Ivars Zariņš

Lielākā afēra Latvijā: OIK grauj valsts ekonomiku

482
(atjaunots 14:50 05.03.2019)
Lielākā afēra Latvijā sākās arī ar tagadējā premjera Krišjāņa Kariņa, agrākā ekonomikas ministra dalību: viņa darbības laikā visas Latvijas ekonomikas pamatos tika ielikta spēcīga bumba.

RĪGA, 5. marts — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Kinoteātra Splendid Palace zālē pulcējās jaunais "Tautas laukums". Brīvās žurnālistikas fonda galvenie dalībnieki analizēja svarīgu tēmu "Ekonomikai būt... vai nebūt – tāds ir jautājums".

Organizācijas dibinātāji ir krievvalodīgajā televīzijas ēterā Baltijas valstīs populārākais TV darbinieks, producents un politiskais konsultants Grigorijs Zubarevs sadarbībā ar draudīgākā specdienesta – Satversmes aizsardzības biroja (SAB) – bijušo darbinieku, uzņēmēju Arnoldu Babri. Viņi uzaicināja lielu skaitu diskusijas dalībnieku. Piemēram, tika gaidīts ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV), bijušais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs (KPV LV), bijušais šīs komisijas priekšsēdētājs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība).

Taču visi politiķi ielūgumu ignorēja. Kāpēc? Par to pastāstīja vienīgais "Tautas laukuma" spīkeris, Saeimas deputāts Ivars Zariņš, kurš jau ilgus gadus karo ar Ekonomikas ministrijas radīto sistēmu. Runa ir par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti – OIK sistēmu.

Kariņš pie "zaļās" siles

Politiķi un partijas, kas radījuši OIK shēmu, vainojami pie tā, ka no tautsaimniecības nozares ļoti veiksmīgi izdabūti vairāk nekā divi miljardi eiro, un darbs turpinās: acis mestas vēl uz miljardu. Pēc būtības, par konkrētas personu grupas iedzīvošanos bagātībā maksā visi Latvijas iedzīvotāji. Šīs pašas mazo HES, biogāzes staciju, vēja ģeneratoru parku īpašnieku un citu "zaļās" elektroenerģijas ieguvēju labā nauda tika izvilkta ne tikai no parasto iedzīvotāju kabatām – iznīcībai tika lemti lielie uzņēmumi, piemēram, "Liepājas metalurgs".

Starp citu, Arnolds Babris "Tautas laukuma" otrajā sapulcē bija ne tikai moderators – viņš runāja arī Latvijas rūpnieku vārdā, jo vada tālu aiz Latvijas robežām pazīstamo uzņēmumu "Brīvais Vilnis".

"Mēs uzņēmumā saskaitījām, ka visu šo gadu laikā par OIK esam atdevuši vairāk nekā pusmiljonu eiro. saskaitījām un saķērām galvu. Katru mēnesi tā pamazām maksājam, maksājam, maksājam. Galu galā sanāk milzīga summa. Starp citu, arī jūs maksājat, tikai pamazām, tāpēc nemanāt," – teica Babris.

OIK sistēma nesākās uzreiz. Sākumā saskaņā ar EM izstrādāto shēmu elektroenerģijas rēķinos (gan katram dzīvoklim, gan katram uzņēmumam izstādītajos) sāka pievienot tā saucamo papildu izdevumu daļu. Pēc tam vienā brīdī valdība oficiāli paziņoja, ka tas ir OIK. Un viss sākās, kad ekonomikas ministra posteni ieņēma Krišjānis Kariņš.

OIK mums ir uz visiem laikiem

Tagad Kariņš ir premjerministrs, tāpēc varam pat necerēt, ka valdība atcels OIK, kamēr viņš ir pie varas, lai kā politiķi klaigātu, ka vēlas izpildīt priekšvēlēšanu solījumus. To "Tautas laukumā" apliecināja arī politiķis Ivars Zariņš:

"Tagadējais ekonomikas ministrs Nemiro visiem spēkiem cenšas saglabāt OIK un turpināt afēru. Domājams, oficiāli OIK tiks atcelts: visiem skaļi paziņos, sak, no šīs dienas komponentes vairs nebūs, bet realitātē to noslēps citos maksājumos.

Pagaidām OIK iekasē no patērētājiem divās daļās. Pirmā daļa tiek aprēķināta proporcionāli elektroenerģijai, ko katrs no mums ir patērējis, bet otrā daļa ir konstanta, tas ir, atkarīga no pieslēguma jaudas. Tagad jau ir izdomāta jauna shēma. Pirmo, mainīgo daļu pārdēvēs, šķiet, par "zaļo sertifikātu", to noslēps elektroenerģijas cenā. Bet otro, OIK pastāvīgo daļu, noslēps sadales tīklu pakalpojumu tarifā," – atklāja Ivars Zariņš.

Pamestā slimnīca Mežaparkā
© Sputnik / Робертс Вицупс

"Tautas laukumā" viņš atzīmēja: lai arī OIK ir Latvijas īpatnība, mūsu valsts atrodas Eiropas kopējā elektroenerģijas tirgū. Tātad šai sistēmai jābūt saskaņotai ar Eiropas Komisiju. Tieši tāpēc ar ES galveno likumdošanas struktūru ir jāsagrauj lielākā afēra Latvijā, kas izgudrota un uzsāka arī ar Kariņa dalību.

Citi cilvēki, kas aktīvi atbalstīja gan staciju celtniecību, gan jebkurus ar OIK saistītus projektus: ekonomikas ministrs pēc Kariņa – Artis Kampars, pēc tam Daniels Pavļuts līdz ar savu valsts sekretāru Juri Pūci (tagad viņi abi atkal strādā kopā, "Latvijas labā", vienā partijā: pirmais – valdības koalīcijā iegājušas frakcijas priekšsēdētājs Saeimā, otrais – reģionālās attīstības ministrs).

Afēristi un viņu "jumts"

Pirmkārt, pēc Ivara Zariņa domām, Eiropas Komisijas pārstāvjiem vai tiem, kuri šķetinās afēru Latvijā, ir jāpārbauda "zaļās enerģijas" stacijas. Līdz pat šim laikam Latvijā "darbojas" liels skaits viltus staciju, piemēram, biogāzes stacijas. Valsts piešķīrusi uzņēmējiem milzīgas subsīdijas, saskaņā ar dokumentiem, pat it kā pirkusi elektroenerģiju, izvelkot naudu no iedzīvotāju kabatām, taču patiesībā no stacijām nav ne miņas – tās pastāvēja tikai viltotos dokumentos.

Pie tam likums paredz, ka komersantam ir tiesības par paaugstinātu tarifu pārdot Latvenergo tikai to saražotās enerģijas apjomu, kas paliek, kad stacija pilnībā nodrošinājusi ar elektrību pati sevi – savu darbu. Aptuvenas aplēses rāda, ka trešo daļu saražotās elektroenerģijas stacija tērē pati sev.

Taču veiklajiem uzņēmējiem tādi cipari nekad nav patikuši. Ilgus gadus viņi pārdeva Latvenergo visu saražoto elektroenerģiju pēc paaugstināta tarifa, bet savām vajadzībām pirka elektroenerģiju par vispārpieņemto cenu. Bizness iznāca vēl izdevīgāks. Un šī afēra arī bija labi zināma gadiem ilgi gan pašā Latvenergo, gan Ekonomikas ministrijā, gan biznesa aprindās.

"Tāpēc es jau vairākkārt no parlamenta tribīnes un sarakstē ar Ekonomikas ministriju, minot konkrētus atklātas krāpšanās piemērus, pieprasīju liela mēroga pārbaudes un izmeklēšanu. Taču ministrija neko nav izdarījusi," – uzsvēra Ivars Zariņš.

Garš un tukšs apsūdzēto sols

Vēl vairāk, gan jaunais ekonomikas ministrs, gan citi politiķi atklāti saka: ja atcelt OIK, iespējams, nāksies maksāt milzu kompensācijas dažādu staciju īpašniekiem, ar kuriem iepriekš noslēgti sadarbības līgumi, pie tam mēs visi it kā sāksim atdot lielāku naudu Latvenergo. Tas vispār ir tumsā tīts noslēpums. Bet! No visām šīm nepatikšanām var izvairīties, ja rīkoties tā, kā iesaka Arnolds Babris.

Pēc viņa domām, krimināllieta ir jāierosina nevis par kaut kādiem to pašu biznesmeņu, staciju īpašnieku vai atsevišķu ministru pārkāpumiem, bet gan par pašu OIK shēmas izstrādes un īstenošanas faktu, jo nodarīts milzu kaitējums ne tikai visiem Latvijas iedzīvotājiem, bet arī republikas tautsaimniecībai.

Tās rezultātā samazinājusies visas ekonomikas konkurētspēja. Nogalināti lieli uzņēmumi, piemēram, "Liepājas metalurgs", kurā trešo daļu produkcijas pašizmaksas veido elektroenerģija.

Bet kas tagad notiek ar citiem lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, piemēram, Latvijas Finieri un Valmieras stikla šķiedru? Pirmais aiziet uz Igauniju, otrais – uz ASV.

"Ja krimināllieta būs par OIK faktu, nenāksies maksāt nekādas kompensācijas, neko, ar ko biedē Ekonomikas ministrija. Ir jāpierāda, ka Ekonomikas ministrijai nebija nekādu tiesību radīt kroplīgo OIK sistēmu, izmaksāt privātajiem milzu naudu, savukārt Latvenergo nebija tiesību iepirkt no viņiem elektroenerģiju uz visu pārējo – gan Latvijas uzņēmēju, gan vienkāršo iedzīvotāju rēķina," – teica Babris.

Grigorijs Zubarevs pastāstīja, ka "Tautas laukuma" jautājumus par OIK nosūtīs ministram Ralfam Nemiro, Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājam Jānim Vitenbergam un vēl dažam labam. Arī par to mēs noteikti pastāstīsim.

482
Pēc temata
Pārmaksāt ne vairāk kā divas reizes: Latvijas jaunie mērķi enerģētikā
Tiesāšanās ir dārga, bet ir jāsamazina tarifi: Nemiro negrasās saglabāt OIK
OIK atcelšana pusei Latvijas iedzīvotāju beigsies ar siltumtarifu kāpumu
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

34
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

34
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
Nils Ušakovs

"Pūce visu šo laiku meloja": KNAB slēdza lietu par izšķērdību, kuras dēļ nocēla Ušakovu

28
(atjaunots 17:46 03.12.2020)
Pūce zināja, ka 18,4 miljoni pārskaitīti iedzīvotāju braukšanas atvieglojumu segšanai, bet izvēlējās samelot, ka Nils Ušakovs pieļāva izšķērdēšanu, paziņoja bijušais Rīgas mērs; tagad KNAB noskaidrojis patiesību, un ir jāgaida tiesas lēmums Ušakova atstādināšanas lietā.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 20. oktobrī izbeidza kriminālprocesu par iespējamo 18,4 miljonu eiro izšķērdēšanu "Rīgas satiksmē", paziņoja bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs savā Facebook lapā.

Lieta tika ierosināta pēc toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sūdzības pēc Krimināllikuma 319. panta – amatpersonas bezdarbība, kura novedusi pie smagām sekām. Runa bija par 2017. gada notikumiem, kad Rīgas dome pārskaitīja "Rīgas satiksmei" 18,4 miljonus eiro, norādot maksājuma mērķī ieguldījums uzņēmuma kapitālā.

Pūce ne vien saskatīja tajā izšķērdības pazīmes, bet arī izmantoja šo gadījumu kā ieganstu Ušakova nocelšanai no amata, visur apgalvojot, ka tieši mērs "izšķērdējis 18 miljonus eiro".

Pārbaudes un konsultāciju rezultātā ar neatkarīgajiem ekspertiem KNAB konstatēja, ka nauda patiešām aizgāja "Rīgas satiksmes" zaudējumu segšanai, kas saistīti ar dažādu iedzīvotāju kategoriju braukšanas atvieglojumu segšanu, kā to arī bija apgalvojusi toreizējā domes vadība. Maksājuma mērķis grāmatvedības dokumentos tika norādīts nekorekti, taču pie izšķērdības tas nenoveda.

Pēc Ušakova advokāta Viktora Tihonova apgalvotā, Pūce zinājis, ka runa ir par grāmatvedības pretrunām un nauda tika pārskaitīta iedzīvotāju atvieglojumu segšanai, taču ignorēja šo faktu un paziņoja, ka Ušakovs it kā samazinājis domei piederošo īpašumu.

"Pūce visu šo laiku ir melojis. Tieši tāpat, kā meloja par savu "Rīgas satiksmes" caurlaidi," uzrakstīja Ušakovs, atgādinot par ministra Pūces nesenās demisijas iemeslu.

Tagad Ušakovs sagaida otrās instances tiesas lēmumu par savu sūdzību pret Pūces rīkojumu par Ušakova nocelšanu no mēra amata, kuram jābūt paziņotam janvārī.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 12. novembrī Juris Pūce atkāpās no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amata, atzīstot, ka samelojis par nelikumīgu deputāta caurlaides izmantošanu "Rīgas satiksmes" stāvvietās, uz kuru viņam nav bijis tiesību. Īpašu pikantumu situācijai piešķir tas fakts, ka pats Pūce vairākkārt un skaļi apsūdzēja korupcijā bijušo Rīgas vadību un personīgi Nilu Ušakovu un solīja galvaspilsētai jaunu taisnīgas un godīgas vadības ēru, kad pie varas pilsētā atnāks viņa politiskais spēks.

28
Tagi:
Nils Ušakovs, Juris Pūce, KNAB
Pēc temata
Kā ministru maiņa ietekmēs novadu reformu Latvijā: LPS priekšsēdētāja viedoklis
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
Jurists: Pūces liktenis tagad ir tautas rokās

Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā

0
(atjaunots 09:05 04.12.2020)
Līdz ar Krieviju "aizdomās" tiek turēta Ķīna un virkne trešo valstu – Eiropā valda uzskats, ka minētās valstis, izplatot nepatiesas ziņas, centušās uzlabot savu imidžu pasaulē.

RĪGA, 4. decembris - Sputnik. Eiropas Savienībā valda pārliecība, ka Krievija, Ķīna un trešās valstis izplatījušas nepatiesas ziņas par epidemioloģisko situāciju Eiropā, vēsta Sputnik Baltkrievija, atsaucoties uz Eiropas Komisijas publicēto Darbības plānu demokrātijas jomā.

Krievija, Ķīna un citas valstis rīkojušās ar mērķi " graut demokrātiskās diskusijas", uzskata ES. Valstis esot "iesaistītas operācijās, kuru mērķis bija ietekmēt un izplatīt dezinformāciju par Covid-19 pandēmiju ES, kaimiņvalstīs un pasaulē", klāsta dokumenta autori.

Pārmetumos uzsvērts, ka ārvalstu spēlētāji cerējuši "saasināt sociālo polarizāciju un uzlabot savu imidžu". "Tāds demokrātijas apdraudējums prasa visaptverošu un kolektīvu atbildi," atzīmēja ES.

Konkrēti nepatieso ziņu piemēri, kas it kā esot izplatīti Krievijā un Ķīnā, dokumentā nav minēti, toties atzīmēts, ka valstis esot izmantojušas "manipulāciju taktiku pašlabuma dēļ".

Pēc ES domām, dezinformācija nav tikai nepatiesas ziņas, bet arī reālu ziņu izkropļojums, manipulāciju un viltotu profilu izmantošana sociālajos tīklos.

Pārskatā nenoliedz dezinformācijas draudus arī "no iekšējo spēles dalībnieku puses", tāpēc ES valstis aicinātas turpināt ciešāku sadarbību. Kopīgiem spēkiem būs iespējams efektīvāk reaģēt uz nepatiesu ziņu draudiem, ir pārliecināti ES ierēdņi.

Reālā pandēmijas statistika Eiropas Savienībā

Saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes datiem, vairākas ES valstis ierindojušās starp desmit vispasaules līderiem Covid-19 izplatības ziņā.

Piemēram, Francija "nostiprinājusi" savas pozīcijas – valsts ilgu laiku ieņem 5. vietu koronavīrusa slimnieku skaita ziņā (2,27 milj. cilvēku). Tai seko Spānija (1,66 milj.), astoto vietu ieņem Itālija (1,64 milj.).

Šobrīt augstākie mirstības rādītāji starp Eiropas Savienības valstīm ir Itālijā – 57 tūkstoši mirušo (sestā vieta pasaulē), Francijā – 52 tūkstoši (septītā vieta), Spānijā – 45 tūkstoši (devītā vieta).

0
Tagi:
viltus ziņas, pandēmija, Krievija, Ķīna, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā ASV atklājušas "Krievijas propagandas un dezinformācijas ekosistēmas" noslēpumus
Kā lietuviešu žurnālists izglābis Eiropu no Krievijas kulinārajām receptēm
Vai iedzīvotāji bieži saskaras ar nepatiesām ziņām internetā
Kibereksperti prognozē pasaulei jaunu auksto karu 2020. gadā