Piemineklis Rīgas un Latvijas Atbrīvotājiem no vācu fašistu iekarotājiem

Gan gribas, gan bail: deputāti apsprieda pieminekļa Atbrīvotājiem demontāžu

79
Vieni deputāti piedāvā nojaukt pieminekli, citi – pārdēvēt un padarīt par Okupācijas muzeja daļu; Rīgas mērs Nils Ušakovs uzsver, ka neļaus karot ar pieminekļiem.

RĪGA, 3. aprīlis – Sputnik. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē 2. aprīlī sāka izskatīt sabiedrības petīciju ar piedāvājumu nojaukt pieminekli Rīgas un Latvijas Atbrīvotājiem no vācu fašistu iekarotājiem, raksta nra.lv.

Šī iniciatīva savāca vairāk nekā 10 tūkstošus parakstu portālā Manabalss.lv.

9. maijs pie pieminekļa Atbrīvotājiem
© Sputnik / Sergey Melkonov

Komisijas deputātu viedokļi sadalījās, un viņi vienojās nākošajā sēdē uzklausīt Ārlietu ministrijas, Kultūras ministrijas, Rīgas domes Pieminekļu padomes, Okupācijas muzeja un citu iestāžu viedokļus. Pēc tam deputāti izlems, vai iniciatīvai ir jādod starts.

Deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) uzskata, ka spridzināt šo pieminekli nebūtu pareizi, jo tas sašķeltu sabiedrību un radītu draudus tās drošībai. Pēc viņa domām, tas ir "supersensitīvs" jautājums, tāpēc jārīkojas gudri.

"Uzvaras pieminekļa "spridzināšanas", "demontāžas" un citas taktikas tikai veicinās krievu tautības iedzīvotāju naidu pret valsti. Latvijas drošības jautājuma kontekstā ir jāmeklē citi risinājumi, un es ierosinu, ka šo visu padomju arhitektūras mantojumu kopā ar labākajiem valsts arhitektiem pārveidot par Latviešu tautas okupācijas atceres memoriālu - vietu, kas vienos latviešus, bet vienlaikus arī cienīs padomju arhitektūras mantojumu, lai arī kāds tas būtu," - citē Kaimiņu portāls Jauns.lv.

Kaimiņš ir pārliecināts, ka šāds lēmums nebūs pretrunā ar līgumu ar Krieviju. Sākumā viņš grasās šo lēmumu apspriest frakcijā, un pēc tam iesniegt apspriešanai Saeimā.

Deputāts Andris Skride ("Attīstībai/Par!") piekrīt, ka piemineklis jāpārdēvē, un piedāvā ierīkot tā pazemes telpās interaktīvu muzeja ekspozīciju par "okupāciju".

Politiķis Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) pauda gandarījumu, ka komisijā tiek izteikti dažādi viedokļi, taču atzīmēja, ka iedzīvotāju iniciatīva skara konkrētu piedāvājumu – demontēt pieminekli, un tas arī ir jāapspriež. Ja demontāžu vairākums parlamentāriešu neatbalstīs, tad varēs izskatīt iniciatīvas.

Artūrs Rubiks ("Saskaņa") uzsvēra, ka pieminekli aizsargā starptautisks līgums. Deputāts uzskata, ka iniciatīva tikai sašķel sabiedrību.

Pēc tam starp Rubiku un Kaimiņu izvērsās polemika. Kaimiņš pieprasīja Rubikam atbildēt, vai, pēc viņa domām, Latvija tika okupēta. Rubiks neatbildēja uz jautājumu un palūdza nepārtraukt viņu.

Komisijas vadītāja Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība) norādīja, ka petīcijas rosināto jautājumu nevajadzētu saasināt un visu derētu atrisināt civilizētā veidā. Viņa piedāvāja organizēt konferenci šī jautājuma apspriešanai, taču vairākums deputātu viņai nepiekrita. Apspriešana turpināsies nākošajā sēdē.

Neļausim karot ar pieminekļiem

Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā atgādināja deputātiem, ka piemineklis Atbrīvotājiem atrodas Rīgas domes valdījumā.

"Piemineklis Atbrīvotājiem Pārdaugavā kārtējo reizi kļuvis par politiķu karalauku. Šajā situācijā vēlos teikt tikai vienu – piemineklis atrodas Rīgas domes valdījumā. Un dome nevienam neļaus to nojaukt. Tā ir mūsu stingra nostāja – karot pret pieminekļiem mēs neļausim!" uzrakstīja Ušakovs.

Sapurināja deputātus

Iniciatīva par pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu parādījās portālā Manabalss.lv 2017. gada septembrī un savāca nepieciešamo parakstu skaitu tikai šī gada martā.

Savukārt Latvijas Krievu savienības iniciētā pieminekļa aizstāvju petīcija savāca vairāk nekā 21 tūkstoti parakstu nedēļas laikā. Vakar, plkst. 14:00, Ždanoka iesniedza šo sabiedrības iniciatīvu Saeimā.

Latvijas Krievu savienībā ir pārliecināti, ka pieminekļa aizsardzības petīcija, kura guvusi tik spēcīgu tautas atbalstu, sapurinājusi deputātus un ietekmēja apspriešanu komisijā.

"Var just, ka deputātiem gan gribas, gan bail," - norāda LKS.

79
Pēc temata
Gaida, kad krievi aizbrauks: Lindermans par pieminekļa nojaukšanu un latviešu diskomfortu
Nacistes arī mīlēja bērnus: Rīgas skolas direktores publikācija sadusmoja vecākus
Pieminekļu aģentūra lūdz Rīgas domē līdzekļus Uzvaras pieminekļa uzturēšanai
Nojaukt vai pasargāt: Saeima izskatīs petīciju par pieminekli Atbrīvotājiem
Tas ir rekords: petīcija par pieminekļa Atbrīvotājiem aizsargāšanu ir savākusi parakstus
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

7
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

7
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

22
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
22
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0