Kalkulators. Foto no arhīva

Sociālā nodokļa pieaugums Latvijā var skart 70 tūkstošus cilvēku

76
(atjaunots 23:34 14.03.2019)
Valdošās koalīcijas attīstības komiteja gatavojas sākt diskusiju par veselības aprūpes finansējuma likuma grozījumiem.

RĪGA, 15. marts — Sputnik. Veselības ministre Ilze Viņķele Darba un sociālo lietu komisijas un Publisko izdevumu komisijas kopīgajā sēdē nākusi klajā ar ierosinājumu: visiem, kuri strādā ar speciālajiem nodokļu režīmiem, maksāt sociālo iemaksu 1% apmērā, - tas ļaus atcelt veselības aprūpes pakalpojumu sadali divos grozos, vēsta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Veselības ministrija vērtē, ka patlaban saskaņā ar speciālajiem nodokļu režīmiem (mikrouzņēmumu režīmā, saņem autora honorārus, veic patentu nomaksas utt.), tātad nemaksā iemaksas 1% apmērā, Latvijā strādā aptuveni 70 tūkstoši cilvēku.

Viņķele uzstāja, ka brīvprātīgās apdrošināšanas iemaksas medicīnas pakalpojumu pilnā groza saņemšanai, ko paredz spēkā esošais likums, nepieciešams pārveidot par sociālā nodokļa obligāto iemaksu 1% apmērā – tas atbrīvos no galvas sāpēm gan ārstus, gan pacientus.

Ja valdošās partijas atbalstīs šo ierosinājumu, grozījumi stāsies spēkā no 2020. gada 1. janvāra, bet šogad sistēma strādās tāpat kā iepriekš – bez diviem medicīnas pakalpojumu groziem. Cilvēkiem ar nelieliem ienākumiem šāda sistēma būs izdevīgāka, jo, piemēram, sezonas strādniekam brīvprātīgā iemaksa 400 eiro apmērā ir vērā ņemama summa, bet sociālās apdrošināšanas iemaksa 1% apmērā naudas izteiksmē būs mazāka, uzsvēra ministre.

No 1. janvāra Latvijā bija jāstājas spēkā tā saucamajai divu grozu sistēmai, kas saista piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem ar sociālā nodokļa nomaksu. Taču atbildīgajām iestādēm neizdevās sakārtot datu bāzes darbu, tāpēc tika nolemts atlikt reformu uz sešiem mēnešiem. Atbilstošo likumprojektu Saeima apstiprināja ārkārtas kārtībā 17. janvārī, un 22. janvārī to izsludināja prezidents Raimonds Vējonis.

 

76
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši veselības aprūpes sistēmas problēmu cēloni
Viņķele apturējusi e-veselības izstrādi
Ministre: Latvijai nav jāārstē savi emigranti bez maksas
Rīga

Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju

2
(atjaunots 08:24 26.05.2020)
Rīgas Tūrisma attīstības biroja vadītājs Jānis Jenzis cer, ka Latvija šovasar tomēr nepaliks bez tūristiem.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) vadītājs Jānis Jenzis uzskata, ka pagaidām Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji nesteidz braukt uz Latviju, raksta Mixnews.lv.

Pēc viņa sacītā, Igaunijas iedzīvotāji joprojām atceļ vasaras ceļojumus un nesteidz pamest valsts robežas.

Bulgārijas karogs, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Visticamāk, ka izmaiņas ieradumos ceļot un pavadīt atvaļinājumus ārzemēs vēl kādu laiku cilvēkiem liks atturēties, pat tad, kad robežas tiks atvērtas, paliks zināms cilvēkus skaits, kuri baidīsies kaut kur lidot.

Biroja vadītājs tomēr paudis cerību, ka 2020. gada vasara Latvijai nepaies pavisam bez ārzemju viesiem.

Jenzis atzīmēja, ka Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, joprojām ir spēkā liels skaits ierobežojumu.

"Tūrisms saistās ar piedzīvojumu, ar daudziem jaukiem pārdzīvojumiem, tomēr šie ierobežojumi paredz diezgan nopietnu distancēšanos," sacīja Jenzis.

Biroja vadītājs uzsvēra, ka tas, vai Latvja tiks izvēlēta kā brauciena galamērķis šovasar, būs atkarīgs no tā, cik ātri valstī atcels ierobežojumus.

Pēc Jenža sacītā, birojs grasās uzsākt kampaņu Lietuvā un Igaunijā, aicinot kaimiņus braukt uz Rīgu, kolīdz tiks atcelts ārkārtējās situācijas režīms.

2
Tagi:
tūristi, tūrisms
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādas valstis pirmās atvērs robežas tūristiem
Eiropas Savienība var atjaunot tūrismu tikai daļēji
Par pirmajiem tūristiem Viļņas centrā kļuva Latvijas pilsoņi
Saeimas eka

Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu

5
(atjaunots 09:51 26.05.2020)
Reformas attālināta izskatīšana un pikets ar sociālās distances ievērošanu – pandēmija joprojām ietekmē Latvijas politiku.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Šodien Saeima sāks attālinātā režīmā izskatīt galīgajā lasījumā likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu, vēsta Mixnews.lv.

Pie tam plānots izmanto "e-Saeimas" sistēmu, ko opozīcijas deputāti iepriekš novērtēja visai negatīvi.

Patlaban Saeimas sēdes notiek daļēji attālinātā režīmā – deputātu frakcijas izvietojas dažādās Saeimas ēkās un zālēs. Tādā režīmā darbs nav pietiekami efektīvs: balsu skaitīšana aizņem ilgu laiku, gadās dažādas tehniskas kļūmes. Pēc būtības, platforma "e-Saeima" pieļauj pilnvērtīgu parlamenta darbu virtuālajā vidē.

Tomēr radusies virkne jautājumu gan sistēmas iepirkuma, gan tās ekspluatācijas aspektā. Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) bija neizpratnē par to, kāpēc e-Saeimas izstrāde uzticēta uzņēmumam bez atbilstošās pieredzes, turklāt neatkarīgie deputāti pauda šaubas par elektroniskās balsošanas drošību.

Tagad Saeimai nāksies ar elektroniskās platformas starpniecību lemt par likumprojektu, ko daļa opozīcijas novērtēja ļoti negatīvi. Tāpēc Latvijas Zaļās partijas pārstāvji šodien no pl.14:00 līdz 15:00 organizēs divus piketus pie Saeimas ēkas, lai paustu neapmierinātību par likuma izskatīšanas laiku un metodi.

Rīgas dome iesniegti pieteikumi viena piketa un vienas sapulces rīkošanai šajā laikā ar dalībnieku skaitu līdz 50 cilvēkiem. Organizatori sola protesta akciju laikā ievērot divu metru distanci un citus ierobežojumus.

Vienos vārtos, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

LZP pārstāve Līga Bulmeistere atklāja, ka partija kategoriski iebilst pret attālināta formāta un "nepārbaudītas elektroniskās sistēmas" izmantošanu tik svarīģā jautājumā.

LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars nosauca par amorālu likumprojekta izskatīšanu ārkārtējās situācijas režīmā, jo reformas pretiniekiem nav iespēju paust savu neapmierinātību. Politiķis uzskata: ja nebūtu ierobežojumu, kuri ļauj pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pie Saeimas sapulcētos vismaz 2500 cilvēki.

Jāpiebilst, ka pirms ĀS režīma ieviešanas visā Latvijā notika "traktoru protesti" pret reformu. Pēc tam valdība daļēji piekāpās.

5
Tagi:
Latvijas Zaļā partija, saeima, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Vai mēs gribam haosā valsti iedzīt": opozīcija nedod mieru nedz Pūcem, nedz viņa reformai
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Mierīgie iedzīvotāji un buldozeri: kā zemnieki protestēja pret novadu reformu