Dzeramais ūdens. Foto no arhīva

Ūdens Latvijā ir nāvīgi bīstams un nav cilvēkiem piemērots

391
(atjaunots 15:26 10.03.2019)
Latvijā nedrīkst dzert krāna ūdeni: tas nav netīrs, tajā ir patogēnie mikroorganismi.

RĪGA, 10. marts – Sputnik. Saskaņā ar amerikāņu Slimību profilakses un kontroles centra pētījumu, ko publicējusi tūrisma kompānija Globehunters, Latvijā nedrīkst dzert krāna ūdeni, vēsta Mixnews.lv.

Globehunters nosauca valstis, kurās ūdensvadu ūdens ir veselībai nedrošs un var kļūt par nāvējošu infekciju iemeslu.

Sarakstā iekļuvušas 187 valstis. Latvija nostājusies vienā rindā ar Centrālameriku, Āfriku, Āziju un Tuvajiem Austrumiem, kuri tiek uzskatīt par reģioniem ar visbīstamāko ūdensvada ūdeni.

Šajos reģionos ūdensvada ūdens ir bīstams, nevis tā dēļ, ka tas ir piesārņots ar kaut ko, bet gan dēļ tā, ka tajā ir sastopami patogēnie mikroorganismi, kuri cilvēka imūnsistēmai nav zināmi.

Bez riska veselībai krāna ūdeni drīkst dzert ASV, Kanādā, Austrālijā, Japānā, Saūda Arābijā, Dienvidkorejā un lielākajā daļā ES valstu.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem apmēram 842 tūkstoši cilvēku ik gadu mirst no caurejas, kuru izprovocējis nedrošs ūdens.

Uztraukumam nav pamata?

Iepriekš "Rīgas ūdens" pārstāvis Artūrs Mucenieks ziņoja, ka Rīgā ar dzeramā ūdens kvalitāti viss ir kārtībā, un tas atbilst normām. Auksto ūdeni drīkst dzert no krāna bez vārīšanas.

Ūdens kvalitātes kontroli regulāri veic "Rīgas ūdens" apvienotā laboratorija: testi tiek veikti katru dienu, tostarp svētku dienās un brīvdienās. Uztraukumam nav pamata, augstais krāna ūdens Rīgā nav sliktāks par to, ko pārdod pudelēs veikalā.

Kā atzīmē eksperti, uzmanīgākiem jābūt tiem, kas uzturā lieto aku ūdeni, jo tādā gadījumā pastāv risks saskarties ar paaugstinātu nitrātu saturu. Tas var radīt veselības problēmas maziem bērniem, sevišķi zīdaiņiem.

Turklāt tika ziņots, ka Eiropas valstis plāno ieviest stingrākas dzeramā ūdens kvalitātes prasības: samazināt svina un nitrātu saturu ūdenī.

"Leģionāru slimība"

Neskatoties uz to, Latvijā periodiski notiek legionelozes uzliesmojumi. Legioneloze ir asa pneimonijas tipa infekciju saslimšana, ko izraisa dažādi mikroorganismu veidi, kuri attiecas pie Legionella dzimtas. Saslimšana parasti norit ar izteiktu drudzi, vispārējo intoksikāciju, plašu, centrālās nervu sistēmas un gremošanas orgānu bojājumiem.

Ar legionelozi saslimst cilvēki, kuri ieelpojuši ūdens tvaikus vai piles, kurās atrodas baktērijas legionellas. Taču dzert inficēto ūdeni ir droši – kuņģī baktērijas nevar nodarīt cilvēkam kaitējumu, atšķirībā no plaušām. Ja jums mājās ir boilers, ko jūs sen neesat lietojuši, ūdeni tajā ir kārtīgi jāsakarsē, pirms došanās dušā. Līdz 50 grādu ūdens temperatūrai baktērija izdzīvo, taču nevairojas, 55 grādu temperatūrā baktērijas nomirst 5-6 stundu laikā, savukārt 60 grādu temperatūrā baktērijas nomirst 32 minūšu laikā. 65 grādos baktērijas nomirst 2 minūšu laikā, savukārt 70-80 grādu temperatūra nodrošina tūlītēju dezinfekciju.

391
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

15
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

15
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

14
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

14
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē