Mācību grāmatas

Krievu valodai Latvijā vairs nav vietas: skolas iztiks bez tās

165
(atjaunots 15:19 23.02.2019)
Krievu valoda un literatūra no 2020. gada kļūs par "specializētiem" mācību priekšmetiem Latvijas skolās.

RĪGA, 23. februāris – Sputnik. Saskaņā ar jauno izglītības satura programmu, no 2020. gada no Latvijas skolu 10., 11. un 12. klases obligāto mācību priekšmetu saraksta izzudīs krievu valoda un literatūra, vēsta Rus.lsm.lv.

Visus skolas mācību priekšmetus iedalīs trīs grupās: pamata – obligātie priekšmeti visiem, padziļinātie, kuru vidū katrs skolēns izvēlēsies priekš sevis trīs priekšmetus, un specializētie priekšmeti – neobligātie.

Par neobligātajiem priekšmetiem kļūs filozofija, reliģijas mācība, politika, tiesību zinātne, astronomija, kā arī nacionālo minoritāšu valoda un literatūra. Ja skolēna programma būs pārpildīta, tad viņš varēs vispār atteikties no šiem priekšmetiem un neapgūt tos.

Izglītības satura centra vecākais eksperts Pāvels Pestovs paskaidroja, ka situācija, kad skolēns vispār nemācīsies nacionālo minoritāšu valodu, ir iespējama. Taču, pēc Pestova sacītā, tas ir pavisam cits skats uz vidusskolu.

Ja bērns vēlas padziļināti mācīties matemātiku, tad viņam piedāvās specializētu kursu šajā priekšmetā – 210 stundas. Savukārt ja būs pieprasījums pēc krievu valodas un literatūras, tad ir iespējama analoģiska situācija.

Situāciju komentēja arī Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva. Viņa šaubās, ka pēc visu obligāto priekšmetu izvēlēšanās skolai paliks pietiekams brīvo stundu skaits vēl dažiem izvēles priekšmetiem.

Rogaļeva pastāstīja, ka krievu valodai iepriekš piešķīra 420 stundas uz trim gadiem. Tas ir divreiz vairāk, nekā tiek piedāvāts padziļinātai izvēlēto priekšmetu apgūšanai tagad.

"Acīmredzot būs skolas, kuras izvēlēsies uzņēmējdarbību tā vietā, lai mācītos krievu valodu. Vai kolektīvo muzicēšanu. Jebkurš no piedāvātajiem mācību kursiem konkurē ar krievu valodas kursu," konstatēja Rogaļeva.

Mīliet dzimto valodu mājās

Izglītības saturia centrā atzīmē iespēju, ka parādīsies skolas, kuras vairāk orientēsies uz eksaktajām zinātnēm, piemēram.

Savukārt Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā uzskata, ka mīlestība pret literatūru un lasīšanas iemaņām tiek pieradināta laika posmā no 1. līdz 9. klasei, kad šie priekšmeti ir obligāti. Turklāt ir ļoti svarīgi, kā pret dzimto valodu attiecas ģimenē.

Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktore Gaļina Rafaļsone tāpat paskaidroja, ka 10. klasē nebūt ne visiem ir interesanta krievu literatūra. Un tās vietā bērni varēs izvēlēties priekšmetus, kuri tiem būs tuvāki, piemēram, trešo svešvalodu.

Jāatzīmē, ka jaunais izglītības modelis vēl ir jāapstiprina valdībai.

Kurss uz reformu

Iepriekš ziņots, ka jaunā Saeima turpinās iepriekšējās Saeimas kursu uz pilnu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Tikmēr Eiroparlamenta Kultūras komiteja nosūtīja jaunajam Latvijas premjerministram Krišjānim Kariņam oficiālu vēstuli, kurā tiek izteiktas raizes par Latvijas varasiestāžu plāniem ierobežot izglītību mazākumtautību valodās augstākā, vidējās un sākumskolas izglītības sistēmā.

Savukārt 2018. gadā eirodeputāti Miroslavs Mitrofanovs un Andrejs Mamikins savāca 116 EP locekļu parakstus aicinājumam saglabāt krievu izglītību Latvijā.

165
Pēc temata
Papule izteica līdzjūtību krievu skolu skolotājiem Latvijā – tur notiek vien pārbaudes
Papule: valstī trūkst latviešu valodas skolotāju
"Līdz traģēdijai ir tikai viens mirklis": Liepājā kaujas latviešu un krievu pusaudži
Konflikts Jelgavā: vecāki neļauj slēgt krievu skolu
 Sandis Ģirģens

Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību

3
(atjaunots 08:21 21.09.2020)
Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens atgādināja, ka zvērināta advokāta Pāvela Rebenoka slepkavība ir jau trešais šāda veida noziegums Latvijā pēdējo dažu gadu laikā, tāpēc policisti pieliks visus spēkus, lai atklātu šo lietu.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Svētdien, 20. septembrī, kļuva zināms, ka zvērināts advokāts Pāvels Rebenoks, kurš bija viens no farmakoloģiskās kompānijas "OlainFarm" padomes locekļiem, tika noslepkavots savās mājās naktī no sestdienas uz svētdienu.

Valsts policija paziņoja, ka sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu.

Autozaglis, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Чалабов

Latvijas iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pauda visdziļāko līdzjūtību nogalinātā radiniekiem un komentēja šo skaļo lietu.

Viņš paziņoja, ka policija strādājusi pastiprinātā režīmā visas nakts garumā, un tagad policistu uzmanība tiks vērsta uz šo lietu, lai pēc iespējas ātrāk atrastu advokāta slepkavas.

Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes.

Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi, paziņoja Latvijas IeM vadītājs.

Tāpat Ģirģens uzsvēra, ka tagad, ekonomiskā kritiena laikā valsts līmenī, kad noziedzība pieaug, ir jāatrod veidi atbalstīt policiju un citas Latvijas iekšlietu iestādes. Šim nolūkam ir nepieciešams atrisināt darbinieku trūkuma problēmu un nostiprināt materiāltehnisko bāzi.

Vērts atzīmēt, ka jurists Mārtiņš Krieķis, kurš paziņoja par Rebenoka nāvi, paziņoja, ka viņš bijis pie viņa ciemos, pēc kā vēlā naktī aizbrauca mājās, kur arī tika atrasts nogalināts. Un Krieķis uzskata, ka šī slepkavība nav saistīta ar aplaupīšanu.

Pēc Krieķa domām, šīs slepkavības pamats ir politisks, savukārt pasūtītāji ir saistīti ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK).

Atgādināsim, ka 2018. gada maijā Rīgā, netālu no Brāļu kapiem tika nošauts maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus. Šauts tika no autofurgona Volkswagen, kurš vēlāk tika atrasts sadedzināts netālu no nozieguma vietas. Tiek uzskatīts, ka slepkavas bija divi. IeM praktiski uzreiz paziņoja, ka slepkavība, visticamāk, ir veikta pēc pasūtījuma.

2019. gada jūlijā Latvijā, Mārupē, tika nogalināts advokāts, bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš.

3
Tagi:
slepkavība, Sandis Ģirģens
Pēc temata
Autozaglis no Latvijas pārsteidzis Jeruzalemes policiju
Noņem lukturus un izdauza stiklus: Rīgā aktivizējušies autozagļi
Policijas darbinieks, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas Valsts policijas darbinieki izdara pašnāvību

33
(atjaunots 14:17 20.09.2020)
Pēdējo divu gadu laikā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki izdarīja pašnāvību: starp šo nāves iemesliem tiek saukti sociālekonomiskie apstākļi.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. 2019. un 2020. gadā trīs Latvijas Valsts policijas darbinieki brīvprātīgi aizgājuši no dzīves, izdarot pašnāvību, vēsta Mixnews.lv.

Valsts policijā komentēja šīs nāves, norādot iemeslus, kuri noveda pie traģēdijām.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, par pašnāvību iemesliem viņu darbinieku rindās kļuva problēmas privātajā dzīvē un sociālekonomiskie apstākļi.

Taču Valsts policijā atzīmēja, ka darbiniekiem katru dienu ir pieejami dažādi psiholoģiskā atbalsta veidi, tādi kā konsultācijas, psiholoģiskā atbalsta nodarbības un dalība rehabilitācijas programmās.

Līderi pēc pašnāvību skaita

Atgādināsim, ka Eiropas Savienībā lielākais pašnāvību skaits uz vienu iedzīvotāju ir un paliek Baltijas valstīs.

2016. gadā ES pašnāvību izdarīja 48 700 cilvēki – tas ir 1% no visām nāvēm ES. Vidēji pēc savas gribas mirst 11 ES iedzīvotāji uz 100 tūkstošiem cilvēku. Aptuveni 8 no 10 pašnāvniekiem (77%) ir vīrieši.

2017. gadā lielākais pašnāvnieku skaits bija Lietuvā – 26 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Aiz tās sekoja Slovēnija (20), Latvija (18) un Igaunija (17). Statistika pēc reģioniem ļauj precizēt, ka vislielākais pašnāvību skaits ES ir Lietuvas centrālajā un austrumu daļā (28).

Viszemākais pašnāvību līmenis ir Kiprā (4), Grieķijā un Maltā (5).

Latvijā nav statistikas pēc reģioniem (mazo izmēru dēļ Eurostat neiedala Latviju un Igauniju statistikas reģionos), taču iepriekš psihiatrs Andris Saulītis pastāstīja, ka visvairāk pašnāvību Latvijā notiek Latgalē, jo tas ir nabadzīgs, depresīvs reģions ar sliktu klimatu. Tikmēr Rīgā, pēc viņa sacītā, situācija ir labāka, nekā Beļģijā un Dānijā.

Kur meklēt palīdzību?

Latvijas Veselības ministrija ziņoja, ka, lai gan pašnāvību skaits Latvijā samazinās, valsts joprojām ieņem otro vietu ES pēc pašnāvību skaita uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Veselības ministrijas mājaslapā atrodama sadaļa ESparveselibu.lv, kur var apskatīt speciālistu rekomendācijas par to, kā atpazīt pašnāvnieciskas domas un kas jādara, lai novērstu nelaimi.

Tāpat ir pieejami krīzes un konsultāciju centra "Skalbes" telefoni – 67 222 922 un 27 722 292.

Turklāt ir resursu centrs pusaudžiem, ar kuru var sazināties pa tālruni 29 164 747. Var palīdzēt arī bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116 111.

Ārkārtas situācija var vērsties pie ātrās palīdzības pa tālruni 113.

33
Tagi:
policija, Latvija, pašnāvība
Pēc temata
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
NMPD: kopš gada sākuma 140 pusaudži mēģinājuši izbeigt dzīvi pašnāvībā
Latvija ir starp ES līderiem pēc pašnāvību skaita