Ainārs Kadišs protestē pie Ministru kabineta ēkas

Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu

162
(atjaunots 08:30 24.02.2019)
Kā sistēma pieteikusi karu pie Ministru Kabineta protestējošajam Aināram Kadišam, turklāt visās frontēs: iesaistīti dažādas policijas un specdienestu apakšvienības, kā arī iesaistīti valsts mediji, kuri savos televīzijas sižetos izkropļo viņa pagātni, savukārt esošo akciju saista sākumā ar politisko marginālu izdarībām, pēc tam ar Krievijas propagandu.

RĪGA, 24. februāris – Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. Pēc tam, desmitajā protesta dienā pašvaldības un valsts policijas pārstāvji aizveda Aināru Kadišu uz iecirkni un salauza svešu telti, kurā viņš spēlēja "guļošā politiķa" lomu, viņš badastreiku neapturēja – un, kā pats saka, kļuvis tikai dusmīgāks.

Valsts sevi ietiepīgi aizstāv

Kadišs jau aizvadījis divpadsmit badastreika dienas un dzer tikai siltu ūdeni. Visas dienas viņš atradās līdzšinējā vietā – alejā pie Ministru Kabineta. Aizpagājušo nakti viņš pirmo reizi pavadīja telpās pie kāda sava paziņas, kurš dzīvo netālu. Pēdējais – pasākums badastreiku pieteicējām ir piespiedu kārtā, jo valsts ar Rīgas domes atbalstu pieņēma attiecīgus likumus, kuri izslēdz visdažādākās mierīga protesta formas.

Piemēram, Rīgas robežās naktī atrasties teltī nedrīkst, savukārt gulēšana tajā vispār draud ar administratīvās lietas iesākšanu. Uz krēsla protestēt diennakts režīmā arī nevar. Pirmkārt, "mēbeļu klātbūtne" jāsaskaņo ar varasiestādēm, otrkārt, uz tā drīkst tikai sēdēt, taču pamēģini naktī kaut vai stundiņu pasnaust – uzreiz iesāks lietu. Diennakts režīmā Rīgā nedrīkst protestēt pat uz sola: atkal, ja aizmigsi, – sods.

Citiem vārdiem sakot, gan valsts, gan Rīgas dome nodrošinājušas sevi no vispopulārākajām un izplatītākajām protestu formām demokrātiskās valstīs. Badoties tu jau drīksti kaut vai gadu, taču tik pat daudz tev nav arī jāguļ. Pretējā gadījumā – paņems uz policijas iecirkni un "saliks kopā" lietu.

"Beigās, man tagad nekas neatliek, kā vien naktī kaut vai uz dažām stundām iet uz māju netālu no šejienes, lai nedaudz pasnaustu, un pēc tam atkal atgriežos pie Ministru Kabineta, kur turpinu badoties," pastāstīja Kadišs.

Viņš saka, ka katru dienu badošanās padodas arvien grūtāk, it īpaši ziemā. Sākumā viņš, kā pats atzinās, nedomāja, izturēs pat septiņas badastreika dienas, taču, izrādījās, ka viņa organisms spēj pat vairāk.

"Es lūk šodien no rīta pamodos, atnācu pie Ministru Kabineta, domāju, ka salūzīšu un vairs nespēšu badoties. Taču man uzreiz sāka nākt klāt dažādi cilvēki, atbalstīt, sarunāties. Viņi dāsni dalījās ar mani savā enerģijā, un tagad es saprotu, ka nepārtraukšu savu protesta akciju vēl ilgi," saka Kadišs.

"Vara smīn caur šādiem purniem"

Alejā tagad nav telts, toties nelieli plakāti ar Kadiša aicinājumiem valstij – palikuši. Kopš vakardienas aleju rotā vēl viens plakāts – ar Ģirta Zvirbuļa fotogrāfiju – valsts televīzijas LTV1, galma raidījuma "Panorāma" korespondentu. Šim raidījumam Kadiša desmitajā badastreika dienā tomēr pagadījās ieraudzīt viņu tieši pie Ministru Kabineta, kur LTV1 žurnālisti mēdz būt teju vairākas reizes dienā, un veltīt viņam sižetu.

Uzrakstā ar korespondenta fotogrāfiju rakstīts: "Viņš apmeloja Aināru Kadišu raidījumā "Panorāma", "Žurnālists, kas kalpo sistēmai" un "Vara smīn caur šādiem purniem".

Sižetā valsts telekanāla žurnālistam izdevās izveidot tādu Kadiša tēlu, ka, liekas, par pēdējo atliek tikai anekdotes stāstīt. Sižetā nav neviena vārda par akcijas idejas sastāvdaļu, bet gan tikai par Kadiša personīgo problēmu: Valsts ieņēmumu dienests, nepabrīdinot viņu, atņēma viņam visu līdz pēdējam centam – sākumā iesaldēja viņa kontu SEB bankā, un pēc tam pārskaitīja valsts budžetā visus viņa ietaupījumus.

Žurnālists pat necentās noprecizēt niansi, ka ar Kadišu vairākas reizes sarunājās divi ministri – IeM vadītājs Sandis Ģirģens un Labklājības ministrijas vadītāja Ramona Petraviča, kā arī daudzi parlamentārieši gan no valdošajām, gan no opozīcijas partijām.

Viņi visi piedāvāja viņam izbeigt badastreiku, novākt telti un iet pie viņiem uz kabinetiem, kur politiķi ar juristiem obligāti palīdzēs "atrast kompromisu ar VID". Taču Kadišs atteica visiem, jo, kā pats saka: ja pieņemtu viņu piedāvājumu, tad nodotu pats savus uzskatus. Un tāpat nodomātu daudzi citi cilvēki, kuri viņam noticēja un atbalsta viņa pozīciju. Īsāk sakot, badastreiku viņš tā arī neizbeidza, un telti arī nebūtu novācis, ja ne policijas "palīdzība".

Kadišs iepriekšējā dzīvē – pirms traģiskā stāsta, kad izšķīrās ar sievu, apglabāja divus dēlus un pārdzīvoja onkoloģisko saslimšanu, – vienmēr bija ļoti aktīvs cilvēks, piemēram, pats apceļoja puspasauli, rakstīja par to gan grāmatās, gan dažādās publikācijās.

Kā publicists un filozofs Kadišs sen ir pazīstams Latvijā gan latviešu, gan krievu vidē. Taču LTV1 žurnālists nepievērsa uzmanību, ka visi Kadiša ceļojumi bija pirms viņa dzīves traģiskā stāsta un VID rīcības. Sižetā korespondents stāsta: kā cilvēks, kurš saka, it kā dzīvojot bez naudas, var apceļot pasauli? Vai valsts žurnālists nejauši apmaldījies laikā? Diez vai.

"Tāds nedrīkst būt īsts latvietis"

Korespondents sižetā tieši saka, ka Kadiša protests kā magnēts "pievelk dažādus politiskos marginālus". Tā viņš, acīmredzot, izsakās par Kadiša biedra Valentīna Jeremejeva nepolitisko sabiedrisko organizāciju "Tautas varas fronte", kura atbalsta Aināru – domubiedru starptautiskā kustībā "dzeltenās vestes".

Un, protams, Latvijas Televīzija nodotu savus principus, ja sižetā korespondents nebūtu atkārtojis slaveno oficiālo Latvijas uzstādījumu: valstī viss ir lieliski, taču to nomelno Kremļa propagandisti. Sižetā Ģirts Zvirbulis saka, ka Krievijas propagandas mediji, piemēram, Sputnik, vēlas ar Kadiša badastreika palīdzību parādīt Latviju negatīvā gaismā. Kā pierādījumu tam "Panorāma" parādīja mūsu kolēģa Alekseja Stetjuhas Sputnik sižeta daļu – par Kadiša akciju.

Raidījuma "Panorāma" sižets, kur Ģirts Zvirbulis pastāstīja dažādus faktus par Kadiša dzīvi tā, kā tas ir nepieciešams šai valstij, kā tas ir nepieciešams sistēmai, guva rezonansi sociālajos tīklos, kur nebūt ne "Kremļa propagandisti", bet gan latviešu iedzīvotāji izteicās par žurnālistu vairāk nekā konkrēti. Piemēram, ka, lai izpatiktu Latvijas režīmam, korespondents speciāli neredz problēmas Latvijā, ka valsts televīzija apzināti aizgriežas no reāli notiekošā republikā, un rezumējumā frāze - "tāds nedrīkst būt īsts latvietis".

Ne tik daudz "Krievijas propagandisti" redz "ar Kremļa skatienu" Latvijas problēmas, cik – absolūtais vairākums šīs valsts iedzīvotāju. Un šie cilvēki atbalsta Kadiša akciju, viens no pierādījumiem - "tiešo ēteru" ar Aināru skatījumi un komentāri mērāmi jau desmitos tūkstošos.

Taču, oficiālie Latvijas mediji, kuri apkalpo sistēmu, drīzāk ieraudzīs "Kremļa propagandu", nevis reālas Latvijas problēmas.

Un Ainārs par šīm problēmām runās. Cik ilgi – pats nezina. Kamēr ir spēks, viņš negrasās pārtraukt badastreiku.

162
Cigarešu kontrabanda, foto no arhīva

Kādu naudu iedzīvotāji ietaupa uz kontrabandas rēķina un vai to var apkarot

20
(atjaunots 13:26 26.09.2020)
Eksperti uzskata: stiprini robežas ar Krieviju un Baltkrieviju, kā gribi, kontrabanda tik un tā ies. Ja valdība vēlas to ierobežot, jāizmanto cits instruments.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sabiedrība Latvijā kļūst iecietīgāka pret kontrabandas preču iegādi – to apliecināja pētījumu centra SKDS aptauja, vēsta TV3. Patlaban katrs ceturtais iedzīvotājs (28%) nesaskata tajā neko sliktu: 10% viņu vidū uzskata, ka tādas darbības nemaz nav nosodāmas, bet 18% drīzāk piekrīt tādam viedoklim.

Katrs desmitais respondents (12%) atzinās, ka šogad pircis kontrabandas cigaretes, pa 4% - nelegālu degvielu un kontrabandas alkoholu. Salīdzinājumā ar pērno gadu, dati nav būtiski mainījušies.

Latvijā kļūst populāras elektroniskās cigaretes un tabakas sildīšanas iekārtas. Pētījums liecina, ka trešā daļa (32%) visu Latvijā iegādāto elektronisko cigarešu pirktas nelegālajā tirgū; puse beztabakas nikotīna spilventiņu pirkta nelegāli, taču ne Latvijā, - ārzemēs, interneta veikalos, tātad Latvijas budžets no šiem pirkumiem neko nav saņēmis.

Komentējot aptaujas datus, SKDS direktors Arnis Kaktiņš pastāstīja par savu personīgo pieredzi. Viņš atcerējās, ka Centrāltirgū ar buldozeriem tika nojauktas visas "būdiņas", tomēr, cik vien viņš gājis garām, no cigarešu piedāvājuma viedokļa nekas nav mainījies!

Liela nozīme valstī ir akcīzes nodoklim, kas veido 13% no IKP, tāpēc cīņa ar kontrabandu valsts labklājībai ir liela nozīme. Pētnieks Arnis Sauka uzskata, ka Baltijas valstīm nāktos saskaņot akcīzes likmes un izvairīties no to radikālas celšanas.

Kontrabanda visvairāk izplatīta pie Baltkrievijas un Krievijas robežām, un, pēc Saukas domām, nav iespējams to iznīdēt pilnībā, pat izvietojot pierobežā lielus spēkus.

Lai kā tiktu nostiprināta robeža, tas ir liels bizness. Jāpanāk, lai kontrabanda būtu neizdevīga. Akcīzes politika būtu viens no instrumentiem šajā darbā, uzskata Sauka.

Respondentiem, kuri iegādājušies kontrabandas preces, pavaicāja, kādus līdzekļus viņi ietaupa, pateicoties kontrabandai. Katrs piektais (21%) paziņoja, ka mēnesī ietaupa līdz 19 eiro, gandrīz trešā daļa (31%) – no 20 līdz 50 eiro, bet 13% - vairāk nekā 50 eiro.

20
Tagi:
SKDS, robeža, Latvija, kontrabanda
Pēc temata
Dānija par kokaīna kontrabandu aizturēti divi Latvijas pilsoņi
Vairāk kontrabandas un pašbrūvētā: kā iedzīvotāji reaģēs uz akcīzes pieaugumu
Sankcijas pret domi un policiju: rīdzinieki atrada kontrabandas cigaretes Centrāltirgū
Latvijas pilsonis stāsies likuma priekšā par kontrabandas zāļu izvešanu no Krievijas
 Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijas prezidents atcerējies Pitalovu jaunajā likumprojektā

36
(atjaunots 22:26 25.09.2020)
Ja likums par latviešu vēsturiskajām zemēm tiks apstiprināts, Latvijas valstij nāksies veicināt Pitalovas rajona – bijušā Abrenes pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. 24. septembrī Latvijas prezidents Egils Levits iesniedza Saeimā likumprojektu "Par latviešu vēsturiskajām zemēm", kam vajadzētu papildināt šovasar apstiprināto administratīvi teritoriālo reformu no Latvijas kultūrvēsturisko reģionu identitātes stiprināšanas viedokļa. Projekta teksts un anotācija publicēti Saeimas vietnē.

Preses konferencē prezidents atklāja, ka vajadzētu konkretizēt terminu "vēsturiskās zemes", kas iekļauts Satversmē, un viņš cer, ka jaunais normatīvais akts palīdzēs saglabāt gan lielu novadu, gan nelielu kopienu mantojumu.

Tāpat prezidents pastāstīja, ka viņu satrauc jautājums par latviešu kultūrvēsturiskā mantojuma nākotni.

"Diemžēl, latviskuma daudzveidība, latviešu vēsturisko zemju tradicionālā kultūrvēsturiskā vide un mazās kultūrtelpas vairs nav pašsaprotamība, kas var ilgtspējīgi pastāvēt un attīstīties pašas par sevi. Latvijas valstij un sabiedrībai ir nepieciešams pievērst šiem jautājumiem pastiprinātu uzmanību, izstrādāt gudru un tālredzīgu valsts politiku, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu un veicinātu kultūrvēsturiskās vides ilgtspējību," atzīmēja Levits.

Interesanti, ka likumprojekta 5. panta 4. daļā, kas veltīta valsts pienākumiem likuma mērķu sasniegšanai, līdz ar citiem reģioniem pieminēta bijušā Abrenes pagasta Abrenes pilsēta – valsts pienākums būs veicināt tā kultūrvēsturiskā mantojuma un vēsturiskās atmiņas apzināšanu un saglabāšanu.

pa gaidām nav īsti skaidrs, kā Levits grasās saglabāt Abrenes pagasta vēsturisko atmiņu – pēc likuma pieņemšanas šo jautājumu nāksies detalizēti izstrādāt Ministru kabinetam.

Šī teritorija pārgāja neatkarīgās Latvijas sastāvā saskaņā ar 1920. gada Rīgas miera līguma noteikumiem, taču Lielā Tēvijas kara beigās, kad padomju spēki atbrīvoja valsti, pēc Latvijas PSR Augstākās Padomes prezidija lēmuma tā bija iekļauta KPFSR Pleskavas apgabala sastāvā. Lēmums pieņemts, atsaucoties uz vietējo iedzīvotāju lūgumu, kuru vidū lielākoties bija krievi. Tagad tas ir Pleskavas apgabala Pitalovas rajons, un Latvija atteicās no pretenzijām uz to, ratificējot līgumu par robežām ar Krieviju.

No juridiskā viedokļa Pitalovas rajona piederības jautājums ir slēgts, tomēr latviešu nacionālisti regulāri atsauc atmiņā Abrenes pagastu – tā atdošanu Krievijai viņi uzskata teju vai par nacionālo kaunu. Jāpiebilst, ka Levita kandidatūru valsts vadītāja postenim izvirzīja Nacionālā apvienība.

Par to, kā tagad dzīvo Pitalova, stāsta Sputnik Latvija speciālais projekts.

36
Tagi:
Latvija, Egils Levits
Pēc temata
Žurnāliste ierosinājusi pārvest Uzvaras pieminekli uz Pitalovu
KF ĀM aicina Latvijas varasiestādes atteikties no pagātnes aizvainojumiem
Kompānijas Tallink prāmis Romantika, foto no arhīva

"Tallink" īslaicīgi pārtrauc maršruta Rīga-Helsinki apkalpošanu

0
(atjaunots 23:04 26.09.2020)
Ņemot vērā Latvijas valdības pieņemto lēmumu par ceļošanas ierobežojumu ieviešanu un prasību ievērot desmit dienu karantīnu pēc ieceļošanas Latvijā no Somijas, kompānija Tallink Grupp aptur Helsinki-Rīga maršruta darbību.

RĪGA, 27. septembris — Sputnik. Piektdien, 25. septembrī, kompānija Tallink Grupp pieņēma lēmumu apturēt prāmju satiksmi starp Helsinki un Rīgu, raksta Err.ee.

Latvijas valdība piektdien iekļāva Somiju tā saucamajā "dzelteno" valstu sarakstā, jo pēdējās nedēļās inficēšanās līmenis Somijā ir ievērojami pieaudzis.

"No augusta vidus pasažieru skaits Helsinki-Rīga maršrutā samazinās, kaut līdz šim tas bija pietiekami liels, lai mēs varētu turpināt apkalpot maršrutu bez jebkādiem zaudējumiem. Tomēr izsludināto ierobežojumu apstākļos mēs nevaram turpināt maršruta ekspluatāciju, jo jau pēc pavasara pieredzes zinām, ka tiklīdz tiks ieviesti ierobežojumi braucieniem, pasažieru skaits nokritīs strauji un uzreiz. Tāpēc mēs esam situācijā, kad mums nav citas izvēles, kā vien apturēt šī populārā maršruta darbu," komentēja lēmumus Tallink Grupp valdes priekšsēdētājs Pāvo Negene.

Atbilstoši atjaunotajam Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra sarakstam, sākot ar sestdienu, pašizolācija Latvijā jāievēro pēc atgriešanās no visām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu, ar kuru Latvijai nav tiešās aviosatiksmes. Pēdējās nedrošo valstu grupā tika iekļautas Somija, Kipra un Lihtenšteina.

0
Tagi:
Somija, Latvija, pasažieru pārvadājumi, Tallink
Pēc temata
Katram igaunim atņems 250 eiro: kā glābs "Tallink"
Reklāma krievu valodā, apkalpošana latviski: vīrietis neapmierināts ar Tallink
Tallink palaidīs prāmi no Helsinkiem uz Rīgu