Aināra Kadiša badastreiks Rīgā

Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta

130
(atjaunots 21:13 16.03.2019)
Šodien, 17. martā, pl. 12.00 iepretim Ministru kabinetam ieplānota sabiedriskās kustības "Tautas varas fronte" atklātā masveida sapulce.

RĪGA, 17. marts — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Varas pārstāvji ļoti negribīgi, tomēr ir spiesti atzīt, ka Latvijas politiķi un policija rīkojas rupji un nemākulīgi, bet konsekventie iedzīvotāju tiesību aizstāvji pamatoti iestājas pret sistēmu.

"Dzeltenās vestes"

Šodien, 17. martā, pl. 12.00 iepretim Ministru kabinetam ieplānota sabiedriskās kustības "Tautas varas fronte" atklātā masveida sapulce, ko līdz ar domubiedriem organizē "Zinātnes fonda" vadītājs Valentīns Jeremejevs. Viņš atklāti pauž, ka "Tautas varas fronte" ir vienisprātis ar "dzelteno vestu" vispārējiem protestiem Eiropā.

Jaunās akcijas vieta nav izraudzīta nejauši. Šeit, pie Ministru kabineta 13 diennaktis badojās pazīstamais latviešu rakstnieks un publicists Ainārs Kadišs, kuru februārī nespēja salauzt ne aukstums, ne dienestā nogarlaikojušos policistu ņirgāšanās. Sputnik Latvija vērīgi sekoja Kadiša akcijai.

Starp citu, pirms dažām dienām tiesā tika izskatīta Kadiša lieta – varas pārstāvji pūlējās pierādīt, ka viņš ļaunprātīgi nav pakļāvies policijas prasībām, kad tā absolūti nepamatoti un nelikumīgi pieprasīja pamest aleju pretī Ministru kabinetam. Tomēr tiesa nolēma, ka Kadišs nav vainīgs, un pat atdeva telti, kurā viņš sāka protesta akciju.

Valentīns Jeremejevs pastāstīja Sputnik Latvija, ka tagad "Tautas varas fronte" plāno panākt, lai šī telts pastāvīgi atrastos Ministru kabineta priekšā, kā instalācija "Guļošais politiķis".

Pēc tam, kad Kadišu no protesta vietas aizveda "ātrā palīdzība", tur pēc kārtas dienām un naktīm, sēžot uz krēsla, badojās citi aktīvisti, "dzelteno vestu" idejas atbalstītāji. Tātad var droši teikt, ka "tautas varas frontes" jaunās sapulces norises vieta ir "iesēdēta".

Par referendumu

Atgādināsim, ka organizācijas pirmā sapulce notika 20. janvārī Zaķusalā pie pieminekļa "Acis". Tajā "Tautas varas fronte" pieprasīja no Latvijas politiķiem četrus soļus: Latvenergo – tautai, degvielas cenu samazināšana, nacionālo banku atjaunošana un homoseksuālisma propagandas aizliegšana. Vienlaikus organizācija sāka vākt parakstus, lai pēc tam sarīkotu valstī referendumu.

"Jaunajā sapulcē mēs apspriedīsim ne tikai tos pašus četrus punktus, bet arī oficiāli izvirzīsim citas prasības tautai naidīgās un necilvēcīgās Latvijas varas sistēmai. Piemēram, mēs pieprasām atcelt nekustamā īpašuma nodokli (mājoklim), ja tas cilvēkam ir vienīgais. Vēl viena prasība – politiķiem ir jānodarbojas ar valsts iedzīvotāju, nevis pašiem ar savējām problēmām," – uzsvēra Jeremejevs.

"Tautas varas frontes" dalībnieki jau ir informējuši Rīgas domi par to, ka alejā pretī Ministru kabinetam uzstādīs skatuvi un uzstāsies skaļi, runās mikrofonos, lai no skaļruņiem informācija sasniegtu politiķu ausis. Pagaidām nav zināms, cik liels būs sapulces dalībnieku skaits. Valentīns Jeremejevs aicināja visus, kam nav vienalga.

130
Pēc temata
"Latvija ies bojā. Pelnīti": kāpēc latvietis uzsācis bada streiku pie Ministru kabineta?
Problēma nav krievos un latviešos: Kļimovičs par revolūciju Latvijā
Bārs, foto no arhīva

"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību

1
(atjaunots 23:12 26.09.2020)
Īpaši augsti ar Covid-19 inficēšanās riski ir saistīti ar izklaides pasākumiem slēgtās telpās un alkohola lietošanu, uzskata Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 27. septembris— Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis brīdināja par inficēšanas riskiem, kas saistīti ar pasākumiem slēgtās telpās, turklāt ar alkoholisko dzērienu lietošanu, ziņo Rus.lsm.lv.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kad cilvēki atrodas šādā pasākumā, viņi aizmirst par distancēšanu, kopā dzied, šķauda vai klepo. Un šādā gadījumā risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks nekā veikalā vai darbā, norāda Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka visaugstākais inficēšanās risks ir saistīts ar tiešiem savstarpējiem kontaktiem.

Tātad šajā posmā cilvēku atbildība par sevi un saviem tuviniekiem ir pirmajā vietā. Viņiem jāseko līdzi distances ievērošanai, kā arī jāmazgā rokas.

Dumpis tāpat ieteica tiem, kuri daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, instalēt lietotni "Apturi Covid".

Galvenais infektologs pastāstīja arī par plānveida medicīnisko palīdzību. Pēc viņa vārdiem, ir ļoti svarīgi turpināt sniegt to krīzes apstākļos.

Iepriekš ziņots, ka saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu 18,6% pacientu ar apstiprināto Covid-19 testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu.

No visbiežāk sastopamajiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, muskuļu vājums, klepus, iesnas, galvassāpes un kakla sāpes. Turklāt daudzi pacienti sūdzējās par garšas un ožas zudumu. Vismazāk tika novēroti tādi simptomi kā slikta duša, caureja un vemšana, tomēr šie simptomi arī var liecināt par koronavīrusa klātbūtni cilvēka organismā.

Veselības ministrijas ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks izskatīts valdības sēdē, tāpat tiek sniegti dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums bija 77 gadi, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtdaļa no visiem mirušajiem bija jaunāki par 60 gadiem.

1
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
Cigarešu kontrabanda, foto no arhīva

Kādu naudu iedzīvotāji ietaupa uz kontrabandas rēķina un vai to var apkarot

20
(atjaunots 13:26 26.09.2020)
Eksperti uzskata: stiprini robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, kā gribi, kontrabanda tik un tā ies. Ja valdība vēlas to ierobežot, jāizmanto cits instruments.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sabiedrība Latvijā kļūst iecietīgāka pret kontrabandas preču iegādi – to apliecināja pētījumu centra SKDS aptauja, vēsta TV3. Patlaban katrs ceturtais iedzīvotājs (28%) nesaskata tajā neko sliktu: 10% viņu vidū uzskata, ka tādas darbības nemaz nav nosodāmas, bet 18% drīzāk piekrīt tādam viedoklim.

Katrs desmitais respondents (12%) atzinās, ka šogad pircis kontrabandas cigaretes, pa 4% - nelegālu degvielu un kontrabandas alkoholu. Salīdzinājumā ar pērno gadu, dati nav būtiski mainījušies.

Latvijā kļūst populāras elektroniskās cigaretes un tabakas sildīšanas iekārtas. Pētījums liecina, ka trešā daļa (32%) visu Latvijā iegādāto elektronisko cigarešu pirktas nelegālajā tirgū; puse beztabakas nikotīna spilventiņu pirkta nelegāli, taču ne Latvijā, - ārzemēs, interneta veikalos, tātad Latvijas budžets no šiem pirkumiem neko nav saņēmis.

Komentējot aptaujas datus, SKDS direktors Arnis Kaktiņš pastāstīja par savu personīgo pieredzi. Viņš atcerējās, ka Centrāltirgū ar buldozeriem tika nojauktas visas "būdiņas", tomēr, cik vien viņš gājis garām, no cigarešu piedāvājuma viedokļa nekas nav mainījies!

Liela nozīme valstī ir akcīzes nodoklim, kas veido 13% no IKP, tāpēc cīņa ar kontrabandu valsts labklājībai ir liela nozīme. Pētnieks Arnis Sauka uzskata, ka Baltijas valstīm nāktos saskaņot akcīzes likmes un izvairīties no to radikālas celšanas.

Kontrabanda visvairāk izplatīta pie Baltkrievijas un Krievijas robežām, un, pēc Saukas domām, nav iespējams to iznīdēt pilnībā, pat izvietojot pierobežā lielus spēkus.

Lai kā tiktu nostiprināta robeža, tas ir liels bizness. Jāpanāk, lai kontrabanda būtu neizdevīga. Akcīzes politika būtu viens no instrumentiem šajā darbā, uzskata Sauka.

Respondentiem, kuri iegādājušies kontrabandas preces, pavaicāja, kādus līdzekļus viņi ietaupa, pateicoties kontrabandai. Katrs piektais (21%) paziņoja, ka mēnesī ietaupa līdz 19 eiro, gandrīz trešā daļa (31%) – no 20 līdz 50 eiro, bet 13% - vairāk nekā 50 eiro.

20
Tagi:
SKDS, robeža, Latvija, kontrabanda
Pēc temata
Dānija par kokaīna kontrabandu aizturēti divi Latvijas pilsoņi
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Sankcijas pret domi un policiju: rīdzinieki atrada kontrabandas cigaretes Centrāltirgū
Latvijas pilsonis stāsies likuma priekšā par kontrabandas zāļu izvešanu no Krievijas