Naudasmaks. Foto no arhīva

Uz papīra viss ir lieliski: Latvijas iedzīvotājiem sola vidējo algu 1128 eiro apmērā

116
(atjaunots 11:39 19.03.2019)
Kamēr vidējais ekonomiskās situācijas novērtējums valstī turpina krist, Fiskālās disciplīnas padome prognozē strauju iedzīvotāju ienākumu pieaugumu jau 2020, gadā.

RĪGA, 19. marts — Sputnik. Darba tirgus Latvijā turpinās uzkarst, un Latvijas iedzīvotāju ienākumu līmenis strauji pieaugs, liecina Fiskālās disciplīnas padomes prognoze. Tās eksperti uzskata, ka jau nākamajā gadā vidējā alga Latvijā sasniegs 1128 eiro, raksta skaties.lv.

Savu prognozi 18. martā Fiskālās disciplīnas padome prezentēja Saeimas Budžeta komisijas sēdē, kas šobrīd izskata budžetu kārtējam gadam.

Kā uzsver padomē, bezdarbs Latvijā turpina samazināties un drīz vien būs zemāks par dabisko līmeni, tāpēc arī nākamgad palielināsies spiediens uz darba samaksu un inflāciju.

2019. gadā gaidāms IKP pieaugums ap 3%. Turklāt cenas valstī turpinās pieaugt straujāk nekā vidēji eirozonā.
Pēc Fiskālās disciplīnas padomes domām, valdība neplāno pietiekamas darbības, lai nodrošinātu strukturālas izmaiņas darba tirgū.

Riska faktoru vidū eksperti atzīmēja mazāk labvēlīgus ārējās tirdzniecības apstākļus un mazāku ārēju pieprasījumu, kā arī nenoteiktību attiecībā uz Brexit ietekmi uz Latvijas ekonomiku un bažas, ka Moneyval ieteikumi tiks veikti nepietiekami aktīvi.

Tāpat Latvijas valdību kritizēja par to, ka, neskatoties uz augstajiem ekonomiskās attīstības tempiem, Latvija turpina dzīvot parādā, ņemot vērā budžeta deficītu. Turklāt Lietuvā un Igaunijā budžets pēdējo gadu laikā ir saistīts ar proficītu, kas nodrošina nelielu drošības spilvenu.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, Latvijas iedzīvotāji nepiekrīt valsts ekonomikas optimistiskajām novērtējumam, tāpat pēdējo mēnešu laikā iedzīvotāju noskaņojums turpina pasliktināties.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pērn vidējā alga Latvijā pirms nodokļu atskaitīšanas pārsniedza tūkstoš eiro mēnesī par pilnu darba dienu. Jaunus datus par vidējo algu apšaubīja gan paši iedzīvotāji, gan Latvijas Banka, kur paziņoja, ka vienu tūkstoti eiro pārsvarā saņem cilvēki, kuri strādā Rīgā un Rīgas rajonā.

116
Pēc temata
Lidl sola lielas algas
Labāk par vēlu, nekā nekad: Saeimā beidzot iesniegts 2019. gada budžets
Blondīne pie kravas auto stūres ar 1200 eiro algu: kur bezdarbs dzen latvietes
Latvijas NBS par desmitiem miljonu eiro atjaunos savu autoparku

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

4
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

4
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

9
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

9
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam