NATO apvienotā bataljona karavīrs

Kareive sūdzas par "neestētiskajām" ainām Ādažu militārās bāzes ēdnīcā

210
(atjaunots 16:54 11.03.2019)
Latvijas Aizsardzības ministrija ieguldījusi lielu naudu Ādažu militārās bāzes attīstībā, taču trauku mazgājamās mašīnas iegādei pagaidām nav piešķīrusi līdzekļus.

RĪGA, 11. marts – Sputnik. Ādažu militārajā bāzē, kur ēdnīcā vienlaikus var ēst vairāki tūkstoši cilvēku, dienējošā kareive pastāstīja, ka dažkārt karavīriem izsniedz vienreizlietojamos traukus, kas ir ne vien neētiski, bet arī kaitē apkārtējai videi. Viņa vērsās raidījumā Bez Tabu, pēc kā žurnālisti saskaņoja vizīti ar Aizsardzības ministriju un devās uz militāro bāzi, kur dislocējas NATO starptautiskais bataljons.

Bāzes komandants Armands Veters atzina, ka patiešām diviem tūkstošiem karavīru Ādažos nākas ēst ar plastmasas karotēm un dakšām. Bet ne vienmēr. Piemēram, esošajā situācijā tie tiek izmantoti pēdējo divu nedēļu laikā. Iemesls ir tāds, ka salūzusi trauku mazgājamā mašīna. Taču ne visi vienreizlietojamie trauki ir no plastmasas, piebilda viņš, piemēram, glāzes un šķīvji ir no kartona.

Tāpat vienreizlietojamie trauki tiek izmantoti, kad poligonā notiek liela mēroga militārās mācības. Šādos periodos karavīru skaits Ādažos var sasniegt arī trīs tūkstošus cilvēku. Izmazgāt traukus pēc katra paēdušā neļauj mašīnas iespējas, tāpēc palīgā atkal nāk vienreizlietojamās dakšas un karotes.

Nav grūti aprēķināt, ka trīs nedēļu laikā pēc pusdienām vien paliek 28 tūkstoši karošu, dakšu un nažu un tik pat daudz papīra šķīvju un glāžu.

Pēc Vetera sacītā, tas viss nonāk atkritumos un nav nekādā veidā šķirojams.

Vides dienesta pārstāve Maruta Bukleviča atgādināja, ka šādi trauki sadalās vidēji 450 gadu garumā, taču pastāv arī tāds plastmasas veids, kurš paliek dabā uz mūžīgiem laikiem.

Tikmēr Ādažos sola izdomāt problēmas risinājumu. Jau sākusies jaunas trauku mazgājamās mašīnas iegādes apspriešana, jo esošā kalpo jau 15 gadus.

Iepriekš Ādažu militārajai bāzei jau tika izvirzītas pretenzijas sakarā ar atkritumu utilizēšanu. Vietējie iedzīvotāji pamanīja, ka poligona apkārtnē, mežā, nereti gadās atrast dažādus atkritumus – plastmasas pudeles un armijas sausā ēdiena maisus.

2016. gada jūlijā NATO samitā Varšavā tika pieņemts lēmums izvietot Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Polijā vienu NATO starptautisko bataljonu "austrumu flanga nostiprināšanai", kuru kopējais skaits sastāda vairāk nekā četrus tūkstošus cilvēku.

Latvijā dislocētais NATO starptautiskais bataljons bāzējas Ādažos. Saskaņā ar Latvijas Aizsardzības ministrijas informāciju, bataljonā ir apmēram 1,4 tūkstoši karavīru. Kontingentu veido Albānijas, Itālijas, Kanādas, Polijas, Melnkalnes, Slovēnijas un Spānijas karavīri. Formāli bataljonu vada Kanāda.

210
Pēc temata
Ādažos sūdzas par NATO karavīru "cūcību"
NATO karavīri iemācījušies aizsargāt Latviju
Latvijas Aizsardzības ministrija piedāvā būvēt bunkurus kara gadījumam
Covid-19 testi, foto no arhīva

Covid-19 joprojām paliek Latvijā: atklāts jauns inficēšanās gadījums

2
(atjaunots 13:36 02.07.2020)
Visā pandēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1122 Covid-19 inficēšanās gadījumi: 988 pacienti izveseļojušies, 30 cilvēki ir miruši.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, Latvijā diennakts laikā ir atklāts viens jauns inficēšanās gadījums. Pēdējo 24 stundu laikā ir veikti 1716 koronavīrusa testi.

Toties Latvijas slimnīcās nav nonācis neviens pacients ar Covid-19. Pašlaik stacionāros atrodas 4 pacienti. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 154 494 koronavīrusa testi. Pozitīvi izrādījušies 1122 cilvēku testi. 988 pacienti ir izveseļojušies, 30 cilvēki nomira. No slimnīcām ir izrakstīts 181 pacients.

Trešdien, 1. jūlijā, Latvijā tika atklāti trīs ar Covid-19 inficēti cilvēki.

Slimību profilakses un kontroles centrs palūdza visus, kas 26. jūnija brauca ar autobusiem maršrutā Valka-Rīga-Valmiera-Valka, sazināties ar epidemiologiem.

Noskaidrojies, ka viens no cilvēkiem, kam 28. jūnijā tika atklāts Covid-19, pārvietojās ar sabiedrisko transportu un varēja inficēt apkārtējos.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
Ārstus atkal piemānīja: piemaksas no valsts viņi tā arī nesaņēma
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Pandēmija nav atnākusi viena: kādi pārbaudījumi vēl gaida šogad
Dzintars veikals, foto no arhīva

"Dzintara" administrators tiesā cenšas atņemt Gerčikovam preču zīmes

4
(atjaunots 12:10 02.07.2020)
"Dzintars" tiesā cenšas apstrīdēt preču zīmju nodošanu savam bijušajam vadītājam Iļjam Gerčikovam, kurš nodibinājis jaunu kompāniju.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. "Dzintars" maksātnespējas procesa administrators Jānis Ozoliņš uzstājas pret bijušo uzņēmuma šefu Iļju Gerčikovu: kompānija lūdz atzīt par spēkā neesošu darījumu, kura rezultātā viņš ir saņēmis preču zīmes, un pieprasa tās atgriezt, vēsta Baltic Course.

Šīs lietas izskatīšana sākusies 26. maijā.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Iepriekš tiesa pielietoja nodrošinājumu par labu "Dzintars": aizliegumu pārreģistrēt preču zīmes. Gerčikovs palūdza šo prasības nodrošinājumu atcelt, taču tiesa noraidīja prasību.

Savukārt Jānis Ozoliņš izskaidroja šādu situācijas redzējumu: Gerčikovs piesavinājies "Dzintara" preču zīmes vēl pirms tam, kad rūpnīca kļuva maksātnespējīga, un tas noticis nepamatoti.

Jau 2019. gadā Gerčikovs nodibināja firmu "Dzintars Beauty" un kļuva par vienīgo tās īpašnieku un valdes locekli. Un kad sabiedrībā sākās kompānijas problēmu apspriešana, toreizējā "Dzintara" valdes locekle Dagnija Maike paziņoja, ka zīmols, preču zīmes un visi kompānijas patenti jau ir nomainījuši īpašnieku – pārgāja pie Iļjas Gerčikova.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, 12. novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāju AS "Dzintars" par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratoru norīkoja Jāni Ozoliņu.

Pie šādas notikumu sakritības novedusi virkne faktoru. Uzņēmums neveica kārtējo nodokļu maksājumu, kā rezultātā parāds pieauga līdz 2,59 miljoniem eiro. Savukārt kopējā parādu un nodokļu parādu summa sastādīja 6,8 miljonus eiro.

Vienlaikus tika izbeigts tiesiskās aizsardzības process, jo "Dzintars" vairāk nekā 30 dienas nepildīja ar kreditoriem saskaņoto pasākumu plānu tiesiskās aizsardzības procesa ietvaros.

Neskaitot to, uzņēmums nesniedza sadarbības līgumus vai kaut kādus citus dokumentus, kuri apliecinātu "Dzintara" spējas izpildīt tiesiskās aizsardzības pasākumu plānu. Uzņēmums neizpildīja arī virkni normatīvo aktu prasību.

Sakarā ar visiem šiem apstākļiem tiesa bija spiesta konstatēt uzņēmuma maksātnespējas pazīmes.

Tiesas pārstāve Viktorija Mežance paskaidroja, ka galvenais uzņēmuma kreditors bija Valsts ieņēmumu dienests (VID), kurš nepiekrita jaunajām izmaiņām "Dzintara" tiesiskās aizsardzības pasākumu plānā pērnā gada septembrī. Iesniegumu par "Dzintara" maksātnespēju tiesa saņēma 2019. gada oktobrī.

"Dzintars" piedzīvoja finanšu grūtības pēc 2008. un 2014. gada krīzēm, kad tradicionālie noieta tirgi samazinājās, kas noveda pie pārdošanas apjomu krituma un apgrozāmo līdzekļu trūkuma, kā dēļ uzņēmumam uzkrājās parādi.

Ilggadējais Latvijas kosmētikas fabrikas "Dzintars" vadītājs Iļja Gerčikovs Sputnik Latvija intervijā paziņoja, ka grasās atjaunot produkcijas ražošanu – dažas dienas pirms uzņēmuma bankrota Gerčikovs piereģistrēja firmu "Dzintars Beauty". Pēc Gerčikova sacītā, jaunais uzņēmums ražos visu to labāko, kas bija "Dzintaram".

4
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
"Dzintara" darbinieki pieprasa no uzņēmuma vairāk nekā 600 tūkstošus eiro
Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas
"Dzintara" bankrots: vairāk nekā simt darbinieki vēl nav atraduši darbu
Latvijā iet bojā kārtējais brends: Dzintars nav spējis pārliecināt kreditorus