Ливский флаг

Uldriķis Kāpbergs pirmais un pēdējais lībiešu ķēniņš, kurš neatzina Latviju

153
(atjaunots 09:24 30.03.2019)
Kas bija lībiešu ķēniņš Uldriķis Kāpbergs – savas tautas neatkarības cīnītājs vai provokators un dumpinieks? Kāpēc lībieši neatbalstīja savu pašpasludināto vadoni?

RĪGA, 30. marts — Sputnik, Vladislavs Fedotovs. "Lībiešu ķēniņš" Uldriķis Kāpbergs dzimis dzimis 1869. gada 25. martā, tātad šogad viņam apritējusi 150 gadu jubileja.  Neparastais cilvēks nācis pasaulē Miķeļbākā, vietiņā aptuveni starp Ventspili un Kolku. Lībiešu ciems nosaukts par godu tāda paša nosaukuma bākai Baltijas jūras krastā.

Par to, kādas bija Kāpberga attiecības ar varasiestādēm, kad Latvija atradās Krievijas impērijas robežās, nekādu plašu ziņu nav, taču, šķiet, viņš nav jutis nekādus lielus ierobežojumus vai pretrunas ar varu. Viņš nodarbojās ar zvejniecību, zemkopību, nodibināja ģimeni, viņam piedzima trīs dēli. Taču viss sākās pēc Pirmā pasaules kara, kad Latvija ieguva neatkarību.

Маяк Микельбака
Miķeļbāka

Vienā jaukā dienā Kāpbergs paziņoja, ka baznīcas mācība neatbilst Bībelei un pameta vietējo luterāņu draudzi. Viņš pārtulkoja Bībeli lībiešu valodā un 1922. gadā paziņoja: "Esmu lībietis, bet latvieši grib mani ar varu padarīt par latvieti."

1923. gadā lībieši, kuri pārsvarā dzīvoja Kurzemes ziemeļos, vērsās Latvijas Ministru kabinetā ar lūgumu izveidot savu nacionālo apgabalu. Valdība lūgumu noraidīja. Tad Kāpbergs pasludināja sevi par lībiešu ķēniņu Uldriķi I un nolēma neatzīt Latvijas valsts likumus.

Kā tas izpaudās? Uldriķis aizliedza dēliem dienēt Latvijas armijā, atteicās saņemt savu Latvijas pasi, nesniedza ziņas par ģimeni tautas skaitīšanas laikā un atteicās maksāt nodokļus. Galu galā lieta tika nodota tiesā, Kāpbergam tika piespriests sods. Turpmāk šī situācija vairākkārt atkārtojās. Tomēr Kāpbergs uzstāja uz sava un izraudzīto rīcību pamatoja ar to, ka viņam ir tiesības un brīvu gribas izpausmi, viņš ir lībietis, un Latvija viņam, kā lībietim, ir absolūti sveša valsts.

Varasiestādes vairākkārt atzina, ka Uldriķis ir nepieskaitāms un sūtīja ārstēties uz psihiatrisko slimnīcu. Pie tam paši lībieši ne īpaši atbalstīja Uldriķim raksturīgo radikālismu. Piemēram, Lībiešu savienība, uzskatīja, ka tamlīdzīga izturēšanās tikai kaitē viņu tautai.

Kāpberga pēdējā sadursme ar varasiestādēm notika 1931. gadā, īsi pirms Ziemassvētkiem. "Buntiķu" mājās, kur dzīvoja Kāpberga ģimene, ieradās policists Micbergs un pagasta vecākais Didriķis Pētersons. Viņi atveda Ventspils apgabala priekšnieka pavēli nogādāt dienesta vietā Uldriķa dēlu, karaklausībai pakļauto Andreju Kāpbergu. Policists sagrāba Andreju, taču viņa tēvs metās virsū kārtības sargam un iesita ar nūju pa galvu. No mājas iznāca Andreja brāļi – Pēteris un Fricis, kuri palīdzēja piekaut nelūgtos viesus. Kārtības sargs un ierēdnis bija spiesti bēgt, bet Uldriķis saprata, kas viņam draud, iejūdza zirgu un devās ar dēliem mežā.

Agri vai vēlu šim stāstam bija jābeidzas. Maija sākumā Uldriķis tika arestēts un nogādāts Ventspils cietumā. Viņam piesprieda trīs mēnešus ilgu administratīvo sodu, tomēr 63 gadus vecais Kāpbergs cietumā izturēja tikai mēnesi – ieslodzījumā pasliktinājās viņa veselība, un 1932. gada 1. jūnijā "Lībiešu ķēniņš" aizgāja viņsaulē pēc sirdslēkmes.

Улдрикис Капбергс
Uldriķis Kāpbergs

Uldriķa Kāpberga personība ir ļoti pretrunīga, viņa darbības tika uzskatītas par provokatīvām. Taču kā samierināties vadonim, ja "Lībiešu ķēniņa" tauta "aizvien biežāk izvēlas latviešu valodu, pakļaujas valstij un latviskojas".

Publiski pieejamā statistika: Krievijas impērijas laikā (1850. gads) lībiešu skaits bija 2180 cilvēki, Pirmā pasaules kara priekšvakarā – vairāk nekā trīs tūkstoši. 1929. gadā Latvijas teritorijā dzīvoja vairs tikai 1425 lībieši, bet 2013. gada 2. jūnijā 103 gadu vecumā viņsaulē aizgāja Kristiņa Grizelda, pēdējā, kas bērnībā mācījās lībiešu valodu kā dzimto. Lībiešu asimilācijā tika pielikts punkts.

153
Pēc temata
Latviešu valodu rūpīgi izpētīs par trim miljoniem eiro
Lucavsalas pludmale, foto no arhīva

Peldēšana par brīvu: līdz 2. augustam Rīgas pludmālēs mācīs peldēt bērnus un jauniešus

3
(atjaunots 09:49 09.07.2020)
Saskaņā ar statistiku ik gadus Latvijā noslīkt ne mazāk par 100 cilvēkiem, par galvenajiem traģēdiju iemesliem sauc peldēšanos tam neparedzētās vietās, kā arī neapdomātu uzvedību uz ūdens.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik, Simona Aleksejeva. Anomālais karstums, kurš jūnijā pārņēma Latviju, veicināja antirekorda uzstādīšanu. Viena mēneša laikā Latvijas ūdenstilpēs noslīka 26 cilvēki, tai skaitā bērni un jaunieši. Tā kā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests reģistrē tikai tos gadījumus, par kuriem tika saņemti izsaukumi, var pieņemt, ka reālie skaitļi var būt vēl traģiskāki.

Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs, komentējot šos datus, atzīmēja, ka šī tendence izraisa uztraukumu, jo parasti vislielākais noslīkušo skaits Latvijā tiek reģistrēts jūlijā. Tāpat viņš pauda cerību, ka medijos atspoguļotie traģiskie gadījumi un statistika veicinās izmaiņas sabiedrības ieradumos, sevišķi attiecībā uz atpūtu pie ūdens.

Statistika liecina, ka ik gadus Latvijā noslīkst vairāk nekā 100 cilvēku. Pēc noslīkušo skaita, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, Latvija saglabā vienu no bēdīgajiem rekordiem Eiropas valstu vidū. Parasti vairums traģēdiju notiek nelabiekārtotās peldvietās vai neapdomātas uzvedības rezultātā – piemēram, nirstot ūdenī ar galvu uz priekšu. Saskaņā ar federācijas aprēķiniem, vidējais noslīkušo vecums ir nedaudz virs 17 gadiem. Kā lai izskaidro šo pārgalvības kāri nepietiekami izpētītās ūdenstilpēs? Jaunieši uzskata, ka pludmalēs ar glābējiem viņiem neļaus kārtīgi izklaidēties.

Bēdīgās statistikas fonā peldēšanas klubs "Madwave Rīga" kopā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu paziņoja par bezmaksas atvērtām mācībām bērniem vecumā virs 10 gadiem un jauniešiem četrās Rīgas publiskajās vietās: Ķīpsalas, Lucavsalas, Rumbulas un Ķīšezera pludmalēs.

Peldēšanas nodarbības startēja 8. jūlijā un notiks trīs reizes nedēļā – trešdienās, sestdienās un svētdienās līdz 2. augustam. Pieteikties tām var katrs rīdzinieks kluba mājaslapā. Mācības rīko sertificēti treneri, izņemot praktisko daļu būs arī teorētiskā daļa – tostarp pasniedzēji kliedēs galvenos mītus par uzvedību uz ūdens un iemācīs pareizi rīkoties riskantās situācijā, lai nepieļautu jaunas traģēdijas.

3
Tagi:
pludmale, Rīga
Pēc temata
Noslīkt var 20 sekunžu laikā: glābēji lūdz nepeldēties reibuma stāvoklī
Latvija ieņem pirmo vietu noslīkušo cilvēku skaita ziņā
Glābējiem Latvijā atkal nācies vilkt ārā noslīkušo līķus no ūdenstilpēm
Latvijā jau noslīkuši 39 cilvēki. Laikapstākļi liek aizmirst drošību
RT telekanāla birojs Maskavā, foto no arhīva

Lietuva seko Latvijas piemēram un aizliedz RT retranslāciju

6
(atjaunots 09:55 09.07.2020)
Latvija pagājušajā nedēļā aizliedza RT televīzijas programmu retranslāciju, aicinot citas Eiropas valstis sekot tās piemēram.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieviesa aizliegumu brīvai televīzijas programmu RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD un RT Documentary retranslācijai un izplatīšanai Internetā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas slēdziena saņemšanas – iestāde, kura ir pilnvarota īstenot sankcijas – LRTK pieņēma lēmumu apturēt brīvu augstākminēto televīzijas programmu uztveršanu Lietuvā," teikts regulatora paziņojumā.

Komisija apturējusi brīvu šo programmu uztveršanu, "jo RT kontrolē Dmitrijs Kiseļovs", paskaidroja LRTK vadītājs Mantass Martišs.

Kiseļovs, pret kuru ir ieviestas Eiropas Savienības sankcijas, ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors. "Rossija segodņa" un RT ir divas atšķirīgas juridiskās personas, šī informācija ir brīvi pieejama.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome paziņoja par septiņu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu Latvijā sakarā ar to, ka grupa it kā atrodas Dmitrija Kiseļova "faktiskā kontrolē", pret kuru Eiropas Savienībā ir ieviestas sankcijas. Rīga aicināja citas Eiropas valstis sekot tās piemēram. Par nolūku veikt analoģiskus pasākumus pirmdien, 6. jūlijā, paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu.

Baltijas valstu varasiestādes regulāri liek šķēršļus Krievijas un krievvalodīgo mediju darbam. KF ĀM jau atzīmēja, ka Krievijas mediju apspiešanas gadījumi Baltijā uzskatāmi demonstrē, ko praksē nozīmē demagoģiskie paziņojumi par Viļņas, Rīgas un Tallinas uzticību demokrātijas un vārda brīvības principiem.

6
Tagi:
RT, Lietuva
Pēc temata
"Mēs no sirds pasmējāmies": Kiseļovs aicina Latviju nekavējoties atjaunot RT apraidi
Dombrovskis izskaidroja, kur slēpjas manevru jēga saistībā ar RT aizliegšanu Latvijā
Simoņana par RT aizliegšanu Latvijā: Sputnik bloķēšana netraucē
Zaharova pasniedza Rīgai juridiskās pratības mācību pēc aizlieguma translēt RT