Otrā Vislatvijas vecāku sapulce

Krievu dzimtā, latviešu otrā: Latvijai laiks labot kļūdas

148
(atjaunots 09:48 31.03.2019)
Cik skolu reformas sāktas Latvijā? Kāda valoda valstī guvusi prioritāti? Kur pazuduši skolu direktori un skolotāji? Ko darīt, lai bērni saņemtu pienācīgu izglītību?

RĪGA, 31. marts — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Latvijas Krievu savienība (LKS) un Vecāku biedrība organizēja otro Vislatvijas vecāku sapulci. Šoreiz pasākums aizritēja viesnīcas "Latvija" zālē.

Второе Вселатвийское родительское собрание
© Sputnik / Sergey Melkonov
Otrā Vislatvijas vecāku sapulce

Šīgada sapulces mērķis bija ne tik daudz apspriest bijušā izglītības ministra K.Šadurska reformu, cik izstrādāt prasības Izglītības ministram.

Beidzot ir jāpanāk, lai tiktu sākta kļūdu labošana mācību grāmatās un līdzekļos, jo tās ietekmē bērnu izglītības kvalitāti.

Būtība ir iznīcināšanā

EP deputāts, viens no Krievu skolu aizstāvības štāba līderiem Miroslavs Mitrofanovs paskaidroja, ka sapulcē bija plānots apspriest ne tikai ar mācību valodu saistītās problēmas, bet arī tagadējās izglītības reformas negatīvo ietekmi bērna personības veidošanās procesā.

Viņš uzsvēra, ka patlaban dienas kārtībā ir tikai viena reforma – krievu skolu pārvešana uz latviešu mācību valodu. Tomēr ir jāsaprot, ka patiesībā Latvijā vienlaikus tiek īstenotas vairākas reformas. Piemēram, "kompetenču izglītības" sistēmas izveide parastajās skolās.

"Šīs reformas pamatā ir izglītības sistēmas iznīcināšana parastajās skolās, bērniem nāksies pašiem kaut kādā brīnumainā kārtā apgūt dažādas tēmas, daudzus priekšmetus pat vispār piedāvās "izvēlēties", un tas ir absolūti nepieņemami. Pie tam elitārajās mācību iestādēs, piemēram, ģimnāzijās joprojām būs klasiskā izglītība. Tas ir, bērnus jau no skolas sāk dalīt pirmās un otrās šķiras cilvēkos," – teica politiķis.

Евродепутат Мирослав Митрофанов на втором Вселатвийском родительском собрании
© Sputnik / Sergey Melkonov
Miroslavs Mitrofanovs uzstājas Otrajā Vislatvijas vecāku sapulcē

Cita reforma – bērniem ar īpašām vajadzībām un dažādām novirzēm paredzēto skolu slēgšana. Jau tagad šos bērnus sāk dalīt pa parastajām skolām, pa parastajām klasēm. Rezultātā rodas milzums problēmu tādās klasēs, jo tiek traucēts mācību process: nodarbībās valda haoss.

Mitrofanovs konstatēja, ka parastie bērni tur nevar iegūt zināšanas, bet pedagogi ir spiesti pielāgot mācību sistēmu "atpalicējam", piemēram, bērnam, kurš cieš izkliedētās uzmanības dēļ, nespēj sakarīgi runāt, klausīties, pat redzēt. Nereti parastajās klasēs tiek iekļauti bērni, kuri agrāk burtiski mācījušies daļēji slēgtās skolās, kur nepieciešama gan jurista, gan policista klātiene.

Latviešu vai angļu?

Tomēr sapulces galvenā tēma bija biežās un rupjās kļūdas mācību grāmatās. Par to Sputnik Latvija vēstīja jau iepriekš.

Otro vecāku sapulci apmeklēja tikpat daudzi interesenti – zālē pulcējās simtiem vecāku un sabiedrisko darbinieku, kuri strādā arī Krievu skolu aizsardzības štābā.

Второе Вселатвийское родительское собрание в Риге
© Sputnik / Sergey Melkonov
Otrā Vislatvijas vecāku sapulce

Vecāki pauda savu viedokli, minēja konkrētus piemērus tam, cik kļūdainas ir jaunās mācību grāmatas, turklāt kļūdas rodamas gan matemātikas, gan ģeogrāfijas, gan latviešu valodas mācību līdzekļos.

Piemēram, divu bērnu māmiņa Jekaterina Aleksandrenkova pauda viedokli, ka nepieciešams vispārējs mācību grāmatu audits, kas patlaban tiek izmantotas skolās visā Latvijā. Nepieciešams izbrāķēt mācību līdzekļus ar rupjākajām kļūdām un tos, ko nav iespējams izmantot izglītības sistēmā.

"Vecākiem radušies jautājumi arī par latviešu valodas mācību metodēm krievu skolās: tās nemaz neatbilst izsludinātajiem mērķiem, tas ir, nemāca bērnus. Patiesībā šīs metodikas moka mūsu bērnus, piemēram, tāpēc, ka mācību grāmatās ir papilnam arhaisku vārdu, ko pat latvieši lieto reti vai nelieto nemaz. Normālas saziņas iemaņu vietā bērni ir spiesti sēdēt kopā ar mammām un tētiem pie vārdnīcām un meklēt retus vārdus, kas tajās, pilnīgi iespējams, vispār nav atrodami," – paskaidroja Aleksandrenkova.

Pie tam tajās pašās skolās izmanto progresīvas metodikas citas valodas – angļu valodas mācībām. Starp citu, ar tām viss ir kārtībā, bērniem nerodas nepatika, viņiem ir interesanti atklāt jaunu pasauli – angļu valodas pasauli.

"Mēs neesam salauzti"

Protams, sapulci apmeklēja arī aktīvisti, kuri jau sen aizsargā ne tikai mazākumtautību skolas, bet arī visas diasporas intereses. Viņu vidū bija arī tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko.

Правозащитник Александр Гапоненко на втором Вселатвийском родительском собрании
© Sputnik / Sergey Melkonov
Aleksandrs Gapoņenko

"Kā atceraties, es biju arī pirmajā vecāku sapulcē, pēc kuras mani arestēja Drošības policija. Pēc tās sapulces DP, šķiet, ierosināja gandrīz divpadsmit krimināllietas pret dažādiem dalībniekiem. DP galvenais mērķis bija – iebiedēt. Taču nav izdevies. Šķiet, šodien zālē ir visi tie paši cilvēki, viņu vidū – arī es. Protams, sistēmai nepatīk, ka mēs šeit pulcējamies un pieprasām savas pastāvēšanas tiesības, kā arī mūsu bērnu tiesības mācīties dzimtajā valodā. Un ir ļoti svarīgi parādīt sistēmai: mums ir citāds viedoklis par notikumiem Latvijā, un mēs neesam salauzti," – Gapoņenko uzsvēra sarunā ar Sputnik Latvija.

Savukārt Latvijas Cilvēktiesību komitejas līdzpriekšsēdētājs, bijušais Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs sarunā ar Sputnik Latvija pievērsa uzmanību tam, ka pat Eiropas Padomes Vispārējā konvencija par nacionālo minoritāšu aizsardzību norāda, ka mazākumtautību bērniem dzimtajās valstīs ir tiesības saņemt izglītību dzimtajā valodā, un valstu vadītājiem tas ir jāņem vērā.

Savukārt Mitrofanovs atklāja, ka saskaņā ar otrās Vislatvijas vecāku sapulces rezultātiem tiks sastādītas prasības Izglītības ministrijai, kas tiks nodotas ierēdņiem.

"Esmu pārliecināts, ka tur ar mums runās, jo mēs taču nedarām neko nelikumīgu. Pievērsiet uzmanību tam, ka mums neviens netraucēja organizēt arī šo sapulci, par Valsts drošības dienests (VDD) nevērsa pret to spiedienu. Mēs mierīgi veicam ne tikai legālu, bet arī sabiedriski lietderīgu darbu, neskatoties uz "darboņiem" no valdošajām partijām, kuri pastāvīgi cenšas uzrīdīt mums specdienestus. Un mēs ticam, ka beidzot savā valstī varēsim rīkoties pēc saviem noteikumiem, un mūsu bērni mācīsies dzimtajā valodā," – teica Mitrofanovs.

Лидер РСЛ Татьяна Жданок на втором Вселатвийском родительском собрании
© Sputnik / Sergey Melkonov
Tatjana Ždanoka

Klātesošos uzrunāja arī Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka.

"Ir svarīgi, lai tādus pasākumus apmeklētu pēc iespējas vairāk cilvēku. Taču pievērsiet uzmanību: šodien mūsu vidū nav gandrīz neviena skolotāja un pavisam noteikti šeit nav skolu direktoru, kuri Latvijā ir iebiedēti. Jā, viņiem viss ir zināms par virkni problēmu, un viņi par tām runā, taču tikai virtuvēs un čukstus, jo viņus jebkurā brīdī var atlaist. Savukārt mēs pieprasām sekojošu modeli mazākumtautību skolām: krievu valoda – dzimtā, latviešu – otrā. Un tikai tad mūsu bērnu izglītības līmenis būs pienācīgs," – tikšanās dalībniekiem atgādināja Tatjana Ždanoka.

148
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Krievu bērniem būs sliktāk, taču kam tas rūp: Saeimā apsprieda izglītības reformu
MK apstiprinājis pirmsskolas izglītības vadlīnijas: galvenais – latviešu valoda
Braucam prom: vecāki nav gatavi latviskot bērnus
Deniss Kļukins: IZM noteikumi ierobežos vidējās izglītības pieejamību
Nacistes arī mīlēja bērnus: Rīgas skolas direktores publikācija sadusmoja vecākus
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

14
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

14
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

26
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
26
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

0
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā