RĪGA, 14. marts — Sputnik. Piemineklis Rīgas Atbrīvotājiem Pārdaugavā ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī, pastāstīja Rīgas pieminekļu aģentūras vadītājs Guntis Gailītis, intervijā Latvijas radio.
G.Gailītis apliecināja, ka pieminekļa uzturēšanai nepieciešami 135 tūkstoši eiro.
"Ja gribam to uzturēt, tajā jāiegulda. Ja negribam visu norobežot ar sarkano lenti, bet, lai tā būtu publiski pieejama vieta parka teritorijā, tur kaut kas jādara," – paskaidroja speciālists.
Pēc ekspertīzes aģentūra vērsusies Rīgas domē ar lūgumu piešķir minēto summu. Domes budžets šim gadam tiks apstiprināts 27. martā.
Iepriekš vēstīts, ka Rīgas domes Mājokļu un vides departaments plāno ieguldīt 3,81 milj. eiro Uzvaras parka infrastruktūras atjaunošanas darbos, taču vēlāk noskaidrojās, ka pilsētas pamata budžetā nav šim nolūkam nepieciešamo līdzekļu.
Prakse liecina, ka pieminekļu restaurācija Latvijā rit lēni, piemēram, līdzekļi valsts neoficiālā simbola, Brīvības pieminekļa restaurācijai tika meklēti vairak nekā divus gadus. Pie tam Uzvaras piemineklis Latvijas iedzīvotājiem atstāj daudz sarežģītāku iespaidu – regulāri tiek publicētas petīcijas par tā nojaukšanu.
RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Lai gan lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka varas iestādes nerespektē sabiedrības viedokli, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, cilvēku īpatsvars ar pretējo viedokli nedaudz palielinājies. Par to liecina 2020. gada decembrī veiktā SKDS aptauja.
"Nav tā, ka Covid-19 batālijas un ar to saistītā ekonomiskā krīze līdz decembra vidum būtu izsaukusi lielus sabiedrības dusmu uzplūdus pret varu. Lai gan jautājumā, vai vara kopumā respektē sabiedrību, decembrī tikai 19% atbildēja apstiprinoši, tas ir mazliet vairāk nekā iepriekš," raksta Twitter SKDS direktors Arnis Kaktiņš.
Nav tā, ka Covid-19 batālijas un ar to saistītā ekonomiskā krīze līdz decembra vidum būtu izsaukusi lielus sabiedrības dusmu uzplūdus pret varu. Lai gan jautājumā, vai vara kopumā respektē sabiedrību, decembrī tikai 19% atbildēja apstiprinoši, tas ir mazliet vairāk nekā iepriekš. pic.twitter.com/ZDmBqgXJ7b
— Arnis Kaktiņš (@ArnisKaktins) January 16, 2021
Patiešām, pērn un pagājušajā gadā to cilvēku īpatsvars, kuri uzskatīja, ka valsts vadība respektē sabiedrību, bija tikai 14%, bet 2017. gadā - 12%. Vismazākais šis rādītājs bija 2009. gadā.
Attiecībā uz tiem, kuri jūt varas necieņu pret sabiedrību, šogad tādu ir 76%, bet pērn bija 82%.
Neuzticība varas iestādēm un to paziņojumiem sakarā ar pandēmiju grauj kampaņu cilvēku vakcinēšanai pret jauno koronavīrusu. 2020. gada beigās sākusies mediķu masveida vakcinācijas kampaņa, taču vairums Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka prioritārajā kārtībā jāvakcinē politiķi, lai tie varētu parādīt sabiedrībai piemēru.
RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Vairāku Latvijas reģionu iedzīvotāji vēroja neparastu dabas parādību - sarkanu gaismas stabu (pīlāru) debesīs.
Gaismas pīlārs ir optisks efekts spilgtas vertikālas joslas veidā, kas nāk no gaismas avota. Pirms dažiem gadiem līdzīgu parādību novēroja Rīgas iedzīvotāji, bet šoreiz stabs bija viens un atgādināja sarkanu ugunsgrēka atblāzmu.
Optiskais efekts bija tik spilgts un neparasts, ka daudzi steidzās to iemūžināt un publicēt sociālajos tīklos, kur neparastā saulrieta foto un video sacēla īstu furoru. Taču speciālisti pasteidzās nomierināt satrauktos iedzīvotājus - optiskā parādība rodas mīnusa temperatūru ietekmē un nekādas briesmas apkārtējiem nerada.
"Šodien virs Daugavas saule rietot izskatījās kā ugunskurs. Vai tā kāda īpaša dabas parādība?" tādu jautājumu uzdeva Daina Ozoliņa sinoptiķim Tomam Bricim.
šodien virs Daugavas saule rietot izskatījās kā ugunskurs. Vai tā kāda īpaša dabas parādība, @boms_tricis ? pic.twitter.com/1TKSNyCzMW
— Daina Ozoliņa (@DaiOz) January 17, 2021
"Tas ir gaismas pīlārs. Pēdējās 3 dienās saullēktos un saulrietos daudzviet novērots. Rodas no šikiem ledus kristāliņiem gaisā, kas lauž saules gaismu," skaidroja speciālists.
Tas ir gaismas pīlārs. Pēdējās 3 dienās saullēktos un saulrietos daudzviet novērots. Rodas no šikiem ledus kristāliņiem gaisā, kas lauž saules gaismu.
— Toms Bricis (@boms_tricis) January 17, 2021
Citi sociālo tīklu norādīja, ka tas, iespējams, nav gaismas pīlārs, bet halo - optiskais fenomens, aplis kas veidojas ap gaismas avotu.
Atmosfēras optiskā parādība tika novērota Garkalnē.
Šodien Garkalnē. pic.twitter.com/UBH4XSL7xc
— Jānis Spigovskis (@JanisSpigovskis) January 17, 2021
Un citos Latvijas rajonos.
— Nauris Krēsliņš (@NaurisK) January 17, 2021
Ļoti skaistu "ugunsgrēka atblāzmas" rakursu "noķēra" Inga Jakobsone Gaujas ietekā.
Skats no Gaujas ietekas juuraa https://t.co/xYoPAWvXLN pic.twitter.com/A82LHojqnp
— Inga Jākobsone (@donis777) January 17, 2021
Pēc ekspertu domām šo optisko efektu izraisa noteiktie nosacījumi: spēcīgs sals (-15C un zemāk) un augsts gaisa mitrums.
Krievijas kosmonauts Sergejs Kud-Sverčkovs, kurš šobrīd piedalās 63. īslaicīgā ekspedīcijā Starptautiskajā kosmiskajā stacijā (SKS), sagādājis pārsteigumu tiem, kuri palikuši uz Zemes.
No SKS klāja ar telefonu time-lapse režīmā viņš nobildējis, kā izskatās ziemeļblāzma no kosmosa.
Paskatieties uz šiem lieliskajiem kadriem.