Brāļu kapos Rīgā

Muzeja "Ebreji Latvijā" direktors: Cukuram nav vietas Brāļu kapos

334
(atjaunots 11:27 26.02.2019)
Latvijā joprojām turpinās diskusija par pazīstamā latviešu lidotāja Herberta Cukura pārapbedīšanu: vēsturnieku domas dalās, nacionālpatrioti ir sajūsmā un prasa atzīt, ka Cukurs pat glābis ebrejus. Cukura meita ir pārliecināta – tēvs bijis varonis.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Kārtējā televīzijas programma Kultūršoks telekanālā LTV1 bija veltīta Herberta Cukura personībai. Tajā savu viedokli pauda ne tikai prokurors un Cukura meita, bet arī vēsturnieki un muzeja "Ebreji Latvijā" direktors.

No Latvijas prokuratūras rīcībā esošajiem dokumentiem neesot iespējams pat precīzi noteikt, kāds bijis Cukura amats Viktora Arāja komandā, sarunā ar žurnālistiem apgalvoja Ģenerālprokuratūras īpaši svarīgu lietu nodaļas prokurors Monvīds Zelčs.

Žurnālisti uzskata, ka Cukura lieta zināmā mērā atgādina lielu skaitu tiesas procesu par sadarbību ar VDK: aģenti attaisnoti nevis tāpēc, ka nav darījuši neko sliktu, bet gan tāpēc, ka trūkst pierādījumu.

Savukārt Cukura meita Antinea Doloresa Cukurs-Risoto Ģenerālprokuraturas lēmumu uzskata par tēva reabilitāciju, tāpēc viņa nolēmusi atsākt cīņu par tiesībām pārapbedīt viņu Brāļu kapos Rīgā. Ar laimes un lepnuma asarām acīs viņa uzsvēra, ka vairs neesot slepkavas meita, par kādu uzskatīta visus šos gadus.

Cukura kāzuss

Taču Latvijas vēsturnieki, šķiet, nesteidz piekrist tādam viedoklim. Lai arī ir juridiski neiespējami pierādīt Cukura līdzdalību cilvēku slepkavībās, vēstures aspektā viņa personība tik un tā ir visai pretrunīga, ņemot vērā viņa neapšaubāmo dalību Holokaustā.

"Ja mēs tagad atzīstam Cukuru par nevainīgu, jo viņš nevienu cilvēku nav nošāvis, vismaz tam nav pierādījumu, tad lielā mērā šis kāzuss var tikt attiecināts arī uz padomju kolaborantiem, kas piedalījās mierīgo civiliedzīvotāju deportācijās, jo viņi jau arī nevienu nenogalināja," – spriež vēsturnieks Kaspars Zellis. 

Latvijas Valsts arhīvā ir kāda šofera Jāņa Bēdeļa liecības par to, ka Cukurs bijis Arāja garāžas priekšnieks. Kāds Leonīds Jansons apliecināja, ka Cukurs bijis ieroču eksperts vai priekšnieks, atbildīgs par ieroču tehnisko stāvokli Arāja komandā.

Taču arhīvā nav tiešu pierādījumu, ka Cukurs būtu piedalījies eksekūcijās. "Šīs liecības ir sekundāras, tie ir bijušie Arāja komandas dalībnieki, kas ir pratināti un snieguši liecības, kā arī cietušie," – skaidroja Latvijas Valsts arhīva eksperts Ainārs Bambals.

"Tas, ka viņš nebija kaut kāds apsēsts antisemīts, par to nav ne mazāko šaubu. To neviens viņam arī nepārmet. Un tur jau ir tā Holokausta stāsta sarežģītība. Ja mēs paskatīsimies, tad diezgan liela daļa to cilvēku, kas piedalījās ebreju slepkavībās Holokausta laikā, nebija kaut kādi apsēsti antisemīti. Situatīvi šie cilvēki bija slepkavas, viņi nesaskatīja problēmu noslepkavot kādu cilvēku, pret kuriem viņiem nebija nekāda personīga naida. Viņi uzskatīja, ka apstākļi ir tādi," – paskaidroja muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis.

Ļenskis uzsvēra, ka Cukurs bijis viens no augstajiem komandieriem, priekšnieks ieroču lietās. Tas ir, tieši viņš atbildēja par ieroču izsniegšanu, ar kuru palīdzību tika veiktas slepkavības, kā arī atbildēja par garāžu, tostarp arī par tiem pašiem autobusiem, kuri vadāja Arāja komandu uz slepkavībām.

"Viņš ir brīvprātīgi pieteicies Arāja komandā, saprotot, ar ko viņam būtu jānodarbojas," – uzsvēra I.Ļenskis.

Tikai ne Brāļu kapos

Herberta Cukura nevainību apšauba arī vēsturnieks Uldis Neiburgs.

"Viena no Viktora Arāja palīgiem, Borisa Kingslera parakstītā dokumentā par ieroču atļauju iegūšanu Arāja komandai Herberta Cukura vārds aiz Viktora Arāja ir kāds otrais vai trešais, kas diez vai liecina, ka viņš bijis vienkārši kaut kāds garāžas pārzinis vai vienkārši šoferis. Kamēr citi ir slepkavojuši cilvēkus vai rūpējušies par loģistiku, transportu, ieročiem, viņš būtu pastaigājies pa Rumbulas priedulāju un baudījis dabas skatus," – savu iespaidu žurnālistiem pastāstīja Uldis Neiburgs.

"Ļoti daudz Latvijas brīvības cīnītāju ar daudz tīrākām reputācijām guļ parastos ģimenes kapos, kāpēc Cukuram būtu jāizrāda šī sevišķā pretīmnākšana? Es tam neredzu īpašu pamatojumu," – uzskata vēsturnieks K.Zellis.

Vēl asāku viedokli šajā jautājumā pauda muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis.

"Ja mēs uzskatām, ka Brāļu kapi ir Latvijas panteons,(..) viennozīmīgi skaidrs, ka viņam tur nav vietas. Jebkur citur Latvijā, bet ne Brāļu kapos," – ir pārliecināts Ļenskis. 

Ebreju kopiena gatavo pieprasījumu

Atgādināsim, ka jautājums par Herberta Cukura personību un viņa mirstīgo atlieku apbedīšanu Brāļu kapos no jauna saasinājies pēc Ģenerālprokuratūras lēmuma pārtraukt krimināllietu, kas ierosināta pret Herbertu Cukuru jau 2006. gadā. Lidotājs, kurš Otrā pasaules kara laikā brīvprātīgi iestājies Arāja komandā – nacistiskā okupācijas režīma izveidotā latviešu policijas dienesta SD vienībā, tika turēts aizdomās par dalību vismaz 30 tūkstošu ebreju noslepkavošanā Holokausta laikā.

Lieta ierosināta pēc LR Krimināllikuma 71. panta "Genocīds", taču gandrīz 13 gadus vēlāk izrādījusies slēgta nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Izmeklēšanai iesniegtajiem pierādījumiem neesot juridiska spēka, uzskata Latvijas prokuratūra, bet nopratināt lieciniekus nav iespējams, jo nu jau viņu vairs nav starp dzīvajiem.

Vienlaikus nesen Latvijas Ebreju kopiena informēja, ka gatavo iesniegumu Ģenerālprokuratūrai ar lūgumu nodrošināt piekļuvi lietas materiāliem – pēc iepazīšanās ar tiem tiks pieņemts lēmums par tālākajiem soļiem.

334
Pēc temata
Vēsturnieks atgādināja par Baltijas kolaboracionistu dalību Ļeņingradas blokādē
Vecās pasakas: Nacionālā apvienība atkal attaisno Herbertu Cukuru
Herberts Cukurs: gļēvulis un bende ar lidotāja uzplečiem
Cukura lieta ir slēgta: "latviešu varoni" var apglabāt Brāļu kapos
Neatliekamās palīdzības mašīnas, foto no arhīva

"Nav naudas mirsti nost": rīdziniece saņēmusi rēķinu par ātrās palīdzības izsaukšanu

16
(atjaunots 15:58 08.07.2020)
Rīdziniece vērsusies pēc palīdzības ar spēcīgām sāpēm mugurā un augstu asinsspiedienu, taču pēc nedēļas saņēma NMPD rēķinu 62 eiro apmērā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukšanu palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par ārkārtēju, rīdziniece būs spiesta samaksāt 62 eiro.

Par vēstuli no NMPD Svetlana pastāstīja Facebook publiskajā grupā Ķengarags.

"Gribu pastāstīt par nepatikšanām, kas ar mani notikušas, lai arī tam nav sakara ar tēmu. Pēc traumas nobīdījās 4. un 5. mugurkaula disks. Iespieda nervu. Spiediens pacēlās līdz 200, izsaucu ātros. Atbrauca uz Ķengaragu, ātri izdarīja injekciju – viņiem spiediens nez kāpēc bija normāls. Tāda man nav pat labā dienā. Bet šodien pa pastu atnāca vēstule par nepamatotu izsaukumu un 62 eiro. Gribas zināt, uz kurieni mēs ripojam?" par savām bēdām stāstīja sieviete.

Tomēr komentētāju domas dalījās: vieni piekrita sašutušajai sievietei un ieteica pārsūdzēt rēķinu, citi nostājās mediķu pusē un pārmeta sievietei: sak, spiediens (mediķu papīrā norādīts 145/80) nebija nāvējošs, pie ārsta varēja aiziet pati.

"Varat droši braukt uz Laktas ielu 8 un apstrīdēt. 145/80 nav nāvējošs spiediens. Bet 217 – tas jau ir ļoti augsts un bīstams. Kad pēdējo reizi mainījāt baterijas aparātā? Tas var rādīt nepareizi," publikācijas autorei ieteica Sergejs.

"Beigas... Pašai ir problēmas ar mugurkaulu, laikam saspieda, tā, ka pat acs sāp, visa kreisā puse kļūst nejūtīga, bet tagad saprotu – labāk nosprāgt, nekā būt parādā par to, kas valstij manā labā ir jādara apriori, jo esmu godīgs nodokļu maksātājs... No rīta ienāca prātā traka doma ātros izsaukt. Ja nav naudas, mirsti nost..." konstatēja Irina.

"Ja jūs būtu bomžs vai narkomāns, viss būtu bez maksas," sarkastiski atzīmēja Jekaterina.

"Manai mammai atnāca tāda pati vēstule. Par to, ka viņa epidēmijas laikā atteicās Ogrē braukt uz slimnīcu. Viņai bija spiediens 240/110," atcerējās Jeļena.

"Noteikti apstrīdiet! Kamēr cilvēki klusē, viņiem visu pierakstīs. Taču... Mūsu valstī ir grūti kaut ko panākt un pierādīt, vajag laiku un stiprus nervus. Lai jums veselība un pacietība!" autorei ieteica Kitija.

Publikācijas autore atcerējās, ka laikā, kad viņa saukusi ātros, tonometrs rādījis spiedienu 200 vienību apmērā, un no sāpēm viņai zudusi samaņa. Viņa stāsta, ka trauma jau ir otro mēnesi, bet tagad nevar nokļūt pat pie maksas ārsta.

"Tabletes Diclac ID 75, ko man izrakstīja ģimenes ārste, dzēru ik pēc stundas visu dienu, nelīdzēja. Bet pie speciālista, pat par maksu, pieraksts tagad tikai uz 15. jūliju," Svetlana paskaidroja, kāpēc izsaukusi NMPD.

Atgādināsim, ka pērn NMPD maksas pakalpojumu cenas valstī pieauga vidēji par 10%. Valdība apstiprināja maksas pakalpojumu cenu pieaugumu.

NMPD uzsvēra, ka cenas augušas atbilstoši ikdienas izdevumiem, un pārsvarā attiecas uz pakalpojumu apmaksu uzņēmumiem un iestādēm, kas noteiktās situācijās, piemēram, masu pasākumos izvēlējās NMPD mediķus, nevis uz dienesta pamatfunkciju – medicīniskas palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem ārkārtas situācijās.

Dienests uzsvēra, ka par izsaukumiem pacientiem ar nopietniem veselības traucējumiem maksa netiks iekasēta.

16
Tagi:
NMPD, Rīga
Pēc temata
Pacientus vedīs tālāk un ilgāk: kas notiks ar neatliekamo medicīnisko palīdzību reģionos
Ārstu nebūs tikpat daudz, kā agrāk: ātrajai palīdzībai iepirks mazākas un lētākas mašīnas
Neatliekamā palīdzība Latvijā paaugstinās nepamatoto izsaukumu maksu par 40%
Cipule: samazinājies nāvju skaits, gaidot ātrās palīdzības ierašanos
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg

22
(atjaunots 12:17 08.07.2020)
Telefonu krāpnieki atkal sarosījušies – tagad viņi izliekas ne tikai par banku darbiniekiem, bet arī kompānijas Bloomberg līdzstrādniekiem.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Latvijai pāri veļas telefona afēru vilnis – katru dienu dzirdamas kārtējās ziņas par mēģinājumiem izkrāpt naudu lētticīgiem cilvēkiem, izvilinot bankas datus vai izmantojot viltīgas finansiālās shēmas.

Šoreiz ļaundari izliekas par kompānijas Bloomberg darbiniekiem. Tas ir vadošais finansiālās informācijas piegādātājs finanšu tirgu profesionālajiem dalībniekiem.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija Cert.lv brīdina iedzīvotājus par riskiem.

"Uzmanību! Šodien saņemti vairāki ziņojumi par krāpniekiem, kas zvana un izliekas par Bloomberg pārstāvjiem, un aicina investēt apšaubāmās finanšu platformās. Krāpnieki sazinās krievu valodā. Aicinām šādos darījumos neiesaistīties un pēc iespējas ātrāk telefonsarunu pārtraukt!" iestāde brīdināja savā lapā Twitter.

Atgādināsim, ka pēdējā laikā Latvijā aktīvi darbojas telefona afēristi – zvanītāji sarunājas krievu valodā ar Baltijas valstīm neraksturīgu akcentu, tomēr uzdodas par vietējo banku darbiniekiem.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Pēc tam "baņķieri" ziņo klientam par mēģinājumu nesankcionēti noņemt no viņa bankas konta naudu un ierosina bloķēt šo operāciju, taču šim nolūkam viņiem nepieciešams aktivizēties ar Smart-ID palīdzību. Ja klients to izdarīja, nauda no konta vienkārši pazuda.

Piemēram, Valsts policijas Ludzas iecirknis jau ierosinājis četras krimināllietas par krāpšanos. Par tās upuriem kļuvuši Swedbank klienti. Interesanti, ka afēristiem bija zināms klienta vārds un uzvārds, kā arī personas kods. Vēl vairāk, ļaundari pat zvana no Swedbank oriģinālā numura.

Valsts policija atgādināja, ka bankas darbinieki nekad nelūgs jūsu personas datus. Nevajag tos nodot aizdomīgiem zvanītājiem.

Provizoriski dati liecina, ka krāpnieki zvanījuši no klientu centriem Ukrainā. Policija sākusi izmeklēšanu, taču tā var būt visai ilga, jo noziedznieki strādā ārvalstīs.

22
Tagi:
krāpniecība, Bloomberg
Pēc temata
Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Fonda Vēsturiskā atmiņa vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs

Vēsturnieks atbildēja uz Latvijas vēstnieka spriedumiem par 1939.-1940. gadu notikumiem

0
(atjaunots 16:20 08.07.2020)
Vēsturnieks Aleksandrs Djukovs paskaidroja, kāpēc Latvijas vēstnieka Krievijā Māra Riekstiņa viedoklis jautājumā par Baltijas valstu pievienošanu Padomju Savienībai ir nepamatots.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš norādīja, ka fonda "Vēsturiskā atmiņa" vadītājs vēsturnieks Aleksandrs Djukovs savā rakstā "diezgan gari, pieminot kaut kādus 30. un 40. gadu Politbiroja lēmumus, ar kaut kādiem netiešiem slēdzieniem mēģinājis pierādīt, ka līdz pat 1940. gada maijam Padomju Savienībai nebija nekādu Baltijas valstu inkorporācijas plānu". Pie tam Riekstiņš atzīmēja, ka vēsturnieka vārdi neatbilstot tam, kas rakstīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina materiālā.

Sarunā ar Sputnik Latvija Djukovs atgādināja, ka viņa publikācijas pamatā ir arhīva dokumenti, kas pirmo reizi ieraudzījuši dienas gaismu.

"Tie ir nesen atslepenotie dokumenti no Krievijas prezidenta arhīva. Tie rāda, ka lēmums par Baltijas galīgo inkorporāciju PSRS sastāvā tika pieņemts Kremlī nevis 1939. gada septembrī, maijā vai jūnija sākumā, bet gan 1940. gada jūnija beigās un jūlija sākumā," pastāstīja Djukovs.

Vēsturnieks apstiprināja, ka viņa slēdziens nesakrīt pilnībā ar tēzi Krievijas prezidenta Vladimira Putina rakstā, kurā teikts, ka lēmums par inkorporāciju pieņemts 1939. gada rudenī.

"Lieta tāda, ka dokumenti, ar kuriem strādāju es, tika iekļauti zinātniskajā apgrozījumā pēc tam, kad Putina raksts bija sagatavots. Tajā vienkārši nebija iespējams ņemt vērā jaunos atradumus arhīvos. Esmu pārliecināts: ja raksts būtu iznācis vēlāk, mēs ieraudzītu citādus formulējumus, pamatotus ar jaunajām arhīvu liecībām. Tāpēc Latvijas vēstnieka mēģinājumi izlikties, ka mans viedoklis balstās uz netiešiem slēdzieniem, ir nepamatoti," uzsvēra Djukovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas vēsturnieki jau ilgus gadus iekļauj zinātniskajā apgrozījumā jaunas arhīvu liecības par Krievijas un Baltijas attiecībām, paplašinot avotu bāzi.

"Esam spiesti strādāt ne tikai par sevi, bet arī Latvijas kolēģu vietā. Piemēram, pērn publicējām dokumentus no Latvijas vēstniecības arhīva par 1939.-40. gadu. Lai arī tie glabājas Latvijā, vietējie vēsturnieki ar tiem nav strādājuši. Gribētos, lai Latvijas vēstnieks Krievijā tam pievērstu uzmanību," konstatēja Djukovs.

Latvija līdz ar Lietuvu un Igauniju apgalvo, ka PSRS to bija okupējusi līdz 1991. gadam. Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka par "padomju okupāciju" Baltijas valstīs 1940. gadā nevar būt ne runas, Baltijas pievienošana PSRS tiek uzskatīta par tālaika starptautisko tiesību normām atbilstošu. Turklāt laikā, kad republikas bija PSRS sastāvā (izņemot Vācijas okupācijas periodu), tajās darbojās nacionālās varas iestādes.

0
Tagi:
fonds "Vēsturiskā atmiņa", Māris Riekstiņš, Latvija
Pēc temata
Baltijas valstis Otrā pasaules kara priekšvakarā: arhīvi stāsta neglītu patiesību
Kolektīva pašiedvesma: kāpēc Latvija atkal cilā "okupācijas" kompensāciju tēmu
Krievijas kultūras ministrs devis vēstures mācību Viļņas mēram
Neapgūtā vēstures mācība: kāpēc nevēlēšanās nožēlot grēkus nāk par ļaunu