Anda Čakša

Čakša paziņoja, ka vienmēr uzstājusies par vienu medicīnisko pakalpojumu grozu Latvijā

91
(atjaunots 17:05 02.03.2019)
Anda Čakša paziņoja, ka jābūt reālistiem – nodrošināt medicīniskos pakalpojumus visiem Latvijas iedzīvotājiem uz tā finansējuma rēķina, kuru saņem veselības aprūpes nozare, nav iespējams.

RĪGA, 2. marts – Sputnik. Bijusī Latvijas veselības ministre Anda Čakša paziņoja, ka vienmēr bijusi par vienādu medicīnisko pakalpojumu kopumu visiem Latvijas iedzīvotājiem, taču problēma tajā, ka valsts nevar to finansiāli atļauties, vēsta raidījums "Rīta panorāma" telekanālā LTV.

Čakša, kura savulaik izvirzīja ideju par medicīnisko pakalpojumu iedalīšanu divos grozos, paziņoja, ka Latvijas ekonomika nav tik liela, lai atļautos vienu universālu pakalpojumu apjomu visiem. Un bija jāsaprot, "vai turpinām tēlot, ka varam to nodrošināt, vai meklējam citu risinājumu", pateica bijusī ministre.

Arī Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka vienmēr jābūt reālistiem, piebilda Čakša.

Pēc viņas sacītā, pirmā ideja viņas ministres darba laikā bija vispārējās obligātās veselības apdrošināšanas sistēma un vienots grozs – bet to neizdevās īstenot.

Kopš 1. janvāra Latvijā bija jāstājas spēkā tā dēvētajai divu grožu sistēmai, kura saista piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem ar sociālā nodokļa nomaksu. Taču atbildīgās iestādes nespēja sakārtot datu bāzu darbu, tāpēc reformu bija nolemts atlikt uz pusgadu.

Attiecīgu likumprojektu Saeima steidzamā kārtā pieņēma 17. janvārī, savukārt 22. janvārī prezidents Raimonds Vējonis to izsludināja.

Pēc jaunās valdības apstiprināšanas par veselības ministri kļuva Ilze Viņķele. Viņa paziņoja, ka centīsies panākt medicīnisko pakalpojumu iedalīšanas divos grozos atcelšanu.

Veselības ministrija piedāvā nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem vienādu medicīnisko pakalpojumu kopumu, pielīdzinot nodokļu izmaksas tiem, kas strādā ar darba līgumu, un tiem, kas strādā, mikrouzņēmumu režīmā, saņem autortiesību honorārus, veic patenta izmaksas un tā tālāk. Pērn valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksu likme tika paaugstināta par 1% tikai tiem, kas strādā vispārējā nodokļu režīmā, un, pēc Viņķeles domām, tas ir netaisnīgi.

Finanšu ministrs Jānis Reirs, komentējot Veselības ministrijas iniciatīvu, paziņoja, ka patlaban veselības aprūpes sistēmu uztur apmēram 600 tūkstoši strādājošo vispārējā nodokļu režīmā, kaut gan kopumā Latvijā ir apmēram miljons strādājošo. Pēc viņa domām, nodokļu režīmu skaitu Latvijā var samazināt. Šobrīd tie ir septiņi.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens aicina padomāt par tādu nodokļu režīmu, kas liks cilvēkiem maksāt nodokļus. "Ja pastāv kaut kāda nodokļu likme, kura nemudina maksāt nodokļus, tā ir jālikvidē," - paziņoja viņš.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš, rezumējot ministru sacīto, paziņoja, ka varasiestādes atklāj publisku diskusiju par nodokļu izmaiņām Latvijā.

91
Pēc temata
Veselības aprūpē apzināti tiek radīts haoss: Čakša iesaka mediķiem nesatraukties
Čakša turpina maldināt, ātrajā palīdzībā – katastrofa: latviete vēršas pie prezidenta
Anda Čakša uzskata, ka sabiedrība pārspīlē problēmas veselības aprūpes jomā
Čakša par mediķu algām: FM gatavo grozījumus, VM meklē naudu
Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis, foto no arhīva

Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā

21
(atjaunots 12:49 28.05.2020)
Diezin vai Latvija sameklēs naudu veselības aprūpei, ņemot vērā valdības pašreizējos soļus izejai no krīzes, paziņoja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Latvija ir veselības aprūpes personāla "donors" citām Eiropas Savienības valstīm, konstatēja Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Anda Čakša. Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu, tostarp arī Latvijā. Pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles domām, no mediķu prombraukšanas palīdzēs izvairīties skaidrs algu palielināšanas un nozares finansēšanas plāns.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijas valdība nepiešķir pienācīgu nozīmi veselības aprūpes finansēšana, mediķu atalgojuma starpība Latvijā un Rietumeiropas valstīs liek jaunajiem ārstiem pārdomāt darba iespējas ārzemēs, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs, žurnāla "Latvijas ārsts" galvenais redaktors Pēteris Apinis.

"Eiropas plaukstošās valstis – Lielbritānija, Francija, Vācija – kopā ar ekonomiku tagad paceļ arī veselības aprūpi. Latvijas valdība neaptver, cik tas ir nepieciešams. Mūsu valdība neredz, ka arī veselības aprūpe maksā nodokļus un nes ienākumus budžetam," paziņoja Apinis.

Viņš uzsvēra, ka, saskaņā ar visām prognozēm, tieši Lielbritānija būtiski palielina mediķu, it īpaši šauru speciālistu, piemēram, anesteziologu, reanimatologu, radiologu algas.

"Starpība ar Latvijas algām būs tik liela, ka jaunie ārsti ar angļu valodas zināšanām valstī neaizkavēsies. Mediķu algas Rietumeiropā un Latvijā vienmēr ir atšķīrušās, taču, ja starpība kļūs būtiska, jaunais ārsts nespēs atturēties no aizbraukšanas," brīdināja Apinis.

Viņš atgādināja, ka Rietumeiropa jau agrākajos gados ieguldījusi veselības aprūpē daudz vairāk nekā Latvija. "Ņemot vērā valdības pēdējās darbības izejai no ekonomiskās krīzes, neticu, ka atradīsies nauda medicīnai," piebilda Apinis.

Saskaņā ar Health Care Index 2020 reitinga datiem, pēc veselības aprūpes efektivitātes Latvija ieņem 21. vietu 33 Eiropas valstu vidū.

21
Tagi:
Latvija, medicīna, mediķi, veselība
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Ārsti un skolotāji pieprasa algas paaugstinājumu
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši galveno veselības aprūpes problēmu valstī – tā nav nauda
Daugavpils pusaudzes, foto no arhīva

Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā

6
(atjaunots 12:19 28.05.2020)
Lēmums organizēt vasaras nodarbinātības programmu skolēniem ir saistīts ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) šovasar organizēs vasaras nodarbinātības programmu skolēniem, stāsta Press.lv, atsaucoties uz Labklājības ministrijas padomnieku komunikācijas jautājumos Jāni Zariņu.

Plānots, ka programma ilgs divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam.

Labklājības ministrija pieņēmusi šo lēmumu sakarā ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija, paskaidroja labklājības ministre Ramona Petrlaviča. Lēmums pieņemts, ievērojot epidemiologu viedokli.

Līdz 3. jūnijam NVA aptaujās darba devējus, kuri jau iesnieguši pieteikumus skolēnu nodarbinātības programmai, lai noskaidrotu, kādi piedāvājumi vēl joprojām ir aktuāli. Līdz 8. jūnijam pretendentus novērtēs komisijas aģentūras filiālēs, bet līdz 18. jūnijam tiks pieņemti lēmumi.

Skolēni var reģistrēties programmai attālināti. No 10. jūnija sāksies reģistrācija Latgalē, no 11. jūnija – Vidzemē, no 12. jūnija – Rīgas reģionā, no 13. jūnija – Kurzemē un Zemgalē.

Par skolēnu iekārtošanu darbā uzņēmēji saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolena-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

6
Tagi:
bērni, NVA
Pēc temata
Labākais, kas ar mums noticis: uz ārzemēm adoptēto bērnu vēstule Labklājības ministrijai
Tā ir katastrofa: latviešu pusaudži kaunas no dzimtās valodas
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
Zviedru prettanku granātmetējs Carl Gustaf AB

Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4

12
(atjaunots 15:05 28.05.2020)
Daļu vecā bruņojuma savu valstu armijās Igaunija un Latvija aizvietos ar zviedru granātmetējiem Carl-Gustav M4.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4 Zviedrijas kompānijā Saab. Piegādes tiks veiktas laikā no 2021. līdz 2024. gadam, liecina informācija ražotāja vietnē.

Pasūtījumi veikti saskaņā ar 2019. gada jūnijā parakstīto vienošanos. Tā ļauj Zviedrijai, Latvijai un Igaunijai pasūtīt granātmetējus Carl-Gustaf M4 desmit gadu periodā.

"Jaunās paaudzes prettanku granātmetēji Carl-Gustaf M4 noteikti ir liels solis uz priekšu karavīriem, kuri mācījušies tos izmantot un strādājuši ar iepriekšējām versijām, M2. Īpaši tas attiecas uz pārvietošanos ar granātmetējiem," norādīja Igaunijas Aizsardzības pētījumu centra pārstāvis Ramils Lips.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas un Igaunijas kopīgais iepirkums nodrošinās vērā ņemamu līdzekļu ekonomiju un tas ir teicams kooperācijas piemērs.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks apgalvoja, ka prettanku granātmetēju kopīgais iepirkums ļaus palielināt operatīvo savietojamību un atvieglos mācības ar sabiedrotajiem.

"Jauno "Carl Gustaf" prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs," norādīja Artis Pabriks.

Jaunajiem ieročiem ir piemērota agrāko modifikāciju munīcija, tāpēc tās piegādes nav nepieciešamas.

12
Tagi:
Latvija, Igaunija, bruņojums
Pēc temata
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Latvija slepeni iegādājās prettanku ieroci Zviedrijā