Tulpes.

Ziedu jaunais gads: 8. marts "Melnā piektdiena" ziedu veikalos

156
(atjaunots 14:27 08.03.2019)
Kā rīdzinieki izvēlas buķetes mīļotajām sievietēm, un vai ir atšķirības krievu un latviešu ziedu izvēlē.

RĪGA, 8. marts – Sputnik, Aleksejs Stetjuha. Tas, kas kādam pārvēršas lielos svētkos, bez šaubām ir citu cilvēku titāniska darba rezultāts. Ziedu bāzes un veikali 8. martā pārvēršas ezeros, kur nebeidzamā plūsmā ietek cilvēku upes. Īpašniekiem šīs upes pārvēršas naudā, bet darbiniekiem – sviedros.

Kopš paša rīta mēs iebraucām kādā no galvaspilsētas ziedu bāzēm. Stāvvieta pilna, mašīnas pastāvīgi mainās. No angāra iznāk cilvēki ar ziedu saišķiem. Daži ar saišķu saišķiem. Apturēt viņus sarunai praktiski ir neiespējami. Lielākoties tie ir cilvēki, kuriem uzticēts iegādāties ziedus darba kolēģēm. Tāpēc visi steidzas.

Darbiniekiem arī darba pilnas rokas. Zālē strādā kādi divdesmit cilvēki, visi aizņemti. Kāds apkalpo pircēju, kāds stāv kasē, kāds iepako buķetes. Garām pastāvīgi iet visstrādīgākie: ar smagām ziedu pilnām kastēm. Tie ir ziedu veikalu pasūtījumi.

Сотрудники цветочной базы переносят ящики с букетами
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ziedu bāzes darbinieki ar kastēm

Minūtes divdesmit cenšos noķert kādu intervijai. Visi cenšas mani aizsūtīt pie kolēģa. Kolēģi arī atsakās. Visbeidzot, karuselis tomēr apstājas uz Kaspara: kolektīvs kopīgi deleģē viņu sarunai.

– Saprotu, ka tas ir primitīvs jautājums, un tomēr: pārdošanas apjoms stipri atšķiras no ikdienas?

– Jūs taču pats visu redzat. Mums astotais marts ir "Ziedu jaunais gads". Pārdošanas pieaug …padsmit reizes – precīzāk nemācēšu pateikt. Septītajā mēs aizejam no darba vēlā naktī, astotajā atnākam agrā rītā.

– Kas pie jums pērk?

– Lielākais procents, protams, – vairumtirgotāji. Ziedu veikali, bodītes. Ar tiem, principā, ir vienkāršāk. Sapakoji kastes un nosūtīji. Bet arī parasti cilvēki daudz pērk. Pie mums ir lētāk. Lielākoties tie, kas pērk vairākus vienādus pušķus.

– Sievai vai mīļākajai?

– Mēs neprecizējam. Taču visticamāk – darba kolēģēm.

Kamēr mēs sarunājamies, blakām dažas darbinieces darina pušķus.

Сотрудница цветочной базы собирает букет
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ziedu bāzes darbiniece

– Un vai savas darbinieces šajā dienā apsveicat?

– Apsveicam, protams. Tuvāk dienas vidum, kad parādās neliela atelpa. Uzklājam galdu.

– Vai dāvināt ziedus?

– Tas ir izveidojies stereotips, ka, ja cilvēki, strādā ar ziediem, tad nespēj tās vairāk redzēt. Meitenēm vienalga patīk ziedi, neatkarīgi no darba vietas. Tāpēc arī savām dāvinām.

Pēc Kaspara sacītā, nekādas izmaiņas visā viņa darba laikā nav notikušas. Pieprasījums šajā dienā nav mainījies nekādā virzienā. Pēc politikas ziedu veikalos nesmaržo.

Сотрудник цветочной базы Каспарс
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ziedu bāzes darbinieks Kaspars

Atvadāmies, braucam uz ziedu tirgu. Pulksten deviņi no rīta. Darbadiena. Vairums jau ir iepirkušies, vai arī atlikuši to uz vakaru. Taču pircēju plūsma vienalga ir. Lielākoties – pensijas vecuma ļaudis. Viņiem nav kur steigties: staigā gar rindām, izvēlas. Viņu priekšrocība ir iespējā izvēlēties no plaša sortimenta. Lai gan pastāv bāzes, vakarā ziedu bodītes vienalga kļūst ievērojami tukšākas.

Ejam klāt pie nejauša pircēja.

– Dārgi izmaksā svētki?

– Nu, kā dārgi. Standarti. Pie mums cenas svētkos nelauž, un par to vien paldies. Mēs pirms kādiem desmit gadiem astotajā martā ar sievu bijām Maskavā. Tur bija šausmas. Cenas dienas laikā piecas reizes pacēla. Pušķis, kurš pirmajā martā maksāja piecus eiro, astotajā sāka maksāt 15. Pie mums viss ir pieticīgi. Varbūt, nedaudz arī pacēla, taču bez fanātisma.

– Bieži pērkat ziedus citās dienās?

– Cenšos reizi mēnesī. Pensijas dienā. Vasarā biežāk. Tad daudz pļavas ziedu pārdodas. Lēti un skaisti. Agrāk pats lasīju. Tagad vairs nesanāk.

Pārdevēji saka: pirmais vilnis pagājis. Galvenais sāksies sešos, kad cilvēki nāks no darba. Pērk visi: jaunieši ņem dārgākus, pensionāri lētākus. Bet iedalīt pircējus pēc tautības šajā dienā neizdodas. Krievi un latvieši ņem vienlīdz daudz ziedu.

156
Pēc temata
Ziedi 8. martam: kur nopirkt un cik maksā
Floristi pastāstījuši, kādus ziedus labāk dāvināt 8. martā
Nav brīvdiena, taču svētki ir: 8. martu Latvijā svin divas trešdaļas iedzīvotāju
Latvijā pieaudzis to cilvēku skaits, kuri grasās svinēt 8. martu

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

25
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

25
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
 Zemessardze

Nav kam aizstāvēt: paaugstināts maksimālais vecums dienestam Zemessardzē

29
(atjaunots 17:24 08.05.2021)
Maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, turklāt atsevišķos gadījumos - līdz 65 gadiem.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. 6. maijā galīgajā lasījumā Saeima pieņēma Aizsardzības ministrijas ierosinātos grozījumus Zemessardzes likumā, saskaņā ar kuriem maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, raksta Bb.lv.

Likums paredz, ka Zemessardzē uz brīvprātības pamata uzņem Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 55 gadiem. Turklāt līgumu par dienestu slēdz uz pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka faktiski dienestam Zemessardzē var uzņemt pilsoņus tikai līdz 50 gadu vecumam. Ņemot to vērā, tika pieņemts lēmums paaugstināt zemessargam noteikto maksimālo vecumu līdz 60 gadiem.

Atsevišķos gadījumos, ņemot vērā nacionālās aizsardzības vajadzības, personām, kuras sasniegušas 60 gadus, Zemessardzes komandieris var pagarināt dienesta termiņu uz laiku līdz pieciem gadiem, proti, līdz 65 gadiem.

No profesionālā dienesta atvaļināti karavīri, arī varēs dienēt Zemessardzē, pēc likumprojekta autoru ieceres, tas palīdzēs paturēt apmācītus kvalificētus speciālistus.

Zemessardze ir Latvijas brīvprātīgā militarizētā organizācija.

Saskaņā ar atvērto informācijas avotu datiem, šobrīd Latvijas teritorijā ir izvietoti 18 Zemessardzes bataljoni. Latvijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt to skaitu.

Iepriekš Pabriks paziņoja, ka Latvijā tuvākajos trīs četros gados tiks izveidota jauna visaptveroša aizsardzības sistēma, kura paredz ciešāku kooperāciju starp karavīriem un sabiedrību, uzņēmējiem un nevalstiskām organizācijām.

Līdz šim Latvijas aizsardzības sistēma balstījās trim pīlāriem: profesionāla armija (pēc plāna 6-7 tūkstoši karavīru), Zemessardze (ap 12 tūkstošiem) un rezervisti (ap 3 tūkstošiem). Taču. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ar to šodien nebūs gana, ir nepieciešama lielāka visu valsts resursu iesaistīšana, paziņoja Pabriks.

29
Tagi:
Zemessardze, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Demogrāfiskā bedre: zemessargiem ļaus dienēt līdz 65 gadu vecumam
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā
Zemessardze mežos un pilsētās. Žurnālisti stāsta par dienesta smagumiem