Lato Lapsa

Lapsa apsūdz bijušo ministri melos

134
(atjaunots 11:12 08.03.2019)
Žurnālists Lato Lapsa atgādināja bijušajai ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, ka naudu skolotāju un ārstu algu palielināšanai iekļaut Latvijas budžetā "aizmirsa" tieši viņa.

RĪGA, 8. marts – Sputnik. Žurnālists Lato Lapsa telekanāla RigaTV 24 ēterā tieši apsūdzēja melos bijušo finanšu ministri un esošo Saeimas deputāti Danu Reiznieci-Ozolu no Zaļo un zemnieku savienības, vēsta Mixnews.lv.

Runa bija par neseno bijušās ministres paziņojumu par to, ka viņa, atšķirībā no jaunā Ministru Kabineta, sameklētu naudu skolotāju un mediķu algu palielināšanai, ja vien šobrīd vadītu Finanšu ministriju.

Iepriekš Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka nevar apsolīt skolotājiem algas pielikumu.

Savukārt valsts budžeta projekts tikmēr jau apstiprināts Ministru Kabinetā, un jau šodien, 8. martā, dokuments tiks iesniegts Saeimai. Izskatot 2019. gada budžetu, valdība neatbalstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) piedāvājumu paredzēt papildu līdzekļus skolotāju algu palielināšanai.

Lapsa nosauca bijušo ministri par nekaunīgu meli un atgādināja viņai, ka esošo Latvijas budžetu sastādīja viņa, būdama Finanšu ministrijas vadītāja, nevis kaut kādi tur marsieši un vispār ne jaunā Saeima un ne Kariņš.

"Tas ir viņu budžets, kur šī nauda nav, un tā ir šī te nekaunīgā mele, kura tagad saka: "Es noteikti atrastu." Tad kāpēc tu tur neieliki uzreiz savā budžeta projektā to naudu? Nožēlojamā esošā jaunā koalīcija savu budžetu plānos vien gada beigās," - pauž sašutumu Lapsa.

Iepriekš ziņots, ka konsolidēta budžeta ienākumi šogad ieplānoti 9,2 miljardu eiro apmērā, izdevumi – 9,4 miljardi eiro. Pamatbudžeta ienākumi sastādīs 6,4 miljardi eiro, izdevumi – 6,8 miljardi eiro. Sociālā budžeta ienākumi 3 miljardu eiro apmērā, izdevumi – 2,8 miljardi eiro.

Budžetā 87,5 miljoni eiro piešķirti veselības aprūpes darbinieku algu palielināšanai, 8,9 miljoni eiro tiesnešu un prokuroru algu palielināšanai un 4,8 miljoni eiro sociālo darbinieku algu palielināšanai. Skolotāji, kuru algu palielināšanai naudas nepietika, gatavo protesta akcijas un streikus.

LIZDA protesta akcija ieplānota 20. martā. Kā skaidroja organizācijas priekšsēdētāja Inga Vanaga, valdība atsakās izpildīt pērn dotos solījumus, tāpēc skolotājiem neatliek nekas cits, kā vien iziet ielās. Plānots, ka piketā piedalīsies ne mazāk kā 2500 pedagogu.

134
Pēc temata
Papule: valstī trūkst latviešu valodas skolotāju
Skolotājiem var nepalielināt algas: viss iztērēts "VDK maisiem".
Jēgas nav, bet jūs streikojiet: Latvijas iedzīvotāji atbalsta skolotājus
Artis Pabriks

Bet kas būs ar 2% no IKP? Pabriks pārdzīvo, ka krīze nogalēs Latvijas aizsardzības nozari

7
(atjaunots 12:14 03.07.2020)
Eiropas Savienības palīdzības kompleksā Latvijai, kurš sastādīs gandrīz trīs miljardus eiro, neietilpst līdzekļi aizsardzības nozares finansēšanai. Pabriks apvainojās un nolēma iebiedēt.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Neilgi pirms Eiropas Savienības palīdzības paketes Latvijai 2,9 miljardu eiro apmērā saņemšanas Aizsardzības ministrijas vadītājs Artis Pabriks nolēma atgādināt par nozari, par kuru viņš atbild, vēsta Rus.lsm.lv.

Pabriks uzsvēra, ka šajā palīdzības paketē nav atradušies līdzekļi Latvijas aizsardzībai. Bet ja Latvija pārstās domāt par savu drošību, tad, iespējams, parādīsies iespēju lauks provokācijām, atzīmēja ministrs.

Kādas provokācijas viņš gaida, Pabriks tiešā veidā neteica, taču deva mājienu: "Kas nebaro savu armiju, baro svešu." Lai gan, spriežot pēc Pabrika raizēm, par šīm provokācijām un "svešo armiju" Latvijā pagaidām pārdzīvo tikai viņš viens.

Pēc aizsardzības ministra domām, pat krīzes periodā ir jāvelta īpaša uzmanība armijai un nedrīkst aizmirst par atbalstu tai. Turklāt, ka tagad, pēc Aizsardzības ministrijas vadītāja domām, krīze, ko izraisījuši ierobežojumi koronavīrusa pandēmijas dēļ, nebūt nav tāda, kāda bija 2008.-2009. gadā.

Tāpat Pabriks atgādināja, ka viņa kontrolētā nozare palīdz arī citām nozarēm. Piemēram, veicina valstī jaunu inovāciju rašanos, sniedz darbavietas, veicina vietējās ražošanas un eksporta attīstību.

Tādēļ, ja Latvijas aizsardzības izdevumi noslīdēs zemāk par 2% no IKP, tas negatīvi ietekmēs visu.

Atgādināsim, ka Latvija 2018. gadā kļuva par līderi aizsardzības izdevumu ziņā, apsteidzot visas pārējās Eiropas valstis un pat pārsniedzot noteiktos 2%. Latvijas ieguldījums aizsardzībā toreiz sastādīja 2,1% no IKP. Par to liecināja Eurostat dati.

Taču izrādās, ka ne tikai uz sava rēķina var palielināt aizsardzības spējas. Pats Pabriks iepriekš paziņoja, ka Latvija gaida, kad uz Vāciju apvainojušies Amerikas karaspēki pārdislocēsies tuvāk tai – uz (ASV kareivjiem) viesmīlīgo Poliju.

Pabriks pauda cerību, ka ASV kareivji, pārvācoties uz Poliju, varēs biežāk apmeklēt Latviju un rīkot šeit mācības.

7
Tagi:
Artis Pabriks
Pēc temata
Latvija kļuvusi par ES līderi valsts parāda pieauguma ziņā
Naudas nav, taču jūs maksājiet: Latvijā strauji samazinās valsts parāda apjoms
Latvijā metālu aizvieto ar spirtu: kā pandēmija ietekmējusi ekonomiku
Latvija paliek parādā: valsts parāds pieaugs līdz 11 miljardiem eiro
Skola. Foto no arhīva

Varbūt, vajag nevis pieminekli, bet kapakmeni likt? Vladova par skolotāju un ārstu algām

3
(atjaunots 11:42 03.07.2020)
Ārsti algu palielinājuma vietā saņēmuši pieminekli, tas pats var notikt arī ar skolotājiem, uzskata Anna Vladova.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas varasiestādes atsakās no solītā algas palielinājuma mediķiem, un nākamie piemānīto rindā ir skolotāji. Ārstiem, kuri cīnījās ar Covid-19, pateicās tikai ar pieminekli, lai gan veselības nozarei jau prasās uzstādīt kapakmeni. Kaut kur valdības tēlnieku darbnīcās jau ir pacelts āmurs piemineklim skolotājiem, uzrakstīja sabiedriskā aktīviste un kādas Rīgas skolas direktore Anna Vladova.

Šādi viņa komentējusi veselības ministres Ilzes Viņķeles paziņojumu par to, ka neziņa attiecībā uz to, kā un cik ātri atkopsies Latvijas ekonomika pēc koronavīrusa pandēmijas izraisītās krīzes, neļauj ar pārliecību pateikt, ka jau šogad mediķu algas varēs palielināts par 10%.

"Nu ko, pirmais?" uzrakstīja Vladova savā Facebook lapā. "Veselības ministrijas galva – Ilze Viņķele paziņoja, ka medicīnas darbinieki paliks bez solītās algu pacelšanas, jo valsts ekonomika ir cietusi Covid-19 dēļ. Tas tak ir neiedomājami loģiski! Tos faktus, ka epidēmijas laikā tieši medicīnas darbiniekiem bija jāstrādā trauksmes režīmā, nākot no atvaļinājumiem un brīvdienām, strādājot bez atpūtas un pie tam bez individuālās aizsardzības līdzekļiem, ministre uzskatīja par pašu par sevi saprotamu. Jūs tak esiet mediķi! Jūs tak Hipokrāta zvērestu tak esiet devuši! Un tagad, kad draudi ir garām, galvenokārt, tieši mediķu darba dēļ, viņiem ir jākļūst saprotošiem un jāsaprot, ka valstī ir krīze. Lūk, šis neatraktīvais piemineklis ir jums, kā mūsu dziļās pateicības zīme. Kas vēl jums ir vajadzīgs?

Tā arī gribas pārfrāzēt slaveno Džona F. Kenedija izteicienu: "Neprasi, ko mēs esam paveikuši valsts labā, uzprasi, ko valsts ir izdarījusi mūsu labā." Un saņem jautājumu – NEKO! Izņemot pieminekli, protams. Augsti godātie ministri, varbūt mediķiem vajadzēja uzreiz kapa pieminekli uzstādīt? Nu, lai uzreiz padotu ziņu, ka Latvijas veselības aprūpes nozari esiet jau apglabājuši. Vismaz, būtu godīgi."

Vladova atzīmēja, ka nākamie valdības piemānīto rindā, visticamāk, būs skolotāji, kuri arī gaida algas palielinājumu.

"Kurš mums ir nākamais valdības "kārtējo-reizi-piemānīto" sarakstā? Ak vai, tie tak ir skolotāji! Tie, kuri trīs mēnešus strādāja ellē, izgudrojot kā apmācīt skolēnus attālināti, un kuriem tika solīts no septembra pacelt algas. Nu ko, kolēģi, piedāvāju gatavoties "algu celšanai".

Kaut kur labi atalgotajos valdības skulptoru darbnīcās āmurs jau ir pacelts, veidojot pieminekli skolotājiem," nobeigumā sacīja Vladova.

3
Tagi:
Anna Vladova, alga, mediķi, skolotāji
Pēc temata
Valdība sola paaugstināt skolotāju algas
Kā Vācijā: darba devēji piedāvā ieviest saīsinātās darbadienas pabalstu
Valda bezcerība: Latvijas tūrisma bizness sūdzas Eiropas Komisijā
Ārstu un skolotāju algu palielināšanai Latvijā var pārskatīt nodokļu sistēmu