Eiro naudaszīmes

Uz Latvijas robežas sāks atņemt naudu: kā, kam un kāpēc

1431
(atjaunots 11:20 31.03.2019)
Kā Latvijas muitnieki identificēs nelikumīgi iegūtu skaidro naudu un kas notiks, ja noskaidrosies, ka nauda ir "netīra".

RĪGA, 31. marts — Sputnik. No 2019. gada 1. jūlija muitas darbiniekiem tiks piešķirtas tiesības pieprasīt skaidrās naudas deklarēšanu, kas tiek ievesta Latvijā vai izvesta uz ārvalstīm, informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) direktore Ieva Jaunzeme.

Vienlaikus no 1. jūlija stāsies spēkā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un likuma "Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas" grozījumi, vēsta Db.lv.

Grozījumu mērķis – novērst nedeklarētas un noziedzīgi iegūtas skaidras naudas ievešanu vai izvešanu.

Kas pieprasīs deklarāciju un kas tajā jānorāda

Pēc grozījumu stāšanās spēkā atbildīgā persona noteiks informācijas apjomu, kas jāieraksta deklarācijā, šķērsojot Latvijas robežu.

Normatīvo aktu grozījumos tiks precizēta fiziskās personas administratīvā atbildība par skaidras naudas nedeklarēšanu uz valsts robežas. Tajos norādīts arī soda naudas apmērs un precizētas kompetentās iestādes – VID un Valsts robežsardzes – tiesības pieprasīt skaidras naudas deklarācijas aizpildīšanu par naudas līdzekļiem, kas ir personas rīcībā, šķērsojot valsts robežu.

Deklarācijas aizpildīšana tiks pieprasīta, ja radušās pamatotas aizdomas, ka skaidra nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu, vai pārvadāta ar mērķi noslēgt noziedzīgu darījumu.

Prasību aizpildīt deklarāciju var izteikt fiziskai personai, kura, šķērsojot valsts iekšējo robežu, ieved Latvijas Republikā vai izved no tās skaidru naudu līdz 10 tūkstošiem eiro apmērā vai vairāk.

Pirms skaidras naudas izvešanas no Latvijas vai pēc ievešanas, pēc kompetentās amatpersonas pieprasījuma, personai rakstveidā būs jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, apliecinot sniegto ziņu patiesumu ar parakstu un jāiesniedz deklarācija attiecīgajai amatpersonai.

Skaidrās naudas deklarācijas aizpildītājam būs jānorāda vārds, uzvārds, dzimšanas datums, vieta un valstspiederība, kā arī jānorāda skaidras naudas īpašnieks, domājamais skaidras naudas saņēmējs, skaidras naudas summa; skaidras naudas izcelsme un izmantošanas nolūks, kā arī informācija par transportu – transporta veids un maršruts.

Kas draud

Ja skaidras naudas deklarācijas veidlapā norādītā informācija ir nepatiesa, tas nozīmēs, ka skaidras naudas deklarēšanas pienākums nav izpildīts un skaidrā nauda nav deklarēta.

Ja pārbaudes gaitā neizdosies noskaidrot skaidrās naudas izcelsmi un radīsies aizdomas, ka skaidrā nauda saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai terorisma finansēšanu un proliferāciju, vai ar noziedzīgā nodarījuma mēģinājumu, nauda tiks aizturēta. Ja aizdomas apstiprināsies, skaidrā nauda tiks konfiscēta.

Čempions skaidrās naudas apkarošanā

Iepriekš vēstīts, ka Latvija ir vienīgā starp Baltijas valstīm, kur ieviesti ierobežojumi skaidrās naudas izmantošanai fiziskām personām. Pagaidām skaidrās naudas darījumu maksimālais apjoms Latvijā ir 7200 eiro. Šī norma ieviesta no 2017. gada 1. janvāra. Skaidrās naudas darījumi paredz krāpšanās risku, noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, kā arī krāpšanos ar PVN. Kontrolējošās iestādes nespēj pārbaudīt tamlīdzīgus darījumus, to summas un darījumus.

Iepriekš Latvijas Finanšu ministrija ierosināja samazināt skaidrās naudas darījumu limitu pat līdz 3000 eiro gan fiziskām, gan juridiskām personām. Visiem darījumiem par lielākām summām jānotiek elektroniski. FM piedāvāja arī pilnībā aizliegt transporta līdzekļu un nekustamo īpašumu pirkšanas un pārdošanas darījumus ar skaidrās naudas norēķiniem.

ZAB BDO Law pētījums liecināja, ka Latvija varētu kļūt par valsti ar stingrākajiem skaidras naudas darījumu ierobežojumiem, ja šie ierosinājumi tiks atbalstīti likumā.

Cīņa pret atmazgāšanu

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas ekspertu padome Moneyval ieviesusi Latvijai pastiprinātas kontroles režīmu, jo valsts saņēmusi zemus vērtējumus virknē kritēriju šajā jomā. Moneyval speciālisti uzskata, ka Latvijas varasiestāžu darbības ir neefektīvas patieso labuma guvēju noteikšanas jautājumos un masveida iznīcināšanas ieroču finansēšanas izplatīšanas novēršanā.

Moneyval rekomendāciju izpildei izstrādātajā plānā iekļauti vairāk nekā 100 pasākumi, ko Latvija apņēmusies izpildīt līdz šī gada beigām.

 

 

1431
Pēc temata
Bankas Latvijā vēlas aizliegt algas izmaksu skaidrā naudā
Pāri robežai pārved pusmiljardu eiro gadā: Latvija pastiprinās skaidras naudas kontroli
Latvija – čempione cīņā ar skaidru naudu
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: Latvijas valdībai iepaticies dzīvot ārkārtējās situācijas režīmā

4
(atjaunots 08:15 02.06.2020)
Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka Latvijas valdība nesteidz atcelt ārkārtējās situācijas režīmu, jo viņiem tas ir iepaticies.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Valdība nesteidz iziet no ārkārtējās situācijas režīma, radio Baltkom ēterā paziņoja Saeimas deputāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

"Šeit patiešām ir šāda kurioza situācija. Es atceros, kad tikai sākās runas par ārkārtējo situāciju, marta sākumā, valdība uzvedās ļoti neizlēmīgi. Veselības ministrija nevēlējās izsludināt ārkārtējo situāciju. Sākumā piedāvājums bija aizliegt pulcēties vairāk par 500 cilvēkiem. Un lūk, cik negribīgi valdība iegāja ārkārtējās situācijas režīmā, tikpat negribīgi viņi tagad no tās iziet. Jo stipri iepaticies," sacīja Dombrovskis.

Viņš atzīmēja vairākas pozitīvās ārkārtējās situācijas puses pie varas stāvošajiem.

"Fiskālās disciplīnas vietā – fiskālo iespēju valsts. Strādāt drīkst attālināti, bet valsts sektoram bieži vien tas nozīmē, ka var arī nestrādāt. Bet alga nāk. Valsts iepirkumiem nav jārīko konkurss. Tādēļ, no valdības viedokļa, šajā režīmā ir virkne plusu," teic Dombrovskis.

Taču, viņaprāt, vēl vienu pagarinājumu būtu grūti izskaidrot iedzīvotājiem.

"No otras puses mēs redzam, ka katru dienu jaunu inficēto skaits ir zem desmit. Turklāt sarkanais skaitlis medicīnas sistēmas noslogojumam ir aptuveni 40 cilvēki dienā. Kaimiņos ir Igaunija, arī tā noslēgusi savu ārkārtējo režīmu. Pie tam viņiem ir vairāk inficēto. Un izskaidrot to sabiedrībai ir grūti," atzīmēja Dombrovskis.

4
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, ārkārtējā situācija, saeima, valdība
Pēc temata
Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus karantīnas noteikumus
Latvijai it kā vēl viena tauta ir rezervē: kas nav kārtībā ar dīkstāves pabalstiem
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

14
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

14
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu