Uzvaras piemineklis

Pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem nojauks? Par demontāžu nobalsojuši 10 tūkstoši cilvēku

181
(atjaunots 15:02 03.03.2019)
Vai tiešām Rīga atbrīvosies no pieminekļa Atbrīvotājiem? Kāds liktenis sagaida monumentu, ja petīcija par tā nojaukšanu nonāks Saeimā?

RĪGA, 3. marts – Sputnik. Cienītāji paspriedelēt par "okupāciju" var jūsmot. Petīcija par pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem no vācu fašistu iekarotājiem nojaukšanu, kura parādījās sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv 2017. gada septembrī, beidzot savākusi nepieciešamos 10 tūkstošus parakstus tās izskatīšanai Saeimā.

Iniciatīvas autors ir Uģis Polis. Pēc viņa domām, piemineklis Atbrīvotājiem ir simbols, kurš atgādina latviešu tautai par ciešanām "padomju okupācijas" gados. Polis uzskata, ka ar savu iniciatīvu viņš izpilda latviešu vēlēšanos, kuri lielākajā masā vēlas šī simbola nojaukšanu.

Bet, kā vēsta Mixnews.lv, monuments, visticamāk, paliks savā vietā. Jo pret tā nojaukšanu skeptiski attiecas Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM). Jo pieminekli apsargā 1994. gadā Latvijas un Krievijas noslēgtie līgumi un normatīvie akti, kuri aizstāv pieminekļus, celtnes un masveida apbedījumu vietas, paredzot to uzturēšanu un kopšanu.

Un, neraugoties uz to, ka iniciatīvas autors piedāvā šos līgumus anulēt, Latvijas ĀM runā par to, ka likumdošana neļauj to darīt pat tādā gadījumā, ja iniciatīva par pieminekļa nojaukšanu gūs Saeimas atbalstu.

Piemineklis paliek

ĀM pārstāvis Jānis Beķeris iepriekš skaidroja, ka no likumdošanas viedokļa pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšana nav iespējama, jo līgums ar Krieviju paredz, ka jebkādas konfrontācijas rašanās gadījumā abu valstu normatīvo aktu starpā un ar starptautisko regulēšanu, otrajam ir priekšrocība pār Latvijas likumdošanu, un nekādas pretlikumīgas darbības Latvijā nedrīkst rīkot.

Un pat Nacionālā kultūrmantojuma pārvalde, kaut arī neiekļāva monumentu kultūrvēsturisko pieminekļu sarakstā, tomēr uzskata to par kultūrvēsturisku vērtību un noteikta laika posma apliecinājumu.

Tiesa, pārvaldē uz pieminekļa vēsturisko vērtību raugās citā leņķī. Pēc Nacionālās kultūrmantojuma pārvaldes Politiskās nodaļas speciālistes Almas Kaurātes sacītā, pieminekļa pastāvēšanu vai izskaidrot tā, ka "tas varētu kļūt par totalitārisma liecību, iegūstot zināmu muzeja vērtību".

Pievaldiet interpretācijas

Par šādu interpretāciju Latvijas ĀM arī nav sajūsmā. Tur šo iniciatīvu neatbalsta un lūdz būt uzmanīgākiem ar vēstures traktēšanu, jo tas dod pamatu vēl plašākām diskusijām un iebildumiem. Ministrija aicina atturēties no tā.

Turklāt, vērts atgādināt, ka nesen par Latvijas premjerministru kļuvušais Krišjānis Kariņš no "Jaunās Vienotības" izteicās par pasākumiem, kas veltīti Waffen SS leģionāru piemiņai. Pēc viņa sacītā, valdības locekļiem nevajadzētu piedalīties leģionāru gājienos un citās līdzīgās akcijās.

Kariņš uzsvēra, ka šādi pasākumi "neveicina Latvijas imidža uzlabošanos". Tāpēc pastāv varbūtība, ka jaunā valdība atliks pieminekļa nojaukšanu dziļā kastē vai vispār piedāvās par to aizmirst, lai nebojātu valsts imidžu pasaules sabiedrības acīs.

181
Pēc temata
Uzvaras diena Rīgā: 150 tūkstoši pie pieminekļa un 15 tūkstoši "Nemirstīgajā pulkā"
Rīgas Uzvaras parkā sākusi ziedēt sakura
Nacionālistu priekšvēlēšanu danči ap Uzvaras pieminekli
Uzvaras parks Rīgā: kārtība un drošība
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

3
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

3
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

3
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

3
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

0
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

0
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru