senču portretiem, kā arī pasākuma rīkotāju mērķis nebūt nav kaut kādu politisko jautājumu risināšana. Taču, neskatoties uz to, aizkulisēs akcijas juristi izskatīs likuma leģitimitāti par padomju formastērpa valkāšanas un padomju simbolikas izmantošanas aizliegumu.

"Ar to nodarbosies mūsu juristi. Taču pašu pasākuma rīkošanu šis likums neietekmēs. Tas var tikai ietekmēt cilvēku noskaņojumu. Un tas būs pamatoti, jo kārtējo reizi ar kaut kādiem spēkiem no Latvijas telpas tiek izstumts krieviskais un tas, kas ir vērtīgs krievu cilvēkam," paziņoja Dragile.

Tāpat viņa norādīja, ka "Nemirstīgā pulka" iekļūšana VDD atskaitē – tas vairs nav jaunums, jo notiek ne pirmo reizi. Pēc viņas sacītā, izbrīnītu tas, ja akcija neiekļūtu VDD atskaitē.

Tāpat Dragile norādīja, ka Latvijā ir tādi cilvēki, kurus var atstumt tas, ka pasākumam pievērš uzmanību VDD, taču to cilvēku skaits, kuri vēlas iestāties "Nemirstīgā pulka" rindās, katru gadu nemainīgi kļūst arvien vairāk un vairāk.

"Tas ir vērtību jautājums, tas ir mūsu sarkano līniju jautājums," uzsvēra Dragile.

144
Pēc temata
15 tūkstoši dalībnieku: akcija "Nemirstīgais pulks" Rīgā
Uzvaras diena Rīgā: 150 tūkstoši pie pieminekļa un 15 tūkstoši "Nemirstīgajā pulkā"
Kravu vilciens, foto no arhīva

Viņiem nospļauties par tranzītu, te vēl ir kas pārdodams: Lindermans par lielo kļūdu

29
(atjaunots 18:16 29.11.2020)
Latvijas transporta nozares vadības asarainā vēstule diezin vai aizkustinās Krieviju un atdos Latvijai tranzītu? Kāpēc?

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Par to, kāpēc tranzīts no Krievijas Latvijā vairs neatgriezīsies, kā arī citiem jautājumiem savā iknedēļas notikumu apskatā runāja publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins.

Kāpēc tranzīts neatgriezīsies Latvijā

Latvijas Satiksmes ministrija ielūkojusies bezdibenī, kur iegāzies tranzīts, saķērusi galvu un nosūtījusi vēstuli Krievijas Transporta ministrijai ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjomu lejupslīdi Latvijā.

Izrādās, Latvijas transporta nozares vadība joprojām ar cerību skatās uz Krievijas pusi. Tāpēc Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Latvijas un Krievijas transporta grupas līdzpriekšsēdētājs Uldis Reimanis nosūtījis vēstuli savam kolēģim Krievijā Jurijam Petrovam, valsts transporta ministra vietniekam.

"Daudzu gadu garumā Latvijas un Krievijas dzelzceļu auglīgā sadarbība parādīja labu sinerģiju transporta nozarē. Latvijas ostas un termināli sevi pieteica kā uzticami un stabili partneri Krievijas Federācijas kravu pārvadātājiem," norādīts vēstulē, kuras autors atgādina: laiks aktivizēt šo auglīgo sadarbību.

Ir vēl viena dīvaina nianse: vēstuli sankcionējusi Latvijas Ārlietu ministrija.

"Man šķiet, nekā dīvaina nav. Protams, Latvijas valdošās klases absolūtajam vairākumam nospļauties par tranzītu, viņi no tā labumu negūst. Latvijai ir cita likvīda prece – rusofobija. Un viņi šo spriedzi atbalsta, saņemot no tā no eirofondiem pietiekami daudz naudas, lai valdošā klase, visnotaļ plaša Latvijā, dzīvotu normāli. Protams, Latvijā ir arī cilvēki, kas pārdzīvo katastrofu – tā ir gan zināma daļa valdībā, gan ĀM, gan dzelzceļnieki. Galu gala bez tranzīta ne viņiem, ne Latvijas iedzīvotājiem dzīves nav," konstatēja Vladimirs Lindermans.

Tomēr, atzīmēja publicists, asarainām vēstulēm nekāda nozīmīga efekta nebūs, jo tranzīta lejupslīde Latvijā par 50% - tā nav Krievijas atriebība, tās ir valsts stratēģijas sekas.

"Tas, ka Krievija pārvirza tranzītu, ir stratēģija, un tās pamatā nav nodoms nobeigt Latviju vai Igauniju, bet gan fakts, ka šīs valstis ir NATO locekļi un tieši pakļautas ASV. Tāpēc ir sarežģīti un no Krievijas drošības viedokļa bīstami veidot ar tām stabilas attiecības. Nav izdevīgi parakstīt ilgtermiņa līgumus, veidot perspektīvas un attiecības. Kāpēc apgādāt šo tranzīta artēriju, ja tā iesprūdīs, tiklīdz kaut kas atgadīsies. Kāpēc tas būtu vajadzīgs Krievijai? Tātad šis Krievijas kurss uz Ustjlugu un tā tālāk nepārtrūks. Protams, Krievija var pagādāt Latvijai kaut kādu daļu tranzīta, taču tikai gadījumā, ja Latvijas valdība mainīs kursu. Tomēr diezin vai viņi nomainīs kursu," uzsvēra Lindermans.

Publicists atgādināja, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs apliecinājis: Latvija veidos attiecības ar Krieviju pēc divu pieeju principa – principiālie jautājumi un tie, kuros iespējama zināma sadarbība. Te nav nekādas ķecerības, tā iekārtota jebkuras valsts politika: ir stratēģija, kurā nav kompromisu, un ir taktiskie lēmumi, ko var mainīt.

"Tomēr latviešu politikā ir principiālas pretrunas ar Krievijas politiku. Un Krievijas tranzīta novirzīšana uz savām ostām – tas ir stratēģijas elements, nevis tūlītēja tirdznieciska labuma jautājuma. Protams, vēstule no Latvijas ir uzrakstīta, tomēr diezin vai tā kaut ko dos," secināja Lindermans.

29
Tagi:
Latvija, tranzīts, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Velti padzīti Krievijas miljardi un tranzīts: sabiedrotie izved stratēģiskos spēkus
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Skaistumkopšanas jomas pārstāvju protesta akcija pie Ministru kabineta, foto no arhīva

Ļaužu pūļi TC un ballītes Rīgas centrā? Latvijā mazinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits

20
(atjaunots 17:49 29.11.2020)
Sociālie tīkli ir pilni ar fotogrāfijām, kurās rīdzinieki drūzmējas Rīgas tirdzniecības centros un atpūšas ielu ballītēs, tikmēr Latvijā pēdējās diennakts laikā samazinājies jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Rīgas iedzīvotāji staigā pa tirdzniecības centriem un iet uz ballītēm, aizmirstot par sociālo distanci, taču šosvētdien Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistika liecināja, ka pagaidām šī ballēšanās nav izraisījusi Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita kāpumu.

Saskaņā ar Latvijas SPKC datiem, pēdējās diennakts laikā ir veikti 4037 koronavīrusa testi un atklāti 414 jauni inficēšanās gadījumi.

​Tiesa, pozitīvo testu daļa sastādīja 10,3%.

Četri pacienti ar Covid-19 diagnozi nomira. Viens no tiem bija vecuma grupā no 40 līdz 45 gadiem. Vēl viens pacients – vecuma grupā no 45 līdz 50 gadiem. Vēl divi cilvēki, kuriem Covid-19 kļuva par liktenīgu, bija vecumā no 75 līdz 80 un no 80 līdz 85 gadiem.

Kopumā Latvijā kopš pandēmijas sākuma ar Covid-19 inficējušies 16 975 cilvēki, izveseļojušies 1719 cilvēki, 197 cilvēki nomira.

​Sestdien, 28. novembrī, SPKC paziņoja, ka ir atklājis 753 Covid-19 gadījumu, nomira 3 cilvēki.

Atgādināsim, ka iepriekš sociālajos tīklos izcēlās sašutuma vilnis sakarā ar piektdienas ballēšanos Rīgā. Rīdziniekus "pieķēra" karstvīna ballītē galvaspilsētas centrā. Turklāt cilvēki publicēja fotogrāfijas ar daudziem atlaižu cienītājiem, kuri pūļiem devās uz tirdzniecības centriem "melnajā piektdienā".

20
Tagi:
koronavīruss, iedzīvotāji, Rīga
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Kāpēc veselības ministre sūdzas par Babra zivju rūpnīcu? Runa nav par šprotēm
Latvijas Valsts policija pastāstīja par "Covid disidentu" atklāšanas reidu rezultātiem

Ekologi ceļ trauksmi: Barenca jūra riskē kļūt par atkritumu plankumu

0
(atjaunots 18:58 29.11.2020)
Barenca jūra var pārvērsties vienā lielā atkritumu plankumā; pie šādiem secinājumiem nonākusi zinātnieku ekspedīcija, kuri nodarbojas ar ūdens ekosistēmu piesārņojuma problēmām.

Uz katru piekrastes līnijas kilometru ir 4-5 tonnas plastmasas. Brīvprātīgie rīko speciālas "talkas" – viņi izved atkritumus un pēc tam nodod tos pārstrādei. Ne visu ir iespējams utilizēt, daļa plastmasas neder otrreizējai pārstrādei. Sekas var būt bēdīgas – ja netiks pārtraukta vienreizlietojamo priekšmetu patērēšana, tad daba vienkārši nosmaks atkritumos.

Oļesja Iļjina Maskavas Valsts universitātes Bioloģijas fakultātē pēta ūdens ekosistēmu plastmasas piesārņojuma problēmas. Tāpat viņa rīko zinātniskas jūras ekspedīcijas, lai izpētītu ūdens stāvokli, mikroplastmasas saturu, un nodarbojas ar piekrastes līnijas tīrīšanu. Secinājumi nav mierinoši: ja netiks izbeigta vienreizlietojamo lietu ražošana un patērēšana, nekāda utilizācija nepalīdzēs ekosistēmai.

0
Tagi:
Barenca jura, ekoloģija
Pēc temata
Barenca jūrā atrasti Otrā pasaules kara laiku ASV tanki