Centrāltirgus

"Latvijas sievietes nav pelnījušas to pazemojumu": atkal iesaka atteikties no 8. marta

519
(atjaunots 16:15 04.03.2019)
Latvijas Universitātes juridisko zinātņu doktore un LPSR VDK darbības pētniece Kristīne Jarinovska atkal atgādinājusi Latvijas sievietēm un Saeimai par to, ka 8. marta svētki ir pazemojošs okupācijas režīma mantojums.

RĪGA, 4. marts – Sputnik. Par gaidāmajiem 8. marta svētkiem, izrādās, domā ne tikai vīrieši: juridisko zinātņu doktore un bijusī Latvijas VDK zinātniskās izpētes valdības komisijas priekšsēdētāja vietniece Kristīne Jarinovska kārtējo reizi atgādināja par savu pozīciju sakarā ar "sieviešu dienu".

Pēc zinātnieces domām, šim datumam jābūt izdzēstam no Latvijā svinēto saraksta, jo tie ir "okupācijas svētki".

​"8. marts ir daļa no PSRS totalitārā okupācijas režīma ideoloģiskās propagandas sistēmas, Latvijas sievietes nav pelnījušas to pazemojumu, ka tas atrodas neatkarīgas Latvijas Republikas likumā. Saeimai tas jārisina," uzrakstīja Kristīne Jarinovska, papildinot savu tvītu ar hipersaiti uz likumu, kur 8. marts skaitās kā Latvijā svinēta Starptautiskā Sieviešu diena.

Taču, izskatās, galvenā 8. marta pretiniece Latvijā kārtējo reizi neguva savas iniciatīvas atbalstu. Komentāros juridisko zinātņu doktorei palūdz nedēmonizēt Starptautisko Sieviešu dienu un nerunāt visu Latvijas sieviešu vārdā.

​​"Nevajag runāt visu Latvijas sieviešu vārdā. Ja Jūs neviens neatceras šajā dienā, tad, ticiet man, tā nav visas Latvijas sieviešu vaina,​" sarkastiski atzīmēja Daina Šadre.

​"​Ir sievietes, kuras atceras visu gadu, nevis vienu padomju kauna dienu," atbild Kristīne Jarinovska.

​​"Jūs esat juridisko zinātņu doktore, strādājiet Latvijas Universitātē, dziedat korī? Sakiet paldies sufrāžistēm, bez viņām Jūsu vieta būtu virtuvē bez tvitera,​" iebilda autorei Jana Simanovska.

​"Varbūt var ieguglēt un palasīt par sufražistēm, kuras ir priekš mums izcīnījušas tiesības balsot? Un jebkādas citas līdzvērtīgas iespējas? Man ir kauns par Jūsu rakstīto, nevis 8. martu kā tādu. Vēsturi zināt nekad nav par sliktu," pievienojās komentētājiem Iveta.

Pēc kā Kristīne Jarinovska aizmētāja komentētājus ar tvītiem, pārliecinot viņus tajā, ka sufražistēm-teroristēm nav nekāda sakara ar Klāru Cetkinu un Rozu Luksemburgu, kuras arī nav tie labākie sekošanas piemēri. Un vēl padalījās padomju plakātos un pašas Aleksandras Kollontajas skaidrojumos.

​Taču Kristīnes Jarinovskas pozīcija, izskatās, nepārliecināja pat vīriešus, kuri arī iestājās par 8. martu.

​"8. marts ir daļa no Eiropas Savienības. Būsim reālisti, izbeigsim palielināt "grēka un ienaida liesmas" (U.Neiburgs) Latvijā - sekos civilizētu valstu piemēriem!" uzrakstīja Edgars, pievienojot hipersaiti uz ziņu, ka Berlīne taisās Starptautisko Sieviešu dienu pasludināt par brīvdienu.

Atgādināsim, ka juridisko zinātņu doktore Kristīne Jarinovska jau ne pirmo reizi uzstājas ar 8. marta svētku kritiku. Iepriekš viņa piedāvāja pārcelt svētkus uz 16. martu, kad Latvijā notiek leģionāru gājiens. Šo datumu viņa piedāvāja izvēlēties par godu dzejnieces Aspazijas dzimšanas dienai, kura veltīja sevi Rainim. Pēc Jarinovskas domām, 16. martā sievietes visnotaļ veiksmīgi var novērst uzmanību no leģionāru gājiena sev.

519
Pēc temata
Ražots Latvijā: desmit dāvanas 8. Martā
Svētki, taču ne brīvdiena: kur pasaulē svin 8. martu
Nav brīvdiena, taču svētki ir: 8. martu Latvijā svin divas trešdaļas iedzīvotāju
Ukrainā piedāvā atteikties no 8. marta svinēšanas Krievijas dēļ
Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis, foto no arhīva

Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā

21
(atjaunots 12:49 28.05.2020)
Diezin vai Latvija sameklēs naudu veselības aprūpei, ņemot vērā valdības pašreizējos soļus izejai no krīzes, paziņoja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Latvija ir veselības aprūpes personāla "donors" citām Eiropas Savienības valstīm, konstatēja Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Anda Čakša. Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu, tostarp arī Latvijā. Pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles domām, no mediķu prombraukšanas palīdzēs izvairīties skaidrs algu palielināšanas un nozares finansēšanas plāns.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijas valdība nepiešķir pienācīgu nozīmi veselības aprūpes finansēšana, mediķu atalgojuma starpība Latvijā un Rietumeiropas valstīs liek jaunajiem ārstiem pārdomāt darba iespējas ārzemēs, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs, žurnāla "Latvijas ārsts" galvenais redaktors Pēteris Apinis.

"Eiropas plaukstošās valstis – Lielbritānija, Francija, Vācija – kopā ar ekonomiku tagad paceļ arī veselības aprūpi. Latvijas valdība neaptver, cik tas ir nepieciešams. Mūsu valdība neredz, ka arī veselības aprūpe maksā nodokļus un nes ienākumus budžetam," paziņoja Apinis.

Viņš uzsvēra, ka, saskaņā ar visām prognozēm, tieši Lielbritānija būtiski palielina mediķu, it īpaši šauru speciālistu, piemēram, anesteziologu, reanimatologu, radiologu algas.

"Starpība ar Latvijas algām būs tik liela, ka jaunie ārsti ar angļu valodas zināšanām valstī neaizkavēsies. Mediķu algas Rietumeiropā un Latvijā vienmēr ir atšķīrušās, taču, ja starpība kļūs būtiska, jaunais ārsts nespēs atturēties no aizbraukšanas," brīdināja Apinis.

Viņš atgādināja, ka Rietumeiropa jau agrākajos gados ieguldījusi veselības aprūpē daudz vairāk nekā Latvija. "Ņemot vērā valdības pēdējās darbības izejai no ekonomiskās krīzes, neticu, ka atradīsies nauda medicīnai," piebilda Apinis.

Saskaņā ar Health Care Index 2020 reitinga datiem, pēc veselības aprūpes efektivitātes Latvija ieņem 21. vietu 33 Eiropas valstu vidū.

21
Tagi:
Latvija, medicīna, mediķi, veselība
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Ārsti un skolotāji pieprasa algas paaugstinājumu
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši galveno veselības aprūpes problēmu valstī – tā nav nauda
Daugavpils pusaudzes, foto no arhīva

Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā

6
(atjaunots 12:19 28.05.2020)
Lēmums organizēt vasaras nodarbinātības programmu skolēniem ir saistīts ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) šovasar organizēs vasaras nodarbinātības programmu skolēniem, stāsta Press.lv, atsaucoties uz Labklājības ministrijas padomnieku komunikācijas jautājumos Jāni Zariņu.

Plānots, ka programma ilgs divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam.

Labklājības ministrija pieņēmusi šo lēmumu sakarā ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija, paskaidroja labklājības ministre Ramona Petrlaviča. Lēmums pieņemts, ievērojot epidemiologu viedokli.

Līdz 3. jūnijam NVA aptaujās darba devējus, kuri jau iesnieguši pieteikumus skolēnu nodarbinātības programmai, lai noskaidrotu, kādi piedāvājumi vēl joprojām ir aktuāli. Līdz 8. jūnijam pretendentus novērtēs komisijas aģentūras filiālēs, bet līdz 18. jūnijam tiks pieņemti lēmumi.

Skolēni var reģistrēties programmai attālināti. No 10. jūnija sāksies reģistrācija Latgalē, no 11. jūnija – Vidzemē, no 12. jūnija – Rīgas reģionā, no 13. jūnija – Kurzemē un Zemgalē.

Par skolēnu iekārtošanu darbā uzņēmēji saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolena-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

6
Tagi:
bērni, NVA
Pēc temata
Labākais, kas ar mums noticis: uz ārzemēm adoptēto bērnu vēstule Labklājības ministrijai
Tā ir katastrofa: latviešu pusaudži kaunas no dzimtās valodas
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
Zviedru prettanku granātmetējs Carl Gustaf AB

Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4

11
(atjaunots 15:05 28.05.2020)
Daļu vecā bruņojuma savu valstu armijās Igaunija un Latvija aizvietos ar zviedru granātmetējiem Carl-Gustav M4.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4 Zviedrijas kompānijā Saab. Piegādes tiks veiktas laikā no 2021. līdz 2024. gadam, liecina informācija ražotāja vietnē.

Pasūtījumi veikti saskaņā ar 2019. gada jūnijā parakstīto vienošanos. Tā ļauj Zviedrijai, Latvijai un Igaunijai pasūtīt granātmetējus Carl-Gustaf M4 desmit gadu periodā.

"Jaunās paaudzes prettanku granātmetēji Carl-Gustaf M4 noteikti ir liels solis uz priekšu karavīriem, kuri mācījušies tos izmantot un strādājuši ar iepriekšējām versijām, M2. Īpaši tas attiecas uz pārvietošanos ar granātmetējiem," norādīja Igaunijas Aizsardzības pētījumu centra pārstāvis Ramils Lips.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas un Igaunijas kopīgais iepirkums nodrošinās vērā ņemamu līdzekļu ekonomiju un tas ir teicams kooperācijas piemērs.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks apgalvoja, ka prettanku granātmetēju kopīgais iepirkums ļaus palielināt operatīvo savietojamību un atvieglos mācības ar sabiedrotajiem.

"Jauno "Carl Gustaf" prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs," norādīja Artis Pabriks.

Jaunajiem ieročiem ir piemērota agrāko modifikāciju munīcija, tāpēc tās piegādes nav nepieciešamas.

11
Tagi:
Latvija, Igaunija, bruņojums
Pēc temata
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Latvija slepeni iegādājās prettanku ieroci Zviedrijā