Ivars Zariņš

Lielākā afēra Latvijā: OIK grauj valsts ekonomiku

520
(atjaunots 14:50 05.03.2019)
Lielākā afēra Latvijā sākās arī ar tagadējā premjera Krišjāņa Kariņa, agrākā ekonomikas ministra dalību: viņa darbības laikā visas Latvijas ekonomikas pamatos tika ielikta spēcīga bumba.

RĪGA, 5. marts — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Kinoteātra Splendid Palace zālē pulcējās jaunais "Tautas laukums". Brīvās žurnālistikas fonda galvenie dalībnieki analizēja svarīgu tēmu "Ekonomikai būt... vai nebūt – tāds ir jautājums".

Organizācijas dibinātāji ir krievvalodīgajā televīzijas ēterā Baltijas valstīs populārākais TV darbinieks, producents un politiskais konsultants Grigorijs Zubarevs sadarbībā ar draudīgākā specdienesta – Satversmes aizsardzības biroja (SAB) – bijušo darbinieku, uzņēmēju Arnoldu Babri. Viņi uzaicināja lielu skaitu diskusijas dalībnieku. Piemēram, tika gaidīts ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV), bijušais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība"), Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Jānis Vitenbergs (KPV LV), bijušais šīs komisijas priekšsēdētājs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība).

Taču visi politiķi ielūgumu ignorēja. Kāpēc? Par to pastāstīja vienīgais "Tautas laukuma" spīkeris, Saeimas deputāts Ivars Zariņš, kurš jau ilgus gadus karo ar Ekonomikas ministrijas radīto sistēmu. Runa ir par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti – OIK sistēmu.

Kariņš pie "zaļās" siles

Politiķi un partijas, kas radījuši OIK shēmu, vainojami pie tā, ka no tautsaimniecības nozares ļoti veiksmīgi izdabūti vairāk nekā divi miljardi eiro, un darbs turpinās: acis mestas vēl uz miljardu. Pēc būtības, par konkrētas personu grupas iedzīvošanos bagātībā maksā visi Latvijas iedzīvotāji. Šīs pašas mazo HES, biogāzes staciju, vēja ģeneratoru parku īpašnieku un citu "zaļās" elektroenerģijas ieguvēju labā nauda tika izvilkta ne tikai no parasto iedzīvotāju kabatām – iznīcībai tika lemti lielie uzņēmumi, piemēram, "Liepājas metalurgs".

Starp citu, Arnolds Babris "Tautas laukuma" otrajā sapulcē bija ne tikai moderators – viņš runāja arī Latvijas rūpnieku vārdā, jo vada tālu aiz Latvijas robežām pazīstamo uzņēmumu "Brīvais Vilnis".

"Mēs uzņēmumā saskaitījām, ka visu šo gadu laikā par OIK esam atdevuši vairāk nekā pusmiljonu eiro. saskaitījām un saķērām galvu. Katru mēnesi tā pamazām maksājam, maksājam, maksājam. Galu galā sanāk milzīga summa. Starp citu, arī jūs maksājat, tikai pamazām, tāpēc nemanāt," – teica Babris.

OIK sistēma nesākās uzreiz. Sākumā saskaņā ar EM izstrādāto shēmu elektroenerģijas rēķinos (gan katram dzīvoklim, gan katram uzņēmumam izstādītajos) sāka pievienot tā saucamo papildu izdevumu daļu. Pēc tam vienā brīdī valdība oficiāli paziņoja, ka tas ir OIK. Un viss sākās, kad ekonomikas ministra posteni ieņēma Krišjānis Kariņš.

OIK mums ir uz visiem laikiem

Tagad Kariņš ir premjerministrs, tāpēc varam pat necerēt, ka valdība atcels OIK, kamēr viņš ir pie varas, lai kā politiķi klaigātu, ka vēlas izpildīt priekšvēlēšanu solījumus. To "Tautas laukumā" apliecināja arī politiķis Ivars Zariņš:

"Tagadējais ekonomikas ministrs Nemiro visiem spēkiem cenšas saglabāt OIK un turpināt afēru. Domājams, oficiāli OIK tiks atcelts: visiem skaļi paziņos, sak, no šīs dienas komponentes vairs nebūs, bet realitātē to noslēps citos maksājumos.

Pagaidām OIK iekasē no patērētājiem divās daļās. Pirmā daļa tiek aprēķināta proporcionāli elektroenerģijai, ko katrs no mums ir patērējis, bet otrā daļa ir konstanta, tas ir, atkarīga no pieslēguma jaudas. Tagad jau ir izdomāta jauna shēma. Pirmo, mainīgo daļu pārdēvēs, šķiet, par "zaļo sertifikātu", to noslēps elektroenerģijas cenā. Bet otro, OIK pastāvīgo daļu, noslēps sadales tīklu pakalpojumu tarifā," – atklāja Ivars Zariņš.

Pamestā slimnīca Mežaparkā
© Sputnik / Робертс Вицупс

"Tautas laukumā" viņš atzīmēja: lai arī OIK ir Latvijas īpatnība, mūsu valsts atrodas Eiropas kopējā elektroenerģijas tirgū. Tātad šai sistēmai jābūt saskaņotai ar Eiropas Komisiju. Tieši tāpēc ar ES galveno likumdošanas struktūru ir jāsagrauj lielākā afēra Latvijā, kas izgudrota un uzsāka arī ar Kariņa dalību.

Citi cilvēki, kas aktīvi atbalstīja gan staciju celtniecību, gan jebkurus ar OIK saistītus projektus: ekonomikas ministrs pēc Kariņa – Artis Kampars, pēc tam Daniels Pavļuts līdz ar savu valsts sekretāru Juri Pūci (tagad viņi abi atkal strādā kopā, "Latvijas labā", vienā partijā: pirmais – valdības koalīcijā iegājušas frakcijas priekšsēdētājs Saeimā, otrais – reģionālās attīstības ministrs).

Afēristi un viņu "jumts"

Pirmkārt, pēc Ivara Zariņa domām, Eiropas Komisijas pārstāvjiem vai tiem, kuri šķetinās afēru Latvijā, ir jāpārbauda "zaļās enerģijas" stacijas. Līdz pat šim laikam Latvijā "darbojas" liels skaits viltus staciju, piemēram, biogāzes stacijas. Valsts piešķīrusi uzņēmējiem milzīgas subsīdijas, saskaņā ar dokumentiem, pat it kā pirkusi elektroenerģiju, izvelkot naudu no iedzīvotāju kabatām, taču patiesībā no stacijām nav ne miņas – tās pastāvēja tikai viltotos dokumentos.

Pie tam likums paredz, ka komersantam ir tiesības par paaugstinātu tarifu pārdot Latvenergo tikai to saražotās enerģijas apjomu, kas paliek, kad stacija pilnībā nodrošinājusi ar elektrību pati sevi – savu darbu. Aptuvenas aplēses rāda, ka trešo daļu saražotās elektroenerģijas stacija tērē pati sev.

Taču veiklajiem uzņēmējiem tādi cipari nekad nav patikuši. Ilgus gadus viņi pārdeva Latvenergo visu saražoto elektroenerģiju pēc paaugstināta tarifa, bet savām vajadzībām pirka elektroenerģiju par vispārpieņemto cenu. Bizness iznāca vēl izdevīgāks. Un šī afēra arī bija labi zināma gadiem ilgi gan pašā Latvenergo, gan Ekonomikas ministrijā, gan biznesa aprindās.

"Tāpēc es jau vairākkārt no parlamenta tribīnes un sarakstē ar Ekonomikas ministriju, minot konkrētus atklātas krāpšanās piemērus, pieprasīju liela mēroga pārbaudes un izmeklēšanu. Taču ministrija neko nav izdarījusi," – uzsvēra Ivars Zariņš.

Garš un tukšs apsūdzēto sols

Vēl vairāk, gan jaunais ekonomikas ministrs, gan citi politiķi atklāti saka: ja atcelt OIK, iespējams, nāksies maksāt milzu kompensācijas dažādu staciju īpašniekiem, ar kuriem iepriekš noslēgti sadarbības līgumi, pie tam mēs visi it kā sāksim atdot lielāku naudu Latvenergo. Tas vispār ir tumsā tīts noslēpums. Bet! No visām šīm nepatikšanām var izvairīties, ja rīkoties tā, kā iesaka Arnolds Babris.

Pēc viņa domām, krimināllieta ir jāierosina nevis par kaut kādiem to pašu biznesmeņu, staciju īpašnieku vai atsevišķu ministru pārkāpumiem, bet gan par pašu OIK shēmas izstrādes un īstenošanas faktu, jo nodarīts milzu kaitējums ne tikai visiem Latvijas iedzīvotājiem, bet arī republikas tautsaimniecībai.

Tās rezultātā samazinājusies visas ekonomikas konkurētspēja. Nogalināti lieli uzņēmumi, piemēram, "Liepājas metalurgs", kurā trešo daļu produkcijas pašizmaksas veido elektroenerģija.

Bet kas tagad notiek ar citiem lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, piemēram, Latvijas Finieri un Valmieras stikla šķiedru? Pirmais aiziet uz Igauniju, otrais – uz ASV.

"Ja krimināllieta būs par OIK faktu, nenāksies maksāt nekādas kompensācijas, neko, ar ko biedē Ekonomikas ministrija. Ir jāpierāda, ka Ekonomikas ministrijai nebija nekādu tiesību radīt kroplīgo OIK sistēmu, izmaksāt privātajiem milzu naudu, savukārt Latvenergo nebija tiesību iepirkt no viņiem elektroenerģiju uz visu pārējo – gan Latvijas uzņēmēju, gan vienkāršo iedzīvotāju rēķina," – teica Babris.

Grigorijs Zubarevs pastāstīja, ka "Tautas laukuma" jautājumus par OIK nosūtīs ministram Ralfam Nemiro, Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājam Jānim Vitenbergam un vēl dažam labam. Arī par to mēs noteikti pastāstīsim.

520
Pēc temata
Pārmaksāt ne vairāk kā divas reizes: Latvijas jaunie mērķi enerģētikā
Tiesāšanās ir dārga, bet ir jāsamazina tarifi: Nemiro negrasās saglabāt OIK
OIK atcelšana pusei Latvijas iedzīvotāju beigsies ar siltumtarifu kāpumu
Birojs, foto no arhīva

Uzņēmumu pārvākšanās no Baltkrievijas uz Latviju ir meli? Raksta latviešu mediji

16
(atjaunots 12:43 18.04.2021)
Versija: baltkrievu uzņēmumu skaits Latvijā ir liels, taču tie baidās atklāt savus nosaukumus.

RĪGA, 18. aprīlis — Sputnik. Pērnā gada septembrī valdības līmenī tika plaši rakstīts par 12 uzņēmumiem no Baltkrievijas, kuri it kā esot pieņēmuši lēmumu pārcelties uz "demokrātisko Latviju" no savas "totalitārās dzimtenes". Tagad, pēc pusgada kļuvis skaidrs, ka šī "lielā pārvākšanās" bijusi tikai pasaka.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) nespēj nosaukt ne vienu vienīgu baltkrievu uzņēmumu, kurš tiešām būtu pārcēlies uz Latviju, apliecina portāls Pietiek.

Liela pārvākšanās? Nē, liels blefs

Uz lūgumu sniegt informāciju par to, cik no pērn septembrī minētajiem 12 Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri esot pieņēmuši lēmumu pārcelties uz Latviju, šobrīd darbojas Latvijā vai vismaz ir sākuši pārcelšanos, LIAA nevarēja atbildēt, tāpat kā pastāstīt, kādi ir šo uzņēmumu nosaukumi, kādas nozares, kādās pilsētās tie sākuši darbību un cik cilvēkus nodarbina. Un vēl: vai ir pieņemti reāli atvieglojumi darba atļauju saņemšanai cilvēkiem no Baltkrievijas?

Tomēr LIAA apgalvo, ka kopš 2020. gada septembra lēmumu par pārcelšanos uz Latviju vai paplašināšanos esot pieņēmuši nu jau 17 Baltkrievijas uzņēmumi, kuri pārsvarā pārstāvot tehnoloģiju nozari. Esot plānots, ka "pārskatāmā periodā" tiks izveidotas vismaz 1000 jaunas darba vietas.

Šā gada janvārī LIAA apgalvoja, ka jau februārī tā plānojot informēt sabiedrību par divu jaunu Baltkrievijas uzņēmumu ienākšanu Latvijā: "Abi uzņēmumi būs nostabilizējušies Latvijā un veikuši visas administratīvās procedūras, lai pilnvērtīgi uzsāktu savu darbību. Viens no uzņēmumiem plāno radīt 200 jaunas darbavietas un pārstāv nišas patērētājam zināmu pasaules līmeņa zīmolu, otrs uzņēmējs ir pārvedis no Baltkrievijas uz Latviju savu galveno darbinieku komandu, aptuveni 15 cilvēku sastāvā un kopumā plāno Latvijā nodarbināt līdz 100 cilvēkiem, tostarp aicinot darbā vietējos speciālistus."

LIAA klāsta, ka darba atļaujas un citi ar migrāciju saistīti jautājumi Baltkrievijas uzņēmumu pārstāvjiem esot kārtoti saskaņā ar spēkā esošo normatīvo aktu regulējumu, vienkārši paātrinot dokumentu izskatīšanas procedūras. Darba atļaujas Baltkrievijas uzņēmumu pārstāvjiem tika izsniegtas uz ES zilās kartes pamata augsti kvalificētiem speciālistiem, vai tā sauktās jaunuzņēmumu vīzas, ja uzņēmums kvalificējās "Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma" prasībām.

Taču februāris sen pagājis, bet nevienu baltkrievu uzņēmumu, kurš tiešām būtu pārcēlies uz Latviju, LIAA nosaukt nespēj. Aģentūra apgalvo, ka tā vairākkārt esot lūgusi Baltkrievijas uzņēmumiem – LIAA klientiem, kuri pilnībā vai daļēji pārcēluši savu darbību uz Latviju, atļauju publiskot šo uzņēmumu vārdus, tomēr "šobrīd drošības apsvērumu dēļ neviens uzņēmums tam nav piekritis".

LIAA pūlas norādīt uz faktu, ka Lursoft apkopotajā statistikā par 2020. gadā reģistrētajiem uzņēmumiem ar ārvalstu kapitālu varot redzēt, ka laika periodā no 2020. gada augusta beigām, kad LIAA sāka uzrunāt Baltkrievijas uzņēmumus, Latvijā ir reģistrējušies vairāk nekā 11 tādi uzņēmumi, proti, ne visi izmantojuši aģentūras atbalstu.

Patiesībā Lursoft dati rāda kaut ko pavisam citu: 2020. gada janvārī bija 875 Latvijā reģistrēti uzņēmumi ar baltkrievu investoru, bet gadu vēlāk – vairs tikai 837, savukārt baltkrievu tiešās investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā gada laikā bija sarukušas par aptuveni miljonu eiro, līdz 10,45 miljoniem eiro, stāsta portāls Pietiek.

16
Tagi:
mediji, Latvija, Uzņēmēji, Baltkrievija
Pēc temata
Nosovičs paskaidroja, kādēļ Lietuvai būs grūti pārvilināt baltkrievu IT speciālistus
Latvijā pastāstīja, cik baltkrievu IT kompānijas nolēma pārcelt savu darbību
Gandrīz 500 baltkrievu IT kompāniju darbinieku pārvāksies uz Latviju
Ģirģens piedāvāja IT kompānijām no Baltkrievijas pārvākties uz Latviju
Vecrīgas panorāma, foto no arhīva

Izmirs visi un latviešu valoda nebūs vajadzīga?

33
(atjaunots 12:42 18.04.2021)
Latvijā palicis tik vien tautas, cik pēdējo reizi bija reģistrēts pēc Otrā pasaules kara beigām. Demogrāfi prognozē katastrofu.

RĪGA, 18. aprīlis — Sputnik. Līdz 2021. gadam iedzīvotāju skaits Latvijā sarucis tiktāl, ka demogrāfi situāciju salīdzina ar cilvēku skaitu pēc Otrā pasaules kara drausmīgajiem notikumiem. 2021. gada februāra sākumā valstī dzīvojuši 1 891 300 cilvēku, raksta Press.lv.

Demogrāfu prognozes ir drūmas – katru dienu Latvijā kļūst par 47 cilvēkiem mazāk. Perspektīvas nav nekādas iepriecinošās. Eksperti aplēsuši, ka tādos tempos līdz 2103. gadam valstī nepaliks neviena.

Patiesībā tas nemaz nav tik ilgs laiks. Vai tiešām nepaies ne gadsimts, un latviešu valoda nevienam vairs nebūs vajadzīga?

Eksperti atzīmēja, ka demogrāfijas uzplaukums Rīgā bija vērojams 1990. gadā, kad valstī dzīvoja 2 668 140 cilvēki.

2021. gadā Latvijā gaidāma iedzīvotāju skaitīšana. Pēdējā bija pirms 10 gadiem – toreiz speciālisti apstaigāja mājas un aptaujāja ar interneta starpniecību. Tagad iedzīvotājus saskaitīs saskaņā ar 40 dažādiem datora reģistriem, kas ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras utt. rīcībā.

Tautas skaitīšana Latvijā

Pirmā tautas skaitīšana pēc neatkarīgās Latvijas Republikas dibināšanas notika 1920. gada 14. jūnijā. Tolaik Latvijā dzīvoja 1 596 131 cilvēks.

Pēc tam tautas skaitīšanas notika reizi piecos gados -1925., 1930. un 1935. gadā. Savukārt 1943. gadā vācu okupācijas režīms organizēja savu skaitīšanu, taču oficiālā statistika šos rezultātus neatzīst, jo tie neietvēra karavīrus, karagūstekņus un ebrejus.
Pēc Otrā pasaules kara tautas skaitīšana PSRS republikās notika 1959., 1970., 1979. un 1989. gg. To gaitā saņemtie dati pārsvarā tika izmantoti plānošanas vajadzībām.

Pēc neatkarības atjaunošanas tautas skaitīšana Latvijā organizēta divas reizes – 2000. un 2011. gadā. Iedzīvotāju skaita aprēķināšanai 2011. gadā tika izmantota jauna tehnoloģija – iedzīvotājiem tika dota iespēja aizpildīt anketas internetā.

33
Tagi:
demogrāfija, Latvija
Pēc temata
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Saviem spēkiem galā netiksim: demogrāfs netic dzimstības pieaugumam pabalstu dēļ
Demogrāfs: tāda ir dzīve – mēs novecojam
Novecošana un izmiršana: demogrāfu prognoze Rīgai 2050. gadam
Cietums Guantanamo.

Slepenais moku objekts. Vai tiks slēgts baismīgākais cietums ASV

0
(atjaunots 13:10 18.04.2021)
Darbu pārtraucis viens no Guantanamo cietuma slepenajiem blokiem – "Nometne Nr. 7". Ilgu laiku nevienam nebija ne jausmas par to, kas tur notika. Tiesībsargi bija šausmās, kad uzpeldēja informācija.

Starptautiskās organizācijas pieprasīja slēgt iestādi, kurā par terorismu aizdomās turamos spīdzina bez tiesas un izmeklēšanas. Džo Baidens sola likvidēt bēdīgi slaveno iestādi, tomēr tas nav viegls uzdevums. Par to, kādas šausmas valda Guantanamo, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

Īpaši slepens

"Nometne Nr. 7", pazīstama arī kā "Platīna nometne" radās 2006. gadā. Tajā notiekošo turēja noslēpumā. 14 gadus vēlāk korpuss noplucis, un arestantus pārveda uz "Nometni Nr. 5", lai "uzlabotu ēku ekspluatācijas efektivitāti".

Speciālais cietums atrodas jūras kara bāzē Guantanamo līcī Kubā. ASV BS militārpersonas, kas to vada, nesniedz ziņas par jaunajās kamerās izvietoto ieslodzīto skaitu. Iepriekš izskanēja informācija, ka "Nometnē Nr. 7" turot 17 noziedzniekus, bet kopā iestādē "mīt" 40 cilvēki.

Тюрьма в Гуантанамо
AP / Ben Fox
Cietums Guantanamo.

Cietuma pastāvēšanas laikā – 19 gados – tajā pabijuši gandrīz 800 cilvēki, arī astoņi Krievijas pilsoņi, ko turēja aizdomās par sakariem ar "Al Kaida" un "Taliban" (Krievijā un vairākās citās valstīs – ar likumu aizliegtas teroristiskas organizācijas).

Pirms Guantanamo daudzi pabijuši "melnajās vietās" – CIP slepenajos cietumos. Ne vienmēr viņi zināja, par ko viņus apsūdz. Saprata vien, ka viņus tur aizdomās par sakariem ar teroristiem un grib izsist pēc iespējas vairāk vērtīgas informācijas.
Darba metodes par humānām nekādi nevar saukt – tas jau sen radījis starptautisko organizāciju bažas. "Terorisma draudi ir plaši visā EDSO teritorijā, arī vairākos konfliktu reģionos. Tomēr cilvēktiesību ievērošana nav izvēles jautājums, tā ir juridiska saistība," atgādināja Eiropas drošības un sadarbības organizācija, kritizējot Guantanamo.

Nesen britu aktieris Benedikts Kamberbēčs, kurš tēloja vienu no galvenajām lomām "Mauritānietis" par Guanatanamo kļūdaini nokļuvušu cilvēku, pastāstīja: viņš ir gatavs lūgt Baidenu slēgt cietumu.

Ar viduslaiku metodēm

Metodes, ar kuru palīdzību amerikāņu varasiestādes cīnās pret terorismu, izpelnījušās plašu uzmanību. Pirms gada psihologs, kurš piedalījās CIP nopratināšanas programmas izstrādē, pastāstīja, ka arestanti spīdzināti, līdz devuši liecības, pēc tam mocības turpinājās – bija jāpārliecinās, vai viņi nav samelojuši. Un tas viss – ar Džordža Buša administrācijas Tieslietu ministrijas atbalstu.

Ноги заключенного в кандалах в тюрьме Гуантанамо
AFP / PAUL J. RICHARDS
Važās iekaltas ieslodzītā kājas Guantanamo cietumā

Viens no pirmajiem nopratināšanas pēc jaunās shēmas pārcieta pakistānis Zeins al Abidins Muhameds Huseins. Taču aizdomas par to, ka viņš ir augstu stāvošs "Al Kaidas" loceklis un saistīts ar 2001. gada teroraktiem, bija kļūdainas. CIP slepenajos cietumos Huseins pavadīja četrus gadus, apsūdzību viņam neizvirzīja. Spriežot pēc izmeklēšanas dokumentiem, - pat neplānoja.

Pakistānis atainoja pārciesto. Ar daiļradi cietumā nodarboties aizliegts, ilustrācijas viņš radīja speciāli sava advokāta Marka Danbes pārskatam "Kā Amerika spīdzina" – par metodēm darbā ar īpaši bīstamiem noziedzniekiem.

Ļoti izplatīta mocība, ko Huseins pārcieta 83 reizes, ir spīdzināšana ar ūdeni, pazīstama jau kopš spāņu inkvizīcijas laikiem. Kailu gūstekni sasien un nogulda, seju pārklāj ar audumu, pēc tam lej virsū ūdeni tā, lai cilvēkam šķistu, ka viņš tūlīt noslīks.

Vēl viena informācijas izspiešanas metode – "stresa poza": piestiprināt delmus pie sienas virs galvas tā, lai arestants stāvētu uz pirkstgaliem. Tādā stāvoklī viņu tur stundām ilgi. Pēc tam nopratināšana turpinās. Dažkārt ieslodzīto vienkārši sasēja embrija pozā un pieslēdza ar važām pie restēm.

Lai nopratināmais zaudētu orientāciju, viņu ar pakausi trieca pret betona sienu. Huseins atcerējās – pēc tādiem sitieniem viņš uz brīdi zaudēja redzi un krita. Pēc tam procedūru atkārtoja. Pie tam CIP psihologs apgalvoja, ka tādu darbību mērķis ir vienkārši apmulsināt, - ja arestantam sagādā sāpes, darbinieks "kaut ko dara nepareizi".

Тюрьма в Гуантанамо. Блок Лагерь 6
AP Photo/Alex Brandon
Cietums Guantanamo. Bloks "6.nometne"

Aizdomās turamos varēja iesēdināt lielos un mazos krātiņos. Lielajā viņi sēž uz taburetes, nevarēdami piecelties. Mazajā – gulēja sarāvušies. Reizēm tajos ielaida kukaiņus. Pakustēties un ieņemt daudzmaz ērtu pozu neizdevās. Huseins stāstīja, ka stundām ilgi sēdējis krātiņos un gandrīz nepārtraukti kliedzis no sāpēm un krampjiem muskuļos.

CIP skaidroja: lai ieslodzītais "pievērstos notiekošajam, nevis sava ideoloģijai", viņam neļāva gulēt. Horizontālā stāvokli sasēja tā, lai aiz sāpēm nebūtu iespējams iemigt. Huseins mocījās divas, pat trīs nedēļas no vietas. "Šķita, tas ilgst veselu mūžību, - viņš teica. – Reizēm tomēr iemigu, un tad sargs aplēja mani ar ūdeni."

Mēģinājums kaulus nelauž

"Nometnes Nr.7" likvidācija vēl nenozīmē, ka Guantanamo tiek slēgta. To solīja jau Baraks Obama, taču viņa plāniem pretojās Kongress, kurā republikāņi bija vairākumā.

Desmit gadus vēlāk Donalds Tramps parakstīja rīkojumu, saskaņā ar kuru valdība atteicās likvidēt cietumu. Tagad Obamas idejas atgriezusies Baidena administrācija – tūlīt pēc viņa stāšanās amatā Baltais nams paziņoja, ka Guantanamo darbība tiks revidēta un iestādi slēgs tuvākajos četros gados.

Тюрьма в Гуантанамо
AP Photo/Alex Brandon
Cietums Guantanamo.

Pārbaudēs piedalīsies vairāki resori, arī Tieslietu ministrija un Aizsardzības ministrija, ziņoja Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki. Viņa pastāstīja miglaini: "Mūsu tālāko soļu apspriešanā jāpiedalās virknei darbinieku no dažādām organizācijām."

Pagaidām Baidena komanda nav sniegusi nekādu konkrētu informāciju. Arestantus varētu repatriēt vai sameklēt viņiem cietumus citās valstīs. Pārrunas šajā jautājumā reiz organizēja Valsts departamenta speciālais pārstāvis Guantanamo lietās – tādu amatu ieviesa Obama. Tramps to likvidēja, bet Baidens, domājams, atjaunos, uzskata informēti avoti. Vienlaikus iespējams, ka Pentagons pārskatīs ieslodzīto lietas, lai noskaidrotu, vai viņi rada reālus draudus.

Pie tam Obamas laiku problēma nekur nav pazudusi, un Baidenam, domājams, tāpat Kongress stāsies pretī. Kad jaunais aizsardzības ministrs Loids Ostins paziņoja, ka administrācija centīsies panākt cietuma slēgšanu, Pārstāvju palātā ar protestu nāca klajā republikāņi – kara veterāni.

"Ja mēs atbrīvosim Guantanamo, viņi kļūs par varoņiem, zvaigznēm islāmistu-ekstrēmistu pasaulē. Amerikai tas radīs vēl lielākus draudus," uzskata Afganistānas veterāns, kongresmenis Maiks Volcs.

Neskatoties uz tiesībsargu pūlēm un Baidena iniciatīvu, pretinieku argumenti var gūt virsroku. Deviņiem arestantiem Guantanamo jau izvirzītas apsūdzības vai pat pasludināts spriedums. Viens no pazīstamākajiem ir Halids Šeihs Mahameds. Militārā komisija lēma, ka viņš ir vainīgs 11. septembra teroraktu organizācijā, kas aiznesa triju tūkstošu amerikāņu dzīvības. Vēl 20 ieslodzītos uzskata par pārāk bīstamiem, lai izlaistu. Baidenam un viņa komandai nāksies pārliecināt amerikāņus, kuri tik drīz vis neaizmirsīs 2001. gada traģiskos notikumus. Vai jaunajam prezidentam izdosies noskaņot sabiedrību sev par labu? Tas vēl nav zināms.

0
Tagi:
cietums, ASV
Pēc temata
Slepenais cietums Mariupoles lidostā: tirgošanās ar ieslodzītajiem
Nenotveramais Džo: Lietuva nevar sameklēt prasītāju lietā par CIP cietumu