Vēlēšanu iecirknis Ukrainas vēstniecībā Rīgā

"Ar Krieviju vajag draudzēties": Rīgā aizritēja Ukrainas prezidenta vēlēšanas

82
(atjaunots 08:56 01.04.2019)
Ukraiņi, kuri savas valsts prezidenta vēlēšanu dienā ieradās iecirknī Rīgā, pastāstīja, ka no Ukrainas jaunā līdera sagaida dialogu un draudzību ar Krieviju.

RĪGA, 1. aprīlis — Sputnik, Aleksejs Stetjuha. Svētdien, 31. martā pl. 8 no rīta Ukrainas vēstniecības teritorijā Rīgā durvis vēra vēlēšanu iecirknis. Latvijā dzīvojošie Ukrainas pilsoņi vēlēja jauno valsts vadītāju.

Visiem nobalsot neizdevās. Pie ieejas vēstniecībā zilo pasu īpašniekus pārbaudīja saskaņā ar sarakstiem. Noskaidrojās, ka pirms vēlēšanām vajadzēja reģistrēties konsulātā. Informācija par to bija sniegta gan oficiālajā tīmekļa vietnē, gan medijos. Taču daži to nebija saņēmuši. Periodiski ukraiņi tika sūtīti ap stūri – uz konsulātu. Taču pat pēc tā apmeklēšanas viņiem nebija iespējas piedalīties vēlēšanās. Nāksies gaidīt nākamās.

Piereģistrēti

Избирательный участок в здании посольства Украины в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Vēlēšanu iecirknis Ukrainas vēstniecībā Rīgā

e ātri gāja balsot. Laika ilgām sarunām ar žurnālistiem viņiem nebija. Neviens arī nevēlējās atklāt, kam devis priekšroku. Jautājums par to, kas sagaidāms no vēlēšanām, arī šķita aizdomīgs un lika taujāt: "Vai jūs esat no Zeļenska?" Nez kāpēc vēlētāji domāja, ka pie Ukrainas vēstniecības Rīgā parādīsies kaut kādi cilvēki, ko sūtījis prezidenta kandidāts, komiķis Vladimirs Zeļenskis.

Kad Sputnik Latvija korespondenti attrauca, ka viņiem nav nekāda sakara ar ukraiņu komiķi, ledus sakustējās.

- Ko tad jūs īsti gaidāt?

- Gribu, lai viss nokārtotos. Ukraina ir spēcīga valsts ar milzīgu resursu apjomu. Mums ir viss. Vienkārši jāpanāk, lai tas viss nonāktu vajadzīgajās rokās. Tad mums viss nokārtoties. Tagad mums vajadzētu sakārtot attiecības ar Donbasu, - jau tad būs labāk. Taču es gan nevaru iedomāties, kā tas notiks. Un, protams, vajag sakārtot attiecības ar Krieviju.

- Vai dialogs ir iespējams?

- Man šķiet, - neizbēgams. Ar Krieviju vajag draudzēties. Es domāju, daudzi kandidāti, tā vai citādi, netieši liek saprast, ka ir gatavi konstruktīvam dialogam.

Избирательный участок в здании посольства Украины в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Vēlēšanu iecirknis Ukrainas vēstniecībā Rīgā

Tuvojoties dienas vidum, vēlētāju skaits pieauga. Izveidojās pat neliela rinda.

Kam Kijevas vara atņēmusi tiesības balsot

Jāpiebilst, ka Ukrainas pilsoņiem, kuri prezidenta vēlēšanu dienā atradās Krievijas teritorijā, nebija iespēju nobalsot, - tā nolēma Kijevas vara. Tāpat ar Ukrainas valdības lēmumu, tiesību nobalsot nebija arī Donbasa iedzīvotājiem. Rezultātā vēlēšanās nevarēja piedalīties aptuveni desmit miljoni Ukrainas pilsoņu.

Krievijas Valsts domē tika izteikts pieņēmums, ka Ukrainas valdība nav atņēmusi balsstiesības miljoniem pilsoņu "drošības apsvērumu dēļ". Lieta tāda, ka Krievijā dzīvojošie un strādājošie ukraiņi diezin vai balsotu par pašreizējo prezidentu Petro Porošenko. Tāpēc, slēdzot vēlēšanu iecirkņus Krievijā, valdība centās atņemt šiem cilvēkiem balsis, lai viņi neizjauktu Kijevas plānus un netraucētu "pielabot" vēlēšanu rezultātus.

Aizdomas kļūst īpaši pamatotas, ņemot vērā to, ka Kijeva noraidīja 24 Krievijas pilsoņu akreditāciju EDSO vēlēšanu novērotāju misijas ietvaros.

Pēc Maskavas domām, šis solis liek apšaubīt vēlēšanu procesa leģitimitāti un iespēju atzīt balsošanas rezultātus. Krievijas ĀM atzīmēja: "Ukrainas valdības diskriminējošie soļi atņem Krievijas ekspertiem iespēju piedalīties Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja novērotāju misijā."

Vēl vairāk, iepriekš vēstīts, ka pat paši ukraiņu politiķi neslēpj savu viedokli par vēlēšanu falsifikāciju Ukrainā. Iepriekš vēstīts, ka visi vērā ņemamie politiskie darbinieki vienbalsīgi paziņoja, ka 31. marta vēlēšanas tiks falsificētas.

82
Pēc temata
Ukrainā noslēgusies balsošana prezidenta vēlēšanās
Falsifikācijas ir legalizētas: vēlēšanās Ukrainā balsos pat miroņi

Ģimenes ārsti baidās veikt pacientiem Covid-19 analīzes

1
(atjaunots 09:15 27.05.2020)
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka prakse, kuras ietvaros ģimenes ārsti patstāvīgi veic koronavīrusa testus pirms plānveida operācijām vai invazīvām procedūrām, ir ļoti bīstama.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Tikai 22 ģimenes ārsti piekrituši ņemt saviem pacientiem paraugus Covid-19 analīzēm, kas nepieciešamas pirms plānveida ārstēšanas, raksta Bb.lv.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests vienojās, ka paraugus Covid-19 testiem saviem pacientiem ģimenes ārsti ņems brīvprātīgi. Analīzes jānodod visiem pacientiem, kam vajadzīga plānveida operācija vai izmeklēšana ar invazīvu metožu pielietojumu. Lai arī procedūra ģimenes ārstiem tiks apmaksāta, tikai nedaudzi piekrituši to veikt.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka Veselības ministrijas iniciatīva nav atbalstāma, savukārt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, gluži pretēji, domā, ka tā ir īstenojama.

Veide norādīja, ka asociācija saskata lielu risku analīžu procedūrā, lai arī ārsti iniciatīvā var piedalīties brīvprātīgi.

Viņa paskaidroja, ka ārstu pienākums ir ārstēt pacientus savā praksē, un gadījumā, ja kāds, kam izdarīti testi, izrādījies inficēts, prakse tiks slēgta, un divas nedēļas ilgā karantīnā dosies viss tās personāls un pacienti, kuri saskārušies ar Covid-19 slimnieku.

1
Tagi:
koronavīruss, ārsti, Latvija
Pēc temata
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Viņķele informēja par problēmām ar masku piegādi no Ķīnas: situācija ir kritiska
Eurostat: Latvijā ir pārāk maz medicīnas māsu un akušieru
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Covid-19

Cipule: divu dienu laikā mēs iztērējam masku gada krājumu

6
(atjaunots 09:12 27.05.2020)
Līdz ar pandēmijas sākumu Ķīna nopirka Eiropā visu aizsardzības līdzekļu krājumu. Kopš ta laika Latvijas slimnīcām klājas grūti.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Latvijas kompetentās iestādes saņēma brīdinājumu par koronavīrusa izraisītās Covid-19 iespējamo izplatīšanos jau janvāra beigās, tomēr neviens nespēja iedomāties pandēmijas mērogus, pastāstīja Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule intervijā radio Baltkom.

Viņa konstatēja, ka medicīnas darbinieki saskārušies ar aizsarglīdzekļu trūkumu, turklāt vissliktākā situācija bija reģionālajās slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs.

"Janvārī mums bija rezerves pusotram gadam. Taču neviens ne iedomāties nevarēja, kāds daudzums aizsarglīdzekļu mums būs vajadzīgs. Tomēr jau tolaik mēs Saeimā teicām, ka mazajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm aizsarglīdzekļu nav tik daudz, pusotram gadam to nepietiks. Sākām papildu iepirkumus februārī, kad jau bija problēmas. Martā sākās centralizēti iepirkumi. Jau no janvāra mēs sūtījām ieteikumus slimnīcām, taču tobrīd Ķīna jau izveda no Eiropas visus aizsarglīdzekļus," viņa pastāstīja.

Aizvadītajā nedēļā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzdeva Valsts policijai pārbaudīt aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas gandrīz 900 tūkstošu eiro vērtībā, ņemot vērā izskanējušo informāciju par to, ka produkcija nav sertificēta un respiratori neatbilst prasībām.

Skanldāls ar masku un respiratoru iepirkumu noveda pie Nacionālā veselības dienesta Edgara Labsvīra atkāpšanās. Veselības ministre Ilze Viņķele ieteica pārbaudīt iepirktos aizsarglīdzekļus Somijā.

Cipule atzīmēja, ka patlaban NMPD izlieto vairākus tūkstošus aizsarglīdzekļu dienā.

"Pašlaik divu dienu laikā iztērējam gada krājumu. Pat gripas laikā mēs izmantojām no 5 līdz 20 aizsarglīdzekļus dienā. Tagad – vairāk nekā divus tūkstošus dienā. Uz katru izsaukumu brauc trīs cilvēki, vēl maska pacientam. Bet pie mums gadās līdz tūkstoš izsaukumi dienā. To nav iespējams prognozēt. Neko tādu neviens negaidīja. Kombinezonus uz katru izsaukumu neģērbjam, tikai tad, ja ir augsts risks, pozitīva analīze, patversmes un sociālie centri. Ja ir elpceļu slimības, izmantojam respiratoru, bet uz parastiem izsaukumiem braucam maskās," atklāja NMPD vadītāja.

Liepājas klīniju pārstāvji šonedēļ pastāsīja, kā iespēju trūkums nodrošināt ar maskām visus pacientus ietekmē viņu darbu – pacienti kliedz uz slimnīcu darbiniekiem un zog dezinficējošos līdzekļus tualetēs.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ļoti daudz "smagu pacientu": iedzīvotāji noved sevi līdz pēdējam pandēmijas dēļ
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Nebaidieties no koronavīrusa un brauciet uz laukiem: ārsti Latvijā lūdz nezvanīt velti
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk